Test Gallupa | Clifton Streghtsfinder

Dyskusje na tematy szeroko pojętej psychologii
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Test Gallupa | Clifton Streghtsfinder

#1 Post autor: Ninque » wtorek, 17 marca 2020, 15:22

Hej nie wiem czy kojarzycie temat testu Gallupa zwanego inaczej testem mocnych stron Cliftona. Idea jest taka (w dużym skrócie bo ja tego dowiadywałam się dawno temu) że człowiek postanowił zbadać wielu ludzi i wyodrębnił cąłkiem sporo cech które okreslił mianem mocnych stron. Można sobie zrobić test (płatny) i zobaczyć jakie ma się te mocne strony. Ale co dla mnie jest ciekawsze to to że niektóre zdaja się mocno pokrywać z enneagramem lub socjoniką i wydaje się że jak ktoś w jednym lub drugim ma jakiś typ no to na bank będzie miał jakieś talenty wysoko.
strona z opisami talentów (normalnie dostępne po zapisaniu się na newletter :P)
Jeszcze jedno podobieństwo które widzę między tym a np enneagramem to to że każdy talent ma swoja ciemną i jasną stronę (basement/balcony) które trochę odpowiadają poziomom zdrowia.

Nie wiem spotkaliście się może z tym kiedyś albo robiliscie sobie ten test? Często w korporacjach robi się to pracownikom żeby zobaczyć potencjał zespołu.


Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Test Gallupa | Clifton Streghtsfinder

#2 Post autor: boogi » sobota, 21 marca 2020, 21:37

Wiem o istnieniu tego testu, jeszcze go na sobie nie robiłem (ale kiedyś pewnie zrobię).
Czy możesz napisać coś więcej o tym, jak się to łączy z Enneagramem? Np. jakie cechy przyporządkowujesz do jakich typów (lub grup typów)? Czy "balkon" jednej cechy wg Gallupa może być "piwnicą" jakiejś innej cechy?
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Test Gallupa | Clifton Streghtsfinder

#3 Post autor: Ninque » środa, 6 maja 2020, 22:30

(taki tylko disclaimer ja się nie znam jakoś super profesjonalnie, bo trudno znaleźć jakieś materiały po polsku i za darmo (XD) ale wysłuchałam wielu odcinków podcastu o talentach i jestem w talentowej grupie na facebooku)

Talenty Gallupa dzieli się na 4 domeny i ogólnie ludzie czasem ubolewają "ojej mam tyle talentów strategicznego myślenia/budowania relacji w moim top a wykonywanie kuleje"
No i już samo takie stwierdzenie może przywodzić na myśl 5 i 9 :D
https://dominikjuszczyk.pl/wp-content/u ... domeny.png tu obrazek z domenami i talentami

Są talenty które wręcz stereotypowo zdają się pasować do konkretnych typów enneagramu, np:
1 - dyscyplina, odpowiedzialność, bezstronność
2 - ang. woo (czyli takie zjednywanie sobie ludzi), empatia, współzależność
3 - poważanie, maksymalista, osiąganie ale też woo
4 - (tu przyznam ze mam trudność) może odkrywczość, intelekt
5 - intelekt, analityk
6 - bliskość
7 - odkrywczość, aktywator, futiristic
8 - dowodzenie
9 - elastyczność, zbieranie
► Pokaż Spoiler
Trudno mi się odnieść do pytania o "balkony" i "piwnice" ale t jest trochę tak jak z Enneagramem czyli to samo zachowanie może być wynikiem innego "silnika" więc trudno jest po samym zachowaniu ocenic czy ktoś jest tym czy innym typem/ ma wysoko taki lub inny talent. No i przez to że talentów jest 34 i podobno te które są ważne to około 10 pierwszych reszta działa słabiej a końcówka hierarchii to wiadomo - pięta achillesa + wszystkie talenty wpływaja na siebie nawzajem trudno jest to ogarnąć tak separacyjnie. Aktywator powinien czasem się bardziej zastanowić a osoba z intelektem lub analitykiem więcej działać. Tylko niektórzy mają te wszystkie talenty w sobie rozwinięte i to jest fajne kombo.
Ale tak na czuja, mogę powiedzieć, że nie bo balkon to coś obiektywnie fajnego a piwnica jest obiektywnie słaba.

To jest link do bonusów po zapisaniu się do newslettera Dominika Juszczyka, ogólnie podcast Dominika "z pasją o mocnych stronach" bardzo polecam, zwłaszcza sezon 1 słownika talentów. W tym linku są takie karty z bardzo krótkim opisem każdego talentu, jego właśnie "balkon" "piwnica", krótka charakterystyka, siła i przewaga w sumie gdzieś były podobne oparcowania dla enneatypów :scratch: .

Ale się rozpisałam :shock:
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Test Gallupa | Clifton Streghtsfinder

#4 Post autor: boogi » wtorek, 19 maja 2020, 20:41

Dzięki za odpowiedź. Dodałem sobie podcasty do listy do przesłuchania, zapoznam się z nimi.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Test Gallupa | Clifton Streghtsfinder

#5 Post autor: Ninque » piątek, 29 maja 2020, 12:20

To daj znać jak będziesz miał jakieś przemyślenia :)
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Test Gallupa | Clifton Streghtsfinder

#6 Post autor: boogi » środa, 23 grudnia 2020, 21:28

Jeszcze nie mam przemyśleń bo jeszcze ich nie przesłuchałem. Aż wstyd się przyznać że to tak długo czeka w kolejce "na wolną chwilę" :mrgreen:
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Test Gallupa | Clifton Streghtsfinder

#7 Post autor: Ninque » wtorek, 16 marca 2021, 20:29

hahaha jak widac mi się nie spieszy xD
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

ODPOWIEDZ