Socjoniczny kącik offtopiczny

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#916 Post autor: Eol » środa, 18 lutego 2015, 13:56

Czyli teoria umarła :)


5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
Litowojonow
Posty: 525
Rejestracja: piątek, 17 lutego 2012, 19:17
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: punkt orientacyjny Lloyda

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#917 Post autor: Litowojonow » niedziela, 22 lutego 2015, 14:55

Spoiler:
O LIErach
Dużo jest w tym prawdy, ale przeważa nieprawda.

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#918 Post autor: Eol » niedziela, 15 marca 2015, 12:27

Wie ktoś może gdzie znajdę rosyjskojęzyczne oznaczenia typów socjonicznych?
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
Litowojonow
Posty: 525
Rejestracja: piątek, 17 lutego 2012, 19:17
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: punkt orientacyjny Lloyda

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#919 Post autor: Litowojonow » poniedziałek, 16 marca 2015, 16:26

Dużo jest w tym prawdy, ale przeważa nieprawda.

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#920 Post autor: Eol » poniedziałek, 16 marca 2015, 19:10

Wystarczy :D dziękuję jak nie wiem co :D
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
TowarzyszFrytas
Posty: 496
Rejestracja: wtorek, 30 sierpnia 2011, 15:30
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Mazowiecka Radziecka Republika Ludowa
Kontakt:

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#921 Post autor: TowarzyszFrytas » poniedziałek, 4 maja 2015, 16:39

Znów się próbowałem wytypować i znów się od tego bełkotu odbiłem ... Nie ma dla mnie nadziei.
Jeśli zbyt długo spoglądasz na Lisa to Lis spogląda na Ciebie
Socjo: LIS (Logiko Intuicyjny Sekstrawertyk)
Ring-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!
Gering-ding-ding-ding-dingeringeding!

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#922 Post autor: Irranea » poniedziałek, 4 maja 2015, 20:14

Zostań LISem. Bardzo dobry typ.

Awatar użytkownika
BlackRose
Posty: 128
Rejestracja: wtorek, 10 stycznia 2012, 17:21
Enneatyp: Obserwator

Re: Podobają wam się wasi duale ???

#923 Post autor: BlackRose » sobota, 6 czerwca 2015, 18:05

Ketchup_suicide pisze:Ja się czasem czuję jak SEE bo ILI się często we mnie zauraczają (sic!).
tak, chwalę się jakie to mam zajebiste powodzenie ;p
Wiesz, coś w tym jest. Zauwazyłam, że częściej od moich duali podobają mi się ENFP. Powinnam być więc ISTp, ale na 100% nie jestem.

Z kolei na 2. miejscu w typach dla mnie odpowiednich mam ESTp, czyli typ, którego nie lubię. I jak tu zrozumieć socjonikę.

offtop przeniesiony/kapar
5w4

Awatar użytkownika
jouziou
Posty: 775
Rejestracja: czwartek, 30 kwietnia 2009, 23:07
Enneatyp: Indywidualista
Kontakt:

Re: Podobają wam się wasi duale ???

#924 Post autor: jouziou » poniedziałek, 8 czerwca 2015, 14:20

pamiętajcie że ten wątek ma charakter offtopu, bo socjonika nigdzie nie opisuje takiej zależności, że skoro dual to automatycznie będzie się podobał ;pp
I jak tu zrozumieć socjonikę.
proponuję zacząć od podstaw i wczytać się w teorię, trochę dziwne, że takie rzeczy trzeba mówić komuś kto typuje się na enneagramową 5 (poza tym ciągle mylisz terminologię, w socjonice nie ma ENFP, to oznaczenie z MBTI)
Mój nick wymawia się JOŁZIOŁ nie juziu

Awatar użytkownika
BlackRose
Posty: 128
Rejestracja: wtorek, 10 stycznia 2012, 17:21
Enneatyp: Obserwator

Re: Podobają wam się wasi duale ???

#925 Post autor: BlackRose » wtorek, 9 czerwca 2015, 19:38

jouziou pisze:trochę dziwne, że takie rzeczy trzeba mówić komuś kto typuje się na enneagramową 5)
sam się doucz, bo enneagram nigdzie nie mówi, że 5 sa mądre 8-)
5w4

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Podobają wam się wasi duale ???

#926 Post autor: Ninque » wtorek, 9 czerwca 2015, 19:44

podejrzewam ze jołzią piła do tego, iż 5 raczej analizują i zgłebiaja temat na własną rękę zamiast pytać, a w Twoich postach przebija brak wiedzy, która nie jest trudna do zdobycia- to jest właśnie nietypowe dla 5, co nie oznacza ze nie masz do tego prawa :what:

no i nie że dokuczam po prostu tlumacze co autor miał na myśli ;)
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
BlackRose
Posty: 128
Rejestracja: wtorek, 10 stycznia 2012, 17:21
Enneatyp: Obserwator

Re: Podobają wam się wasi duale ???

#927 Post autor: BlackRose » wtorek, 9 czerwca 2015, 19:48

OK, tylko szkoda, że błędna terminologia jest nawet na stronie socjoniki http://socjonika.pl/starastrona/index.php. Co prawda starej, ale już się nauczyłam tak :P
I z tym "drugim typem" to była przenośnia, tak, wiem o relacjach i że tu nie ma kolejności, aczkowiek relację semi-dualną możnaby nazwać umownie "drugą najlepszą".
Ostatnio zmieniony wtorek, 9 czerwca 2015, 20:06 przez BlackRose, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Podobają wam się wasi duale ???

#928 Post autor: Ninque » wtorek, 9 czerwca 2015, 20:06

chodziło o użycie ostatniej litery jako wielkiej- wtedy jest to MBTI, jak jest ona mała to mamy do czynienia z socjoniką

#mediowanieciągdalszy
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Podobają wam się wasi duale ???

#929 Post autor: Agon » wtorek, 9 czerwca 2015, 20:15

Jestem 5 i nie uważam się za osobę mądrą, bo mądrość przychodzi z wiekiem i doświadczeniami, a jestem jeszcze młody i skutecznie unikałem wielu doświadczeń. Nie uważam się też za osobę inteligentną, bo miewam problem z pamięcią, elokwencją, szybkim kojarzeniem faktów, a to wynika z lenistwa, bo jakby nie patrzeć inteligencja wymaga ćwiczeń umysłowych. Nie uważam się też za osobę o szerokiej wiedzy, bo głównie zakręcam się na kilku tematach, zamiast interesować się wszystkim niczym jakiś omnibus. Choć chciałbym wiedzieć wszystko.

Kiedyś myślałem, że jestem przez to 9, ale mam motywację typu 5, a nie 9. Nie interesuje mnie pokój, wewnętrzna harmonia, jedność z ludźmi, czy potrzeba bycia asertywnym i odpowiednia regulacja gniewu. Interesuje mnie poznanie świata, chcę wiedzieć jak najwięcej o wszystkim, tylko że czasem nakręcę się na jakiś temat, by go dogłębnie zrozumieć i olewam wszystko inne. Pragnę spokoju, ale rozumianego jako bezpieczeństwo. To bezpieczeństwo chcę osiągnąć wiedzą i byciem kompetentnym. Wolę być kompetentny i praktyczny, niż asertywny. Asertywność to coś, co wynika z kompetencji i wiedzy. Gdy wiem coś bardzo dobrze, to wtedy mogę powiedzieć, że jest tak, a tak i przekonywać do swoich racji. Gdy czegoś nie wiem, nie będę unikał dyskusji, ale będę zadawał pytania. Bierna agresja i robienie z siebie bezwolnego pustego sługi, czy usilna próba bycia silnym/asertywnym, tylko po to by pokazać, że się istnieje i że należy się ze mną liczyć, nie są w moim stylu. Bardziej w moim stylu jest ześwirowanie i totalna niepewność co do tego, czy to co wiem jest pewne. Dlatego patrząc na swoje stany na niskim PRO doszedłem do wniosku, że jestem 5, a nie 9.

Co do socjoniki i MBTI. Te systemy nie są moim zdaniem jakoś bardzo odległe. Niektóre funkcje/elementy informacyjne są różnie tłumaczone. W socjonice są tłumaczone zbyt dosłownie np. Ni jako koncentracja na czasie - potem ktoś może pomyśleć, że np. ILI nigdy się nie spóźniają. MBTI tłumaczy te rzeczy nieco bardziej mgliście, ale myślę, że one się zazębiają z socjoniką. Oba te systemy pochodzą z koncepcji Junga.

J i j oraz P i p oznaczają coś innego. J to planista, ktoś kto działa według jakiegoś planu, harmonogramu, ma określony cel, a P to opcjoner, który nie wyznacza konkretnych celów, jest spontaniczny (nie mylić z ekstrawertyczny) i elastyczny, nie planuje, nie układa, idzie na żywioł.
j to racjonał, czyli ktoś kto posługuje się przede wszystkim logiką (ocenia co ma sens, a co nie), lub etyką (ocenia co dobre, a co złe), a p to irracjonał, który nie kieruje się ani etyką, ani logiką, lecz co najwyżej się nimi wspiera.

W MBTI ekstrawertyczni planiści to racjonałowie, ekstrawertyczni opcjonerzy to irracjonałowie, introwertyczni planiści to irracjonałowie, a introwertyczni opcjonerzy to racjonałowie.

Przeniesione w odpowiedniejszy temat. Następne nie na temat będą szły od razu do kosza./ Irka

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Socjoniczny kącik offtopiczny

#930 Post autor: Eol » czwartek, 2 lipca 2015, 12:33

Wlasnie probowalem wprowadzic mojego kolege LSE w podstawy socjoniki. Stwierdzil, ze ten sposob oceniania ludzi jest dobra podstawa do manipulowania nimi :D Pozniej orzekl, ze to nie jest dobry sposob. Jedyny dobry sposob to - i tu podal swoje Fi'owe metody :D
Ech, znajac go musi sie po prostu z tym przespac aby poukladac to sobie w glowie :D
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

ODPOWIEDZ