Skrzydła - geneza

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Gemini
Posty: 98
Rejestracja: niedziela, 14 lutego 2010, 01:41
Lokalizacja: Gdańsk

Skrzydła - geneza

#1 Post autor: Gemini » niedziela, 14 lutego 2010, 02:09

Czesc jestem tu nowy i chcialem sie przywitac:) zarejestrowalem sie tu zeby poszerzac wiedze o enneagramie, pewnie podobnie jak u Was jest jednym z moich zainteresowan. Chcialbym tez od razu zadac pierwsze nurtujace mnie pytanie od czego zalezy nas podtyp w sensie co w dziecnstwie sprawilo ze mam takie a nie inne skrzydlo mocniej rozwiniete czemu jestem 4 w3 a nie 4w5?


co lubię? bo ja wiem...? w sumie to co przynosi nowy dzień./4w3/ENFP

Membaris
Posty: 124
Rejestracja: sobota, 18 sierpnia 2007, 20:04
Lokalizacja: B-tów

Re: Skrzydła - geneza

#2 Post autor: Membaris » niedziela, 14 lutego 2010, 19:19

Gemini pisze:co w dzieciństwie sprawilo ze mam takie a nie inne skrzydło mocniej rozwinięte
Poczytaj o Trojce i o Piątce i sam sobie odpowiedz. Chyba, że ktoś poza Tobą na tym forum zna Twoje dzieciństwo :roll:
ESE Si

Awatar użytkownika
Matea
Posty: 1162
Rejestracja: sobota, 28 kwietnia 2007, 19:40
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: z wnętrza :>
Kontakt:

Re: Skrzydła - geneza

#3 Post autor: Matea » niedziela, 14 lutego 2010, 20:27

Gemini pisze:co w dziecnstwie sprawilo ze mam takie a nie inne skrzydlo mocniej rozwiniete czemu jestem 4 w3 a nie 4w5?
Wydaje mi się ,że piętnowanie bądź wywyższanie indywidualizmu.
"Ja nie jestem szalony. Mnie tylko interesuje wolność" - Jim Morrison

_ 4w5_ (ENFj)

"A ja włóczęga, niespokojny duch
Ze mną można tylko
w dali znikać cicho..."

"Together we stand, divided we fall" - Pink Floyd

Awatar użytkownika
Gemini
Posty: 98
Rejestracja: niedziela, 14 lutego 2010, 01:41
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Skrzydła - geneza

#4 Post autor: Gemini » niedziela, 14 lutego 2010, 22:10

1)To jest oczywiste ze nikt nie zna dziecinstwa :| , ale czynniki determinujace kazdy typ sa takie samo i moze z podtypem jest tak samo?

2) czyli pietnowanie 4w5 wywyzszanie 4w3? choc moze odwrotnie bo 4w5 jest wiekszym indywidualista niz 4w3
co lubię? bo ja wiem...? w sumie to co przynosi nowy dzień./4w3/ENFP

Awatar użytkownika
Gemini
Posty: 98
Rejestracja: niedziela, 14 lutego 2010, 01:41
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Skrzydła - geneza

#5 Post autor: Gemini » niedziela, 14 lutego 2010, 22:12

znam i 3 i 5 i w ludziach tez ale nie widze jednak zwiazku z tym jak zostal dobrany mi podtyp
co lubię? bo ja wiem...? w sumie to co przynosi nowy dzień./4w3/ENFP

Awatar użytkownika
OMG
Posty: 274
Rejestracja: piątek, 25 grudnia 2009, 22:58

Re: Skrzydła - geneza

#6 Post autor: OMG » niedziela, 14 lutego 2010, 22:18

Ja jestem 4w3/5 :P
Kończy się tydzień, nie ma nadziei, że następny coś jeszcze zmieni

Membaris
Posty: 124
Rejestracja: sobota, 18 sierpnia 2007, 20:04
Lokalizacja: B-tów

Re: Skrzydła - geneza

#7 Post autor: Membaris » niedziela, 14 lutego 2010, 23:02

Gemini pisze:ale czynniki determinujace kazdy typ sa takie samo i moze z podtypem jest tak samo?
Ja się w tych "czynnikach" nie bardzo odnajduję, więc nie bardzo przykuwam do nich wagę.

Bardziej skłonna byłabym uważać, że każdy człowiek ma oba podtypy, tylko ujawniają się one w różnych sytuacjach i okolicznościach. Teorii na ten temat jest dużo.
Wydaje mi się także, że rzeczywistą wartość poznawczą w przypadku Enneagramu ma jedynie głęboka analiza własnego życia i postępowania niźli posługiwanie się utartymi i stereotypowymi wyjaśnieniami. Na forum można co najwyżej poruszać kwestie dominujących tendencji, niż szukać odpowiedzi dlaczego JA mam takie skrzydło a nie inne.
Oczywiście czasem samemu jest ciężko, dlatego zamiast czekać na gotowe odpowiedzi proponowałabym Geminiemu napisać jakie elementy Trójki i Piątki zauważa u siebie i w jakich sytuacjach :)
ESE Si

Awatar użytkownika
Gemini
Posty: 98
Rejestracja: niedziela, 14 lutego 2010, 01:41
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Skrzydła - geneza

#8 Post autor: Gemini » poniedziałek, 15 lutego 2010, 00:21

oczywiscie kazdy ma 2 skrzydla tylko jesdno jest dominujace, ja narazie staram si ekorzystac jeszcze z teorii prawdzie najdzie mnie czasem pytanie i je zapisuje ale nie jestem jeszcze gotowy na calkowite odbicie sie od podstaw to pytanie moje w sumie nie ma jakiegos wielkeigo wplywu na moj rozwoj ale bylem ciekaw:)
co lubię? bo ja wiem...? w sumie to co przynosi nowy dzień./4w3/ENFP

Membaris
Posty: 124
Rejestracja: sobota, 18 sierpnia 2007, 20:04
Lokalizacja: B-tów

Re: Skrzydła - geneza

#9 Post autor: Membaris » poniedziałek, 15 lutego 2010, 00:36

Gemini pisze:oczywiscie kazdy ma 2 skrzydla tylko jesdno jest dominujace
Ma dwa skrzydła, ale niekoniecznie oba podtypy. Moim zdaniem dużo bardziej sprawdza się teoria np. że w stronę jednego skrzydła zbliżamy się w okresie młodości i dojrzewania w jakiejś dziedzinie, a drugie w sytuacjach stresowych i trudnych.
ESE Si

Awatar użytkownika
Gemini
Posty: 98
Rejestracja: niedziela, 14 lutego 2010, 01:41
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Skrzydła - geneza

#10 Post autor: Gemini » poniedziałek, 15 lutego 2010, 00:43

Ma dwa skrzydła, ale niekoniecznie oba podtypy. Moim zdaniem dużo bardziej sprawdza się teoria np. że w stronę jednego skrzydła zbliżamy się w okresie młodości i dojrzewania w jakiejś dziedzinie, a drugie w sytuacjach stresowych i trudnych.
Nie powiedzialem ze ma 2 podtypy. hmm w sumie zastanawia mnie co piszesz bo sytacjach stresowych zachowywac moge sie jak 5 albo 2 ale musze to przemyslec taka pierwsza mysl a jak jest u Ciebie?
co lubię? bo ja wiem...? w sumie to co przynosi nowy dzień./4w3/ENFP

Neurotyczna artystka?
Posty: 17
Rejestracja: poniedziałek, 6 lipca 2009, 14:57
Lokalizacja: na końcu świata

Re: Skrzydła - geneza

#11 Post autor: Neurotyczna artystka? » środa, 17 lutego 2010, 11:04

Gemini pisze: 2) czyli pietnowanie 4w5 wywyzszanie 4w3? choc moze odwrotnie bo 4w5 jest wiekszym indywidualista niz 4w3
Dlaczego niby 4w3 jest mniejszym indywidualistą od 4w5, hę?;->
4w3 - arystokratka. "Świat zamyka w nas w pułapce roli, którą gramy, i bardzo trudno jest zachować czujność, zbudować dystans pomiędzy obrazem nas widzianych z zewnątrz i tym, kim jesteśmy w istocie" James Baldwin

Awatar użytkownika
Gemini
Posty: 98
Rejestracja: niedziela, 14 lutego 2010, 01:41
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Skrzydła - geneza

#12 Post autor: Gemini » środa, 17 lutego 2010, 15:51

bo najbardziej autsajderski 4w3 zawsze bedzie mial pierwiasek wiecej popkulturowego sposobu bycia niz najbardziej autsajderski 4w5, ale to na podstawie mi znanych 4 a znam w sumie 5 4 w3 i 4 4w5 i tak by wychodziloz moich obserwacji.
co lubię? bo ja wiem...? w sumie to co przynosi nowy dzień./4w3/ENFP

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

Re: Skrzydła - geneza

#13 Post autor: Rilla » niedziela, 21 marca 2010, 16:42

Membaris pisze:Moim zdaniem dużo bardziej sprawdza się teoria np. że w stronę jednego skrzydła zbliżamy się w okresie młodości i dojrzewania w jakiejś dziedzinie, a drugie w sytuacjach stresowych i trudnych.
Nie rozumiem tej teorii. Co rozumiesz przez "dojrzewania w jakiejś dziedzinie"? Według tej teorii dominacja skrzydła zmienia się wraz z wiekiem i poziomem trudności naszego życia?
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
Mandala
VIP
VIP
Posty: 502
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2008, 10:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Skrzydła - geneza

#14 Post autor: Mandala » poniedziałek, 22 marca 2010, 19:15

Gemini pisze:znam i 3 i 5 i w ludziach tez ale nie widze jednak zwiazku z tym jak zostal dobrany mi podtyp
Skrzydło nie zostało Ci dobrane. Sam je sobie dobrałeś. Enneagram opiera się na mechanizmach obronnych, więc skrzydło, podobnie, jak typ główny, będzie zależeć od tego, co wywoływało potrzebę "obrony", jaki mechanizm obronny najlepiej się sprawdził, jakie postawy były naśladowane, jakie są najbardziej zgodne z naszą naturą, cechami wrodzonymi, zdolnościami. W przypadku 4, zauważ, że oba skrzydła w jakiś sposób "łagodzą" czwórkowe tendencje (jest tak z każdym typem), 3 daje większe skupienie na zewnętrznych interakcjach, co oznacza aktywność, rywalizację, ale też większe ryzyko odczucia wstydu, skąd mogą się brać trójkowe maski i pęd do rywalizacji, 5 daje większą racjonalizację, wycofanie, kontrolę emocji, czyli pozwala mniej się przejmować innymi, a lepiej analizować, działać logicznie. Czyli co było Ci bardziej potrzebne, co bardziej odpowiadało Twojemu sposobowi przetwarzania informacji, Twoim zdolnościom i możliwościom: wyjście do ludzi, ale ostrożne, bez przesadnego odsłonięcia się, czy zamknięcie w swojej głowie? Co wolisz, towarzyskość czy wycofanie? Co bardziej odcisnęło się na Twojej psychice: przeświadczenie, że jest się kochanym, cenionym za osiągnięcia i zewnętrzne sukcesy, czy odczucie, że świat zewnętrzny jest zagrażający? Co więcej: skoro każdy ma potencjalnie oba skrzydła, to ich ujawnienie i rozwinięcie nie musi mieć miejsca we wczesnym dzieciństwie, może na to wpłynąć coś w różnych etapach życia.
......................................................................... ZŁOTY ŚRODEK!
6 z mocnym wpływem obu skrzydeł - kiedyś nauczę się latać
"Jeśli nie wiesz do jakiego portu zmierzasz, żaden wiatr nie jest ci sprzyjający"

Awatar użytkownika
Gemini
Posty: 98
Rejestracja: niedziela, 14 lutego 2010, 01:41
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Skrzydła - geneza

#15 Post autor: Gemini » poniedziałek, 22 marca 2010, 21:30

Skrzydło nie zostało Ci dobrane. Sam je sobie dobrałeś. Enneagram opiera się na mechanizmach obronnych, więc skrzydło, podobnie, jak typ główny, będzie zależeć od tego, co wywoływało potrzebę "obrony",
okej racja ale to nie jest tu istotne. Mój błąd.

jakie postawy były naśladowane, jakie są najbardziej zgodne z naszą naturą, cechami wrodzonymi, zdolnościami. W przypadku 4, zauważ, że oba skrzydła w jakiś sposób "łagodzą" czwórkowe tendencje (jest tak z każdym typem), 3 daje większe skupienie na zewnętrznych interakcjach, co oznacza aktywność, rywalizację, ale też większe ryzyko odczucia wstydu, skąd mogą się brać trójkowe maski i pęd do rywalizacji, 5 daje większą racjonalizację, wycofanie, kontrolę emocji, czyli pozwala mniej się przejmować innymi, a lepiej analizować, działać logicznie. Czyli co było Ci bardziej potrzebne, co bardziej odpowiadało Twojemu sposobowi przetwarzania informacji, Twoim zdolnościom i możliwościom: wyjście do ludzi, ale ostrożne, bez przesadnego odsłonięcia się, czy zamknięcie w swojej głowie? Co wolisz, towarzyskość czy wycofanie? Co bardziej odcisnęło się na Twojej psychice: przeświadczenie, że jest się kochanym, cenionym za osiągnięcia i zewnętrzne sukcesy, czy odczucie, że świat zewnętrzny jest zagrażający? Co więcej: skoro każdy ma potencjalnie oba skrzydła, to ich ujawnienie i rozwinięcie nie musi mieć miejsca we wczesnym dzieciństwie, może na to wpłynąć coś w różnych etapach życia.
naśladowane owszem, ale zgodne z naszymi zdolnościami i wrodzonymi cechami? to już jest bzdura, gdyby tak było wszystkie 4 by były uzdolnione artystycznie i odwrotne każdy artysta miałby osobowość 4. Zastanawiałem się nad tym od tamtej pory i wydaję mi się że to przez to, że moja matka zawsze w młodości mówiła: "jak Cie widzą tak Cię piszą", "I co ludzie powiedzą", "jak to będzie wyglądała wśród ludzi", "w życiu trzeba się przedzierać łokciami, zobaczysz" i myślę że tu bym się doszukiwał 3, nie mogłem zostać 3 bo moja orientacja rodzicielska : to odłączony od obojga rodziców, a raczej z tego wynika moja 4. Poza tym nie wiem czy 4w5 mają mniejsze poczucie wstydu niż 4w3.
co lubię? bo ja wiem...? w sumie to co przynosi nowy dzień./4w3/ENFP

ODPOWIEDZ