Witam na forum

Dyskusje na temat typu 1
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
vlad
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 9 marca 2014, 21:31
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Witam na forum

#226 Post autor: vlad » niedziela, 9 marca 2014, 23:12

Cóż, w tym momencie akurat odpowiadam. ;)
Miałem na myśli obie kwestie. Jest parę rzeczy o które chcę zapytać, a odpowiedzi - przede wszystkim w ankietach, na pytania do szerszej zbiorowości (jak np. założony przez Ciebie temat o perspektywie czasu).


Prawdopodobnie 1w2 sp/so.

Awatar użytkownika
Koval
Posty: 183
Rejestracja: wtorek, 9 września 2014, 22:13
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Witam na forum

#227 Post autor: Koval » wtorek, 9 września 2014, 22:31

Zapewne w pierwszym poście na forum wypadałoby się przywitać...

Witam więc wszystkich enneagramowiczów. Dopiero poznaję system i prawidła nim rządzące, więc pewnie będę błyszczał ignorancją, ale wszystko wskazuje na bycie 1w2 :)
"All change is not growth, as all movement is not forward."

1 || LIE (ENTj) || sp/soc

Awatar użytkownika
chottomatte
Posty: 1012
Rejestracja: sobota, 14 marca 2009, 10:18
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: królestwo nadmorskiej mgły
Kontakt:

Re: Witam na forum

#228 Post autor: chottomatte » środa, 10 września 2014, 10:07

Cześć Koval :D
Jako 1 pewnie nie pozwolisz sobie zbyt długo na ignorancję i w tydzień przyswoisz podstawy teoretyczne :mrgreen:
nie przeszkadzaj mi, bo tańczę

Awatar użytkownika
Koval
Posty: 183
Rejestracja: wtorek, 9 września 2014, 22:13
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Witam na forum

#229 Post autor: Koval » piątek, 12 września 2014, 20:12

Jako osoba twardo stąpająca po ziemi jestem sceptycznie nastawiony do wszelkich horoskopów, wróżenia z kart, stawiania tarota... czy określania czyjegoś charakteru i osobowości na podstawie wszelkich testów. No, ale zobaczymy ;)
"All change is not growth, as all movement is not forward."

1 || LIE (ENTj) || sp/soc

Awatar użytkownika
Yarpen_Zigrin
Posty: 304
Rejestracja: piątek, 9 sierpnia 2013, 23:29

Re: Witam na forum

#230 Post autor: Yarpen_Zigrin » piątek, 12 września 2014, 21:05

Enneagram to określanie charakteru za pomocą testu, on jest na początek, "wskazuje drogę". Sam enneagram to podział na typy osobowości, zależnie od motywacji i służy najczęściej do rozwoju i poukładania sobie w głowie :p

Awatar użytkownika
Koval
Posty: 183
Rejestracja: wtorek, 9 września 2014, 22:13
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Witam na forum

#231 Post autor: Koval » piątek, 12 września 2014, 21:13

Czyli jeżeli uważa się siebie za osobę dobrze ułożoną, ogarniętą i zorganizowaną, to tak naprawdę nie ma co sobie zawracać głowy tymi testami? ;)
"All change is not growth, as all movement is not forward."

1 || LIE (ENTj) || sp/soc

Awatar użytkownika
Yarpen_Zigrin
Posty: 304
Rejestracja: piątek, 9 sierpnia 2013, 23:29

Re: Witam na forum

#232 Post autor: Yarpen_Zigrin » piątek, 12 września 2014, 21:32

W sumie tak. Ale zawsze jest coś czego się możesz o sobie dowiedzieć i co można w sobie poprawić.

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Witam na forum

#233 Post autor: boogi » środa, 24 września 2014, 21:45

Koval pisze:Jako osoba twardo stąpająca po ziemi jestem sceptycznie nastawiony do wszelkich horoskopów, wróżenia z kart, stawiania tarota... czy określania czyjegoś charakteru i osobowości na podstawie wszelkich testów. No, ale zobaczymy ;)
A do psychologii, terapii behawioralno-poznawczej, typologii osobowości MBTI, Big5 czy kliniczne DSM również? ;)

Tytułem krótkiego wprowadzenia (może potem przerzucę to na główną, lol). Pod pojęciem Enneagram rozumiemy zwykle dwie rzeczy. Pierwsza to test - który wskazuje jakim możesz być typem w typologii. Druga - to właśnie typologia, czyli zestaw reguł, cech, definicji, zależności, które opisują dany typ (w każdej typologii tak jest, że wrzuca się grupy cech do kilku worków i w ten sposób tworzy kilka typów - tj. opisów zespołów powiązanych cech).

Co ważne, to to że typologia nie wskazuje *dokładnie* charakteru, raczej pokazuje pewne możliwości. Gdyby użyć analogii, to tak jakby mierzyć ludziom wzrost, ale nie za pomocą miarki, tylko za pomocą przedziałów, np. co 20cm. Wpadnie się wtedy w worek w stylu "niski, przeciętny, wysoki" i wiadomo *ogólnie* o co chodzi (jest pewien zakres, przedział jednoznacznie określony), niemniej jednak w tej samej grupie będą osoby o wzroście 181cm i 199cm.

Kontynuując przykład: przedziały przy mierzeniu wzrostu mogą na siebie nachodzić, np. 160-180; 175-195; 190-210... Im bardziej na siebie zachodzą, tym bardziej rozmyta typologia, im mniej - tym typologia wyraźniejsza. Enneagram jest dosyć wyraźny w tym względzie, aczkolwiek mogą być problemy w odróżnieniu np. 1w2 od 2w1 (generalnie typów sąsiednich), bądź np. 6 i 9 albo 5 i 9 (czyli w jakiś inny sposób podobnych - patrz linki z mojego podpisu).


Ja trochę mam nadzieję rozjaśniłem, więc teraz sam mam pytanie: skąd pierwsze wrażenie że Enneagram stoi w jednym szeregu z horoskopem i tarotem? Pytam, bo zależy mi na tym, by takie wrażenie niwelować.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Koval
Posty: 183
Rejestracja: wtorek, 9 września 2014, 22:13
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Witam na forum

#234 Post autor: Koval » piątek, 26 września 2014, 17:25

Tak, do psychologii również ze względu na jej zbytnią opisowość. O ile taka psychiatria jest już pewną gałęzią medycyny i traktuje o receptorach, neuroprzekaźnikach czy ośrodkowym/obwodowy układzie nerwowym, o tyle psychologia – i to nie tylko ta spłycona podawana w mediach, kolorowych gazetach czy w wielu miejscach w sieci – bardzo często sprowadza się do „Czuje się smutno: zawsze/często/rzadko/nigdy”, gdzie po serii odpowiedniej liczby pytań można wywnioskować, że ktoś jest smutny. Jakkolwiek by nie była pobierana próbka, to interpretacji jest od groma i to jest najgorsze, bo wyniki są tylko szacunkowe, orientacyjne. To jak np. z wartością PKB, która jest daną czysto statystyczną i tak naprawdę nic nie mówi, nie ma żadnego odniesienia do rzeczywistości i jest tylko abstrakcyjnym parametrem.
Co do teorii behawioralno-poznawczej to ta się akurat sprawdza, bo jednak nie da się ukryć, że całe nasze życie jest podporządkowane parze bodziec-reakcja, więc poznanie tego mechanizmu jest przydatne choć z drugiej strony wiele spraw robi się instynktownie i na etapie pewnej już dojrzałości niezwykle trudno jest przemóc w sobie pewne przyzwyczajenia i nawyki. U dzieci to się sprawdza, u dorosłych niekoniecznie. W Enneagramie nie znalazłem jednak do niej zbytnio odniesień, ale i tak nie jest źle, bo nie ma przynajmniej porad w stylu „Nie znosisz swojej pracy? Zmień ją!” i innych genialnych myśli. MBTI, Big5 ani DSM nie znam.
Na zlocie pojawiła się konkluzja, że Enneagram odnosi się bardziej do jednostki i pozwala poznać/zrozumieć siebie, ale jest nieco ograniczony. Z kolei socjonika tyczy się relacji międzyludzkich i dlatego wydaje mi się ciekawsza, bo obejmuje szerszy zakres.
Bardziej realistycznym stwierdzeniem wydaje mi się fakt, że każdy z osobna reprezentuje wszystkie typy w różnym zakresie. Upraszczając: po kilku głębszych wiele osób robi się nagle rozmownych, towarzyskich i jowialnych; pierwszy dzień w nowej pracy często robi z nas '5', a wykonując czynność, na której nam bardzo zależy skłania do bycia '1', bo skupiamy się na efekcie.

Przykład do mnie niestety nie przemawia. Podążając tym tropem owszem otrzymujemy dobrą metodę na zgrubne określenie czego po danej osobie się można spodziewać, ale może to być mylne wrażenie i trzeba podchodzić do tego z rezerwą. To jak spotkać kogoś pierwszy raz kiedy akurat ma on parszywy dzień (stracił pracę, rzuciła go dziewczyna, zmarł ktoś z rodziny etc.) i na tej podstawie wyciągać wnioski co do charakteru.

Naturalnie nie zagłębiłem się jeszcze w całą teorię, „zlotowiczki” mi coś niecoś tłumaczyły, ale pewnie jak wszystko, wypada się z czymś wcześniej zapoznać zanim się zacznie oceniać. Póki co to takie moje luźne dywagacje.
"All change is not growth, as all movement is not forward."

1 || LIE (ENTj) || sp/soc

Anna Sadowska
Posty: 20
Rejestracja: środa, 22 kwietnia 2015, 06:12

Re: Witam na forum

#235 Post autor: Anna Sadowska » środa, 22 kwietnia 2015, 06:55

Witam wszystkie Jedynki i całą resztę.

Awatar użytkownika
Koval
Posty: 183
Rejestracja: wtorek, 9 września 2014, 22:13
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Witam na forum

#236 Post autor: Koval » środa, 22 kwietnia 2015, 21:18

Jedynki, wraz z całą resztą, także witają.
"All change is not growth, as all movement is not forward."

1 || LIE (ENTj) || sp/soc

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Witam na forum

#237 Post autor: boogi » piątek, 24 kwietnia 2015, 20:57

Heloł heloł!
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Virga
Posty: 118
Rejestracja: piątek, 15 maja 2015, 22:37

Re: Witam na forum

#238 Post autor: Virga » piątek, 15 maja 2015, 22:53

Hej, tu 1 ze skrzydłem w 2. Witam :)

Awatar użytkownika
Koval
Posty: 183
Rejestracja: wtorek, 9 września 2014, 22:13
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Witam na forum

#239 Post autor: Koval » sobota, 16 maja 2015, 08:41

Jedynek jest tak niewiele na forum, że każde pojawienie się nowej to niemal święto ;)

Zapraszamy na zlot w ostatni weekend maja do Krakowa.
"All change is not growth, as all movement is not forward."

1 || LIE (ENTj) || sp/soc

Virga
Posty: 118
Rejestracja: piątek, 15 maja 2015, 22:37

Re: Witam na forum

#240 Post autor: Virga » sobota, 16 maja 2015, 14:18

Dziwne, że tak mało tutaj jedynek. Enneagram to narzędzie do samorozwoju, więc powinien szczególnie przyciągać ludzi tego typu. W końcu 1 chce być idealna ;)

Na razie nie mam w grafiku niczego zaplanowanego na ostatni weekend, ale jeszcze nie mogę potwierdzić, że będę mogła się spotkać. Różne rzeczy mogą wypaść w międzyczasie. Jak ktoś chce, to może się ze mną skontaktować na facebooku.

ODPOWIEDZ