Warianty Instynktowne enneatypu Jeden

Dyskusje na temat typu 1
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
eszpe
Posty: 319
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2011, 05:41
Enneatyp: Lojalista

Warianty Instynktowne enneatypu Jeden

#1 Post autor: eszpe » wtorek, 15 stycznia 2013, 08:09

To rzuca nieco światła na cały typ, szczególnie błędne typowania co poniektórych.

Spoiler:
Źródło: oceanmoonshine9.wordpress.com, swobodne tłumaczenie - eszpe.
Uaktualniłam link do źródła i przykleiłam./ Irka


papa ludki

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Warianty Instynktowne ennetypu Jeden

#2 Post autor: Venus w Raku » piątek, 25 stycznia 2013, 19:17

Każdy typ eneagramowy z podtypem sp będzie raczej dobry w zarządaniu środkami finansowymi, a szczególnie 1 i 6. Tak mi się przynajmniej wydaje. Poza tym, na so jestem zbyt introwertyczna, a więc głównie jestem sp/sx, chociaż czasami uruchamia się u mnie bardziej sx, ale to w szczególnych okolicznościach.
1w9, 6w5, sp/sx

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Warianty Instynktowne ennetypu Jeden

#3 Post autor: boogi » piątek, 25 stycznia 2013, 23:30

Każdy typ z podtypem sp będzie mocno zainteresowany zarządzaniem swoimi finansami (a także zdrowiem, bezpieczeństwem itp), ale niekoniecznie będzie w tym dobry. Skuteczność tych działań zależy od Poziomu Rozwoju. Osobnik zdrowy będzie skuteczny. Osobnik niezdrowy może zaś być paranoikiem na punkcie swojego zdrowia/finansów/bezpieczeństwa (przyjmując więcej leków niż potrzeba, w mylnym przekonaniu że to zachowa mu zdrowie, bądź montując 20 zamków w drzwiach mimo iż wystarczyłoby tylko siedem...), więc będzie obiektywnie nieskuteczny.

Żeby było z instynktami jeszcze trudniej, to osoba zdrowa, ale ze słabym SP, też nie będzie jakoś super zarządzać swoimi finansami/zdrowiem/bezpieczeństwem i to może utrudnić typowanie. Ale ułatwia typowanie fakt, że nie będzie też nimi zarządzać tak tragicznie jak chore SP. Po prostu nie będzie to w jej obszarze zainteresowań, to będzie ta sfera życia która będzie ustępować dwóm pozostałym (tj. sx i so).

Więc moim zdaniem typowanie siebie/innych robimy w takiej kolejności: enneatypu, (ewentualnie skrzydła), potem poziomu zdrowia, potem dopiero wariantu. Przynajmniej ja tak robię i chyba działa ;)
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Warianty Instynktowne ennetypu Jeden

#4 Post autor: Venus w Raku » sobota, 26 stycznia 2013, 08:24

Zakładam, że większość ludzi jest na przeciętnych poziomach zdrowia i że każdy pod wpływem stesujących wydarzeń może spaść niżej. Zdarza się najlepszym. Jeżeli jakieś konkretne "guziki" u danej osoby zostają przyciskane w odpowiedniej skewekncji przez odpowiednio długi czas, to każdy może tego nie wytrzymać.

Myślę, że akurat najłatwiej jest wyznaczyć w sobie wariant instynktowny. SP zwraca uwagę na bezpieczeństwo, unikanie zagrożeń wszelkiego rodzaju i w przypadku 1 objawiać się będzie umiarem, gospodarnością, zarządzaniem dobrami posiadanymi, dbałością o zdrowie i higenę, brakiem ekstrawagancji itp. (głupio się przyznać, ale będzie to zwracanie uwagi na własny komfort i sugeruje kierowanie się pobudkami egoistycznymi nawet jak ten egoizm polega na ograniczaniu się, czyli można to określić liczbą 1 = "ja"), SX zwraca uwagę na relacje z konkretną osobą/osobami (1+1 = "ja + drugie ja"), SO zwraca uwagę na otoczenie (1 + wielu = "ja + różnorodność/świat").

W przypadku 1 ma to takie konsekwencje. SP naprawia, krytykuje i pilnuje siebie, SX naprawia, krytykuje i pilnuje drugą konkretną osobę, SO naprawia, krytykuje i pilnuje obcych/otoczenie/świat.

Możliwe, że są takie korelacje dla każdego Enneatypu jak np. 2sp - kocham siebie i służę sobie, 2sx - kocham drugą osobę i służę drugiej osobie, 2so - kocham ludzkość i chcę jej służyć, lub 6sp - nie mogę sobie zaufać, 6sx - nie mogę zaufać moim bliskim, 6so - nie ufam obcym. Nie wiem, czy to do czegoś prowadzi, ale można by się pobawić w tego typu rozumowanie.
1w9, 6w5, sp/sx

Awatar użytkownika
Vadi
Posty: 460
Rejestracja: środa, 16 lipca 2008, 21:20
Lokalizacja: Zambrów

Re: Warianty Instynktowne enneatypu Jeden

#5 Post autor: Vadi » czwartek, 20 sierpnia 2015, 18:54

so/sx pisze: Ponieważ ich instynkt samozachowawczy jest ostatni, mogą zostać pomylone z innymi enneatypami.
Myślę, że to zdanie wiele wyjaśnia w kwestii błędnego typowania. Przynajmniej mi wyjaśnia, dlaczego najpierw typowałam się na Dwójkę, potem Czwórkę. Właściwie do tej pory trudno mi w pełni przyjąć do wiadomości, że jednak jestem Jedynką (choć teoria "podzielonego domu" otworzyła mi oczy :roll: ), ze względu na te czwórkowe... hmm, inklinacje. :D

ODPOWIEDZ