Socjonika - SLI (ISTp)

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.

Jestem ISTp i ten opis:

Pasuje do mnie prawie całkowicie (>90%)
7
50%
Pasuje do mnie dobrze (90%> >75%)
7
50%
Pasuje do mnie średnio lub wcale
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 14

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Hydra
VIP
VIP
Posty: 825
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 18:19
Lokalizacja: Wrocław

Socjonika - SLI (ISTp)

#1 Post autor: Hydra » niedziela, 15 kwietnia 2007, 09:56

Sensoryczno-logiczny introwertyk SLI (ISTp) Rzemieślnik

ISTp zwykle maja charakterystyczny beznamiętny wyraz twarzy, właściwie w całym ich wyglądzie przejawia się brak emocji, który może zostać zinterpretowany jako spokój, tajemniczość lub niedostępność. Niektórzy ISTp ukrywają brak emocji za lekko sztucznym uśmieszkiem osoby szukającej zmysłowych przyjemności. Ich wyraz twarzy często ukazuje sceptycyzm lub niedowierzanie. Ich twarze są zwykle owalne i zwężają się u dołu, jednakże twarze bardziej kwadratowe nie należą do rzadkości.

Linia ust jest zwykle spokojna, prosta i skierowana ku dołowi w kącikach. ISTp mają charakterystyczny jednostronny uśmiech, który w połączeniu z ich sceptycyzmem może być interpretowany jako samozadowolenie. Zęby mają zwykle równą szerokość a usta są zaciśnięte. ISTp mają również charakterystyczny sprężysty chód z lekko ugiętymi kolanami, co daje efekt skradania się. Niejednokrotnie ISTp mają atletyczną budowę. Preferują nieformalny lub sportowy styl ubierania się, przedkładają wygodę nad estetykę.

ISTp są raczej sceptyczni w swoich ocenach i bardzo upierają się przy swoim zdaniu. Często nawet przed rozpoczęciem rozmowy, stanowisko ISTp jest już ustalone i nie podlega negocjacjom. Dyskusje z ISTp mogą się ciągnąć w nieskończoność. Nawet jeśli ISTp wydaje się zgadzać z tobą, jego zdanie raczej się nie zmienia. ISTp mają kłopoty z opanowaniem emocji. Kiedy tracą panowanie nad sobą, mogą się stać kąśliwi, grubiańscy i zapalczywi, podnoszą głos i gwałtownie gestykulują. ISTp lubią również używać wielu spółgłosek, które powodują, że ich sposób mówienia jest szorstki i dźwięczny.

ISTp nigdy nie zdradzają swych uczuć ludziom, których nie znają zbyt dobrze, rzadko kiedy zwierzają się nawet swoim przyjaciołom. Starają się unikać ludzi, którzy za bardzo starają się dotrzeć do ich emocjonalnego świata. Cenią duchową równowagę i mogą interesować się wszystkimi rodzajami medytacji itp. ISTp z reguły nie lubią uścisków dłoni, obejmowania i podobnych form powitania. Poza własnym terytorium, ISTp mogą otwarcie ignorować ludzi, których wcześniej poznali.

Starają się znaleźć praktyczne zastosowanie wszystkiego, czym się zajmują. Na pewno nie są typem, który będzie pracował motywowany jedynie entuzjazmem. Mogą odwlekać rozpoczęcie nowego zadania, ale kiedy zabiorą się do pracy, spróbują uzyskać maksymalne korzyści. Są bardzo praktycznymi ludźmi.

Wymagają absolutnej niezależności. Pozwalają innym zbliżyć się jedynie do pewnego punktu, w którym znajduje się granica zasięgu wpływów zewnętrznych. ISTp cenią przyjaźń i swoich przyjaciół. Aktywnie poszukują wrażeń i uwielbiają wszystko, co podnosi poziom adrenaliny.

ISTp mają własne przekonania, którymi się kierują, nawet gdy różnią się one od powszechnie uznawanych norm i zasad moralnych. To może sprawiać wrażenie, że ISTp nie interesują się opiniami innych ludzi na swój temat. ISTp mają również wiele wytrwałości, która zapewne wynika z uporu i powoduje, że są uważani za zawziętych, buntowniczych a w młodości mogą nawet popaść w konflikt z prawem.

Plusy
Najmocniejszą stroną twojej osobowości jest ogromna ciekawość otaczającego świata. Interesują Cię przygody, turystyka, zderzenie kultur, poznawanie praw natury i architektura. Twoją podstawowa potrzebą jest komfort, zarówno w sferze materialnej jak i psychicznej. Dążysz do harmonijnego, spokojnego i zdrowego trybu życia. Masz również rozwinięty zmysł estetyczny i żyłkę do interesów. Podejmujesz się zadań, które uważasz za potencjalnie korzystne materialnie i trzymasz się z daleka od przedsięwzięć nie przynoszących zysków. Potrafisz pracować bardzo ciężko aby osiągnąć swoje cele. Działasz celowo, metodycznie i zwracasz uwagę na szczegóły. Planujesz każdy szczegół zadania i przygotowujesz wszystkie potrzebne zasoby zanim rozpoczniesz działanie, często wykazując się inwencją i zmysłem praktycznym.

Minusy
Posiadasz mnóstwo sceptycyzmu, który wypływa z twoich własnych doświadczeń. Przejawia się on w pesymistycznym spojrzeniu na przyszłość. Często powoduje depresje i melancholie i w efekcie prowadzi do apatii zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Twoja słabością jest brak zdolności do okazywania innym prawdziwych uczuć i z tego powodu jesteś uważany za zimną i obojętną osobę. Starasz się poradzić sobie sam ze swoimi problemami. Możesz okazywać dużą wrażliwość na brak pozytywnych emocji, brak taktu czy niezbyt grzeczne zachowanie w stosunku do swojej osoby.

Podsumowanie funkcji
1. Si – przejawia się głównie w poczuciu harmonii, piękna i zdrowia. Wszystko musi być zrównoważone. Wiedzą jak stworzyć swoje własne, niewidzialne „terytorium”, charakteryzują się wytrwałością, która czasami przeradza się w upór, jakkolwiek nie przejawiają skłonności do agresji
2. Te – Wie jak używać rzeczy w celu osiągnięcia praktycznych rezultatów. Uwielbia skrupulatne i poważne zadania o wysokich wymaganiach. Próbuje zrozumieć ogólne zasady i prawa rządzące światem, dodaje szczegóły do ogólnego schematu
3. Fe – skrywa emocje, boi się, że staną się obiektem żartów, zachowuje psychologiczny dystans. Wydaje się stabilny i spokojny, jednakże jest zdolny do gwałtownych wybuchów, jeśli jego poczucie godności jest zagrożone. Uważa, że przestrzeganie tradycyjnych norm zachowania jest konieczne i użyteczne nie ze względu na wewnętrzne przekonanie, ale ze względu na praktyczne korzyści jakie może przynieść.
4. Ni – ma trudności z przewidywaniem przebiegu różnych wydarzeń, nie ma skłonności do fantazjowania. Nie ufa źródłom informacji, wszystko musi sprawdzić sam. Ma trudności z tworzeniem czegoś nowego – woli zaadoptować istniejące rzeczy do swoich praktycznych celów.

Relacje:

Potencjalnie korzystne:
IEE (ENFp), ILE (ENTp), SEE (ESFp), EII (INFj)

Potencjalnie niekorzystne:
EIE (ENFj), ESE (ESFj), LIE (ENTj), SLE (ESTp)


MY NIE MóWIMY NIC

Awatar użytkownika
Hydra
VIP
VIP
Posty: 825
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 18:19
Lokalizacja: Wrocław

#2 Post autor: Hydra » niedziela, 15 kwietnia 2007, 09:58

Jesli chodzi o mnie, to opis jest tak prawdziwy, ze aż przerażający ... :lol:
MY NIE MóWIMY NIC

Awatar użytkownika
Miltado
VIP
VIP
Posty: 1581
Rejestracja: niedziela, 21 stycznia 2007, 13:15

#3 Post autor: Miltado » niedziela, 15 kwietnia 2007, 23:27

Czy to możliwe że mogę być połączeniem istp i estp??
ESFp

Aquilam volare doces'
One last thing before I quit...
Don't want to be your monkey wrench

Awatar użytkownika
Hydra
VIP
VIP
Posty: 825
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 18:19
Lokalizacja: Wrocław

#4 Post autor: Hydra » poniedziałek, 16 kwietnia 2007, 10:04

Miltado pisze:Czy to możliwe że mogę być połączeniem istp i estp??
Uważaj Miltado! ISTp to typ o najmniejszej „koszerności” moralnej :lol:
MY NIE MóWIMY NIC

Awatar użytkownika
Miltado
VIP
VIP
Posty: 1581
Rejestracja: niedziela, 21 stycznia 2007, 13:15

#5 Post autor: Miltado » wtorek, 17 kwietnia 2007, 18:34

Heh no w jakiś 70 - 80% się zgadza. Jednak co do MBTI nie jestem całkowiecie pewien. Zamieścicie jeszcze jakieś opisy innych typów?
ESFp

Aquilam volare doces'
One last thing before I quit...
Don't want to be your monkey wrench

Awatar użytkownika
Intryga
Posty: 157
Rejestracja: poniedziałek, 12 lutego 2007, 20:11
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

#6 Post autor: Intryga » czwartek, 19 kwietnia 2007, 14:23

Do chwili przeczytania opisu ISTp i ISTj myślałam, ze jestem tym drugim, natomiast po przeczytaniu opisów stwierdziłam, ze w zasadzie z ISTj nie pasuje mi prawie nic, za to z ISTp prawie wszystko :lol:
Bardzo dobry opis, dokładny i do tego jaki prawdziwy!
3w4/5w4, INTp/ISTp

"Ludzi należy albo zjednywać sobie pieszczotą, albo niszczyć, bo za drobne krzywdy będą się mścili, a doznawszy wielkich nie będą już w stanie."
Niccolo Machiavelli

Awatar użytkownika
Hydra
VIP
VIP
Posty: 825
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 18:19
Lokalizacja: Wrocław

#7 Post autor: Hydra » czwartek, 19 kwietnia 2007, 16:18

Intryga pisze:Do chwili przeczytania opisu ISTp i ISTj myślałam, ze jestem tym drugim, natomiast po przeczytaniu opisów stwierdziłam, ze w zasadzie z ISTj nie pasuje mi prawie nic, za to z ISTp prawie wszystko :lol:
Bardzo dobry opis, dokładny i do tego jaki prawdziwy!
Co ciekawe, moim zdaniem opis ISTp został napisany na podstawie mojego zyciorysu ( :lol: ), czego nie mogę powiedzieć o żadnym z opisów enneagramu ... :roll:
Może ktoś z enneagramowych guru mi wyjaśni ten fenomen?
MY NIE MóWIMY NIC

Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

#8 Post autor: Maślany » czwartek, 19 kwietnia 2007, 17:11

Może ktoś z enneagramowych guru mi wyjaśni ten fenomen?
To początek nawrócenia :shock:
forum.socjonika.pl

Awatar użytkownika
Hydra
VIP
VIP
Posty: 825
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 18:19
Lokalizacja: Wrocław

#9 Post autor: Hydra » czwartek, 19 kwietnia 2007, 17:14

Maślany pisze:
Może ktoś z enneagramowych guru mi wyjaśni ten fenomen?
To początek nawrócenia :shock:
:lol:
http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic.php?t=254
:lol:
MY NIE MóWIMY NIC

Awatar użytkownika
SenSorry
Posty: 397
Rejestracja: piątek, 2 lutego 2007, 13:43
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Suwałki/Poznań

#10 Post autor: SenSorry » czwartek, 19 kwietnia 2007, 17:37

Nieźle, nieźle... Czekam na opis ESTp pod tytułem mój dual :lol:
9w8/ISFp/Mag/SCUAN

Awatar użytkownika
Hydra
VIP
VIP
Posty: 825
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 18:19
Lokalizacja: Wrocław

#11 Post autor: Hydra » czwartek, 19 kwietnia 2007, 18:17

BTW:
a w młodości mogą nawet popaść w konflikt z prawem.
Przypomniało mi się … :lol:

http://enneagram.pl/forum/viewtopic.php ... ight=#7378

Było tego więcej ale na szczęście nie przytrafiła mi się nawet 48-godzinna przerwa w życiorysie :lol:

P.S. Wszystko się już przedawniło ... 8)
MY NIE MóWIMY NIC

Maślany
Posty: 484
Rejestracja: czwartek, 29 marca 2007, 17:53

#12 Post autor: Maślany » czwartek, 19 kwietnia 2007, 22:06

Do chwili przeczytania opisu ISTp i ISTj myślałam, ze jestem tym drugim, natomiast po przeczytaniu opisów stwierdziłam, ze w zasadzie z ISTj nie pasuje mi prawie nic, za to z ISTp prawie wszystko
O tym dlaczego introwertycy mogą się mylić w MBTI i socjonice jest tutaj
http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic.php?t=837
tam o funkcjach
forum.socjonika.pl

Awatar użytkownika
Hydra
VIP
VIP
Posty: 825
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 18:19
Lokalizacja: Wrocław

#13 Post autor: Hydra » czwartek, 19 kwietnia 2007, 23:33

Maślany pisze:
Do chwili przeczytania opisu ISTp i ISTj myślałam, ze jestem tym drugim, natomiast po przeczytaniu opisów stwierdziłam, ze w zasadzie z ISTj nie pasuje mi prawie nic, za to z ISTp prawie wszystko
O tym dlaczego introwertycy mogą się mylić w MBTI i socjonice jest tutaj
http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic.php?t=837
tam o funkcjach
Ja tam nigdy nie widziałam u siebie ani żadnego "J" ani "N" :) A istotne wahania miałam tylko pomiędzy E i I
MY NIE MóWIMY NIC

Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

#14 Post autor: Zielony smok » poniedziałek, 23 kwietnia 2007, 17:07

Żeby nie udawać mądrzejszego, powiem, ze poniższy opis osobowości zaczerpnąłem z ksiązki Michala Cakra ,,Typy osobowości dla menagerów” , com ja dziś nabył był drogą kupna z Merlina za 59 złotych sprowadziwszy.


MBTI -ISTP

Ludzie typu ISTP, tak jak inni z grupy temperamentów SP, są zadowoleni wówczas, kiedy zaczną działać nie na zasadzie wcześniejszego zamiaru, ale impulsu, zupełnie ad hoc. Osób tego typu jest między nami tylko 7%. Życie oznacza dla nich dzieło sztuki. Uważają się za niepowtarzalne oryginały i samo to jest dla nich sensem istnienia. Starają się spróbować wszystkiego tylko raz. Niezbędne działania wykonywane konsekwentnie w kierunku określonego celu nie przedstawiają dla nich żadnej wartości.Czynność nie może być podporządkowana celowi i jemu służyć. Musi posiadać urok niezależny od wyników.
Ludzie ci są zwolennikami egalitaryzmu i są oddani aż po grób swoim braciom i siostrom. Potrafią walczyć z autorytetami, o ile stwierdzą, że nie zasługują one na szacunek. Na stosunki podrzędności i nadrzędności spoglądają jak na przeżytek, ale ich bunt nie przybiera formy aktywnej walki, jest raczej zbliżony do lodowatej ignorancji i braku zainteresowania. ISTP robią to, co sami uznają za prawidłowe. Za każdym razem oznacza to coś innego, coś, co nie może się powtarzać. Szczycą się tym, że potrafią wkroczyć w nową sytuację z brawurą, tak jakby to wcześniej wielokrotnie przećwiczyli. Pewne zachowania wyjaśnia ich funkcja wtórna, którą jest zwrócone na zewnątrz postrzeganie zmysłowe (S), czyli ich pierwszy kontakt ze światem. Zewnętrzne impulsy otrzymują w postaci danych oraz szczegółów i na tej podstawie formułują wnioski, używając myślenia introwertywnego (T). Ponieważ ich kontakt ze światem jest oparty na postrzeganiu zmysłowym, czasem zachowują się w sposób abstrakcyjny. Zanim wprowadzą coś do głębi swych procesów myślowych, sprawdzą to co najmniej dwa razy. Są zwolennikami jak najbardziej oszczędnych metod i procedur. Tak samo oszczędni są w procesach myślowych. Większość energii psychicznej poświęcają na to, aby subiektywnie ocenić, co dane fakty i informacje oznaczają dla nich samych. Stronią od kwiecistych przemówień. Spośród wszystkich typów temperamentów są najbardziej lakoniczni i zachowują się z dużą rezerwą.
ISTP są bardzo odważni. Potrafią ryzykować o wiele więcej niż inni bez względu na to, że od czasu do czasu, a nawet dość często, dostają nauczkę. Częściej też niż inne typy osobowości ruszają w bój, chociaż mają bardzo małą szansę na zwycięstwo. Najbardziej znaną karykaturalną postacią typu ISTP jest Don Kichot. Ich żywiołem jest podniecenie i niebezpieczeństwo. Najodpowiedniejsze jest dla nich życie samotnego łowcy przygód takiego jak Richard Halliburton, Jack London czy Reinhold Messner. Takich emocji, jak przeżywały te osoby, potrzebują w zasadzie codziennie, najlepiej w formie intensywnego ruchu. Wiele osób ISTP można znaleźć wśród kierowców Formuły 1, ale nie stronią też od innych sportów uważanych za ekstremalne. Często skaczą na spadochronach, do wody, o ile to możliwe z jak największych wysokości, uprawiają surfing na niebezpiecznych wodach, nurkują, ale również wspinają się na strome skały. Pałają niemal nienasyconą żądzą przygód i akcji i dlatego bardzo łatwo stają się ofiarami nudy, kiedy sprawy dzieją się zbyt wolno i jednostajnie. Jeżeli uczestniczą w jakiejś akcji — nie nudzą się, chociaż z punktu widzenia innych może wyglądać to tak, jakby nic się nie działo. Podczas wspinaczki pod górę nie przeszkadza im, że wybrali morderczą drogę. Nie nuży ich też długie oczekiwanie na polowaniu, które skończy się trwającą kilka sekund akcją.
Ludzie typu ISTP potrafią świetnie opanować wszelkie przyrządy i maszyny, które pociągają ich od wczesnego dzieciństwa, bez względu na ich rodzaj, od zegarka do samolotu ponaddźwiękowego. W wielu przypadkach o swojej przyszłości decydują w wieku dziecięcym. Może ona polegać na tym, że umożliwi im wirtuozerskie używanie jakiegoś narzędzia: skalpela, skrzypiec, buldożera lub statku kosmicznego. Dla Keirseya i Batesa przykładami osób typu ISTP są Michał Anioł i Leonardo da Vinci. Obaj pracowali za pomocą swoich narzędzi, kierując się głównie własnymi impulsami, bez zwracania uwagi na zewnętrzne plany lub harmonogramy. Na szczęście wspaniałe freski w Kaplicy Sykstyńskiej powstawały w zgodzie z wewnętrzną potrzebą twórczą artysty, a nie odgórnie narzuconym terminarzem. W przeciwnym wypadku ludzkość miałaby pecha, bo nie powstałoby wspaniałe dzieło.
Narzędziem, które najbardziej oczarowało ISTP, jest broń. ISTP właśnie z bronią w ręku może być genialnym i śmiertelnie niebezpiecznym wrogiem społeczeństwa. Ewidentnymi przykładami są tutaj bohaterowie Dzikiego Zachodu, tacy jak Butch Cassidy i Sundance Kid, rzucający nożem jeden z siedmiu wspaniałych lub jeden z najbardziej niebezpiecznych terrorystów wszech czasów, Ilich Ramirez Sanchez zwany Szakalem. Tak samo jak potrafi rzucić się w wir walki, umie się z niej szybko wycofać. Jako jedyny argument poda, że przyszło mu to do głowy albo już go to nie interesuje. Nie należy nigdy próbować wywierać presji na ISTP, któremu akurat przyszło coś do głowy lub przestało go interesować. Nasza szansa na odniesienie powodzenia jest minimalna. Ma on niezliczone ilości sposobów znalezienia możliwości przeżywania ciekawych przygód i zadań. Czasami może sprawiać wrażenie samotnika, ale to jest błędne. Przecież ISTP żyją w wyimaginowanej wspólnocie sobie podobnych osób. Są alpinistami, sportowcami, myśliwymi, którzy kochają ryzyko i ruch i zawsze się jakoś znajdą, choć czasem dzieli ich duża odległość. Taka wspólnota nie funkcjonuje na zasadach osobistej więzi, ale wspólnego używania tych samych narzędzi. W tego typu sytuacjach ISTP może, podobnie jak ISFP, komunikować się za pomocą czynów i nie musi rozwijać swoich werbalnych zdolności. Bywa, że brak zainteresowania tradycyjnymi formami komunikacji jest powodem zdiagnozowania u nich dysleksji, a nawet autyzmu. Na szczęście zazwyczaj to się mija z prawdą. Osoby o temperamencie ISTP w łot chwytają zasady obsługi rozmaitych urządzeń i w krótkim czasie radzą sobie z tym lepiej niż inni z ich otoczenia. Mogą się nawet popisywać swoją niebanalną wiedzą o danym mechanizmie i jego funkcjach, używając przy tym fachowego słownictwa. Choć trzeba przyznać, że ich zdolności teoretyczne są słabsze od manualnych. Zazwyczaj nie interesują się nauką proponowaną przez programy szkolne, ale ciekawi ich, jak coś działa i dlaczego. Rozwikłaniem takiego mechanizmu zajmują się bardzo chętnie. Niektórzy ludzie z grupy SP wprawdzie potrafią udawać, że starają się w szkole czegoś nauczyć, ale tak naprawdę nudzą się tam podobnie jak inni. ISTP w tej sprawie prezentują bardzo zasadniczą postawę. Potrafią okazywać opór i chłód nauczycielom i większość nawet spokojnych pedagogów sobie z nimi nie radzi. W żaden sposób nie potrafią sprawić, aby ich uczniowie ISTP poświęcili uwagę głupim zadaniom w szkole. Nie pomoże tutaj ani prośba, ani groźba. Nie ma co liczyć również na nagrody, czy kary. Szkoła znajduje się poza obszarem zainteresowań ISTP, ponieważ przygotowuje do tego, o czym wiedzą, że nie będzie im w życiu potrzebne. Wspomnieliśmy już, że SP nigdy się nie przygotowują. Jednak tylko ISTP uważają za celowe poinformowanie o tym w jednoznaczny sposób swego otoczenia. Dotyczy to również miejsca pracy. Są dobrzy w tym, co ma sens, sprawdza ich inteligencję, odwagę i zręczność. Dajcie im jakieś zadanie, jakieś urządzenie lub narzędzie i podziwiajcie ich zręczność i szybkość. Są doskonałymi praktykami w dziedzinach stosowanych, w inżynierii, w mechanice, lecz świetnie sobie radzą również jako prawnicy czy analitycy inwestycji. Jako pracownicy zarządzający firmą są dość specyficzni. Nic uznają żadnych teorii, również tych, które dotyczą menedżerów. Szczerze mówiąc, są z większością z nich na bakier. Ich. styl jest pośpieszny, bezpośredni, nieortodoksyjny i mało dyplomatyczny. Motywują innych, a sami rzucają się w wir pracy, nie tracąc czasu na długie namowy.
Z naszych wcześniejszych rozważań jasno wynika, że w tej grupie istnieją znaczne różnice pomiędzy płciami. To oczywiste, że ambitne dyscypliny dające zastrzyk adrenaliny, jak to nazwali celnie Kroeger i Thuesen, są raczej zgodne z męskim stereotypem i zazwyczaj uważane za nieodpowiednie dla kobiet. Trudno jest określić archetyp kobiecości w ramach tej grupy. Kobiety ISTP łatwiej wykorzystują
bardzo zasadniczą postawę. Potrafią okazywać opór i chłód nauczycielom i większość nawet spokojnych pedagogów sobie z nimi nie radzi. W żaden sposób nie potrafią sprawić, aby ich uczniowie ISTP poświęcili uwagę głupim zadaniom w szkole. Nie pomoże tutaj ani prośba, ani groźba. Nie ma co liczyć również na nagrody, czy kary. Szkoła znajduje się poza obszarem zainteresowań ISTP, ponieważ przygotowuje do tego, o czym wiedzą, że nie będzie im w życiu potrzebne. Wspomnieliśmy już, że SP nigdy się nie przygotowują. Jednak tylko ISTP uważają za celowe poinformowanie o tym w jednoznaczny sposób swego otoczenia. Dotyczy to również miejsca pracy. Są dobrzy w tym, co ma sens, sprawdza ich inteligencję, odwagę i zręczność. Dajcie im jakieś zadanie, jakieś urządzenie lub narzędzie i podziwiajcie ich zręczność i szybkość. Są doskonałymi praktykami w dziedzinach stosowanych, w inżynierii, w mechanice, lecz świetnie sobie radzą również jako prawnicy czy analitycy inwestycji. Jako pracownicy zarządzający firmą są dość specyficzni. Nic uznają żadnych teorii, również tych, które dotyczą menedżerów. Szczerze mówiąc, są z większością z nich na bakier. Ich. styl jest pośpieszny, bezpośredni, nieortodoksyjny i mało dyplomatyczny. Motywują innych, a sami rzucają się w wir pracy, nie tracąc czasu na długie namowy.
Z naszych wcześniejszych rozważań jasno wynika, że w tej grupie istnieją znaczne różnice pomiędzy płciami. To oczywiste, że ambitne dyscypliny dające zastrzyk adrenaliny, jak to nazwali celnie Kroeger i Thuesen, są raczej zgodne z męskim stereotypem i zazwyczaj uważane za nieodpowiednie dla kobiet. Trudno jest określić archetyp kobiecości w ramach tej grupy. Kobiety ISTP łatwiej wykorzystują swoje skłonności i zalety w pracy niż poza nią, Przedstawicielki płci pięknej tego rodzaju często wyrastają na pewne siebie profesjonalistki, chociaż ich zachowanie zwykle jest odbierane jako dziwaczne. Mężczyznom nie jest łatwo zaakceptować kobietę, która męską pracę wykonuje lepiej niż oni. Takim kobietom nie jest łatwo znaleźć odpowiedniego partnera i częściej niż inne typy pozostają same, przeważnie „biorą ślub ze swoją pracą", Znajdziemy je w najróżniejszych zawodach: strażnika rezerwatu, chirurga traumatologa, dociekliwej dziennikarki, w śledczych oddziałach specjalnych lub w brygadach antyterrorystycznych.
Pomimo że ISTP odznaczają się egalitaryzmem i niechęcią do subordynacji oraz uwielbieniem niemal nieokiełznanej wolności, mogą przeistoczyć się w wielkich wodzów. Świetnie im się wiedzie na czele wojsk, z mieczem w ręku, w ataku. Wielu ISTP wsławiło się jako wspaniali bojownicy w sensie dosłownym i w przenośni. Walczyli bez względu na to, jak mała była ich jednostka w porównaniu z przeciwnikiem. Wybujały realizm, zdolność szybkiego wchłaniania i błyskawicznego przetwarzania informacji, doskonałość i brawura w połączeniu z szóstym zmysłem pozwala na rozpoznanie najbardziej właściwego momentu zaskoczenia przeciwnika, wyczucia słabych stron i wykorzystanie tego z wybitną zwinnością i sprytem. Dla ISTP, który jest bardziej wodzem niż dowódcą, bitwa jest zabawą intelektualną, nie w sensie strategicznym, ale artystycznym. W jednym, skrupulatnie wybranym momencie, wykorzystają całą swoją przewagę, aby zwyciężyć. Keirsey i Bates piszą, że: „Patton był typem wodza, który nie miał sobie równych, Trzeba jednak uznać zasługę Marshalła (strateg typu NTJ)S który miał zdolność przejrzenia dumnego, impulsywnego, niezłomnego i lekkomyślnego wizerunku tego człowieka. Podobne zasługi miał Grant (też NTJ), ponieważ wybrał Sheridana, i Hitler, ponieważ wybrał Rommla".
Na ISTP czyha wiele niebezpieczeństw. Pierwsza sprawa — oni naprawdę nie rozumieją, że człowiek, aby zrozumieć daną rzecz, wcale nie musi jej robić sam. Prawdopodobnie jakiś osobnik ISTP wymyślił porzekadło: „Kto potrafi, to naprawdę potrafi, a kto nie potrafi, ten uczy (lub radzi)". Trudno się im z tym pogodzić, że reżyser, aby dobrze wypełniać swoje obowiązki, wcale nie musi być świetnym aktorem ani doskonałym dramaturgiem, aby rozpoznać dobrą sztukę. Chcieliby, aby każdy trener był najpierw mistrzem świata. Odnoszenie sukcesów w życiu może być też ograniczane tym, co dotyczy wszystkich ITP, czyli zdolnością szybkiego rozpoznania, co funkcjonuje źle ze skupieniem się na logice, a zaniedbaniem pierwiastka ludzkiego, na przykład pochwały i oceny innych. Obcy jest im demokratyczny sposób kierowania ludźmi. Najchętniej wszystko robią sarni albo z tymi, którzy się do nich spontanicznie dołączą. Nie lubią nikogo namawiać i motywować. Demokratyczny styl kierowania wydaje się im zbyt pracochłonny, wymagający zbyt wiele zachodu i wysiłku, a przecież wiemy już, że ISTP lubią oszczędzać. Może ich także obciążać zamiłowanie do procedur analitycznych. Czasem jest tak głębokie, że nigdy nie zostaną one zakończone. Może to prowadzić do ciągłego odkładania decyzji lub zaniedbania kontroli realizacji zadań. Ostatnią sprawą jest to, że ich nadmierne skoncentrowanie się na samym przebiegu procesu nie pozwala należycie przewidywać przyszłości. Wolą gasić pożary, zamiast wykopać rów przeciwpożarowy, i chętniej walczą z wodą, niż zabezpieczają rzekę wałem przeciwpowodziowym. Należy jednak dodać, że robią to lepiej niż ktokolwiek inny, dlatego posyłanie menedżerów typu ISTP na kursy typu time mana-gement to zwyczajne wyrzucanie pieniędzy w błoto. Wszelkie sztuczki z zapisami i planami są dla nich niepotrzebne, a zaaranżowanych, narzuconych planów na pewno nie będą się trzymać.
Ich mocną stroną jest to, że sami potrafią się motywować, rozpocząć pracę i kontynuować ją całkowicie niezależnie. Nie potrzebują żadnego nadzoru i szczerze go nie znoszą. Większość spraw skończą „na czas" i „w terminie", ale ich czas i termin nie musi być równoznaczny z Twoim. Nie znoszą ograniczeń i nadmiaru struktur, którymi są zobowiązujące harmonogramy, diagramy, metody punktów krytycznych i inne. ISTP są bardzo elastyczni, łatwo się adaptują, lekko sobie poradzą z nieoczekiwanymi zdarzeniami i okolicznościami, które na przykład typy z ocenianiem (J) zbiją z pantałyku. Jeżeli sprawy posuwają się naprzód, to różne przeszkody mogą być tylko urozmaiceniem procesu, który mógłby się łatwo zamienić w rutynę i nudę. Nowa specyfikacja czy zarządzenie nie spowoduje ich niepokoju, wręcz przeciwnie, będzie stymulatorem nowych wysiłków. Fascynującą zdolnością ISTP jest umiejętność wchłonięcia niezliczonej ilości danych i informacji, nawet kiedy nie są one dla niego w danej chwili użyteczne. Potrafią je długo nosić w sobie i wyciągnąć w odpowiedniej chwili, aby zastosować w określonej sytuacji. Są wtedy przygotowani szybciej niż inni. Nie jest to sprzeczne z ich niechęcią do planowania i przygotowywania się. Już samo gromadzenie danych jest czynnością, która wzbudza w nich zadowolenie, a to, że coś wiedzą, jest dla nich wystarczającą nagrodą,
ISTP jest specyficznym rodzajem człowieka. Trudno jest nim kierować i jemu ta rola też za bardzo nie odpowiada. Nie jest łatwo mu znaleźć miejsce dła siebie, jest po prostu mało miejsc, do których pasuje. Jeżeli już jednak znajdzie dla siebie odpowiednią niszę, będzie niewiarygodny i niezastąpiony.







Ostatnio zmieniony wtorek, 24 kwietnia 2007, 17:14 przez Zielony smok, łącznie zmieniany 3 razy.
9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

Awatar użytkownika
Hydra
VIP
VIP
Posty: 825
Rejestracja: czwartek, 16 listopada 2006, 18:19
Lokalizacja: Wrocław

#15 Post autor: Hydra » wtorek, 24 kwietnia 2007, 16:58

Trudno jest określić archetyp kobiecości w ramach tej grupy. Kobiety ISTP łatwiej wykorzystują który miał zdolność przejrzenia dumnego, impulsywnego, niezłomnego i lekkomyślnego wizerunku tego człowieka. Podobne zasługi miał Grant (też NTJ), ponieważ wybrał Sheridana, i Hitler, ponieważ wybrał Rommla".
:shock: :? :lol: 8)
MY NIE MóWIMY NIC

ODPOWIEDZ