Co jest najważniejsze dla poszczególnych kwadr?

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Paweu
Posty: 297
Rejestracja: czwartek, 20 maja 2010, 00:31
Enneatyp: Perfekcjonista
Kontakt:

Co jest najważniejsze dla poszczególnych kwadr?

#1 Post autor: Paweu » niedziela, 23 grudnia 2012, 12:05

Pytanie dość ogólnikowe, dlatego już precyzuję. Chodzi o to, że ludzie z różnych kwadr mają różne cele, które dla nich są bardzo ważne, natomiast dla osób z sąsiedniej kwadry mogą one nic nie znaczyć, nie mówiąc już o przeciwległej kwadrze. Przykładowo, gamma skupia się na tym, aby osiągać sukcesy na polu materialnym, ponieważ uważamy, że nie można być szczęśliwym licząc każdy grosik i zastanawiać się czy starczy hajsu do najbliższej wypłaty. A np. dla alfy coś innego może być ważne i dlatego te kwadry patrzą na siebie wzajemnie jak na kosmitów.
Prosiłbym tutaj osoby z różnych kwadr, aby opisały, co z ich perspektywy jest najważniejsze w życiu. Myślę, że to może nam bardzo pomóc w zrozumieniu ludzi z sąsiadujących i przeciwległych kwadr i pomoże w uniknięciu różnych głupich spinek, czy chociażby patrzenia na siebie jak na pomylonych;)


Podobno 1w9 LIE

Awatar użytkownika
ubiotech
Posty: 137
Rejestracja: niedziela, 5 lutego 2012, 10:41
Enneatyp: Dawca

Re: Co jest najważniejsze dla poszczególnych kwadr?

#2 Post autor: ubiotech » niedziela, 23 grudnia 2012, 13:26

Ten post będzie tobie pomocny w zrozumieniu w/w różnic :)

Awatar użytkownika
kangur
Posty: 547
Rejestracja: wtorek, 22 lutego 2011, 19:38

Re: Co jest najważniejsze dla poszczególnych kwadr?

#3 Post autor: kangur » niedziela, 23 grudnia 2012, 15:45

świetnie zobrazowane :) !


jestem w alfie lub delcie, choć pamiętam że w jakimś teście o kant d rozbić wyszło, że należę do bety

Awatar użytkownika
Vadi
Posty: 460
Rejestracja: środa, 16 lipca 2008, 21:20
Lokalizacja: Zambrów

Re: Co jest najważniejsze dla poszczególnych kwadr?

#4 Post autor: Vadi » środa, 26 grudnia 2012, 17:35

Kiedyś byłam strasznie ambitna i próżna. Chciałam być najlepsza, żeby uzyskać szacunek otoczenia. Aprobata była dla mnie najważniejsza. Teraz podstawowe wartości, których poszukuję to spokój i bezpieczeństwo. Najpewniej się czuję w sytuacjach, które nie wymagają ode mnie zbytniego angażowania się, bo nie czuję się pewna swoich możliwości. Trzymam się z boku. Kiedyś chciałam być w centrum wydarzeń, żeby wpływać na te wydarzenia i być postrzegana jako osoba, która daje sobie radę, ma pomysły i jest odważna. Wydaje mi się, że to jak mnie widzą inni nadal jest dla mnie ważne, ale uzyskuję to w inny sposób tzn. starając się popełnić jak najmniej błędów, a nie poprzez sukcesy. Kiedyś byłam 4w3, teraz w5, a wraz z tymi skrzydłami zmieniły mi się też wartości, więc bardziej widać związek z enneagramem niż socjoniką. Chociaż z socjoniką też jest, bo kiedyś byłam podtypem Se jak sądzę, więc bliżej mi było z gammy do bety, a teraz Fi, więc do delty.

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Co jest najważniejsze dla poszczególnych kwadr?

#5 Post autor: Cotta » środa, 26 grudnia 2012, 18:16

Lubię jak jest przyjemnie, ciekawie i przyjacielsko. Bez napięć, rywalizacji, kłótni, fukania. Lubię, jak ludzie czują się w swoim towarzystwie swobodnie i nie muszą się pilnować w kwestii co wypada, a co nie wypada; kiedy mogą swobodnie wyrażać swoje myśli, poglądy i preferencje. Cenię wolność osobistą własną i cudzą, razi mnie, kiedy ktoś tę wolność usiłuje ograniczyć. Razi mnie też, kiedy ludzie źle traktują zwierzęta. Mam zlewkę na status, prestiż, zarobki, wykształcenie, plasowanie się w hierarchii. Jasne, że dla osiągnięcia pewnego komfortu bytu są potrzebne pieniądze, ale nie warto im podporządkowywać całego swojego życia. W życiu musi być miejsce na bliskich ludzi, zainteresowania i przyjemności, inaczej życie traci dla mnie sens.

Acha, i lubię jeść rzeczy, które ktoś inny ugotuje oraz układać puzzle i głaskać koty. Tak, koty, żarcie i puzzle plasują się zdecydowanie wysoko w hierarchii rzeczy ważnych w życiu. :mrgreen:
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Aleksandrowa
Moderator
Moderator
Posty: 1452
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 20:01
Enneatyp: Zdobywca

Re: Co jest najważniejsze dla poszczególnych kwadr?

#6 Post autor: Aleksandrowa » sobota, 5 stycznia 2013, 17:37

Cenię sobie niezależność, planowanie strategiczne, logiczne rozumowanie, konkrety, pewność siebie i posiadanie własnego zdania. Nie przepadam za egzaltacją i nadmiernym epatowaniem emocjami. Ludzie są dla mnie ważni, ale ostatnio są męczący. Cenię sobie także samotność, jestem osobą, która lubi się wyciszyć. Bardzo interesuje się losem zwierząt, najbardziej kotów. Właściwie nadawałabym się na wiecznie zapracowaną singielkę albo starą pannę z kotami, jak to woli. Na razie życie wybrało za mnie trochę inaczej, ale nie winię się za to, bo to także jedna z opcji. Ogólnie uznałabym swoje życie za bardziej przydatne, jeśli mogłabym oddać komuś coś, co uratowałoby mu życie (np. nerkę :mrgreen: ). Potrzebuję czuć się ważna społecznie, ale nie chodzi tu o status materialny, chce się czuć komuś potrzebna. W dzisiejszym świecie, gdy każdy jest zabiegany i nie ma czasu, chciałabym docenić wartość życia, ale nie potrafię. Lubię ,kumulować pieniądze na koncie, żeby mieć możliwości, z których i tak nie korzystam, bo nakręca mnie sama idea oszczędzania. (wtf, czyż nie ?). Nie lubię okazywać słabości. Właściwie uwielbiam podążać za celem, cel mnie nakręca i czyni szczęśliwą. Pogoń za celem, sam cel, gdyż już jest osiągnięty już mnie nie bawi.

domknięcie tagu i /boogi
Did you see SEE se?

Trójkowdwójkę

Człowiek rzadko myli się dwa razy – na ogół TRZY lub więcej.

John Perry Barlow

Awatar użytkownika
eszpe
Posty: 319
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2011, 05:41
Enneatyp: Lojalista

Re: Co jest najważniejsze dla poszczególnych kwadr?

#7 Post autor: eszpe » piątek, 18 stycznia 2013, 20:19

Realizacja swoich pasji, poznawanie nowych ludzi i zabawy w trybie hard. ;)
papa ludki

Awatar użytkownika
morbus
Posty: 801
Rejestracja: czwartek, 26 marca 2009, 13:25
Enneatyp: Obserwator

Re: Co jest najważniejsze dla poszczególnych kwadr?

#8 Post autor: morbus » sobota, 19 stycznia 2013, 18:52

Ogólnie uznałabym swoje życie za bardziej przydatne, jeśli mogłabym oddać komuś coś, co uratowałoby mu życie (np. nerkę :mrgreen: )
Po śmierci przydatność znacznie wzrasta bo możesz oddać nawet i dwie nerki.
tutaj info

sam noszę taką deklarację w razie wypadku xd
Mind.
a beautiful servant,
a dangerous master.

Awatar użytkownika
Paweu
Posty: 297
Rejestracja: czwartek, 20 maja 2010, 00:31
Enneatyp: Perfekcjonista
Kontakt:

Re: Co jest najważniejsze dla poszczególnych kwadr?

#9 Post autor: Paweu » niedziela, 20 stycznia 2013, 15:24

Dobra, to w końcu i ja się wypowiem. Spokojny, przewidywalny tryb życia, kiedy doskonale wiadomo, co przyniesie następny dzień. Logiczne rozumowanie, proste, pragmatyczne myślenie i łączenie przyjemnego z pożytecznym, poznawanie różnych ciekawych rzeczy i zdobywanie nowych umiejętności, z naciskiem na te, które mogą być przydatne (przykładem może być socjonika). Zauważyłem, że rzeczom, które uznałem za przydatne lub nawet potencjalnie przydatne potrafię poświęcać naprawdę dużo czasu. Ale z drugiej stronie zazdroszczę ludziom z Bety, że potrafią się oddawać bez reszty swoim pasjom, które są dla nich po prostu fascynujące i nie myślą o nich w kategoriach użyteczności. Nie umiem tak zajmować się czymś tylko dlatego, że jest to fascynujące i nic poza tym, dlatego staram się możliwie jak najwięcej rzeczy, które mnie interesują łączyć z praktycznością - i wtedy szafa gra.
Ludzie są dla mnie ważni, ale tylko tych kilka osób, którym ufam i znam już dużo czasu. Jeśli zawieram jakąś nową znajomość, to zwykle jest to stopniowy proces - najpierw muszę tego kogoś poznać i przekonać się, dopiero potem powoli się otwieram, cały czas obserwując ją/jego. Zawieranie znajomości "na spontanie" jakoś do mnie nie przemawia - może to dlatego, że już jestem na to za stary i na pewno przez to, że zauważyłem, że przesadna otwartość n ie popłaca. Najważniejsze są dla mnie czyste intencje, lojalność i mówienie wprost, o czym się myśli, bez żadnych domyśliwanek - strasznie tego nie znoszę. Aha i wolę ludzi, którzy mówią do rzeczy, może być nawet "drewnianym głosem" - byle było wiadomo o co chodzi, zamiast egzaltacji, ochów, achów, a nie wiadomo o co komuś takiemu chodzi. Zresztą sam nie jestem emocjonalny, więc uczestniczenie w takich szopkach jest po prostu dla mnie nudne i męczące.
Podobno 1w9 LIE

Awatar użytkownika
Enturie
Posty: 493
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2012, 19:26
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: poza zasięgiem sieci

Re: Co jest najważniejsze dla poszczególnych kwadr?

#10 Post autor: Enturie » niedziela, 20 stycznia 2013, 19:49

Dla mnie ważny jest komfort psychiczny, gdy jestem w towarzystwie innych ludzi. Kiedy wiem, że nikt mnie nie ocenia i mogę swobodnie wyrażać moje myśli i robić dziwne rzeczy, na które postronny obserwator spojrzałby z niesmakiem. Dlatego nie przepadam za dużymi zgrupowaniami, a raczej cenie sobie spotkania w niewielkim gronie. Uwielbiam się też śmiać, snuć niestworzone teorie czy rozmówki intelektualne i czuć, że między mną a innymi jest nić porozumienia. Nienawidzę podejmować działań związanych z rzeczami, które nie są dla mnie interesujące. Z reguły wtedy odwlekam to w czasie i albo robię byle jak, albo ostatecznie wcale, bo nie mam na to siły. I tak jak pisała Cotta, uważam że w życiu powinno się robić to, co się kocha, co sprawia, że jest się szczęśliwym. Owszem, pieniądze są ważne, ale nie powinny stanowić sensu egzystencji, a jedynie odblokować drogę do osiągnięcia nieosiągalnych bez nich celów.
Ogólnie to nie lubię też, gdy dzieje się krzywda drugiemu człowiekowi, a inni na to nie reagują. Omijają leżącego na chodniku gościa, bo pewnie jest pijany... Albo wyśmiewają się z kogoś, kto nie ma szansy na unik. Jestem wtedy w stanie stanąć w obronie takiej osoby, choć mam awersję do kłótni i napiętej atmosfery... Po prostu nie jestem w stanie bezczynnie stać w takiej sytuacji i się przyglądać.

I lubię kiedy coś jest mięciusie, pachnące, cieplutkie i do kochania! ^^ Czyli pełen chillout - podsumowując. xd
► Pokaż Spoiler
Sometimes what you're looking for comes when you're not looking at all

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

Re: Co jest najważniejsze dla poszczególnych kwadr?

#11 Post autor: SuperDurson » piątek, 25 stycznia 2013, 16:28

Lubię hajs. I swoich ludzi.

Lubię kiedy jest poukładane, sprawne i przydatne.

Lubię też szydzić, szaleć i rządzić. :twisted:
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
Aleksandrowa
Moderator
Moderator
Posty: 1452
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 20:01
Enneatyp: Zdobywca

Re: Co jest najważniejsze dla poszczególnych kwadr?

#12 Post autor: Aleksandrowa » sobota, 26 stycznia 2013, 10:18

SuperDurson pisze:Lubię hajs.
Jakiś Ty bezpośredni :evil:
Did you see SEE se?

Trójkowdwójkę

Człowiek rzadko myli się dwa razy – na ogół TRZY lub więcej.

John Perry Barlow

Awatar użytkownika
morbus
Posty: 801
Rejestracja: czwartek, 26 marca 2009, 13:25
Enneatyp: Obserwator

Re: Co jest najważniejsze dla poszczególnych kwadr?

#13 Post autor: morbus » poniedziałek, 28 stycznia 2013, 13:17

prostota, przydatność, funkcjonalność

Ludzie na których mogę polegać.
Mind.
a beautiful servant,
a dangerous master.

Awatar użytkownika
In3orn
VIP
VIP
Posty: 601
Rejestracja: czwartek, 28 czerwca 2007, 21:07
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Kraków

Re: Co jest najważniejsze dla poszczególnych kwadr?

#14 Post autor: In3orn » poniedziałek, 28 stycznia 2013, 15:00

Enturie pisze: I lubię kiedy coś jest mięciusie, pachnące, cieplutkie i do kochania! ^^
Tak, tak, tak i tak :mrgreen:
Don't give up! Never give up! Never back down!

ODPOWIEDZ