Strona 1 z 3

Ni

: poniedziałek, 30 kwietnia 2007, 01:52
autor: Maślany
Funkcja akceptująca (INTp i INFp)

Ta funkcja, zamiast wielu możliwości (Ne), rozpatruje ludzi i świat jak gdyby płynęli w potężnym, nie do zatrzymania strumieniu czasu. Co znaczy ludzki potencjał jeśli nie może zostać zrealizowany? Los rządzi światem. Ich zwykły stan jest czymś w rodzaju medytacji. Jednakże, pomimo takiej "Buddystycznej " filozofii życiowej, oni są bardzo sprytni w adaptacji do różnych kryzysów które zdarzają się w życiu i stoicko tolerują nawet czyjąś drobną tyranię. Oni są intelektualistami, ale nie często chcą demonstrować swe poglądy, myśląc że inni ludzie będą zwracali uwagę na nich i z tego powodu często wydają się być "bierni". Tak naprawdę to oni nie myślą, że są "bierni " - tylko "czekają na dobry moment ".
Lytov

Forma Abstrakcyjna:
Intuicja czasu w swoim postępowaniu jest prowadzona przez intuicyjne przeczucia. Z powodu tej cechy osobnik ją posiadający jest zdolny, by utrzymać się przy życiu w najtrudniejszej sytuacji, ponieważ bardzo szybko rozróżnia sztuczność, fałsz, hipokryzje, degradacje. Swobodnie zarządza czasem zarówno swoim jak i innych . Zawsze działa w taki sposób, jak gdyby miał rezerwę czasu. Odkłada dużo na jutro. Ma wielce marzycielską i liryczną naturę. Obrazy , które nakreślają jego wyobraźnię, jasną i ożywioną, są dużo bardziej atrakcyjne niż codzienne życie. Wierzy w dobrą przyszłość. Ucisza ludzi, napędzając w nich nadzieję przez frazy o szybkich zmianach do czegoś najlepszego. Nie koncentruje swej uwagi na błędach przeszłości.

Forma konkretna:
Posiadający intuicje czasu bacznie obserwuje jak przepływa życie. Ledwie zauważa szczegóły i zaplanowane tendencje. Wyjaśnia, jakie powody doprowadziły do istniejących konsekwencji. Jest zanurzony w przeszłości, powtarzające się zjawiska są studiowane przez niego. Z powodu skojarzeniowo zorganizowanej pamięci i miłości do wiedzy jest często naukowcem. Zaprzeczenia i faktyczne błędy w stanowiskach i opiniach są dobrze odsłaniane. Posiadając filozoficzny umysł, wie jak wytwarzać wrażenie kogoś mądrego i człowieka wizji. Jest ostrożny w decyzjach. To wynika z faktu, że to jest konieczne by nieznacznie przewidzieć wydarzenia. Zawsze wybiera bezpieczną wersje działań .
Gulenko

Funkcja produkująca (ENTj 0 ENFj)

Jej posiadacze mogą zostać błędnie pomyleni z quasi identycznymi typami (Poszukiwaczem (ENTp) i Psychologiem (ENFp) z dominującą intuicją ekstrawertyczną) z powodu ich intelektualizmu i pomysłowości, abstrakcyjnego sposobu wyjaśniania ich poglądów, mówienia bardzo dużo o "możliwościach” i przyszłych perspektywach, posiadania dużo pomysłów dotyczących jak rzeczy powinny poprawnie pójść dalej. Aby zrozumieć różnicę, rozważmy rząd ludzi reprezentujących Przedsiębiorców (ENTj) i Mentorów (ENFj), z introwertyczną intuicją jako drugą funkcją. Ta funkcja powoduje pewien rodzaj zachowania "jakby proroka ” albo "jakby kaznodziei ”. Tacy ludzie wierzą we wspaniałe perspektywy i próbują przenieść ich wiarę na innych ludzi, nawet kiedy sytuacja jest naprawdę zła i ponura. Hitler, Reagan, Martin Luther King, Ceausescu, Trotsky, Goebbels, John F. Kennedy, Boris Yeltsin, Tony Blair, Che Guevara – wielu tych polityków miało złą reputację, niektórzy są uwielbiani i podziwiani, ale oni wszyscy mieli coś ważnego, wspólną cechę, która ich wszystkich łączyła, zachowywali się jak prorocy, mieli zdolność do "zakażania” ludzi wiarą w przyszłość, nawet jeśli kiedy kilka minut wcześniej ludzie byli z nich niezadowoleni.
Lytov

Forma abstrakcyjna:
Ma dobre zrozumienie rozwoju sytuacji w czasie. Wyczuwając niebezpieczeństwo myśli o wypatrzonej pozycji. Ostrzega ludzi o niebezpieczeństwie im zagrażającym. Ludzie stale rozmyślają i są zwątpieni. Nie łatwo dla niego podjąć decyzje bardzo ważną. Jednakże, gdy decyzja jest podjęta, już nie rozważa i nie zawraca. Jego światopogląd z biegiem czasu może zostać zmieniony na diametralnie przeciwny. Jest wewnętrznie bardzo sprzeczny. Wydobywa fałsz i niezgodność wśród słów i prawdziwym zachowaniem ludzi. Jest zwykle zainteresowany tematami połączonymi z losem i innymi tajemniczymi zjawiskami. Kocha odosobnić się i zastanowić nad sensem życia, przeszłymi przyszłym. Wszystkie problemy są zbadane z globalnego, filozoficznego punktu widzenia.

Forma konkretna:
Intuicyjnie wydobywa podstawowe tendencje czasu. Nie boi się zaryzykować, polegając na swojej intuicji. Zawsze pracuje kierując, ponieważ wie że jutro będzie za późno. Jeden z pierwszy ludzi do uzbrojenia się w nowe technologie i tworzenia organizacji. W myślach stale to jest zwrócony do przeszłości, analizowania przeszłych wydarzeń i wyciąganie z nich lekcji na przyszłość. Analizując czas, usiłuje znaleźć podstawowe prawa rządzące losem. Interesują go niezwykłe, tajemnicze zjawiska . Próbuje zweryfikować je i znaleźć przez to logiczne udowodnienie.
Gulenko

: środa, 2 maja 2007, 18:17
autor: Gabriel
Ciekawe.
Czy forma abstrakcyjna zawsze jest u Feeling Types podczas gdy forma konkretna u Thinking Types?
U mnie ENFJ - forma abstrakcyjna.

: środa, 2 maja 2007, 18:28
autor: Maślany
Obie powinny pasować.
Autor (Gulenko) tak to nazwał. A czy w Socjonice mają te terminy jakieś szczególne znaczenie różne od definicji encyklopedycznych - przyznaje się bez bicia że nie wiem :oops: :?

: środa, 4 lipca 2007, 18:53
autor: Czekolada
Maślany, a masz coś takiego do reszty funkcji? :D

: środa, 4 lipca 2007, 20:42
autor: Maślany

: czwartek, 5 lipca 2007, 13:55
autor: Avin
uczucia raczej pojawiaja sie pod wplywem chwili i nie ma sie na nie wplywu, natomiast myslenie-bardziej realne, mniej abstrackyjnie, wlaczamy rozum. chyba to jest lepsze niz dzialac pod wplywem impulsu, ale najlepiej to zachowac rownowage, mowie o F i T

: czwartek, 5 lipca 2007, 17:38
autor: Maślany
Avin pisze:uczucia raczej pojawiaja sie pod wplywem chwili i nie ma sie na nie wplywu, natomiast myslenie-bardziej realne, mniej abstrackyjnie, wlaczamy rozum. chyba to jest lepsze niz dzialac pod wplywem impulsu, ale najlepiej to zachowac rownowage, mowie o F i T
Niektórzy potrafią kontrolować uczucia, niektórzy mogą je nawet sami wyzwalać. Co do myślenia praktycznego to niektórzy również działają pod wpływem impulsu i nie myślą nad czymś długo. Ciężko zachować równowagę o której piszesz, to nie w tak dużym stopniu zależne od człowieka. Poza tym to uczucia również powstają w rozumie.

Re: Socjonika - Ni

: niedziela, 29 sierpnia 2010, 18:32
autor: Snufkin
.

Re: Socjonika - Ni

: niedziela, 29 sierpnia 2010, 19:36
autor: runeii
Fuj, Snufkin, to obrzydliwe.
Czipsy też.

(Ale za to jakie obrazowe!)

Re: Socjonika - Ni

: niedziela, 29 sierpnia 2010, 19:37
autor: Snufkin
.

Re: Socjonika - Ni

: niedziela, 29 sierpnia 2010, 19:42
autor: greenlight
....i to wszystko przez Ni

Re: Socjonika - Ni

: niedziela, 29 sierpnia 2010, 21:52
autor: Membaris
Wpływ substancji chemicznych na organizm człowieka dla mnie raczej kwestią ewidentności niz domniemaności.
Spoiler:

Re: Socjonika - Ni

: poniedziałek, 13 września 2010, 22:44
autor: Aleksandrowa
Snufkin pisze:Ni w praktyce

bo wielu z was postrzega Ni jako coś w rodzaju ekstatycznej masturbacji w rytm tybetańskich gongów lub czegoś w tym stylu.
Dajmy na to taki przykład:
Spoiler:
Wracam sobie do domu ze spaceru aż tu nagle przy kościele dostrzegam blisko idącą siebie parę trzydziestoparolatków (na oko małżeństwo). Co charakterystyczne on jest chudy ona gruba a pan domu trzyma w dłoni wielką torebkę czipsów co chwila częstując nimi żonę. Myślę sobie: co za frajer ! Nie dość, że już jest dla Ciebie wizualnie nieatrakcyjna to jeszcze sam sobie szkodzisz dokarmiając głodomora. <Nagle wizualizuję sobie jej wielki tłusty zadek nago>. Myślę sobie: teraz jest jeszcze 'w normie' ale co później ? Naprawdę chcesz stary spędzić resztę życia z takim prosiakiem ? Pomyślałeś o chorobach (miażdżycy i cukrzycy), ty masz szybką przemianę materii więc mniej ci to grozi ale co z nią ? Będzie jak zawsze: wysoki cholesterol, nadciśnienie, problemy z wypróżnieniem. Twoja tłusta żonka w przyszłości ma duże szanse zostać wrakiem człowieka. Pomyśl sobie o tych gnijących, cukrzycowych palcach u stóp, o tym zapachu potu wydzielanym z jej tłustej pachy. O bieganiu po lekarzach i płaceniu za leki. Nie dbasz facet o swoją własność - nie dbasz o siebie, nie dbasz o małżeństwo. Konkluzja: jesteś skończonym frajerem.
Uroczy opis :)

Re: Socjonika - Ni

: wtorek, 14 września 2010, 17:28
autor: Snufkin
.

Re: Socjonika - Ni

: wtorek, 14 września 2010, 19:48
autor: Absynt
Ja mam Fe wiodące, Snufkinie ><.
Jest zwykle zainteresowany tematami połączonymi z losem i innymi tajemniczymi zjawiskami. Kocha odosobnić się i zastanowić nad sensem życia, przeszłymi przyszłym. Wszystkie problemy są zbadane z globalnego, filozoficznego punktu widzenia.
Więc nie wytykaj mi tu żadnych "pseudo".