Zaburzone osobowości

Dyskusje na tematy szeroko pojętej psychologii

Jaką masz osobowość?

anankastyczna
1
1%
narcystyczna
8
9%
unikająca
30
33%
schizoidalna
10
11%
schizotypowa
11
12%
histrioniczna
3
3%
zależna
5
5%
chwiejnej emocjonalnie
16
17%
inne "schorzenie"
8
9%
 
Liczba głosów: 92

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Autsajder
VIP
VIP
Posty: 297
Rejestracja: wtorek, 17 lipca 2007, 07:27
Lokalizacja: spoza układu...

Zaburzone osobowości

#1 Post autor: Autsajder » piątek, 9 maja 2008, 16:21

W każdym podforum sie przewijaja różnego typu choroby lub zaburzenia. Chciałbym sie dowiedziec do jakiego "zaburzenia" wam najbliżej. Temat raczej czysto informacyjny i dlatego jest ankieta. Pewne schorzenia są juz poniekąd przypisane typowi, jestem ciekaw czy jakiś użytkownik czuje że ma schorzenie nie przypisywane swemu typowi. Wiem że zaraz będzie pewnie płacz o hipochondrykach (notabene też zaburzenie :wink: ) i tak traktuje ludzi którzy przy sobie wypisuja po kilka schorzeń, ale po jednym na pewno wielu z użytkowników posiada.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Osobowo%C5 ... nkastyczna
Osobowość anankastyczna, osobowość obsesyjno-kompulsywna - zaburzenie osobowości, w którym występuje wzorzec zachowań zdominowany dbałością o porządek, perfekcjonizmem, kontrolą umysłową i w kontaktach interpersonalnych, kosztem elastyczności, otwartości i efektywności.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Osobowo%C5 ... rcystyczna
Osobowość narcystyczna - zaburzenie osobowości, w którym występuje wzorzec zachowań zdominowany nastawieniem wielkościowym (w wyobraźni lub na jawie), potrzebą bycia podziwianym, brakiem empatii i niezdolnością do przyjęcia perspektywy innych osób.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Osobowo%C5 ... aj%C4%85ca
Osobowość unikająca (lękliwa) jest zaburzeniem osobowości, w którym na pierwszy plan wysuwają się trudności w kontaktach społecznych i unikanie ich (skrajna introwersja), mimo dążenia do bycia akceptowanym i pragnienia relacji interpersonalnych oraz zaniżona nieprawidłowa samoocena (w większości przypadków, bo nie zawsze). W odróżnieniu od osobowości schizoidalnej i osobowości schizotypowej, w przypadku osobowości unikającej przeżywane jest cierpienie z powodu braku umiejętności wiązania się z innymi ludźmi i wycofywania się.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Osobowo%C5 ... hizoidalna
Osobowość schizoidalna - zaburzenie osobowości, w którym występuje wzorzec zachowań zdominowany oderwaniem od relacji międzyludzkich i ograniczonym wyrażaniem emocji w kontaktach interpersonalnych. Zaburzenie to jest rzadkie w stosunku do innych zaburzeń osobowości i obejmuje mniej niż 1% populacji, częściej występuje u mężczyzn.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Osobowo%C5 ... hizotypowa
Osobowość schizotypowa - zaburzenie osobowości, w którym występuje wzorzec zachowań zdominowany społecznymi i interpersonalnymi deficytami naznaczonymi silnym dyskomfortem i ograniczoną zdolnością do zawierania bliskich znajomości i utrzymywania związków z innymi, a także zaburzeniami poznawczymi i percepcyjnymi, oraz dziwacznymi zachowaniami.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Osobowo%C5 ... trioniczna
Osobowość histrioniczna - zaburzenie osobowości, w którym występuje wzorzec zachowań zdominowany przesadnym wyrazem emocjonalnym, teatralnością zachowań, staraniami o zwrócenie na siebie uwagi i prowokacyjną seksualnością.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Osobowo%C5 ... le%C5%BCna
Zaburzenie osobowości zależnej - zaburzenie osobowości typu C (zaburzenie obawowo-lękowe), w którym występuje przesadna potrzeba bycia pod opieką, prowadząca do zachowań nacechowanych uległością oraz strachem przed opuszczeniem. Osoba dotknięta tym problemem zdrowotnym charakteryzuje się unikaniem podejmowania ważnych decyzji dotyczących swojego życia, wykazuje chęć przekazania odpowiedzialności za nie swojemu otoczeniu. Towarzyszy temu ciągła obawa przed popełnieniem błędu i związana z nią bierność.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Osobowo%C5 ... impulsywny
Osobowości chwiejnej emocjonalnie (Typ impulsywny)– zaburzenie osobowości, w którym występuje wzorzec zachowań gwałtownych, przy braku przewidywania ich konsekwencji.

Jeśli nic z tego nie pasuje, a macie jakieś inne zaburzenie (np. schizofrenia czy inne) to zaznaczcie "inne" i w komentarzu napiszcie jakie.
Po więcej informacji zapraszam na google.
Jak zbyt podobny temat do jakiegoś który juz jest to wywalcie go.

Rilla: Przeniosłam wątek z Ogólnego Enneagramu do nowego działu.


5w4, LII (INTj)

Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

#2 Post autor: Orest_Reinn » piątek, 9 maja 2008, 16:42

ale po jednym na pewno wielu z użytkowników posiada
Jak miło :lol:
Jestem zdrów, jak zresztą większość ludzi :roll:

Awatar użytkownika
Autsajder
VIP
VIP
Posty: 297
Rejestracja: wtorek, 17 lipca 2007, 07:27
Lokalizacja: spoza układu...

#3 Post autor: Autsajder » piątek, 9 maja 2008, 16:51

Orest_Reinn pisze:
ale po jednym na pewno wielu z użytkowników posiada
Jak miło :lol:
Jestem zdrów, jak zresztą większość ludzi :roll:
Wniosek wyciągnięty na podstawie tematów na podforach poszczególnych typów, które cieszą sie zainteresowaniem. Dodam tylko że w ankiecie chciałem dodać opcje "zdrowy" tylko miejsca zabrakło. Stwierdzenie wielu mówi że nie wszyscy, a nawet nie większość lecz tylko jakas część.
5w4, LII (INTj)

Gumibeer
Posty: 333
Rejestracja: poniedziałek, 24 września 2007, 18:24

#4 Post autor: Gumibeer » piątek, 9 maja 2008, 16:56

Jestem zdrów, jak zresztą większość ludzi
ale nie na tym forum :)

najwięcej cech z wymienionych zaburzeń pasuje mi ze schizoidalnej ale raczej nie jest to moje zaburzenie : >

Awatar użytkownika
wiadukt
Posty: 567
Rejestracja: poniedziałek, 31 grudnia 2007, 17:08
Lokalizacja: Enneagram 1w2 -/- -/- Socjonika ESTj

#5 Post autor: wiadukt » piątek, 9 maja 2008, 17:32

osobbowość impulsywna - w zaniku, wybralam "INNE" w ankiecie

F 43 -> http://crisisintervention.free.ngo.pl/p ... /bps8.html
ale to nie osobowość, ogólnie wyszłam z zaburzen emocjonalnych



ps/
a co do osobowości schizotypowej, to moj brat ma, szczerze Wam współczuję,
leczenie jest koszmarnie długie i żmudne i po jakimś czasie doczepia sie depresja
aż mnie wykrzywia, serio.. i wolałabym tez wiedzieć, kto ma to kurestwo stwierdzone..
Obrazek
...bardzo być może, ale żaba pozostaje żabą...
Monty Python

Awatar użytkownika
Kivi
Posty: 235
Rejestracja: sobota, 2 czerwca 2007, 17:15
Lokalizacja: Warszawa

#6 Post autor: Kivi » piątek, 9 maja 2008, 17:55

Do mnie pasuje 90% objawów tego kurestwa-.-'
Ale u psychologa jeszcze nie byłam, więc też nic mi nigdy nie stwierdzono. Mogłabym zatem powiedzieć że jestem ZDROWA! ... prawda? x.x
"Myślimy, że jesteśmy tacy oryginalni, że wszystko w nas jest takie wyjątkowe i niespotykane. Ale to niesamowite, do jakiego stopnia jesteśmy tylko echem innych, własnej rodziny i tego, jaki kształt nadało nam dzieciństwo."

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

#7 Post autor: Absynt » piątek, 9 maja 2008, 17:56

Pierdole schorzenia umyslowe, zaburzenia osobowosci itd.

To bzdury wymyslone po to by zlamac i spetac w kajdany jednostki, ktore wylamuja sie ze schematow. To forma kontroli ludzi i generalnie klamstwo ;f. No, nie mowie tu o przypadkach, kiedy pomoc jest niezbedna lub potrzebna...

Ale pewnie mi wlepia cos z przedzialu F 20-30. Prawdopodobnie F 25.

Ale faktycznie ciekawie sie tu Was czyta. Teraz troche znam ten temat od podszewki i za niektorych trzeba sie modlic ;p.
Ostatnio zmieniony piątek, 9 maja 2008, 18:06 przez Absynt, łącznie zmieniany 1 raz.
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

Awatar użytkownika
wiadukt
Posty: 567
Rejestracja: poniedziałek, 31 grudnia 2007, 17:08
Lokalizacja: Enneagram 1w2 -/- -/- Socjonika ESTj

#8 Post autor: wiadukt » piątek, 9 maja 2008, 18:03

Kivi, chyba śmiało możesz powiedziec, ze zdrowa ;)
to zaburzenie jest tak silne i przeszkadzajace w zyciu, ze otoczenie szybko by Ci powiedziało, że wymagasz pomocy i leczenia, zreszta NIE DAWAŁABYŚ RADY, SAMA ZE SOBĄ ;) więc...

nie wiem, Absynt mojego brata to spętało, fakt, wczesniej myslał ze depra i ze z tego wyjdzie, teraz mu natułkowali, ze to na całe zycie meczarnia i on przez nich leży

moje F 43 to tylko wskazówka dla mnie z czym walczyc, czego unikać, jak sobie pomóc - do nieczego wiecej mnie nie zobowiazuje, psycholog mówiła "wyprowadz sie z domu bo giniesz" i tyle wizyt
Ostatnio zmieniony piątek, 9 maja 2008, 18:04 przez wiadukt, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
...bardzo być może, ale żaba pozostaje żabą...
Monty Python

Awatar użytkownika
Kamillot
Posty: 91
Rejestracja: niedziela, 30 marca 2008, 12:49

#9 Post autor: Kamillot » piątek, 9 maja 2008, 18:04

Ja mam prawie wszystko... wymieszane
Nie wiem jak można być zdrowym. Każdy jest na coś chory. Poza tym to teraz moda, żeby być chorym...
Osoby, które to piszą są chyba chore na pseudonaukowość (psychologowie).
To są bzdury, a czwórki nie istnieją.
"Tylko odrobina dzieli szaleństwo od geniuszu"
J. W. Goethe
Obrazek

Awatar użytkownika
Kivi
Posty: 235
Rejestracja: sobota, 2 czerwca 2007, 17:15
Lokalizacja: Warszawa

#10 Post autor: Kivi » piątek, 9 maja 2008, 19:00

wiadukt, mówią mi to z zadziwiającą częstotliwością-.-'
A co w przypadku twojego brata uniemożliwiało mu funkcjonowanie tak bardzo?
"Myślimy, że jesteśmy tacy oryginalni, że wszystko w nas jest takie wyjątkowe i niespotykane. Ale to niesamowite, do jakiego stopnia jesteśmy tylko echem innych, własnej rodziny i tego, jaki kształt nadało nam dzieciństwo."

Awatar użytkownika
Yennefer
Posty: 132
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2008, 10:36

#11 Post autor: Yennefer » piątek, 9 maja 2008, 19:05

Jestem raczej zdrowa :D
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 19 stycznia 2009, 11:42 przez Yennefer, łącznie zmieniany 1 raz.
ENTP.

hey you, don't tell me there's no hope at all

Awatar użytkownika
wiadukt
Posty: 567
Rejestracja: poniedziałek, 31 grudnia 2007, 17:08
Lokalizacja: Enneagram 1w2 -/- -/- Socjonika ESTj

#12 Post autor: wiadukt » piątek, 9 maja 2008, 19:27

Kivi pisze:wiadukt, mówią mi to z zadziwiającą częstotliwością-.-'
A co w przypadku twojego brata uniemożliwiało mu funkcjonowanie tak bardzo?
Uniemozliwia mu nadal. W końcu psychiatra kazał mu rzucic sie na głeboka wodę, wyjechał do szkocji, w dzien pracował w hotelu, nocą grał w klubach jazzowych, ale zaburzenie ma silniejsze i wrócił do domu bo po prostu jest ubezwlasnowolniony przez to zaburzenie. Lekarze mówią, że to niewyleczalne, że to jego trwała osobowość. Oderwanie od świata, anhedonizm, mysli samobójcze etc. Początki jego takich zachowan to 14 rok zycia. Teraz ma 26lat, jest jakby nadal w wieku nastoletnim, nie potrafi sie wyrwać i raczej już tego nie zrobi ;) taka osobowość.
niecodzienne słownictwo, niezwykłe skojarzenia i dygresyjność, używanie wtrąceń o niejasnym celu oraz nadmiernie konkretne lub abstrakcyjne wypowiedzi. Może występować ponadto osłabienie emocjonalności typu anhedonii, uogólniający się lęk i złość. Kontakty społeczne są uboższe; ma miejsce unikanie osób i osamotnienie, nasilenie lęku czy złości w obecności innych. Zwracać uwagę otoczenia może nieprzeciętna mimika, ruch i gestykulacja, odmienność postawy ciała i ubioru(...)objawy przypominają objawy występujące w schizofrenii, obserwuje się też czasem epizodyczne, krótkotrwałe epizody quasi-psychotyczne z omamami i urojeniami.
plus zero koncentracji
paranoidalne poglady
pamięc ... no coż 3 rzeczy do zapamietania to za duzo..
gubienie wątku, nierozumienie otaczajacego swiata, zachowanie nieadekwatne
niechęć do zycia, zycia w spoleczenstwie, z jednoczesnym bólem wynikajacym z niemocy
plus depresja ;)

wyleczyc go nie potrafia, bo taki juz jest, wolałabym by był mocno zaburzonym przypadkiem, moze leczenie bylo by skuteczniejsze w zamknęciu :D
Ostatnio zmieniony piątek, 9 maja 2008, 19:40 przez wiadukt, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
...bardzo być może, ale żaba pozostaje żabą...
Monty Python

Awatar użytkownika
Kivi
Posty: 235
Rejestracja: sobota, 2 czerwca 2007, 17:15
Lokalizacja: Warszawa

#13 Post autor: Kivi » piątek, 9 maja 2008, 19:38

...przykro
a wiesz może co mogło to zaburzenie spowodować?
"Myślimy, że jesteśmy tacy oryginalni, że wszystko w nas jest takie wyjątkowe i niespotykane. Ale to niesamowite, do jakiego stopnia jesteśmy tylko echem innych, własnej rodziny i tego, jaki kształt nadało nam dzieciństwo."

Awatar użytkownika
wiadukt
Posty: 567
Rejestracja: poniedziałek, 31 grudnia 2007, 17:08
Lokalizacja: Enneagram 1w2 -/- -/- Socjonika ESTj

#14 Post autor: wiadukt » piątek, 9 maja 2008, 19:42

<cut>

przykro a jakże Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony sobota, 17 maja 2008, 05:36 przez wiadukt, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek
...bardzo być może, ale żaba pozostaje żabą...
Monty Python

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#15 Post autor: yusti » piątek, 9 maja 2008, 19:44

.
Ostatnio zmieniony niedziela, 10 października 2010, 09:02 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ