Socjoniczny kącik offtopiczny

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#106 Post autor: NoMatter » sobota, 5 czerwca 2010, 20:33

Ech, masz :roll:. Ogólne wzorce zachowań które powinny pojawić się u wszystkich Ni egowców:

Temperament Ip albo Ej - czyli blablabla ogólnie coś bliskie temperamentom melancholijnemu i cholerycznemu.
N - pociąg do tajemnic, bogata, abstrakcyjna wyobraźnia, nietuzinkowe kojarzenie ze sobą różnych faktów. Preferowanie myślenia symbolami zamiast przewalania się przez masę konkretów.
Dynamik - łatwo(dynamicznie) zmieniający się sposób oglądu rzeczy, nieustrukturyzowane, możliwie sprzeczne w jakiś sposób opinie na dany temat. Myślenie całymi wydarzeniami a nie schematami.
Postawa uległa - problem z podejmowaniem inicjatywy, często pojawiające się wątpliwości przy osądach, preferencja 'silnych osobowości' jako swoich partnerów do rozmów, wspólnych działań etc.

Jak chcesz bardziej konkretne opisy typu "ili lubi myć ręce po czynnościach fizjologicznych" to idź sobie poczytać opisy na forum, cośtam pewnie wygrzebiesz.


Nie wiem czy powinienem cokolwiek pisać skoro wcześniejszy post został kompletnie zlany :roll:


"Ludzi g. obchodzi co chciałeś powiedzieć, obchodzi ich to, co usłyszeli."

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#107 Post autor: SuperDurson » poniedziałek, 7 czerwca 2010, 12:39

kama.zielona pisze:co dla takiej osoby, która ma silne Ni jest ważne, jak ona odbiera świat i na co zwraca uwagę.
Zadajesz niewłaściwe pytania.
Bez teorii możesz dostać tylko zniekształcony ochłap..

"SILNE" Ni mają wszyscy z Nx w ego. Ja na przykład mam Ni w kreatywnej i mam też silne Ne.. Chyba masz na myśli "cenione Ni". Czyli całą kwadrę, która "lubi" kiedy tego elementu używać. Z kolei "jak odbiera świat" to już w bardzo dużej części rola funkcji programowej, bazowej, wejściowej - inaczej odbiera świat IEI, a inaczej EIE, mimo że mają w ego te same elementy. Kolejność (czyli funkcja) robi tu dużą różnicę.

Chodzi mi na przykład o to: ktoś ma Se więc dla niego ważne jest działanie i cel, ktoś ma Si to zwraca uwagę na potrzeby i tak dalej.
Kama - to nie działa w ten sposób.
Jeśli chcesz już na siłę dokonać maksymalnego uproszczenia to ceniący Ni, cenią czas. Cenią wizję. Cenią też Se..

"Na co zwraca uwagę" - o! To już może być bardzo dobre pytanie.

Kama - wyobraź sobie proszę, że element Ni niesie informację/odpowiada za UŁOŻENIE KONKRETNYCH innych ELEMENTÓW W KONKRETNYM CZASIE. Za uważane za abstrakcyjne "połączenia" i ich implikacje.. Przy czym weź pod uwagę, że łączone mogą być dwa kompletnie odmienne rodzaje klocków i dlatego Te-pcy z Fe-inkami czasami nie chcą się bawić..

Proszę Cię - zastanów się -> Na co może przede wszystkim zwracać uwagę ktoś, dla kogo totalną postawą, czyli elementem w funkcji bazowej jest "układanie w czasie"? A jak może z kolei sformułować swoją myśl ktoś, dla kogo Ni jest przede wszystkim "wyjściowym formatem zapisu danych"?
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
Mandala
VIP
VIP
Posty: 502
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2008, 10:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#108 Post autor: Mandala » poniedziałek, 7 czerwca 2010, 14:18

To ja mam inne pytanie. Po czym rozpoznać kolejność elementów informacyjnych w ego? Nie pytam tutaj o regułki i teorie socjoniki, interesuje mnie praktyka. Określenie temperamentu wystarcza? I skoro o tym mowa, jak rozpoznać Ej? Czy można się kierować w ocenie kolejności elemtów obserwacją super-ego? Przykładowo osoba z Fe w super-ego, która nie okazuje w ogóle własnych emocji, a nawet sprawia jej to problemy, która nie ulega nastrojom, raczej zachowując stoicki spokój, ale za to używająca wyrazistej, przesadnie demonstracyjnej intonacji w wypowiedzi, mogłaby mieś Fe-PoLR, czy ta jedna cecha już wskazuje na Fe w roli i pozwala określić tym samym rozkład pozostałych elementów?
......................................................................... ZŁOTY ŚRODEK!
6 z mocnym wpływem obu skrzydeł - kiedyś nauczę się latać
"Jeśli nie wiesz do jakiego portu zmierzasz, żaden wiatr nie jest ci sprzyjający"

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#109 Post autor: yusti » poniedziałek, 7 czerwca 2010, 16:27

.
Ostatnio zmieniony piątek, 15 października 2010, 19:04 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mandala
VIP
VIP
Posty: 502
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2008, 10:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#110 Post autor: Mandala » poniedziałek, 7 czerwca 2010, 17:12

Są przypadki, w których widać wyraźnie główną funkcję, jednak w niektórych obie są używane i trudniej stwierdzić, która jest podporządkowana drugiej.O ile Fe czy Se w głównej potrafią się wręcz "rzucać" w oczy, to nie wszystkie są tak uzewnętrznione, a przynajmniej ja nie mam dość dużego porównania, by zawsze to zauważać.
......................................................................... ZŁOTY ŚRODEK!
6 z mocnym wpływem obu skrzydeł - kiedyś nauczę się latać
"Jeśli nie wiesz do jakiego portu zmierzasz, żaden wiatr nie jest ci sprzyjający"

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#111 Post autor: yusti » poniedziałek, 7 czerwca 2010, 17:18

.
Ostatnio zmieniony piątek, 15 października 2010, 19:04 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mandala
VIP
VIP
Posty: 502
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2008, 10:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#112 Post autor: Mandala » poniedziałek, 7 czerwca 2010, 17:32

Siedząc dłużej w enneagramie, poznaje się więcej sposobów patrzenia na ten schemat, by móc dość różnymi drogami do tego samego. Jeśli nie da się określić typu tak po prostu, po obserwacji zachowań i reakcji, można zgłębić motywacje, jak tutaj jest trudność, to na odwrót, czego osoba spojrzeć na skrzydła, na połączenia, na zachowania w stresie i relaksie, jeśli nic nie da patrzenie na to, czego ktoś chce, co jej nie interesuje, co budzi jej sprzeciw, dzięki temu zwiększając swoje szanse na trafne typowanie. O to pytam odnośnie socjoniki. Jakie są jeszcze sposoby określenia funkcji głównej, prócz tego, co mogę sobie przeczytać na stronie? Są temperamenty, są relacje. Co z elementami w super-ego? Na co jeszcze można spojrzeć, albo inaczej: w jaki jeszcze sposób można spojrzeć, by określić typ, znając mocne i cenione funkcje? Pytam o praktykę, doświadczenia.
......................................................................... ZŁOTY ŚRODEK!
6 z mocnym wpływem obu skrzydeł - kiedyś nauczę się latać
"Jeśli nie wiesz do jakiego portu zmierzasz, żaden wiatr nie jest ci sprzyjający"

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#113 Post autor: yusti » poniedziałek, 7 czerwca 2010, 17:53

.
Ostatnio zmieniony piątek, 15 października 2010, 19:04 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#114 Post autor: SuperDurson » wtorek, 8 czerwca 2010, 01:04

Możesz to zrobić w jakikolwiek sposób Mandalo. Obserwujemy cechy i zachowania a nie elementy i aspekty dlatego typowanie jest obarczone błędem naszej obserwacji. Matematycznie rzecz biorąc można ułożyć baaaaaaaaaaaaaaaaaardzo wiele kombinacji i zależności. Do wyboru - do koloru.

Wystarczy minimalnie określić i opisać trzy różne "osie" (wprost z teorii), czy może "równania", albo nawet dychotomiczne "zależności". Wybierasz je dowolnie.. wedle uznania.
Im więcej masz informacji, tym mniejszy błąd szacowania.

Ja osobiście lubię określić kwadrę, może klub/temperament i fuknąć Te, lub Fe obserwując reakcję - w co trafię!?..
Pracuję dynamicznie na dużej ilości zmiennych - ciężko mi określić na co dokładnie i kiedy zwracam uwagę bo to się wciąż zmienia. Z praktyki - używam wielu totemów-archetypów i ról w których umieszczam postacie "dopasowując" je do potencjalnych kontekstów, dzięki czemu "dopisuję sobie" dużo bardzo powtarzalnych informacji. Często umieszczam te osoby w wybranych rolach obserwując, lub pytam wprost o te role - aby dla bezpieczeństwa sprawdzić jednak intuicję.

Czasami do określenia ESI wystarcza na przykład: "spolaryzowany, grzeczny, zdecydowany", wyraźne sympatie/antypatie, gęsto nominalizacje uczuć i analizując robi małe (bezbarwne) obrazy daleko, krzywi się patrząc na nie - werbalizuje jednak tylko silniejsze obawy..

Czasami do określenia LIE wystarcza mi na przykład: kanarkowo-żółta koszulka, skupienie/śmiech/skupienie/śmiech..

A czasami po prostu nie wiem..
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#115 Post autor: yusti » środa, 9 czerwca 2010, 06:34

.
Ostatnio zmieniony piątek, 15 października 2010, 19:07 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#116 Post autor: Absynt » środa, 9 czerwca 2010, 10:52

Mandala pisze:I skoro o tym mowa, jak rozpoznać Ej?
Brak strefy środkowej. Albo jestem żółw, albo zając. I to prawda. Bo nie znoszę zajęć, które wymagają ode mnie średniego wysiłku, bo ja prawdopodobnie będę wtedy cały czas spięty i będę chciał, by się działo więcej. Natomiast, gdy jest dużo do załatwienia, trzeba pobiec tu, tam i tam to jestem w swoim żywiole. Chód szybki i sztywny - wrażenie jakby się spieszyli, albo nie zważali na resztę otoczenia, gdy do czegoś zmierzają. Uwielbiam kontrast z I(ST)jotami. Oni prawie cały czas oscylują wokół tej sfery, przez co ja mogę lepiej manipulować swoim temperamentem i zamiast choleryka bliżej mi do sangwinika ;].
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#117 Post autor: NoMatter » piątek, 11 czerwca 2010, 00:38

A, btw Kama - najprawdopodobniej jesteś IEI (przeanalizowałem tę rozmowę i zdałem sobie sprawę, że kojarzę ten rodzaj wymiany argumentów/informacji pomiędzy mną a drugą stroną, potem wszystko zaczęło się łączyć :])
"Ludzi g. obchodzi co chciałeś powiedzieć, obchodzi ich to, co usłyszeli."

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#118 Post autor: SuperDurson » piątek, 11 czerwca 2010, 10:03

<potakuje_zapamiętale>
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#119 Post autor: yusti » wtorek, 22 czerwca 2010, 20:54

.
Ostatnio zmieniony piątek, 15 października 2010, 19:14 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#120 Post autor: NoMatter » wtorek, 22 czerwca 2010, 21:16

Dziwne...że koledzy go szanują, mimo wszystko?!
No nie? Ja to bym go od razu.
"Ludzi g. obchodzi co chciałeś powiedzieć, obchodzi ich to, co usłyszeli."

ODPOWIEDZ