Autyzm -Ekstremalny Męski Mózg

Dyskusje na tematy szeroko pojętej psychologii

Mam dominującą funkcję

Systematyzującą
7
58%
Empatyczną
5
42%
 
Liczba głosów: 12

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Ekstremalny Męski Mózg - Autyzm

#16 Post autor: Kapar » czwartek, 7 marca 2013, 15:19

bruno dievs pisze:Zastanawiam się w jakim stopniu zasadne jest stwierdzenie, że systematyzacja to domena typowo męska, a empatyzacja to domena typowo kobieca.
Całkiem dobre pytanie. Wiem do czego pijesz!

Odpowiem jak ja rozumiem tę teorię połączoną z danymi.
Jeśli jesteś w stanie wyłapać taki niuans domyślam się, że znasz te wszystkie podstawy ale zacznę od nich to be certain that we're on the same page!
Obrazek
Dane z próbki populacji ponad 250 tyś przedstawiałyby się teoretycznie tak - poprzez idealną dystrybucję zwaną "the bell curve" - patrz obrazek. właściwością takiej dystrybucji jest równe rozłożenie danych względem średniej (punktu 0). Procenty widoczne na grafie wskazują procentowy udział próbki w danej części dystrybucji, więc między -1 odchyleniem a +1 odchyleniem mamy 68% całej populacji! rozszerzając widełka do -2 <-> +2 mamy już objęte 85% populacji!
Teraz przekładając to na dane, które zapodałeś z tej strony wynika, że wyniki dla empatyzacji mężczyzn wahają się (na oko) między 6 a 66 dla 85% męskiej populacji. w praktyce oznacza to, że 2,5% mężczyzn osiąga wyniki między 0-6 (te 2,5% to prawdopodobni ludzie z autyzmem albo innymi zaburzeniami).
Jeśli byśmy w empatyzacji połączyli dane kobiet i mężczyzn, to te 2,5 % całej populacji byłoby między wynikami w zasięgu 0 - 9/10.
bruno dievs pisze:Zastanawiam się w jakim stopniu zasadne jest stwierdzenie, że systematyzacja to domena typowo męska, a empatyzacja to domena typowo kobieca.
Ta teoria zakłada, że wśród tych 2,5 % (16 tysięcy ludzi z badanej populacji), którzy mieliby ekstremalnie niskie wyniki z empatyzacji, dominującą grupą byliby mężczyźni kosztem kobiet. Dla jednego to kruche podstawy dla takiego uogólnienia, że systematyzacja to domena męska, ale fundamenty są pewnie w różnicach statystycznych (dokładnych liczb nie znamy).
Innymi słowy, zdecydowana większość mężczyzn i kobiet byłaby porównywalna względem systematyzacji i empatyzacji, jednakże im dalej w lewo albo prawo od średniej, tym więcej albo mężczyzn albo kobiet:
Obrazek
Ten graf mógłby teoretycznie prezentować kobiety i mężczyzn względem siebie pod względem empatyzacji. Średnia kobiet+mężczyzn przebiegałaby na skrzyżowaniu się dwóch linii. Średnie dla mężczyzn byłaby na szczycie zielonej dystrybucji, a dla kobiet fioletowej dystrybucji. Obszary dwóch dystrybucji nakładające się na siebie i stanowiące większość całego zbioru, to grupa mężczyzn i kobiet nie różniących się znacznie pod względem empatyzacji. Różnicę sprawiają peryferie obu dystrybucji. Stąd wniosek, że systematyzacja jest bardziej domeną męską a empatyzacja żeńską.

Tyle odnośnie mojej interpretacji. Zaznaczam, że połączenie danych i tej teorii jest luźne i subiektywne, niekoniecznie ma wiele wspólnego z rzeczywistością.

Jeśli spojrzymy sucho na dane z tej strony, to sprawa ma się trochę inaczej. Te dane statystyczne, którymi się posługujemy nie leżały u fundamentów teorii Męskiego Ekstremalnego Mózgu, dane pochodzą ze strony amatora. Co ciekawe, te dane z tak dużą ilością uczestników mogłyby podważać całą teorię, bo jak słusznie zauważyłeś, odchylenie kobiet i mężczyzn na siebie nachodzą, co jest częste, gdy różnice między średnimi wynikami między dwoma grupami nie są statystycznie znacząco różne od siebie. Ale żeby móc wyciągać wnioski musielibyśmy znać dane od samego autora teorii Baron-Cohen'a. Na dodatek dane którymi się posługujemy są "zanieczyszczone" gdyś możliwe, że są osoby, które test wykonały dwukrotnie albo, że są osoby, które wykonały test po łebkach nie rozumiejąc wszystkich pytań, dlatego za bardzo bym się tymi danymi nie sugerował - nie wiemy co się złożyło na kilkaset tysięcy wyników.


Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

bruno dievs
Posty: 796
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 00:58

Re: Ekstremalny Męski Mózg - Autyzm

#17 Post autor: bruno dievs » czwartek, 7 marca 2013, 23:29

Ciekawa odpowiedź.
Obszary dwóch dystrybucji nakładające się na siebie i stanowiące większość całego zbioru, to grupa mężczyzn i kobiet nie różniących się znacznie pod względem empatyzacji. Różnicę sprawiają peryferie obu dystrybucji. Stąd wniosek, że systematyzacja jest bardziej domeną męską a empatyzacja żeńską.
Na pierwszy rzut oka takie uzasadnienie wydaje się sensowne. O niektórych dyscyplinach sportu mówi się, że są domeną mężczyzn, bo np najlepsi mężczyźni mają wyniki nieosiągalne dla kobiet. Tylko, że wykres, który załączyłeś, wprowadza w błąd - wskazywałby, że dla krańców przedziałów, różnice są bardzo duże. Prawidłowy wykres wygląda tak:
Obrazek
(różowa linia dla kobiet)
Tu różnice nie są aż takie duże, nawet dla skrajnie wysokiego wyniku przewaga kobiet nie jest aż taka duża - 3:1

Idąc dalej, podzielmy możliwe wyniki na 5 kategorii:
1) bardzo słaby: 0-10
2) słaby: 11-28
3) przeciętny: 29-52
4) wysoki: 53-70
5) bardzo wysoki: 71-80

wtedy procentowa ilość mężczyzn i kobiet w poszczególnych przedziałach jest taka:
Obrazek
Czyli, osób bardzo empatycznych jest po prostu bardzo mało, zarówno wśród kobiet i mężczyzn, choć takich kobiet będzie więcej.

Dlatego np. tytuły typu "Dlaczego mężczyźni nie słuchają, a kobiety nie umieją czytać map" to wprowadzanie ludzi w błąd. Bardziej zgodne z prawdą byłoby: "Dlaczego większość kobiet i mężczyzn słucha średnio, a wśród tych nielicznych co słuchają naprawdę dobrze, jest więcej kobiet" ;P
Co ciekawe, te dane z tak dużą ilością uczestników mogłyby podważać całą teorię, bo jak słusznie zauważyłeś, odchylenie kobiet i mężczyzn na siebie nachodzą, co jest częste, gdy różnice między średnimi wynikami między dwoma grupami nie są statystycznie znacząco różne od siebie.
Różnice między tymi średnimi są istotne statystycznie, nawet bardzo. (Patrz tu). Czyli jest znikome prawdopodobieństwo, że są dziełem przypadku. To, że ich różnica nie jest duża, to już inna sprawa.
Ale zarzut, że dane mogą być nierzetelne jest zasadny. Trzeba by dotrzeć do danych tego naukowca.

edit:
dodam jeszcze dla porównania podobny wykres dla wzrostu kobiet i mężczyzn w Polsce (średnie brałem z Wikipedii, odchylenie z jakiejś amerykańszczańskiej strony)
Obrazek
639f3d3b99876f1c9f27f68ea08dcbb8

bruno dievs
Posty: 796
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 00:58

Re: Ekstremalny Męski Mózg - Autyzm

#18 Post autor: bruno dievs » piątek, 8 marca 2013, 09:33

Jeszcze jedno mnie zastanawia.
O ile jestem w stanie wyobrazić sobie, jakie możliwości dają ludziom zdolności analityczne trafiające się 1 na 1000 przypadków (pow 3 odch.std.) , bądź 1 na 30000 (pow 4 odch.std.). Ale trudno za to jest mi wyobrazić sobie jak to jest mieć poziom empatii trafiający się 1:1000, albo 1:30000? Jak to może się objawiać? Czyta się w myślach? Leczy depresje jednym słowem? Uspokaja rozwścieczone ósemki pstryknięciem palców?

@boogi, osiągnąłeś wynik, który teoretycznie osiąga 1 facet na 120. W jaki sposób różni się Twoje postrzeganie świata od standardowego faceta? Jakie są efekty Twojego nastawienia na empatyzację?
639f3d3b99876f1c9f27f68ea08dcbb8


Awatar użytkownika
kangur
Posty: 547
Rejestracja: wtorek, 22 lutego 2011, 19:38

Re: Ekstremalny Męski Mózg - Autyzm

#20 Post autor: kangur » piątek, 8 marca 2013, 22:07

Jak to może się objawiać? Czyta się w myślach? Leczy depresje jednym słowem? Uspokaja rozwścieczone ósemki pstryknięciem palców?
nie do końca, ktoś o wysokim wspł empatii raczej będzie dokładnie wiedział co druga osoba przeżywa i czuje, będzie się tym zadręczał, współczuł itd. Żeby 'leczyć jednym słowem' potrzeba innych umiejętności :P

Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: Ekstremalny Męski Mózg - Autyzm

#21 Post autor: Zielona » piątek, 8 marca 2013, 22:57

"Empatia to umiejętność zrozumienia innych ludzi oraz zdolność współodczuwania z nimi ich uczuć i emocji. Jest to dar wczuwania się w sytuację innych ludzi i zrozumienia motywów nimi kierujących, jako źródeł ich decyzji i postaw." (Wiki)
Ja bym to raczej nazwała umiejętnością, która jest darem ;)
W czasie pracy nad sobą zrozumiałam, że to co boli mnie może boleć każdego innego człowieka. A ból psychiczny w konsekwencji prowadzi do pewnych działań - reakcje obronne (patrz enneagram). Kiedy to do mnie dotarło świadomie zaprzestałam działań raniących innych i mogłam zacząć wybaczać.
Ale to nie ma nic wspólnego z dręczeniem się uczuciami innych. To raczej wizja filmów si-fi ;)

Ale mam wynik tylko 60 w empatyzacji. Też ciekawa jestem jak widzi to Boogi :)
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Ekstremalny Męski Mózg - Autyzm

#22 Post autor: Cotta » sobota, 9 marca 2013, 20:59

Co mi przypomniało cytat, który mnie kiedyś zainspirował do założenia serii tematów...

"Nie czyń bliźniemu tego, co chciałbyś, aby on uczynił tobie. Możliwe, że macie zupełnie różne gusty." George Bernard Shaw

:wink:

Mój wynik w teście na empatię:
Your score: 38
33 - 52 = average (most women score about 47 and most men score about 42)

Czyli mniej niż przeciętny facet... :? Inna rzecz, że osobiście odróżniam umiejętności socjalne od zdolności do współodczuwania, a w tym teście to jest połączone w jedno.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Ekstremalny Męski Mózg - Autyzm

#23 Post autor: Cotta » sobota, 9 marca 2013, 21:30

Systematyzacja:
Your score: 25
0 - 19 = low
20 - 39 = average (most women score about 24 and most men score about 30)
40 - 50 = above average (most people with Asperger Syndrome or high-functioning autism score in this range)
51 - 80 is very high (three times as many people with Asperger Syndrome score in this range, compared to typical men, and almost no women score in this range)
80 is maximum

Uff, jednak mam coś z kobiety... 8-)
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

Re: Ekstremalny Męski Mózg - Autyzm

#24 Post autor: Rilla » piątek, 15 marca 2013, 01:30

Systematyzacja: 23
Empatia: 40
"Czytanie z oczu": 25- Dlaczego większość kobiet to kobiety, które z reguły omijam szerokim łukiem i których sam kształt brwi jest dla mnie antypatyczny? :?

Z tego wynika, że średniak ze mnie, co w przypadku empatii jest pocieszające (skłonność do przejmowania się każdą łzą świata to okrutna kara boska), ale jeśli chodzi o tę systematyzację, to szkoda. Ogromnie podziwiam ludzi o analitycznych zdolnościach, umiejących rozgryźć mechanizm działania otaczającego świata, i skrycie im zazdroszczę. :/
Czy ta systematyzacja nie wiąże się z IQ? Zdaje się, że osoby o ekstremalnie męskim mózgu to chodzące geniusze- tak patrząc na pytania do testu- ale z tego, co się orientuję, to nie każdy z autyzmem posiada "magiczne" zdolności.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
kangur
Posty: 547
Rejestracja: wtorek, 22 lutego 2011, 19:38

Re: Ekstremalny Męski Mózg - Autyzm

#25 Post autor: kangur » piątek, 15 marca 2013, 20:19

Rilla-zależy o jakim IQ mówimy. Są różne rodzaje inteligencji-przestrzenna, analityczna itd itd

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

Re: Ekstremalny Męski Mózg - Autyzm

#26 Post autor: Rilla » sobota, 16 marca 2013, 01:25

Dlaczego zależy? Od czego zależy? Osoba, której nie straszna jest żadna mapa, siłą rzeczy powinna mieć bardo dobrze orientować się w przestrzeni, a jeśli umie dokładnie przeanalizować np. parametry sprzętu przed jego kupnem, to znaczy, że ma zdolność analitycznego myślenia- nie mam racji?
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
kangur
Posty: 547
Rejestracja: wtorek, 22 lutego 2011, 19:38

Re: Ekstremalny Męski Mózg - Autyzm

#27 Post autor: kangur » sobota, 16 marca 2013, 01:30

osoba inteligentna powinna umieć wszystko i każdej sytuacji się odnaleźć ;) chodziło mi bardziej o sferę kreatywności. Na szybko link, żeby pokazać o co mi chodzi.

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

Re: Ekstremalny Męski Mózg - Autyzm

#28 Post autor: Rilla » sobota, 16 marca 2013, 02:07

Zdanie, że rodzaj męski jest inteligentniejszy od żeńskiego, akurat nie jest dla mnie nowością, ale to raczej jeszcze jeden argument za tym, że "Ekstremalny Męski Mózg" wiąże się z ekstremalnie wysokim IQ, bo inteligencja kreatywna to jednak inteligencja, a autor artykułu sugeruje, że kobietom jej brakuje.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Ekstremalny Męski Mózg - Autyzm

#29 Post autor: Snufkin » sobota, 16 marca 2013, 09:27

kangur ciekawy link.
BTW mówiąc o IQ nie myślimy o różnych rodzajach inteligencji i elastycznym odnajdywaniu się w różnych sytuacjach ile właśnie o tej najwyżej cenionej inteligencji analitycznej.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
kangur
Posty: 547
Rejestracja: wtorek, 22 lutego 2011, 19:38

Re: Ekstremalny Męski Mózg - Autyzm

#30 Post autor: kangur » sobota, 16 marca 2013, 23:59

Rilla-nie wrzuciłam tego odnośnie eks.m.mózgu

ODPOWIEDZ