Aleksytymia

Dyskusje na tematy szeroko pojętej psychologii
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Armand
Posty: 185
Rejestracja: środa, 15 listopada 2006, 22:48
Lokalizacja: Kraków

Aleksytymia

#1 Post autor: Armand » wtorek, 11 września 2007, 18:26

Trafiłem na taki dziwny artykulik na onecie: http://wiadomosci.onet.pl/1436584,242,1,kioskart.html

Opisana przypadłość po części skojarzyła mi się piątkami (np. ja nie mam snów), nie mniej jednak nie wydaje mi się, żebyśmy byli aż tak pozbawieni uczuć i ich nie rozumiejący. Z drugiej strony jak już w nie których tematch zostało to powiedziane: skrajnie chora piątka - to schizofrenik, zaś skrajnie chora ósemka może być psychopatyczna.

Moja pytanie więc brzmi:
Aleksytymia może się łączyć z chorą piątką, czy chorą ósemką?


Rilla: Przeniosłam wątek z Ogólnego Enneagramu do nowego działu.


5w4/INTP/ sp/sx/so

Awatar użytkownika
Autsajder
VIP
VIP
Posty: 297
Rejestracja: wtorek, 17 lipca 2007, 07:27
Lokalizacja: spoza układu...

#2 Post autor: Autsajder » wtorek, 11 września 2007, 18:42

Hmmm nie wiem, o uczuciach niby nie potrafie rozmawiać ale ich nie spycham, i nie ignoruje uczuć innych osób. Jest wiele innych przypadłości związanych z moim typem które bardziej do mnie pasuja.
Bardziej z chorą ósemką mi sie kojarzy.
5w4, LII (INTj)

Awatar użytkownika
Raskal
Posty: 327
Rejestracja: poniedziałek, 12 marca 2007, 03:13

#3 Post autor: Raskal » wtorek, 11 września 2007, 19:33

...
Ostatnio zmieniony czwartek, 21 sierpnia 2008, 22:45 przez Raskal, łącznie zmieniany 1 raz.
"Kiedy za długo patrzysz w otchłań, otchłań zaczyna patrzeć na Ciebie"
Friedrich Nietzsche

Awatar użytkownika
Orest Reinn
Posty: 190
Rejestracja: czwartek, 10 maja 2007, 16:30

#4 Post autor: Orest Reinn » wtorek, 11 września 2007, 19:48

Ja tego artykułu nie traktuję poważnie. Dla mnie to tylko kolejny przejaw mody na tzw. "inteligencję emocjonalną". Mody, która gloryfikuje nadmierną emocjonalność, irracjonalizm i pieprzenie 3po3 o wyimaginowanych problemach (w sumie to idealna okazja dla psychoterapeutów na zarobek), oraz która traktuje introwertyzm jako poważne schorzenie uniemożliwiające normalne funkcjonowanie...

PS. Ten temat bardziej pasowałby do działu piątek - w końcu to nich głównie dotyczy.
5w4
XNTp

Awatar użytkownika
wloczega
Posty: 301
Rejestracja: wtorek, 3 kwietnia 2007, 00:05
Enneatyp: Indywidualista

#5 Post autor: wloczega » wtorek, 11 września 2007, 20:19

Moim zdaniem chore 8 cierpią na ten syndrom :? A chore 5 mają skłonności schizofreniczne - znam konkretne przypadki.
Włóczyłem się - z rękoma w podartych kieszeniach,
W bluzie, co już nieziemską prawie była bluzą,
Szedłem pod niebiosami, wierny ci o Muzo !
Oh! la la! co za miłość widziałem w marzeniach !

ktośtam
VIP
VIP
Posty: 973
Rejestracja: poniedziałek, 25 grudnia 2006, 19:25

#6 Post autor: ktośtam » wtorek, 11 września 2007, 20:36

Ta przypadłość u chorych ósemek kojarzy się z piątkami, ponieważ 8 ma połączenie z 5 i zwykle nabiera cech mogących kojarzyć się z tym typem, gdy staje się chora. A same 5 mają chyba raczej tendencje do schizofreni, choć możliwe, że na to też mogą cierpieć...
Osoby dotknięte tym syndromem nie potrafią mówić o własnych emocjach, nie rozróżniają ich fizjologicznych objawów, mają bardzo ubogie życie wyobrażeniowe (np. nie miewają snów) i operacyjny styl myślenia. Cierpią, choć o tym nie wiedzą, bo nie są w stanie tego wyrazić i właściwie nazwać.
To już raczej nie jest charakterystyczne dla chorych 5.
Ten temat bardziej pasowałby do działu piątek - w końcu to nich głównie dotyczy
Nie zgodzę się z tym. Piątki odczuwaja emocje, czasem nawet silne, ale boja się ich wyrażać. To nie jest to samo, co aleksytymia...
Ostatnio zmieniony wtorek, 11 września 2007, 20:40 przez ktośtam, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
aliszien
VIP
VIP
Posty: 1459
Rejestracja: środa, 15 listopada 2006, 14:07
Lokalizacja: Warszawy

#7 Post autor: aliszien » wtorek, 11 września 2007, 20:36

Nie każda 5 to aleksytymik :roll:
Ale moim zdaniem aleksytymik ma coś z 5.
Chodziłam kiedyś na wykłady do aleksytymicznej pani profesor (czasem pojawia się w mediach jako ekspert od polityki). Na pierwszych zajęciach wytłumaczyła nam w zarysie o co w tym chodzi, bo bez tego jej prowadzenie wykładu byłoby odbierane z niezrozumieniem. Rzeczywiście, wytrzymywali tylko najwięksi fani tematu.

Kiedyś też w ramach Festiwalu Nauki byłam na wykładzie o aleksytymii. Ilustrowano go urywkami "Innej kobiety" Allena i "Tam gdzie rosną poziomki" Bergmana.
4w5, INFj, sp/sx

Awatar użytkownika
Lex
Posty: 248
Rejestracja: wtorek, 6 marca 2007, 19:38

#8 Post autor: Lex » sobota, 15 września 2007, 19:22

Ja mam sny i bardzo bogatą wyobraźnię, a o uczuciach potrafię... pisać. Nie wiem czy to co opisują do mnie pasuje.
Obrazek
5w4

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#9 Post autor: yusti » sobota, 15 września 2007, 19:38

.
Ostatnio zmieniony czwartek, 7 października 2010, 15:33 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Armand
Posty: 185
Rejestracja: środa, 15 listopada 2006, 22:48
Lokalizacja: Kraków

#10 Post autor: Armand » czwartek, 20 września 2007, 02:11

mają bardzo ubogie życie wyobrażeniowe (np. nie miewają snów)
Z tym fragmentem omawianego artykułu oczywiście muszę się nie zgodzić. Mam dość bogate "życie wyobrażeniowe", ale nie mam snów (mimo, że już kilkaset osób z pełnym przekonaniem tłumaczyło mi że mam - jakos nieskutecznie). Więc jedno z drugim wcale nie musi być związane.
5w4/INTP/ sp/sx/so

Awatar użytkownika
Kemal
VIP
VIP
Posty: 1142
Rejestracja: sobota, 30 grudnia 2006, 23:58
Enneatyp: Lojalista

#11 Post autor: Kemal » niedziela, 30 września 2007, 13:40

Jako piątka nie mam problemów z rozróżnianiem swoich emocji, a zazwyczaj także emocji innych ludzi. Myślę, że na tym polu piątka raczej jest prymusem. Gorzej z okazywaniem uczuć, ale tak czy inaczej określenie "emocjonalnego analfabety" jest moim zdaniem jak najbardziej nie na miejscu... W ogóle ten artykuł nie za bardzo mi się podoba.
6w5, ESI, sp/soc

Gdyż obojętność, wiem, byłaby rodzajem szczęścia

misiek
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 7 maja 2007, 02:59

#12 Post autor: misiek » niedziela, 30 września 2007, 19:03

ja byłbym nawet skłonny przypuszczać że piątki jako typ wyjątkowo uczuciowy uważają że już bardzo drobne sygnały mogą ukazać światu całe ich życie wewnętrzne... a że podświadomie tego nie chcą więc ograniczają wysyłanie wszelkich sygnałów...

mi często zdarzało się łapać na tym że długo analizowałem czy ktoś nie mógł za dużo się domyślić z naszej rozmowy mimo że tak naprawdę wcale nie w głowie mu było wysnówać domysły... z drugiej strony często zdarza mi się dostrzegać czyiś humor mimo że wszyscy wokół przechodzą obok osoby obojętnie i nic specjalnego nie zauważają...

Awatar użytkownika
Kantus
Posty: 249
Rejestracja: środa, 23 maja 2007, 18:12

#13 Post autor: Kantus » niedziela, 30 września 2007, 20:12

z drugiej strony często zdarza mi się dostrzegać czyiś humor mimo że wszyscy wokół przechodzą obok osoby obojętnie i nic specjalnego nie zauważają...
I co pytasz się tej osoby od razu czemu ma taki humor ?
Bo może inni ludzie też widzą że ktoś ma może taki a nie inny humor ale zauważają to ale też nie pytają lub tego nie "odnotowują" w głowie jeśli ta osoba ich mało obchodzi.

Jako piątka nie mam problemów z rozróżnianiem swoich emocji, a zazwyczaj także emocji innych ludzi. Myślę, że na tym polu piątka raczej jest prymusem. Gorzej z okazywaniem uczuć, ale tak czy inaczej określenie "emocjonalnego analfabety"
No analfabeci może i wiedzą co chcą napisać (tak jak piątki rozpoznają swoje i innych emocje)ale gorzej z okazaniem tego xD
Poza tym jesteś INFj więc taka jakby trochę inna piątka niż większość na foro :)
Cóż to? Szukasz? Chciałbyś się udziesięciokrotnić, ustokrotnić? Szukasz zwolenników? - Szukaj zer!

:]

misiek
Posty: 578
Rejestracja: poniedziałek, 7 maja 2007, 02:59

#14 Post autor: misiek » niedziela, 30 września 2007, 20:20

widząc że coś się z kimś na kim choć trochę tobie zależy (nawet żeby tylko dobry znajomy) dzieje, znając jego życie osobiste wiesz co taki humor powoduje bo wiesz na co kto jest podatny... wcale nie trzeba się pytać żeby pomóc i żeby zahaczyć o odpowiednią część jego myśli i wyszarpać pewien kołek lub delikatnie załatać sporą wyrwę...

Awatar użytkownika
Avin
Posty: 1166
Rejestracja: wtorek, 31 października 2006, 15:02

#15 Post autor: Avin » niedziela, 30 września 2007, 20:33

5 maja emocje ale nie chca sie z tym afiszowac, rozum panuje ale uczucia tez sa, rozumie to i nie nalezy niczego wykluczac
Samotnosc pogladow innego czlowieka
i jego dziwna zawila natura
zmusza do usmiechu
gdy inny czlowiek spaceruje ulica
myslac o szczesciu
myslac o zyciu
zwraca uwage szarych ludzi

ten inny czlowiek ma inna dusze
inne widzenie i inne serce

ODPOWIEDZ