Socjoniczny kącik offtopiczny

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1051 Post autor: Snufkin » piątek, 8 stycznia 2016, 08:15

'Rodzina' dogaduje się s sobą wspaniale tylko na zdjęciu.
Swoją drogą ważną rolę odgrywają podtypy implikujące nieco inne poszukiwane wartości, które jednak mocno dzielą.
Notabene przypomniała mi się moja ostatnia dyskusja z ILI Te o naturze Boga i jej wnioski:
- mistyczne ścierwo (on o mnie)
- ateistyczny śmieć* (ja o nim).
Na swoje usprawiedliwienie mam to, że on pierwszy zaczął obrażać :what:

*w domyśle materialistyczny


5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1052 Post autor: Agon » piątek, 8 stycznia 2016, 10:24

Snufkin pisze:Najbardziej denerwujący użytkownik - Agon, winterbreak, vatican assasin (same ILI)
Jeszcze niedawno uważałeś, że na jakieś 90% jestem LII podtyp Ne :roll:

Ja chyba daruję sobie socjonikę, bo widzę że mnie wymieniają jako osobę, której socjonika przeżarła mózg. Mniej więcej rozumiem o co w niej chodzi i to mi wystarczy, typować się nie muszę :wink:

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1053 Post autor: Snufkin » piątek, 8 stycznia 2016, 11:03

Niestety Agonku LII mnie nie irytują z reguły, są po prostu neutralno nudne xD
A ILI to był mój pierwszy strzał pamiętaj. Ostatnio po przerwie przeczytałem na świeżo Twoje posty i mi się ułożyło w głowie.
Aczkolwiek nie ma sensu żebyś się sugerował moją opinią.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Minka
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 9 czerwca 2009, 19:38

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1054 Post autor: Minka » piątek, 8 stycznia 2016, 21:04

Agon pisze:Jeszcze niedawno uważałeś, że na jakieś 90% jestem LII podtyp Ne

Ja chyba daruję sobie socjonikę, bo widzę że mnie wymieniają jako osobę, której socjonika przeżarła mózg. Mniej więcej rozumiem o co w niej chodzi i to mi wystarczy, typować się nie muszę
Po co poznawać dany system, jeżeli nie chce się poznać własnego typu? Według mnie my sami jesteśmy najlepszym materiałem do przeanalizowania, a zarówno enneagram, jak i socjonika dają nam świetne podłoże do samorozwoju, rozwijania swoich słabych stron oraz wydatkowania energii.
Polecam zagłębić się w socjonikę, ale nie na zasadzie wykucia funkcji i teorii na blachę, tylko próby zrozumienia w jaki sposób działają poszczególne rzeczy, przemyśleć jak poszczególne funkcje działają w otoczeniu, w którym się obracasz, spojrzeć na to przez pryzmat kilku wymiarów. Dodatkowo warto też poczytać informacje użytkowników - tutaj polecam juzię.
I mniej działania na zasadzie "nie znam się, ale się wypowiem", bo to wygląda mało profesjonalnie i nikt nie traktuje później poważnie.

Chcącemu nie dzieje się krzywda.
"Podejrzliwość w stosunku do wszystkich jest męcząca, trzeba komuś ufać, bo trzeba przy kimś odpocząć."

sp/so

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1055 Post autor: sjofh_ystad » sobota, 9 stycznia 2016, 17:07

Agon jest imo raczej racjonałem. Błagam, nie każcie uzasadniać, bo skończy się na jakimś pierdoleniu o "sztywności"
Spoiler:
i będę się wstydził za własnego posta.

Awatar użytkownika
Enturie
Posty: 493
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2012, 19:26
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: poza zasięgiem sieci

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1056 Post autor: Enturie » sobota, 9 stycznia 2016, 17:28

Irracjonał, który jest Jedynką też potrafi wyglądać sztywno. ;) A racjonał, który jest Siódemką będzie dosyć luzacki. Soł... What u think about it now?
► Pokaż Spoiler
Sometimes what you're looking for comes when you're not looking at all

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1057 Post autor: sjofh_ystad » sobota, 9 stycznia 2016, 17:37

Hmm, nie poznałem za bardzo żadnej 100% pewnej 1, która byłaby irracjonałem, ciężko mi się wypowiadać. Wiem kogo masz na myśli... (Poza tym, hmm, Agon raczej nie jest 1, ale ciężko wykluczyć taką możliwość :) )

A 7 ESE znam bardzo dobrze :) Zgadza się luzacki, nawet bardzo. Dlatego w życiu nie "sztywniak". Ale jako EJ-racjonał taki z przejściami od stanów wysokoenergetycznych do niskoenergetycznych. Jakby ostrzej zarysowane procesy myślowe i zwłaszcza działania i emocje. Trudno się o tym mówi...

Awatar użytkownika
Enturie
Posty: 493
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2012, 19:26
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: poza zasięgiem sieci

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1058 Post autor: Enturie » sobota, 9 stycznia 2016, 18:01

Ja po prostu chronię Cię jako dobry dual przed generalizacją. :P

Podam na przykładzie mojej matki, która jest Jedynką, a jest SLI. Irracjonał, a mimo to potrafi być naprawdę sztywna.
Jak dla mnie temperament to przede wszystkim wydatkowanie energii i takie rzucanie haseł, ze Ij to mega sztywniaki jest krzywdzące. Znam pełno Ij, z którymi właśnie wbrew pozorom można się nieźle rozerwać nawet jeśli to nie leży gdzieś w ich naturze. ^^
► Pokaż Spoiler
Sometimes what you're looking for comes when you're not looking at all

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1059 Post autor: sjofh_ystad » sobota, 9 stycznia 2016, 18:06

OK, przyjmijmy że nie umiem dobrze oddać swoich odczuć dotyczących (ir)racjonalności :)
A Agona odbieram inaczej niż Snufa, Wiatra, Elkorę, zapewne również bodziosa, Sorrowa <jakich my tu jeszcze ILI mamy hmm>
<pardon zapomniałem o Owczym, przypomniał mi się jak zobaczyłem jego nicka na czacie :D >

Ciekaw jestem Agon, co Ty o tym sądzisz? Choć z tego co widzę chcesz dać sobie spokój z typowaniem :lol:

Awatar użytkownika
winterbreak
Posty: 267
Rejestracja: sobota, 13 października 2012, 23:49
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1060 Post autor: winterbreak » sobota, 9 stycznia 2016, 18:37

we Wrocławiu usłyszałam, że ja i Lito możemy mieć ten sam typ. Bodajże chupser to zasugerował.
Ale ILI pasuje mi bardziej niż LII. Jestem sztywniakiem, ale może nie aż tak. xD
Poza tym ponoć z wyglądu (czy tam zachowania?) jestem trochę Si-owa, ale, po wgłębieniu się w temat, myślę, że to tylko mylne wrażenie. Mimo wszystko bardziej Ni. Chociaż możliwe że mam to w miarę zrównoważone (socjonika na to nie pozwala, o ile rozumiem system, ale cóż :D wydaje mi się, że dostrzegam typowych intuików i sensoryków i od obydwu jestem daleko)

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1061 Post autor: sjofh_ystad » sobota, 9 stycznia 2016, 19:00

Wg brata, który Cię widział na zlocie, mogłabyś być LSI :)
mam nadzieję że brat się nie wkurzy, bo na pewno nie będzie Ci niczego uzasadniać, bo uważa że nie ogarnia socjoniki na tyle :)

P.S. Dobra enaf z tym sztywniactwem, nie używać tego określenia!!! xD Co mam w głowie, to mam, a że nie umiem tego ująć słowami to inna sprawa.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1062 Post autor: Agon » sobota, 9 stycznia 2016, 19:37

Minka pisze:Po co poznawać dany system, jeżeli nie chce się poznać własnego typu?
By przewidzieć reakcje innych ludzi, ich sposób eee... przetwarzania informacji xD Tak jak enneagram pozwala przewidzieć motywacje innych. To nieco pomaga w ogarnianiu się wśród ludzi.

Siebie znam i bez takich cudeniek. Wiem tyle, że korzystam z różnych metod i dążę do różnych celów. Wiele rzeczy jest w moim życiu niesprecyzowanych, włączając w to tzw. osobowość. Czasem działam w sposób racjonalny, zorganizowany, innym razem owładną mną emocje i działam chaotycznie. Różnie ze mną bywa i chyba nie ma sensu się szufladkować, bo nagle okazuje się że jednak wystaję poza szufladkę.

Te systemy jak enneagram, socjonika, czy MBTI analizuję sobie dla przyjemności, tak jak czasem analizuję sobie statystyki postaci w RPGach, profesję, rasy, albo jak rozmyślam sobie o różnicach między kobietami/mężczyznami, prawakami/lewakami itd. Ot tak dla sportu, choć może ma to jakąś przyczynę to moje zainteresowanie.
sjofh_ystad pisze:A 7 ESE znam bardzo dobrze :) Zgadza się luzacki, nawet bardzo. Dlatego w życiu nie "sztywniak". Ale jako EJ-racjonał taki z przejściami od stanów wysokoenergetycznych do niskoenergetycznych. Jakby ostrzej zarysowane procesy myślowe i zwłaszcza działania i emocje. Trudno się o tym mówi...
Fe-egowcy są chyba najbliżsi irracjonałom wśród racjonałów ;) W sensie, że Fe to taki spontan emocjonalny, wpływ na emocje otoczenia itd.
Enturie pisze:Podam na przykładzie mojej matki, która jest Jedynką, a jest SLI. Irracjonał, a mimo to potrafi być naprawdę sztywna.
SLI to w końcu "rzemieślnik", ta nazwa oddaje pewne jedynkowe cechy. Może też zależy to od podtypu, podtyp Te może bardziej przypominać racjonała, choć znowu Si jest dość podobne do racjonałów choć irracjonałowe :P

Mam nadzieję, że ogarniacie o co mi chodzi, gdy piszę, że Si jest bliskie racjonałom, Fe bliskie irracjonałom i nikt nie będzie mi robił wykładów socjonicznych o tym, że Te, Ti, Fe i Fi są racjonalne, a Se, Si, Ne i Ni irracjonalne. W skrócie mogę to opisać tak: elementy domniemane (Fe, Fi, Ne i Ni) mogą się wydawać irracjonalne, a elementy ewidentne (Te, Ti, Se i Si) racjonalne, choć tylko połowa z nich jest naprawdę irracjonalna, a połowa racjonalna.
sjofh_ystad pisze:OK, przyjmijmy że nie umiem dobrze oddać swoich odczuć dotyczących (ir)racjonalności :)
A Agona odbieram inaczej niż Snufa, Wiatra, Elkorę, zapewne również bodziosa, Sorrowa <jakich my tu jeszcze ILI mamy hmm>
<pardon zapomniałem o Owczym, przypomniał mi się jak zobaczyłem jego nicka na czacie :D >

Ciekaw jestem Agon, co Ty o tym sądzisz? Choć z tego co widzę chcesz dać sobie spokój z typowaniem :lol:
:what: Może chodzi o jakieś zorganizowanie czy coś np. w MBTI INTP odpowiada LII, a INTJ odpowiada ILI jeśli chodzi o cenione najsilniejsze funkcje, przy czym P oznacza niezorganizowanie, a J zorganizowanie, co jest trochę na przekór socjonice, bo wychodzi na to, że introtycy/introwertycy racjonałowie są niezorganizowani, a irracjonałowie zorganizowani. Przy ekstratykach/ekstrawertykach takiej sprzeczności nie ma.

Teraz pewnie mnie wyklniecie, że ośmieliłem się łączyć MBTI z socjoniką :P

Na poważnie nie mam potrzeby się typować, ale zawsze możemy sobie o tym popisać. Po prostu nie ma sensu o to bólu dupy robić ;) Dla rozrywki to co innego.

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1063 Post autor: sjofh_ystad » sobota, 9 stycznia 2016, 19:50

Agon pisze:
sjofh_ystad pisze:OK, przyjmijmy że nie umiem dobrze oddać swoich odczuć dotyczących (ir)racjonalności :)
:what: Może chodzi o jakieś zorganizowanie czy coś np. w MBTI INTP odpowiada LII, a INTJ odpowiada ILI jeśli chodzi o cenione najsilniejsze funkcje, przy czym P oznacza niezorganizowanie, a J zorganizowanie, co jest trochę na przekór socjonice, bo wychodzi na to, że introtycy/introwertycy racjonałowie są niezorganizowani, a irracjonałowie zorganizowani. Przy ekstratykach/ekstrawertykach takiej sprzeczności nie ma.
Nie, proszę :) Proponuję zostawić moje wypowiedzi :oops: Zupełnie nie chodzi mi o zorganizowanie :)
Spoiler:

Awatar użytkownika
gadula
Posty: 71
Rejestracja: czwartek, 3 września 2015, 15:01
Enneatyp: Mediator

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1064 Post autor: gadula » niedziela, 10 stycznia 2016, 17:39

Co właściwie ma wygląd do socjotypu? Nie chodzi mi o ubrania, tylko budowę czaszki i posturę. Zaczynam się gubić w tym wszystkim.
Spoiler:

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#1065 Post autor: Irranea » niedziela, 10 stycznia 2016, 19:00

sjofh_ystad pisze:OK, przyjmijmy że nie umiem dobrze oddać swoich odczuć dotyczących (ir)racjonalności :)
Ja Cię rozumiem, tak sądzę. Wiem, że trudno to opisać, bo to jest coś co się odczuwa intuicyjnie i nieraz w przełożeniu na słowa wychodzi coś co może być opacznie zrozumiane. Ja wiem, że w tej 'sztywności' nie chodzi o to, czy ktoś potrafi się rozerwać, bawić, a kto ma kij w dupie. Bardziej chodzi o taką nieelastyczność, czy 'szorstkość', ale nie tak w dosłownym znaczeniu. Wydaje mi się, że najlepiej zostawić to do obserwacji każdego i próby wyłapania tych różnic.
A tak poza tym to wśród Ijotów najmniej 'elastyczne' są Ne polary jednak.
Nie chodzi mi o ubrania, tylko budowę czaszki i posturę.
Budowa czaszki i postura nie ma nic do socjotypu.

ODPOWIEDZ