Jak odróżnić 5 od 9?

Dyskusje na temat typu 9
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#76 Post autor: Agon » wtorek, 21 kwietnia 2015, 20:38

Eol pisze:Agon, przemyśl to jeszcze raz.
Przemyślałem i tak uważam. 5w6 baczniej obserwują otoczenie, niż 5w4. Czwórkowe skrzydło każe skoncentrować się na sobie, emocjach, intuicji i szukaniu nowatorskich teorii, lub burzeniu już istniejących. Szóstkowe skrzydło wzmaga analizę otoczenia u Piątek i przewidywanie rzeczywistych problemów oraz wyczula na manipulacje.
5w4 są bardziej introwertyczne i dlatego mocniej pochłonięte własnymi myślami, a 5w6 bardziej skupiają się na obserwacji zachowań ludzi, lub analizują działanie przedmiotów.



Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#77 Post autor: Snufkin » wtorek, 21 kwietnia 2015, 20:41

Zgadzam się z ostatnimi postami Egona w tym temacie xD
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#78 Post autor: Ael » środa, 22 kwietnia 2015, 04:22

Agon pisze: Nie napisałem, że wyłącznie Czwórki, ale najczęściej tak. I często z błahych powodów np. rozstanie, zdrada itp. W łagrach to ludzie się nawzajem zabijali i zjadali, by przeżyć. No ale mniejsza z tym. Jak ktoś stawia pewne rzeczy wyżej, niż instynkt przetrwania, to jego sprawa. Może to bardzie sprawa sp, sx i so.

Jak patrzę na enneagram, to jednym z typów, którym na pewno nie chciałbym być byłby typ 4. Nigdy nie spotkałem zdrowej Czwórki.
1. Stereotypy tak bardzo.
2. I jeszcze trochę stereotypów.
3. Zdrowa (no, przeciętno zdrowa) Czwórka pozdrawia ;]

Ninque, doceniam twoje próby ale sama widzisz, nie da się tak łatwo...

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#79 Post autor: Eol » środa, 22 kwietnia 2015, 21:59

Agon pisze:Przemyślałem i tak uważam. 5w6 baczniej obserwują otoczenie, niż 5w4. Czwórkowe skrzydło każe skoncentrować się na sobie, emocjach, intuicji i szukaniu nowatorskich teorii, lub burzeniu już istniejących. Szóstkowe skrzydło wzmaga analizę otoczenia u Piątek i przewidywanie rzeczywistych problemów oraz wyczula na manipulacje.
5w4 są bardziej introwertyczne i dlatego mocniej pochłonięte własnymi myślami, a 5w6 bardziej skupiają się na obserwacji zachowań ludzi, lub analizują działanie przedmiotów.
To są opisy typowych przedstawicieli danego typu i danego skrzydła, a co z resztą? Co z tymi, u których ustalenie skrzydła nie jest takie łatwe? Co z tymi, którzy mają cechy oby dwóch skrzydeł? Co z ludźmi, którzy odbiegają od szablonu? Lecisz stereotypami, jakbyś nigdy z domu nie wychodził i całą wiedzę posiadł tylko teoretycznie, bez weryfikacji z rzeczywistością. To nie jest takie czarno - białe jak przedstawiasz.
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#80 Post autor: Agon » środa, 22 kwietnia 2015, 22:25

Eol pisze:To są opisy typowych przedstawicieli danego typu i danego skrzydła, a co z resztą? Co z tymi, u których ustalenie skrzydła nie jest takie łatwe? Co z tymi, którzy mają cechy oby dwóch skrzydeł? Co z ludźmi, którzy odbiegają od szablonu?
Tak się składa, że sam jestem pewnie 5 z różnorakim wpływem obu skrzydeł w zależności od sytuacji. W gimbazie prawdopodobnie bliżej mi było do 5w4, a teraz jakoś bardziej mnie ciągnie w stronę 5w6, czasem się nawet zastanawiam, czy nie jestem 6w5.
Eol pisze:Lecisz stereotypami, jakbyś nigdy z domu nie wychodził i całą wiedzę posiadł tylko teoretycznie, bez weryfikacji z rzeczywistością. To nie jest takie czarno - białe jak przedstawiasz.
Znowu jeżdżenie personalne.

Snuf, lepiej napisz coś czym wkurzysz ludzi, bo jak tak dalej pójdzie, to odbiorę Ci koronę najbardziej znienawidzonej osoby na tym forum 8-)

Sayna
Posty: 211
Rejestracja: sobota, 14 marca 2015, 00:52

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#81 Post autor: Sayna » czwartek, 23 kwietnia 2015, 02:35

Chciałam tylko napisać, że w żadnym wypadku nie dążyłam do ataków na typy 5. Nie uważam, by którykolwiek typ był lepszy, lub gorszy. Myślałam, że to co napisałam ułatwi rozróżnienie typów.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#82 Post autor: Agon » czwartek, 23 kwietnia 2015, 02:48

Sayna pisze:Chciałam tylko napisać, że w żadnym wypadku nie dążyłam do ataków na typy 5. Nie uważam, by którykolwiek typ był lepszy, lub gorszy. Myślałam, że to co napisałam ułatwi rozróżnienie typów.
Naturalnie, nie dążysz. Tak samo jak Ninque nie dążyła do ataków personalnych pod moim adresem i nie miała zamiaru wywołać kłótni. Podobnie też jak to, że Orest_Reinn nie chciał wcale, aby jego uwaga dotycząca podejścia Ninque mogła w jakiś sposób doprowadzić do jakiegoś zamieszania.

Tutaj na forum Dziewiątek wszyscy jesteśmy przyjaciółmi, nikt z nikim się nie kłóci i zawsze panuje harmonia. Nie chcielibyśmy, aby coś złego się przydarzyło w tym spokojnym i uroczym miejscu :hug:

Sayna
Posty: 211
Rejestracja: sobota, 14 marca 2015, 00:52

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#83 Post autor: Sayna » czwartek, 23 kwietnia 2015, 02:54

To super :) Też nic do Ciebie nie mam, ani do nikogo z tego forum :hug:

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#84 Post autor: Agon » czwartek, 23 kwietnia 2015, 03:02

Sayna pisze:To super :) Też nic do Ciebie nie mam, ani do nikogo z tego forum :hug:
:facepalm:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ironia

Przynajmniej ładnie zobrazowaliście właśnie to o czym się w tym temacie produkowałem. Nie myślcie, że Błękitny Czarodziej jest ślepy i nie zauważa matactw Dziewiątek! Co za ignorancja, żeby tak brać mnie za takiego głupca. To byłoby śmieszne prawda? Niech się Agon produkuje i myśli, że jest przebiegły, a my tu odstawimy dokładnie to samo o czym pisze i tego nie zauważy, ale będzie zabawa. Boki zrywać.

No to myliliście się, zauważyłem to!

Sayna
Posty: 211
Rejestracja: sobota, 14 marca 2015, 00:52

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#85 Post autor: Sayna » czwartek, 23 kwietnia 2015, 03:10

Piątki czasem za dużo myślą i przestają panować nad swoimi myślami doszukując się czegoś czego niema. Dziewiątkom takie paranoiczne podejście jest obce, bo mają spokojniejsze umysły. Na tym polega jedna z różnic między tymi typami.

Awatar użytkownika
Leokadia
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 20 października 2014, 18:02
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Cassiopeia

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#86 Post autor: Leokadia » czwartek, 23 kwietnia 2015, 17:56

Sayna pisze:Piątki czasem za dużo myślą i przestają panować nad swoimi myślami doszukując się czegoś czego niema. Dziewiątkom takie paranoiczne podejście jest obce, bo mają spokojniejsze umysły.
Myślę, że to bardzo pasuje do 5w6 (ew. 6w5) kiedy skrzydło jest fobiczne.

Może przestańmy się kłócić, bo wystraszymy wszystkie Dziewiątki, a nie o to tu chodzi :D Taka jest różnica między typami - 9 odpuszcza, 5 bierze sobie za punkt honoru, żeby przekonać innych do swoich racji, zwłaszcza jeśli uważa, że się mylą. Piątki cenią sobie konstruktywną kłótnię.
Nie mogę spać, ktoś w Internecie się MYLI.
_______
sp/so/sx
5w4?

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#87 Post autor: Irranea » czwartek, 23 kwietnia 2015, 18:06

Leokadia pisze:9 odpuszcza, 5 bierze sobie za punkt honoru, żeby przekonać innych do swoich racji, zwłaszcza jeśli uważa, że się mylą. Piątki cenią sobie konstruktywną kłótnię.
Snufkin, Ty dziewiątko. :mrgreen:

Awatar użytkownika
Leokadia
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 20 października 2014, 18:02
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Cassiopeia

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#88 Post autor: Leokadia » czwartek, 23 kwietnia 2015, 20:47

Irranea pisze:
Leokadia pisze:9 odpuszcza, 5 bierze sobie za punkt honoru, żeby przekonać innych do swoich racji, zwłaszcza jeśli uważa, że się mylą. Piątki cenią sobie konstruktywną kłótnię.
Snufkin, Ty dziewiątko. :mrgreen:
Edit: Oprócz sytuacji, kiedy Piątka uznaje swojego rozmówcę za debila i stwierdza, że nic tu po niej :P
Nie mogę spać, ktoś w Internecie się MYLI.
_______
sp/so/sx
5w4?

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#89 Post autor: Agon » czwartek, 23 kwietnia 2015, 21:04

Leokadia pisze:9 odpuszcza, 5 bierze sobie za punkt honoru, żeby przekonać innych do swoich racji, zwłaszcza jeśli uważa, że się mylą.
To zdanie można przerobić tak:

5 obserwuje i analizuje rozmowę, 1 bierze sobie za punkt honoru, żeby przekonać innych do swoich racji, zwłaszcza jeśli uważa, że się mylą.

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Jak odróżnić 5 od 9?

#90 Post autor: Irranea » czwartek, 23 kwietnia 2015, 22:59

Leokadia pisze: Edit: Oprócz sytuacji, kiedy Piątka uznaje swojego rozmówcę za debila i stwierdza, że nic tu po niej :P
Biedny Snuf w świecie debili. ;< Dopuść do swej myśli, że istnieją Piątki, które wycofują się, jak atmosfera gęstnieje.
Agon pisze:
Leokadia pisze:9 odpuszcza, 5 bierze sobie za punkt honoru, żeby przekonać innych do swoich racji, zwłaszcza jeśli uważa, że się mylą.
To zdanie można przerobić tak:

5 obserwuje i analizuje rozmowę, 1 bierze sobie za punkt honoru, żeby przekonać innych do swoich racji, zwłaszcza jeśli uważa, że się mylą.
Można to przerobić, tylko po co, skoro wiele Piątek własnie w dyskusji również bierze sobie za punkt honoru przekonać innych do swoich wizji. Najdłuższe dyskusje są między dwiema Piątkami niezgadzającymi się ze sobą.

ODPOWIEDZ