1w2 vs. 1w9

Dyskusje na temat typu 1

Jestem

1w2
20
57%
1w9
12
34%
1
3
9%
 
Liczba głosów: 35

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: 1w2 vs. 1w9

#16 Post autor: Venus w Raku » poniedziałek, 15 lutego 2010, 23:14

Rinn, bardzo trafne sprostrzeżenia na temat Jedynek i skrzydeł. Faktycznie w bliskich relacjach (ale to tylko z jedną, czy dwoma osobami) Jedynka zachowuje się inaczej. Okazuje więcej gniewu i krytyki, ale musi czuć się z tymi osobami swobodnie, żeby mogła wypuścić z siebie nagromadzone ciśnienie, bo generalnie ta jedynkowa krytyka i gniew sprowadza się do tego, że ogranicza ona własną energię i gromadzi ją w środku, ale są momenty, że to ciśnienie potrzebuje ujścia.

W stosunkach zewnętrznych raczej staram się zachowywać poprawnie. W "oficjalnych" warunkach - miła osoba z rezerwą. Z przyjaciółmi - osoba wyrozumiała, która potrafi być zabawna. Mąż mojej koleżanki tak mnie określił: "Jak cię nie znałem, to uważałem, że jesteś strasznie zarozumiała, ale okazuje się, że jesteś fajną dziewczyną."

Tak widzę tą sprawę, ale może inne Jedynki wypowiedzą się na ten temat w oparciu o własne doświadczenia.


1w9, 6w5, sp/sx

Melis
Posty: 63
Rejestracja: wtorek, 20 października 2009, 19:19

Re: 1w2 vs. 1w9

#17 Post autor: Melis » poniedziałek, 15 lutego 2010, 23:23

właśnie doszłam do wniosku, że moja rodzicielka ma skrzydło 9, przy okazji to niezbyt zdrowy typ.
jest bardzo praktyczna, ale zimna jak lód. świetne towarzystwo dla niezorganizowanej 4.
może być gorzej?
4w5? 6?
"Czytam historię
I widzę coś zrobił
Przez tysiąclecia, Człowiecze!
Zabijałeś, mordowałeś i wciąż przemyśliwasz,
Jakby to robić lepiej
Zastanawiam się, czyś godzien,
Aby Cię pisać przez wielkie C"

Awatar użytkownika
car II
Posty: 558
Rejestracja: piątek, 22 maja 2009, 18:35
Enneatyp: Indywidualista

Re: 1w2 vs. 1w9

#18 Post autor: car II » poniedziałek, 15 lutego 2010, 23:29

a może być lepiej?
Podróżując na rumaku akceptowanych emocji, poszukując siebie wprowadzam do doliny łez,teorie sensu życia przez afirmację samego życia we wszystkich jego przejawach odbitych w zwierciadle sztuki.

Awatar użytkownika
Rinn
VIP
VIP
Posty: 695
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2008, 21:12
Kontakt:

Re: 1w2 vs. 1w9

#19 Post autor: Rinn » wtorek, 16 lutego 2010, 00:10

Melis pisze:właśnie doszłam do wniosku, że moja rodzicielka ma skrzydło 9, przy okazji to niezbyt zdrowy typ.
jest bardzo praktyczna, ale zimna jak lód. świetne towarzystwo dla niezorganizowanej 4.
może być gorzej?
Hehe, ja ostatnio wytypowałam socjonicznie członków swojej rodziny i już rozumiem, czemu tylko z mamą miałam dobrą relację. xD

Każdy niezdrowy typ może wjechać człowiekowi na psychikę... a już szczególnie w relacji rodzic-dziecko.

Jaki stąd wniosek? Na to jacy byli nasi rodzice już wpływu nie mamy, więc PRACUJMY NAD SOBĄ, dbajmy o swój poziom zdrowia, żeby nie krzywdzić własnych dzieci (i siebie). :wink:
w lęku nie ma nic
czego trzeba by się bać

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: 1w2 vs. 1w9

#20 Post autor: Venus w Raku » wtorek, 16 lutego 2010, 00:24

Rinn pisze:Każdy niezdrowy typ może wjechać człowiekowi na psychikę... a już szczególnie w relacji rodzic-dziecko.
Święte słowa. Co było to było i nie można tego już zmienić. Trzeba zacząć żyć od dzisiaj i nie skupiać się na tym, co było złego wczoraj... ale pamiętać, jako doświadczenie i wyciągać z tego wnioski.

@Melis: Moja rodzicielka 6w7 i też zimna jak lód, ale w tej chwili, to jest głównie już tylko jej problem.
1w9, 6w5, sp/sx

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: 1w2 vs. 1w9

#21 Post autor: yusti » środa, 17 lutego 2010, 15:38

.
Ostatnio zmieniony czwartek, 14 października 2010, 20:07 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: 1w2 vs. 1w9

#22 Post autor: Venus w Raku » czwartek, 18 lutego 2010, 23:40

yusti pisze:I problem to jest nadal, dziecka. Przez całe życie.
Matki potrafią być wiedźmami i czarownicami, które rzucają uroki na swoje dzieci. To samo dotyczy ojców, ale dla uproszczenia będę pisała "matka". Problem jest w tym, że uczymy się od nich zaklęć tajemnych, dodajemy swoje własne i potem wsiadamy na miotłę i dalej rzucamy uroki na własne dzieci i innych ludzi, i tak z pokolenia na pokolenie ciągnie się bezmyślnie wiara w magiczną moc czarownic.

Matka nie ma świadomości, że jest czarownicą. Świadomie myśli o tym, żeby jej córce powiodło się w życiu, ale jej podświadomość walczy o to, np. żeby jej córka nie była lepsza od niej, nie miała lepszego życia, nie doświadczyła więcej miłości, nie miała lepszego wykształcenia, nie wyglądała lepiej, nie była weselsza, nie była zdrowsza itp.

Dziecko kieruje prośbę do matki. Zamiast tego w matce odzywa się jej podświadomy bunt, zawiść ("bo dlaczego ona ma mieć lepiej niż ja") i odrzuca prośbę. Dziecko jest głęboko urażone odmową i daje temu wyraz. Wtedy w matce ujawnia się krytyczny sędzia, który decyduje, że ukarze niesforne dziecko w jakiś sposób, ale nie zdaje sobie nawet sprawy, że to dziecko, które chce ukarać to jest ona sama i jej niespełnione pragnienia. Potem łapie się na tym, że postąpiła źle, ale następnym razem nie może tego powstrzymać, bo nie zdaje sobie sprawy co nią kieruje. Mówi: "Wiesz taka już jestem, ale ty też taka jesteś, bo masz to po mnie." I tak samo jest z nami wszystkimi, którzy zostaliśmy wychowani przez wiedźmy, czarownice, a czasami nawet dobre wróżki i czarodziejki. Problem mają i rodzice, i dzieci do momentu, aż któreś z nich nie przerwie tego zaczarowanego koła magii i nie oddzieli w swojej psychice siebie od drugiego człowieka.
1w9, 6w5, sp/sx

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: 1w2 vs. 1w9

#23 Post autor: yusti » piątek, 19 lutego 2010, 18:11

.
Ostatnio zmieniony czwartek, 14 października 2010, 20:11 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: 1w2 vs. 1w9

#24 Post autor: Venus w Raku » niedziela, 28 lutego 2010, 14:03

yusti pisze:Ty mi powiedz lepiej "jak oddzielić w swojej psychice siebie od drugiego człowieka."
Nie wiem jak. Sama próbuję dojść do tego. Raz mi się wydaje, że już odpuściłam sobie te stare rany, ale zaraz potem okazuje się, że ciągle we mnie tkwią.
1w9, 6w5, sp/sx

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: 1w2 vs. 1w9

#25 Post autor: Venus w Raku » piątek, 19 marca 2010, 09:39

W bliskich relacjach Jedynka jest bardzo krytyczna, ale problem jest taki, że praktycznie nigdy, albo bardzo rzadko czuje, że jest w bliskich ralacjach. A więc w rodzinie i z przyjaciółmi zawsze stara się ograniczać i trzymać pod kontrolą. Kontrola jeszcze bardziej potęguje złość, a złość zmusza do działania i aktywności. Mogę się lenić i obijać dniami, jak jest tzw. sielanka w życiu i raptem coś mnie rozzłości i robię się tytanem pracy. I to czego nie mogłam zrobić przez dwa dni raptem robię w przeciągu 15 minut i nawet się dziwię, że idzie mi tak gładko. No, przynajmniej ja tak mam. Zbliżyć się do kogoś to znaczy dla mnie skrytykować i wytknąć błędy, co oczywiście jest przyjmowane z niechęcią przez innych i prowadzi do rozpadu danej relacji.

Teraz jak poznałam Enneagram, to już tak się nie złoszczę, ani już taka krytyczna nie jestem, ale wcześniej to ciągle bulgotało we mnie coś w środku i nie wiedziałam nawet dlaczgo. Oczywiście konsekwencja jest taka, że teraz jestem mniej wydajna, bo jak napisałam wcześniej wydaje mi się, że złość daje mi siłę do działania, a brak złości robi ze mnie takie rozleniwione zwierzątko, które musi celowo zmuszać się do pracy, a która wtedy idzie powoli. Działanie w złości jest pełne pasji i jest bardzo efektywne. Trochę tęsknię za tą moją złością, którą zaczęłam w sobie zwalczać umyślnie i radykalnie, ale z drugiej strony ta złość odbierała mi wszelką radość z życia. A teraz potrafię robić sobie przyjmności, ale w środku czuję ciągle poczucie winy, które mi mówi, że pozwalam sobie na zbyt dużą swobodę.
1w9, 6w5, sp/sx

Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: 1w2 vs. 1w9

#26 Post autor: Grin_land » piątek, 19 marca 2010, 10:11

Venus w Raku pisze: wydaje mi się, że złość daje mi siłę do działania, a brak złości robi ze mnie takie rozleniwione zwierzątko, które musi celowo zmuszać się do pracy, a która wtedy idzie powoli. Działanie w złości jest pełne pasji i jest bardzo efektywne. .
Mam tak w dużym stopniu i ja- z tą różnicą, że u mnie ta złość występuje sporadycznie. Ciężko mi się naprawdę zezłościć a jak już się złoszczę, to nie w kategoriach które podpadają pod pracę :)
pozdrawiam.
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: 1w2 vs. 1w9

#27 Post autor: Venus w Raku » piątek, 19 marca 2010, 11:14

Ja też nie złoszczę się w kategoriach, które popadają pod pracę, ale "rozzłoszczona" aktywność idzie w pracę i w efektywnie działanie.
1w9, 6w5, sp/sx

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Tom Condon: Skrzydła 1

#28 Post autor: Venus w Raku » sobota, 19 czerwca 2010, 05:28

Opis Enneagramowych Skrzydeł dla Jedynek
autor: Tom Condon

1w9
Jedynki z tym skrzydłem potrafią roztaczać wokół siebie aurę spokoju podobną do 9-tki z tym, że wybuchy gniewu są możliwe. Często posiadają cechę wyobcowania/niezaangażowania i mogą być mylone z Piątkami. Posiadają tendencję do formułowania i popierania zasad, które mają niewiele ludzkiej treści, ale to stanowi również ich siłę. Kiedy są świadome, mogą być obiektywne i wyważone, chłodne i umiarkowane w swoich ocenach. Będąc w większym transie, mogą mieć perfekcjonistyczne oczekiwania, które nie są możliwe do spełnienia. Mogą posiadać społeczne i polityczne poglądy, które są niezwykle logiczne, ale są drakońskie i bez serca. Bez względu na wszystko, zasady są najważniejsze. Potrafią być bezlitosne i bezwiednie okrutne. Często trochę bezbarwne z wyglądu i w ubiorze. Wiele Jedynek z tym skrzydłem ubieraja się prosto, preferując funkcjonalne ubrania, które są odpowiednie do danej okazji, ale niezbyt rzucające się w oczy. Nacisk na funkcjonalność może dotyczyć ogólnie całego ich stylu życia. Praktyczność jest wysoko ceniona.

1w2
To skrzydło zazwyczaj wnosi więcej ciepła w relacjach z innymi ludźmi. Wysokie standardy są łagodzone przez humanizm. Jedynki wtedy mogą zrozumieć i częściowo wybaczyć ludzkości, że nie postępuje według najszlachetniejszych zasad. Pracują ciężko, aby poprawić warunki życia innych, poświęcając czas i energię, aby spełniać dobre uczynnki. Kiedy są w większym transie, potrafią być zmienne i zadufane w sobie. Apodyktyczne nadęcie i moralna próżność na niższym poziomie zdrowia. Mogą pouczać i besztać lub przejawiać rodzaj drażliwego emocjonalizmu. Postawa "Rób jak mówię, a nie jak ja robię" jest możliwa. Hipokryzja jest prawdopodobna dlatego, że dana osoba jest tak bardzo przekonana, że posiada moralnie dobre intencje. Nie dostrzega niespójności w swoim własnym zachowaniu. Występuje zależność w związkach. Znacznie bardziej prawdopodobne jest, że Jedynki ze skrzydłem 2 będą zazdrosnym intymnie podtypem niż Jedynki ze skrzydłem 9.

Tłumaczenie z witryny The Changeworks: http://www.thechangeworks.com/ennprimer/enn9styls1.html
Kilka dni temu miałam dyskusję z Grin_Land na podforum 9 jak to szukam skrzydła 2, bo go nie mam. Właśnie znalazło się i mam już oba.
Ostatnio zmieniony niedziela, 1 sierpnia 2010, 08:45 przez Venus w Raku, łącznie zmieniany 1 raz.
1w9, 6w5, sp/sx

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: 1w2 vs. 1w9

#29 Post autor: yusti » sobota, 19 czerwca 2010, 09:54

.
Ostatnio zmieniony piątek, 15 października 2010, 19:13 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: 1w2 vs. 1w9

#30 Post autor: Venus w Raku » sobota, 19 czerwca 2010, 16:51

yusti pisze:Przecież 1w9 to nie 1w2. To różne skrzydła.
Oba te opisy pasują do mnie. Biorąc pod uwagę całe życie, to raz jedno, a raz drugie skrzydło się uaktywnia. To można najlepiej zaobserwować przechodząc na niższe poziomy zdrowia, bo nie ma wątpliwości, że opis pasuje. Każdy zdrowy typ jest podobny w pewnych granicach i trudno zaobserwować wtedy charakterystyczne fiksacje.

A car to zupełnie inna bajka. On jest zdrowe 1 z połączeniem z 7.
1w9, 6w5, sp/sx

ODPOWIEDZ