Porównanie typów - Jedyneczki i Piąteczki

Dyskusje na temat typu 1
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Molik
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek, 5 stycznia 2015, 18:15
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Rozproszona

Porównanie typów - Jedyneczki i Piąteczki

#1 Post autor: Molik » czwartek, 23 kwietnia 2015, 21:35

Jak u góry. Różnice i podobieństwa między tymi typami. Wiem, że są.


Każda prawda jest prawdziwa tylko do pewnego stopnia. Jeżeli przekracza granice, pojawia się kontrapunkt i przestaje być prawdą.

Kierkegaard

Anna Sadowska
Posty: 20
Rejestracja: środa, 22 kwietnia 2015, 06:12

Re: Porównanie typów - Jedyneczki i Piąteczki

#2 Post autor: Anna Sadowska » piątek, 24 kwietnia 2015, 03:50

Piątki pragną badać i obserwować świat, a Jedynki chcą świat zmieniać na lepsze. Podstawowa różnica między tymi dwoma typami to idealizm. Jedynki są idealistami, a Piątki nie.

Nie wydaje mi się, by miało to duże znaczenie, ale zauważyłam różnicę u 1 i 5 w dbaniu o własny wygląd. Piątki, które znam nie wydają się specjalnie przejmować schludnością i higieną. Dbają o porządek w swoich głowach, ale nie interesuje ich ład w otoczeniu.
Z własnych obserwacji dochodzę do wniosku, że Jedynki obok Trójek należą do najbardziej schludnych i elegancko wyglądających typów, a Piątki są typami najbardziej pod tym względem zaniedbanymi.

Jeśli ktoś zna mangę, lub anime o tytule "Death Note" to może zauważyć tę różnicę na przykładzie dwóch pierwszoplanowych bohaterów. Raito Yagami, który jest moim zdaniem 1w2 ubiera się zawsze schludnie i elegancko i zachowuje zgodnie z obowiązującymi normami kulturowymi. L Lawliet, który według mnie jest 5w6 nie przejmuje się kompletnie swoim wyglądem i dziwacznym zachowaniem, bo wszelką uwagę skupia na swoich myślach i analizach.

Przy czym nietypowe zachowanie jest częstsze u 5w4, niż 5w6. Piątki, a zwłaszcza 5w4 miewają też silną potrzebę nonkonformizmu i często nie stosują się do różnych reguł społecznych, czy kulturowych. Jedynki raczej stosują się do takich zasad, czasem same stoją na ich straży, podobnie jak Szóstki.

Jedynki dążą do solidnego wykonywania swoich obowiązków. Piątki unikają zobowiązań, a jeśli mają jakieś obowiązki, to nie stawiają ich na pierwszym miejscu. Dla Piątek ważniejsze jest badanie i obserwowanie świata, niż praca na rzecz jego ulepszania. Odkrycia Piątek wynikają z ciekawości, a nie z potrzeby wdrażania idei.

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Porównanie typów - Jedyneczki i Piąteczki

#3 Post autor: Cotta » piątek, 24 kwietnia 2015, 11:51

Anno, albo słabo znasz Piątki, albo znasz wyłącznie takie z najniższych PRO. Więc po kolei:
Anna Sadowska pisze:Piątki pragną badać i obserwować świat, a Jedynki chcą świat zmieniać na lepsze. Podstawowa różnica między tymi dwoma typami to idealizm. Jedynki są idealistami, a Piątki nie.
Piątki mogą być idealistami, ale w inny sposób dochodzą do swojej wizji ideału. Jedynki wchłaniają ideały i zasady z zewnątrz - przejmują je od rodziców lub społeczności, w której żyją. Dopiero bardzo zdrowe Jedynki są w stanie spojrzeć na te ideały i zasady krytycznie i wstawić w ich miejsce własne. Piątki wszystko z definicji przemyśliwują, podważają, analizują. Ich ideały są wynikiem wewnętrznych przemyśleń. Nie wierzymy, że "tak powinno być, bo mama tak powiedziała". Musimy do tego dojść same, żeby uznać to coś za ideał.
Nie wydaje mi się, by miało to duże znaczenie, ale zauważyłam różnicę u 1 i 5 w dbaniu o własny wygląd. Piątki, które znam nie wydają się specjalnie przejmować schludnością i higieną. Dbają o porządek w swoich głowach, ale nie interesuje ich ład w otoczeniu.
Z własnych obserwacji dochodzę do wniosku, że Jedynki obok Trójek należą do najbardziej schludnych i elegancko wyglądających typów, a Piątki są typami najbardziej pod tym względem zaniedbanymi.
Z tym jest różnie. Zdarzają się takie Piątki, które opisujesz - wymiętoszone, niedoprane, żyjące w zaniedbanym otoczeniu. Zdarzają się też takie z umiłowaniem do żołnierskiego rygoru - w otoczeniu powinno być minimum gratów, a to co jest, powinno być uporządkowane, podobnie z ubiorem (schludny i prosty). Pomiędzy tymi skrajnościami występują Piątki, które mają umiarkowane podejście do takich spraw: nie wyglądają jak lumpy, ale też nie są wyprasowane w każdym milimetrze, ich otoczenie nie jest uporządkowane, wala się wiele makulatury i innych gratów, ale jest czysto. Takie Piątki spotykam najczęściej.
Przy czym nietypowe zachowanie jest częstsze u 5w4, niż 5w6. Piątki, a zwłaszcza 5w4 miewają też silną potrzebę nonkonformizmu i często nie stosują się do różnych reguł społecznych, czy kulturowych. Jedynki raczej stosują się do takich zasad, czasem same stoją na ich straży, podobnie jak Szóstki.
Z tym się zgodzę, Piątki łatwo podważają zasady, jeżeli te ich nie przekonują.
Jedynki dążą do solidnego wykonywania swoich obowiązków. Piątki unikają zobowiązań, a jeśli mają jakieś obowiązki, to nie stawiają ich na pierwszym miejscu. Dla Piątek ważniejsze jest badanie i obserwowanie świata, niż praca na rzecz jego ulepszania. Odkrycia Piątek wynikają z ciekawości, a nie z potrzeby wdrażania idei.
To nie jest prawda. Większość Piątek, jakie w życiu poznałam, to ludzie obowiązkowi i solidni - tak w pracy, jak i względem swoich rodzin.

---

Co do pierwszego posta. Podstawowa różnica pomiędzy 1 i 5 wypływa z układu ośrodków inteligencji. U Jedynek: Działanie - Emocje - Intelekt; u Piątek: Intelekt - Emocje - Działanie. Jedynka unika refleksji na temat tego, dlaczego ma być tak a nie inaczej, po prostu ma tak być i trzeba podjąć działania, żeby tak było. Piątka właśnie jest zainteresowana tym "dlaczego", chce rozumieć. Podejmowanie działania bez zastanowienia się, czy ma ono sens, grozi tym, że te działania będą nieadekwatne do sytuacji, błędne, będą miały negatywne konsekwencje. Piątki to lękowce, chcą się zabezpieczyć przed negatywnymi konsekwencjami, więc najpierw myślą, potem robią. Jedynka jest z triady gniewu - wkurza ją, że nie jest tak "jak ma być", ale nie wnika w to, czemu ma tak być. Po prostu tak ma być i koniec.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Porównanie typów - Jedyneczki i Piąteczki

#4 Post autor: boogi » piątek, 24 kwietnia 2015, 21:08

Cotta pisze:Jedynka unika refleksji na temat tego, dlaczego ma być tak a nie inaczej, po prostu ma tak być i trzeba podjąć działania, żeby tak było. Piątka właśnie jest zainteresowana tym "dlaczego", chce rozumieć.
Ja jestem Jedynką i moje pierwsze pytanie odnośnie czegokolwiek to właśnie "dlaczego" - bo pozwala mi uporządkować świat (nawet w tym zdaniu odpowiedziałem, dlaczego najpierw pytam "dlaczego?" ;) ). Wiele znanych mi Piątek nie zadaje tego pytania bo nie są zainteresowane tematem; zauważyłem też, że te przeciętne nie mają tendencji filozoficznych i nie pytają "dlaczego", co najwyżej pytają "jak". W kontraście, przeciętne Jedynki które obserwowałem, pytają "co", bo "jak" to już same wiedzą najlepiej ;)
Wielka wojna piątkowo-jedynkowa chyba szybko nie znajdzie rozwiązania, mam wrażenie że oba typy, szczególnie ci ich przedstawiciele nastawieni na samodoskonalenie, widzą drugą stronę przez pryzmat własnych wad ;>
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Porównanie typów - Jedyneczki i Piąteczki

#5 Post autor: Cotta » piątek, 24 kwietnia 2015, 22:40

boogi pisze:
Cotta pisze:Jedynka unika refleksji na temat tego, dlaczego ma być tak a nie inaczej, po prostu ma tak być i trzeba podjąć działania, żeby tak było. Piątka właśnie jest zainteresowana tym "dlaczego", chce rozumieć.
Ja jestem Jedynką i moje pierwsze pytanie odnośnie czegokolwiek to właśnie "dlaczego" - bo pozwala mi uporządkować świat (nawet w tym zdaniu odpowiedziałem, dlaczego najpierw pytam "dlaczego?" ;) ).
Miałeś tak również przed rozpoczęciem pracy nad sobą? Bo specjalnie wcześniej wspomniałam, że zdrowe 1 już nie przyjmują bezkrytycznie ideałów i zasad zaszczepionych im kiedyśtam. Oprócz Ciebie znam jeszcze jedną Jedynkę, która sporo przepracowała i też pyta "dlaczego". Ale takie średnio zdrowe i mało świadomie siebie Jedynki, to tak na zasadzie, jak żona w tym sucharze:
Żona, gotując szynkę, zawsze odcinała kawałek i wyrzucała. Mąż się jej końcu zapytał, czemu tak robi. Ona na to, że jej mama i babcia tak zawsze robiły. No to mąż dzwoni do teściowej i pyta, czemu tak robi. Ona, że jej mama tak zawsze robiła. Mąż zadzwonił do mamy teściowej z tym samym pytaniem, na co ona: "A bo ja za mały garnek kiedyś miałam, ale kupiłam większy i już nic nie muszę odcinać". :wink:

Ale w sumie to się zagalopowałam z tym dlaczego. Przeciętne i mniej zdrowe Jedynki też pytają dlaczego. Głównie w pytaniach: "Dlaczego, do cholery, nie robisz tego tak jak się POWINNO to robić?!@%@&$". :twisted:

A już na poważniej: jeżeli ośrodek intelektu na ostatnim miejscu nie przejawia się wg Ciebie w niekwestionowaniu przez Jedynkę wchłoniętych w dzieciństwie zasad, to w czym się przejawia?
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Molik
Posty: 239
Rejestracja: poniedziałek, 5 stycznia 2015, 18:15
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Rozproszona

Re: Porównanie typów - Jedyneczki i Piąteczki

#6 Post autor: Molik » piątek, 24 kwietnia 2015, 23:04

Cotta, bardzo dziękuję za odpowiedź, bo czegoś takiego właśnie potrzebuję.

OK, teraz mam kilka pytań.

1. Do którego typu bardziej pasuje brak cierpliwości, gdy musi kolejny raz tłumaczyć coś komuś, choć robiło się to już z siedem razy, a słuchacz dalej nie kuma (np. wyjaśnianie swych motywacji)?
2. Uparte trzymanie się swoich zasad oraz formalizm - który typ jest bardziej skłonny do odstępst od własnych, prawnych i zwyczajowych norm?
3. Kto jest bardziej "ludzki", skłonny do rezygnacji ze swych aspiracji w celu pomocy innym - jakaś skrzydlata/czysta Jedynka czy Piątka?
4. Narażenie na zmienne nastroje - "huśtawki" częściej spotyka się u kogo?
5. Uzależnienie od ludzi (bez ludzi/przyjaźni/miłości nie można żyć/tylko drugi człowiek jest w stanie osobnikowi pomóc - dojmująca potrzeba bliskości) oraz skłonność do unikania ludzi (umyślne lub nieumyślne blokowanie potrzeby bliskości/odczuwanie jej w dość małym stopniu) - która cecha bardziej pasuje do Jedynki, która do Piątki?
6. Zrażanie się do ludzi/sytuacji/innych czynników - kto jest bardziej pamiętliwy?
Każda prawda jest prawdziwa tylko do pewnego stopnia. Jeżeli przekracza granice, pojawia się kontrapunkt i przestaje być prawdą.

Kierkegaard

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Porównanie typów - Jedyneczki i Piąteczki

#7 Post autor: Agon » sobota, 25 kwietnia 2015, 03:00

Molik pisze:OK, teraz mam kilka pytań.

1. Do którego typu bardziej pasuje brak cierpliwości, gdy musi kolejny raz tłumaczyć coś komuś, choć robiło się to już z siedem razy, a słuchacz dalej nie kuma (np. wyjaśnianie swych motywacji)?
2. Uparte trzymanie się swoich zasad oraz formalizm - który typ jest bardziej skłonny do odstępst od własnych, prawnych i zwyczajowych norm?
3. Kto jest bardziej "ludzki", skłonny do rezygnacji ze swych aspiracji w celu pomocy innym - jakaś skrzydlata/czysta Jedynka czy Piątka?
4. Narażenie na zmienne nastroje - "huśtawki" częściej spotyka się u kogo?
5. Uzależnienie od ludzi (bez ludzi/przyjaźni/miłości nie można żyć/tylko drugi człowiek jest w stanie osobnikowi pomóc - dojmująca potrzeba bliskości) oraz skłonność do unikania ludzi (umyślne lub nieumyślne blokowanie potrzeby bliskości/odczuwanie jej w dość małym stopniu) - która cecha bardziej pasuje do Jedynki, która do Piątki?
6. Zrażanie się do ludzi/sytuacji/innych czynników - kto jest bardziej pamiętliwy?
1. Ciężko powiedzieć, ale prędzej 1, bo 5 nie są z triady gniewu i mogą sobie analizować przyczyny głupoty drugiej osoby.
2. 1 to uparci formaliści, bo coś im wpojono i się tego muszą trzymać. U 5 Ośrodek Intelektu jest na pierwszym miejscu, a u 1 na ostatnim, więc gdy 5 widzi, że coś nie ma sensu, to się tego nie trzyma.
3. 5, bo 1 mimo iż są moralistami, to jeśli coś jest sprzeczne z ich aspiracją, to znaczy że jest złe i nie warte pomocy. Ich główna aspiracja jest zawsze według nich dobra i nie odstąpią od niej. Wyższe dobro nie może oddać pierwszeństwa niższemu dobru. 5 mają wywalone na ludzi, ale mogą pomóc.
4. U 1, bo ten typ wierzy w jakieś nierzeczywiste idee, a gdy coś urojonego zawodzi w realnym świecie, to pojawiają się problemy emocjonalne np. perfekcja nie jest możliwa.
5. Pierwsza do 1, druga do 5. 5 radzą sobie same, a 1 potrzebują innych bo to dla nich tworzą idee, potrzebują orędowników swych idei. 5 pracują same i dążą do samowystarczalności.
6. 5 zwykle mają lepszą pamięć, ale 1 słabiej wybaczają urazy, bo tworzą sobie w głowach jakieś nierealne rzeczy np. ten kto pierdnie w kościele jest grzesznikiem. Potem jak ktoś tak zrobi, to będzie potępiany przez 1 przy każdej okazji. 5 akceptują rzeczywistość taką jaka jest.

Anna Sadowska
Posty: 20
Rejestracja: środa, 22 kwietnia 2015, 06:12

Re: Porównanie typów - Jedyneczki i Piąteczki

#8 Post autor: Anna Sadowska » niedziela, 26 kwietnia 2015, 16:16

Być może słabo znam Piątki. To co tutaj napisałam, to tylko moja subiektywna opinia. Motywacja Piątek i Jedynek jest inna i to ona odpowiada za różnice między tymi typami.

Siła napędowa Piątki to strach, a Jedynki to gniew. Triada Strachu pragnie bezpieczeństwa, a Triada Gniewu wolności. Piątki zdobywają bezpieczeństwo poprzez odcinanie się od emocji i chłodną analizę świata z oddali. Jedynki zdobywają wolność przez trzymanie się swojego systemu etycznego, który może, ale nie musi pokrywać się z systemem etycznym społeczności.

Dużo trudniej odróżnić moim zdaniem Jedynkę od Dwójki, lub Czwórki, ponieważ te typy często posiadają silną potrzebę kierowania się swoim systemem etycznym. Według mnie różnica jest taka, że Dwójki i Czwórki trzymając się swoich zasad i idei pragną pokazać, że są lepsze, lub odmienne. Zasady Czwórek często w jakiś sposób odbiegają od reguł uznawanych powszechnie, bo dzięki temu czują się wyjątkowe. Zasady Dwójek mogą pokrywać się z systemem etycznym społeczeństwa, ale Dwójka pragnie być bardziej dobra, niż inni i tym zaspokaja swoją potrzebę uznania. Czwórka nie będzie wyznawać tych samych zasad co większość, bo to pospolite. Dwójka nie będzie podświadomie zadowolona, gdy zobaczy, że inni ludzie również są dobrzy, bo nie będzie się wyróżniać swoją dobrocią.

Jedynka podobnie jak Ósemka pragnie kontroli. Różnica jest taka, że Ósemka na celu ma kontrolę innych. Może kontrolować siebie, ale przede wszystkim chce kontrolować otoczenie. U Jedynki jest odwrotnie. Jedynka za główny cel stawia sobie kontrolę własnych popędów i emocji, a kontroluje innych tylko w razie konieczności, gdy jest jej to potrzebne, by panować nad sobą.

Co ma wspólnego wolność z panowaniem nad emocjami, instynktami, pragnieniami, odruchami? Dla Jedynki wszystko. Tutaj pojawia się też podobieństwo do Piątki, która także chce panować nad pewnymi sprawami. Tylko, że dla Piątki wolność od prymitywnych instynktów nie jest celem. Piątce wystarczy odcięcie się od emocji, które zakłócają myślenie. Jest to drogą do obiektywizmu, który ma dać Piątce wiedzę, a ta z kolei ma dać bezpieczeństwo.

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Porównanie typów - Jedyneczki i Piąteczki

#9 Post autor: boogi » piątek, 1 maja 2015, 00:04

Cotta pisze:Miałeś tak również przed rozpoczęciem pracy nad sobą? Bo specjalnie wcześniej wspomniałam, że zdrowe 1 już nie przyjmują bezkrytycznie ideałów i zasad zaszczepionych im kiedyśtam.
Tak... to jest taki trochę paradoks - bo zawsze miałem taką zasadę, żeby kwestionować dotychczasowe zasady (w imię wyższych zasad). Więc przyczyna i skutek u mnie są odwrotnie ustawione niż by wynikało z tego co napisałaś; otóż, najpierw miałem zasadę kwestionowania, i z tego wynikła praca nad sobą, a nie na odwrót.
Ale poza tym jest jak piszesz. Po prostu tak bardzo chciałbym żeby te Jedynki, nawet na najniższych poziomach zdrowia, nie były takie złe ;)
Cotta pisze:A już na poważniej: jeżeli ośrodek intelektu na ostatnim miejscu nie przejawia się wg Ciebie w niekwestionowaniu przez Jedynkę wchłoniętych w dzieciństwie zasad, to w czym się przejawia?
Zauważ, że pisałem o zdrowych i przeciętnych Jedynkach/Piątkach i zaznaczyłem różnice pomiędzy tymi poziomami. Niezdrowe Jedynki - mają oczywiście tak jak napisałaś: jadą wg wyuczonego schematu.
Sam fakt posiadania Ośrodka X na ostatnim miejscu nie oznacza automatycznie jego nieistnienia. Na poziomach zdrowych jest wykorzystywany (ośrodki są zbilansowane), na przeciętnych nie jest preferowanym, dopiero na niezdrowym jest nieaktywny.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Porównanie typów - Jedyneczki i Piąteczki

#10 Post autor: Agon » piątek, 1 maja 2015, 01:46

Jedynka może mieć różne zasady i idee. Jak odróżnić Jedynkę, która za główny cel swojego życia postawiła sobie kultywować idee oświeceniowego racjonalizmu, od Piątki, która pragnie przegonić swój strach wiarą w rozum człowieka?

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Porównanie typów - Jedyneczki i Piąteczki

#11 Post autor: boogi » sobota, 2 maja 2015, 15:50

Przy postawieniu sobie takich celów, to chyba obaj przedstawiciele są na tyle dojrzali, że trudno już mówić o posiadaniu przez nich enneatypu (celem Enneagramu jako narzędzia terapeutycznego, jest pozbycie się swojego enneatypu, rozumianego jako zbiór mechanizmów obronnych) ;)
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

bruno dievs
Posty: 796
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 00:58

Re: Porównanie typów - Jedyneczki i Piąteczki

#12 Post autor: bruno dievs » poniedziałek, 4 maja 2015, 21:27

Anna Sadowska pisze:Nie wydaje mi się, by miało to duże znaczenie, ale zauważyłam różnicę u 1 i 5 w dbaniu o własny wygląd. Piątki, które znam nie wydają się specjalnie przejmować schludnością i higieną. Dbają o porządek w swoich głowach, ale nie interesuje ich ład w otoczeniu.
Z własnych obserwacji dochodzę do wniosku, że Jedynki obok Trójek należą do najbardziej schludnych i elegancko wyglądających typów, a Piątki są typami najbardziej pod tym względem zaniedbanymi.
Umiłowanie do eleganckiego wyglądu zależy przede wszystkim od wychowania, pochodzenia społecznego, wieku, zawodu, zasobności portfela. Od enneatypu mało, moim skromnym zdaniem.
Piątki pragną badać i obserwować świat, a Jedynki chcą świat zmieniać na lepsze. Podstawowa różnica między tymi dwoma typami to idealizm. Jedynki są idealistami, a Piątki nie.
Brzmi to fajnie, ale w praktyce to ja ani u Piątek nie widzę jakiegoś wielkiego pragnienia badania świata (u siebie zresztą też) ani u Jedynek pragnienia zmiany świata. Widzę pragnienie pojechania na wakacje, dostania się na dobrą uczelnię, kupienia kartofli na obiad, przejechania przez miasto bez stania w korkach, poderwania dziewczyny / chłopaka itp...
639f3d3b99876f1c9f27f68ea08dcbb8

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Porównanie typów - Jedyneczki i Piąteczki

#13 Post autor: Kapar » wtorek, 5 maja 2015, 07:09

Była mowa o niechlujności 5 i czystości 1 ale w moich oczach, te właśnie typy bywały najbardziej pedanckie. Widziałem kilka z dystansu bliskich relacji (przyjaźni i nie tylko) między typami i wydaje mi się, że ze względu na podobieństwa. Wydaje mi się, że głównym podobieństwem jest introwersja, lubienie uporządkowania, lubowanie pewnej przewidywalności otoczenia.
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Porównanie typów - Jedyneczki i Piąteczki

#14 Post autor: Cotta » czwartek, 14 maja 2015, 23:48

boogi pisze:Po prostu tak bardzo chciałbym żeby te Jedynki, nawet na najniższych poziomach zdrowia, nie były takie złe ;)
Na najniższych poziomach to wszystkie typy są nieznośne. A zdrowe Jedynki są bardzo spoko. :hug:
Molik pisze: 1. Do którego typu bardziej pasuje brak cierpliwości, gdy musi kolejny raz tłumaczyć coś komuś, choć robiło się to już z siedem razy, a słuchacz dalej nie kuma (np. wyjaśnianie swych motywacji)?
2. Uparte trzymanie się swoich zasad oraz formalizm - który typ jest bardziej skłonny do odstępst od własnych, prawnych i zwyczajowych norm?
3. Kto jest bardziej "ludzki", skłonny do rezygnacji ze swych aspiracji w celu pomocy innym - jakaś skrzydlata/czysta Jedynka czy Piątka?
4. Narażenie na zmienne nastroje - "huśtawki" częściej spotyka się u kogo?
5. Uzależnienie od ludzi (bez ludzi/przyjaźni/miłości nie można żyć/tylko drugi człowiek jest w stanie osobnikowi pomóc - dojmująca potrzeba bliskości) oraz skłonność do unikania ludzi (umyślne lub nieumyślne blokowanie potrzeby bliskości/odczuwanie jej w dość małym stopniu) - która cecha bardziej pasuje do Jedynki, która do Piątki?
6. Zrażanie się do ludzi/sytuacji/innych czynników - kto jest bardziej pamiętliwy?
Wg mnie to nie są rzeczy, które da się przypisać do któregoś z typów:
1. Choleryczne Jedynki są niecierpliwe, ale są też Jedynki, które mają zasadę, żeby cierpliwie tłumaczyć do upadłego i utratę cierpliwości uznałyby jako skazę na swoim zachowaniu. Piątki są często cierpliwe, ale nie w nieskończoność, a po którymś razie mogą nie tylko stracić cierpliwość, ale i obdarzyć zgryźliwym komentarzem (a statystyczna 5 potrafi celnie dowalić). Niektóre jednak nie są cierpliwe i obdarzają zgryźliwym komentarzem od razu.
2. Wrzucanie norm własnych, prawnych i zwyczajowych do jednego worka to wg mnie nieporozumienie. Co do norm własnych, to - wg moich obserwacji - oba typy prędzej narażą się otoczeniu niż zrezygnują ze swoich zasad. Oba typy nie mają też raczej zapędów do łamania prawa. Zwyczajowe normy szybciej złamie 5.
3. Wg mnie zupełnie indywidualna kwestia.
4. Oba typy powściągliwie okazują emocje, więc trudno powiedzieć, jak duże huśtawki mają w środku.
5. Ani 1, ani 5 to nie są typy zależne.
6. Wydaje mi się, że 5, ale tak po prawdzie to chyba też zależy od osoby.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Porównanie typów - Jedyneczki i Piąteczki

#15 Post autor: Agon » niedziela, 17 maja 2015, 19:31

Podobieństwo pomiędzy 1 i 5 jest takie, że oba typy mogą chcąc lepiej funkcjonować w świecie, świadomie* przyhamować swój drugi w kolejności ośrodek, zamiast pierwszego, czyli Ośrodek Emocji (bo i u 1 i u 5 jest on na drugim miejscu) i jeszcze bardziej się pogrążyć stając się całkowicie nieludzkie. Różnica jest taka, że 1 kieruje się wtedy już samym Ośrodkiem Działania tworząc chore zasady i karząc tych, którzy je łamią bez krzty miłosierdzia, a 5 kierując się samym Ośrodkiem Intelektu, ma innych ludzi jedynie za obiekty do obserwacji. Może kogoś torturować tylko po to, by sprawdzić jak coś działa w czyimś organizmie. U obu typów siada wtedy empatia, która na zdrowym i przeciętnym PRO normalnie funkcjonuje. Ośrodka Emocji nie powinno się ruszać będąc 1, czy 5, bo u tych typów działa on jak należy, tłumienie go prowadzi do spadku na niższy PRO. 5 powinny stłumić intelekt i bezsensowne analizy, a zająć się działaniem. 1 odwrotnie, powinny stłumić bezmyślne działanie według swoich zasad i włączyć intelekt, by przyjrzeć się czym w istocie są te zasady, czy mają one rację bytu w rzeczywistym świecie i czy faktycznie są takie dobre i doskonałe.

Świadomie, ale przy nieznajomości Enneagramu. Obu typom emocje mogą wydawać się źródłem chaosu i zbędnym balastem zakłócającym kierowanie się zasadami u 1, czy analizę świata u 5.*

ODPOWIEDZ