Czwórki a Władca Pierścieni

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
piecia330
Posty: 29
Rejestracja: czwartek, 3 maja 2007, 11:12

Czwórki a Władca Pierścieni

#1 Post autor: piecia330 » poniedziałek, 4 czerwca 2007, 18:24

Jaki jest stosunek czwórek do twórczości Tolkiena ??? Interesuje mnie czy czwórkom odpowiada wykreowny przez tego pisarza świat. :wink:


Nie pytajcie co Ojczyzna może zrobić dla was, ale co wy możecie zrobić dla Ojczyzny.

4w5

Awatar użytkownika
mls
Posty: 25
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:58
Lokalizacja: z wykopalisk

#2 Post autor: mls » poniedziałek, 4 czerwca 2007, 18:26

Zdecydowanie NIE. Działa na mnie jak płachta na byka :twisted:
Obrazek

Always forgive your enemies, nothing annoys them so much

so close, yet so far...

4w5 :D

Rosveen
Posty: 363
Rejestracja: czwartek, 4 stycznia 2007, 14:29
Lokalizacja: ja się tu wzięłam?

#3 Post autor: Rosveen » poniedziałek, 4 czerwca 2007, 18:37

Zdecydowanie TAK. Ja w ogóle fantastykę lubię, a Tolkien bardzo szczegółowo wykreował swój świat. Dobre to jest, nie ma co zaprzeczać.

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

#4 Post autor: Rilla » poniedziałek, 4 czerwca 2007, 18:39

Bardzo lubię fantastykę, jak każdy rodzaj powieści (byle nie płytkie romansidło). Tolkien jednak nie poruszył mnie tak dogłębnie, jak się tego spodziewałam z jednego tylko względu:
w literaturze najbardziej cenię kreację psychologiczną bohatera. Najważniejsze jest dla mnie jego wnętrze, jak on odbiera świat, jego problemy. We "Władcy..." niestety tego nie było. Tolkien skupił się w większości na tworzeniu fantastycznego świata i jego historii, za co go podziwiam, ale nie uwielbiam. Trzeba przyznać, że wyobraźnię miał zadziwiającą, a jego książki lubię czytać.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

ktośtam
VIP
VIP
Posty: 973
Rejestracja: poniedziałek, 25 grudnia 2006, 19:25

#5 Post autor: ktośtam » poniedziałek, 4 czerwca 2007, 18:50

Proponuję przenieść posty do tematu Fantastyka. Po co się rozdrabniać na poszczególnych autorów?

A Tolkiena lubię, chociaż nie jakoś specjalnie.

Awatar użytkownika
Madź
Posty: 97
Rejestracja: sobota, 16 grudnia 2006, 21:36
Lokalizacja: Dziki Zachód ;]

#6 Post autor: Madź » poniedziałek, 4 czerwca 2007, 19:06

Mimo, że lubię zatapiać się w myślach, tworzyć własny świat, etc, twórczość Tolkiena do mnie nie przemawia. Może i narażę się tym co powiem rzeszy fanów, ale jego książki zwyczajnie mnie nudzą, choć próbowałam zrozumieć jego geniusz.
4w5

"Świat to potwór zębaty, gotów gryźć, gdy tylko zechce"

Awatar użytkownika
Zeld
Posty: 151
Rejestracja: piątek, 25 maja 2007, 15:07
Lokalizacja: Elbląg

#7 Post autor: Zeld » poniedziałek, 4 czerwca 2007, 19:49

Kupiłem ostatnio Dzieci Hurina :lol:
4w5, zajebiście...

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

#8 Post autor: Rilla » poniedziałek, 4 czerwca 2007, 19:55

Zeld pisze:Kupiłem ostatnio Dzieci Hurina :lol:
Ooo to zrecenzuj, gdy przeczytasz :) Nawet myślałam, czy tej książki nie kupić, ale stwierdziłam, że poczekam aż stanieje, a prez ten czas przeczytam książki znajdujące sie u mnie na półce. Trochę ich mam.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
Nif
Posty: 372
Rejestracja: wtorek, 19 grudnia 2006, 09:34
Lokalizacja: z Krainy Mgieł
Kontakt:

#9 Post autor: Nif » poniedziałek, 4 czerwca 2007, 21:08

Tolkiena nie wyznaję. Wychowałam się wśród miłośników fantastyki, zawsze gdzieś tam mówiło się o "Władcy", ludzie to czytali, książki walały się po domach... Ale mnie nigdy ta książka specjalnie do gustu nie przypadła. Wolę SF niż klasyczne fantasy.

A co do świata, teraz już trudno odróżnić rzeczywistość stworzoną przez Tolkiena od tzw "kanony fantasy". Choć jeśli przez świat Tolkiena rozumiesz konkretną mitologię, to jestem po prostu pełna podziwu dla twórcy, on żył tym, co pisał. Pełen szacunek i pokłon. Gdy jeszcze bawiłam się w pisanie ksiażek, nazwałam Tolkiena moim mistrzem. Razem z Pratchettem i Lovecraftem.
Emo i dumna z tego
4w3 , ENFP

Morgiana
Posty: 107
Rejestracja: piątek, 18 maja 2007, 18:29
Lokalizacja: Odludzie.

#10 Post autor: Morgiana » poniedziałek, 4 czerwca 2007, 21:35

Fantastyka do mnie nie trafia. Ani Tolkien ani nikt inny. Wolę coś bardziej życiowego.
cztery? cztery.

Awatar użytkownika
Dani California
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 10 marca 2007, 12:46

#11 Post autor: Dani California » poniedziałek, 4 czerwca 2007, 22:26

Lubię Tolkiena. Jego świat ot miła odmiana po realnym. Ale ostatnio thrillery i kryminały głównie czytam.

Awatar użytkownika
aliszien
VIP
VIP
Posty: 1459
Rejestracja: środa, 15 listopada 2006, 14:07
Lokalizacja: Warszawy

#12 Post autor: aliszien » poniedziałek, 4 czerwca 2007, 22:44

Mój Domowy 7w8 jest tolkienofilem, zna na pamięć całą trylogię, a na ścianie w pokoju mamy wielką mapę Śródziemia.
Jako oddana partnerka przeczytałam, zaczynając, jak mi kazał, od "Silmarillion". Dobrze, że pierwsze strony tego przeczytałam po 5 piwach, inaczej bym nie przebrnęła. Opcjonalnie można jeszcze walnąć jakiegoś macha przed lekturą.
"Władca Pierścieni" to było już po tym czytadło.
Jak dla mnie za dużo bitew, za mało psychologii postaci, ale czego oczekiwać po schizofremiku, ojcu trzech synów :)
4w5, INFj, sp/sx

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

#13 Post autor: Absynt » wtorek, 5 czerwca 2007, 01:00

Przeczytalem tylko Hobbita za mlodu. W przeciwienstwie do wielu czworek nie jestem molem ksiazkowym wogle ;). Jednak Hobbit mi sie podobal. Ale swiat moich fantazji wogle nie przypomina Tolkienowskiego. Zreszta nie wiem jak wogle moze to przypominac.
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

Rosveen
Posty: 363
Rejestracja: czwartek, 4 stycznia 2007, 14:29
Lokalizacja: ja się tu wzięłam?

#14 Post autor: Rosveen » wtorek, 5 czerwca 2007, 15:59

Tak po zastanowieniu przyznam, że strona psychologiczna faktycznie szwankuje. Ale "Władcę" i tak lubię :)

la_nerke
Posty: 64
Rejestracja: piątek, 25 maja 2007, 14:54
Lokalizacja: ze wsi

#15 Post autor: la_nerke » wtorek, 5 czerwca 2007, 16:50

w porządku, ale nic ponad to:]
Co z wszystkich rzeczy w moim życiu główną? Śmierć oraz miłość- obydwie po równo.

ODPOWIEDZ