4 - idealny przyjaciel

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
pumpkin
Posty: 282
Rejestracja: środa, 8 listopada 2006, 13:37

#31 Post autor: pumpkin » piątek, 17 kwietnia 2009, 17:40

czy ja wiem... ja bym sięna ciebie wydarła :twisted:
; )


4w5
"Nie, nie, nie prawda, że nie mamy nic prawdziwego
Jest, jest jak było przed wiekami piekło i niebo"

Awatar użytkownika
shared
Posty: 18
Rejestracja: wtorek, 17 marca 2009, 18:45
Lokalizacja: kraina niebycia

#32 Post autor: shared » sobota, 18 kwietnia 2009, 13:17

pumpkin pisze:czy ja wiem... ja bym sięna ciebie wydarła :twisted:
; )
No to moze tylko 4w3 tak ma , zreszta ja bym nie umial sie wydrzec na kogos kogo bardzo lubie
Arystokrata, który lubi sie czasem powloczyc ;)

Awatar użytkownika
anku
Posty: 229
Rejestracja: środa, 27 lutego 2008, 15:17
Lokalizacja: z magicznego pudełka
Kontakt:

#33 Post autor: anku » sobota, 18 kwietnia 2009, 18:55

hm wydrzeć może i też bym się nie umiała, ale rzucić bolesną aluzję owszem.
4w5

moralności mi brak.

Marek
VIP
VIP
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 grudnia 2006, 21:59
Lokalizacja: nibylandia

#34 Post autor: Marek » sobota, 18 kwietnia 2009, 19:51

Rilla pisze:Cóż... wychodzi na to, że nie jestem dobrą przyjaciółką. Właściwie to chyba nigdy nie byłam.
Dzisiejszy dzień spędziłam z przyjaciółką, która ma problem. Stawałam na głowie, by coś sensownego jej poradzić, by jej pomóc. Nie potrafiłam. Nie potrafię pomagać ludziom. Jestem Czwórką.
To nie ma znaczenia. Tak jak zauważyła Rinn - poświęcenie swojego czasu, wysłuchanie i emocjonalna jedność mają często większą wartość, niż typowa pomoc w czynach.

Awatar użytkownika
car II
Posty: 558
Rejestracja: piątek, 22 maja 2009, 18:35
Enneatyp: Indywidualista

Re: 4 - idealny przyjaciel

#35 Post autor: car II » wtorek, 24 listopada 2009, 21:04

To nie ma znaczenia. Tak jak zauważyła Rinn - poświęcenie swojego czasu, wysłuchanie i emocjonalna jedność mają często większą wartość, niż typowa pomoc w czynach.


Nie wiem co to jest emocjonalna jedność, ale zestaw:
poświęcenie czasu wysłuchanie i pomoc w czynach
jakoś bardziej by mi pasował. Wychodząc ze spotkania czułbym się lepiej ale emocjonalnej jedności bym nie zauważył za Chiny, i pewnie nie docenił... :roll:
Podróżując na rumaku akceptowanych emocji, poszukując siebie wprowadzam do doliny łez,teorie sensu życia przez afirmację samego życia we wszystkich jego przejawach odbitych w zwierciadle sztuki.

Awatar użytkownika
ein
Posty: 1168
Rejestracja: sobota, 16 czerwca 2007, 20:32

Re: 4 - idealny przyjaciel

#36 Post autor: ein » niedziela, 29 listopada 2009, 00:40

Zalezy jeszcze komu sie pomaga. Czasami czworce bardzo trudno dogodzic. Mozna mowic... i mowic... i mowic... a i tak nic z tego dobrego nie wychodzi. Widze po sobie, ze niektore problemy sa na etapie nierozwiazywalnym. Ostatnio zaczalem znajomych odsylac do archiwum, bo opisanie po raz kolejny stanu zakochania i przechodzenie przez wszelkie etapy staje sie wybitnie dobijajace. Jasne - jest potrzeba wygadania, ale nie potrafie jej w zaden sposob zaspokoic, wiec ograniczam sie do kilku zdan i koncze temat. Wiwat swiadomosc!

Awatar użytkownika
.Anka.
Posty: 450
Rejestracja: poniedziałek, 6 kwietnia 2009, 14:56
Lokalizacja: z rpga ;-)

Re: 4 - idealny przyjaciel

#37 Post autor: .Anka. » środa, 2 grudnia 2009, 17:35

Osoby bliskie popełnieniu samobójstwa mogą przejawiać chęć bycia potrzebnym, pomocnym. Z opowiadań osób, które miały takich znajomych słyszałam, że mieli takie syndromy...

Napisano, że tylko zdrowe 4-ki mogą być idealnymi przyjaciółmi. Wydaje mi się, że te o niższym poziomie zdrowia również. Czują się odtrącone, niepotrzebne itp. dlatego za wszelką cenę starają się być ofiarne i pomocne. To błędne koło... Zaniża się poczucie własnej wartości, szacunek do siebie... Taka chęć nieprzeszkadzania zamienia się w gonitwę o sens bycia obok ludzi, tak aby im nie przeszkadzać ale i nie zawadzać. Poczucie zawadzania rodzi chęć bycia zawsze, bez znaczenia na nasze potrzeby... Podchodzi nawet pod masochizm... I 4-ka staje się ideałem, bo zawsze przyniesie, zawsze poda... A potem Obrazek


A tak poza tym, każdy inny jest. Jednemu pasuje towarzystwo 4-ki, innych drażni. Idealny przyjaciel to przyjaciel uzupełniający nas, podobny, akceptujący i wspierający jak by co. Nie da się wytypować najlepszy numer enneagramu.
6, ESI-Se (nadal nie wierzę, ale co zrobisz, jak nic nie zrobisz?)

Za późno się zorientowałam. Łatwo pomylić 6 z 4.

Awatar użytkownika
takasobiepani
Posty: 38
Rejestracja: środa, 16 grudnia 2009, 16:39

Re: 4 - idealny przyjaciel

#38 Post autor: takasobiepani » piątek, 18 grudnia 2009, 10:21

Niedawno dowiedziałam się, że moja najlepsza, wieloletnia kumpela tak jak ja jest 4w5. I chyba faktycznie jest coś w tym, że 4 są dobrymi przyjaciółmi. Bo potrafimy odczytywać czyjeś emocja, czasem nawet myśli. Jeśli kogoś polubimy, potrafimy dbać o jego dobre samopoczucie, można nam bez obaw powierzać nawet najmroczniejsze tajemnice...

Tak naprawdę potrafimy chyba lepiej dbać o dobro innych niż o własne
Prawda jest córą czasu poczętą w przypadkowym i krótkotrwałym romansie ze zbiegiem okoliczności.

Awatar użytkownika
.Anka.
Posty: 450
Rejestracja: poniedziałek, 6 kwietnia 2009, 14:56
Lokalizacja: z rpga ;-)

Re: 4 - idealny przyjaciel

#39 Post autor: .Anka. » piątek, 18 grudnia 2009, 16:37

takasobiepani pisze:Niedawno dowiedziałam się, że moja najlepsza, wieloletnia kumpela tak jak ja jest 4w5. I chyba faktycznie jest coś w tym, że 4 są dobrymi przyjaciółmi. Bo potrafimy odczytywać czyjeś emocja, czasem nawet myśli. Jeśli kogoś polubimy, potrafimy dbać o jego dobre samopoczucie, można nam bez obaw powierzać nawet najmroczniejsze tajemnice...

Tak naprawdę potrafimy chyba lepiej dbać o dobro innych niż o własne
Odczytywanie cudzych myśli i dbanie o ich dobro to domena przede wszystkim 2-ek. Jednak się zgodzę, dla wybrańca wiele mogę uczynić, a w temacie "miłość" widzę, że 4-ki wszystko by dały wybrankowi serca, gdyby chciał być tą drugą połówką. :arrow: :| :roll: :?:
6, ESI-Se (nadal nie wierzę, ale co zrobisz, jak nic nie zrobisz?)

Za późno się zorientowałam. Łatwo pomylić 6 z 4.

Awatar użytkownika
paradoja
Posty: 250
Rejestracja: sobota, 21 listopada 2009, 09:22
Lokalizacja: o, tam.

Re: 4 - idealny przyjaciel

#40 Post autor: paradoja » sobota, 19 grudnia 2009, 14:08

.Anka. pisze:Jednak się zgodzę, dla wybrańca wiele mogę uczynić, a w temacie "miłość" widzę, że 4-ki wszystko by dały wybrankowi serca, gdyby chciał być tą drugą połówką. :arrow: :| :roll: :?:
i to nas zabija.

przyjaźnie między dwoma czwórkami są genialne, uwielbiam te rozmowy bez słów :D albo coś w rodzaju "no, no, no właśnie to chciałam powiedzieć.! mam identycznie.!" itp :)
z reguły właśnie otaczam się czwórkami, piątkami i siódemkami. albo one otaczają mnie 8)
don't worry - be hippie

Awatar użytkownika
takasobiepani
Posty: 38
Rejestracja: środa, 16 grudnia 2009, 16:39

Re: 4 - idealny przyjaciel

#41 Post autor: takasobiepani » sobota, 19 grudnia 2009, 22:11

paradoja pisze:przyjaźnie między dwoma czwórkami są genialne, uwielbiam te rozmowy bez słów :D
dokładnie :mrgreen:
Prawda jest córą czasu poczętą w przypadkowym i krótkotrwałym romansie ze zbiegiem okoliczności.

Awatar użytkownika
Aleksandrowa
Moderator
Moderator
Posty: 1452
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 20:01
Enneatyp: Zdobywca

Re: 4 - idealny przyjaciel

#42 Post autor: Aleksandrowa » niedziela, 20 grudnia 2009, 12:42

.Anka. pisze: Odczytywanie cudzych myśli i dbanie o ich dobro to domena przede wszystkim 2-ek.
Tak Czworeczki, dlatego trzeba sie Zdwojkować ! :mrgreen:
Did you see SEE se?

Trójkowdwójkę

Człowiek rzadko myli się dwa razy – na ogół TRZY lub więcej.

John Perry Barlow

Ined
Posty: 42
Rejestracja: czwartek, 24 grudnia 2009, 22:49
Enneatyp: Obserwator

Re: 4 - idealny przyjaciel

#43 Post autor: Ined » sobota, 26 grudnia 2009, 21:30

z reguły właśnie otaczam się czwórkami, piątkami i siódemkami.
Z moich obserwacji wynika ze te 3 typy wzajemnie się otaczają...

A przyjaźń z 4? Może dlatego że 4 mówiąc o sowich uczuciach w pewien sposób pomaga dostrzec nasze uczucia. I zazwyczaj też 4 uważają się za skrzywdzone i o tym mówią, wiec czasem nasz problem wydaje się nikły przy 4...
5w4 !

Awatar użytkownika
szoppenowa
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 7 marca 2010, 16:17
Enneatyp: Indywidualista

Re: 4 - idealny przyjaciel

#44 Post autor: szoppenowa » niedziela, 27 lutego 2011, 18:16

Ja nigdy nie mam pewności czy się dobrze spisuje jako przyjaciel.. Moja najbliższa "przybrana rodzina" to 7w8, 5w4 i 3w2 do każdego podchodzę inaczej od każdego spodziewam się różnych reakcji.. Ale czasami się słyszy ze dobra za mnie przyjaciółka i to mnie podbudowuje :D

choć w niektórych przypadkach ta przyjaźń działa w jedną stronę..
Też was kocham!!
Bo grunt to podstawa!!


"Zapytałam dziecko niosące świeczkę:
- Skąd pochodzi to światło?
Chłopczyk natychmiast ją zdmuchnął.
- Powiedz mi, dokąd teraz odeszło - odparł. - Wtedy ja powiem ci, skąd pochodzi."


4w5
ISFJ

Awatar użytkownika
mietekssm
Posty: 144
Rejestracja: piątek, 25 lutego 2011, 16:07
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Łódź

Re: 4 - idealny przyjaciel

#45 Post autor: mietekssm » niedziela, 27 lutego 2011, 18:45

Czy idealny? Nie wiem... Ciężko jest zdefiniować "ideał"...
Chociaz mysle że mogę takim być dla kogoś, to na pewno ja bym przy sobie nie wytrzymał...
Na pewno nieprzyjacielskie dla mnie jest powstrzymywanie każdego
"Po co chcesz to zaczynać? Tylko czas zmarnujesz"
"Chce Ci się? Zostaw to, ktoś zrobi to lepiej..."
Taki jestem...

ODPOWIEDZ