nieświadome budowanie barier?

Dyskusje na temat typu 9
Wiadomość
Autor
amady
Posty: 33
Rejestracja: sobota, 10 sierpnia 2013, 13:31

Re: nieświadome budowanie barier?

#16 Post autor: amady » wtorek, 20 sierpnia 2013, 19:30

hehe ja tu prokastrynuję więc nie masz za co dziekować, już prędzej ja mogę za dostarczenie mi kolejnej wymowki do nie sprzątania pokoju :lol: , ale jestem zdolna więc tak czy siak bym znalazła 8-) , no i nie moge za to podziękować bo gdyby nie to że sie zebrałam dziś to miałabym bałagan :evil: xD

ach ta prokrastynacja! :D

mogłabyś opisać te zaburzenia?

tak.... czuję ucisk w żołądku, ostatnio prawie nic nie jem, chce mi się wymiotować i w ogóle nie odczuwam potrzeby jedzenia, jem byleby nie było mi niedobrze.
To zaczęło się od stresu przed rozmową o moich emocjach z kolegą. Nie mogę się tego pozbyć. Nie wydaje mi się,żeby to było spowodowane dolegliwościami fizycznymi. Aż czuć negatywne emocje które mam "gdzieś w brzuchu".



Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: nieświadome budowanie barier?

#17 Post autor: Zielona » czwartek, 24 października 2013, 14:10

amady pisze: tak.... czuję ucisk w żołądku, ostatnio prawie nic nie jem, chce mi się wymiotować i w ogóle nie odczuwam potrzeby jedzenia, jem byleby nie było mi niedobrze.
To zaczęło się od stresu przed rozmową o moich emocjach z kolegą. Nie mogę się tego pozbyć. Nie wydaje mi się,żeby to było spowodowane dolegliwościami fizycznymi. Aż czuć negatywne emocje które mam "gdzieś w brzuchu".
To instynktowana reakcja organizmu na stres odziedziczona po zwierzęcych przodkach. Z pełnym brzuchem kiepsko się ucieka ;)
Na 9-tkowe lęki powodujące stres, na poziomach niezdrowych, budują barierę, która ma je przed nim chronić.

Gdyby ktoś miał ochotę poczytać więcej na temat instynktów, które nami powodują polecam Vitus B. Droscher
Reguła przetrwania - Jak zwierzęta przezwyciężają niebezpieczeństwa ze strony środowiska
http://chomikuj.pl/Klemens_Werner/NAUKO ... 205909.doc
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

Awatar użytkownika
karczes
Posty: 70
Rejestracja: wtorek, 15 października 2013, 15:10
Enneatyp: Obserwator

Re: nieświadome budowanie barier?

#18 Post autor: karczes » poniedziałek, 28 października 2013, 19:35

To instynktowana reakcja organizmu na stres odziedziczona po zwierzęcych przodkach. Z pełnym brzuchem kiepsko się ucieka ;)
W stresie, gdy czujemy ucisk w brzuchu, to jest raczej osłabienie i nie czujemy jakiegoś alerta typu "walcz lub uciekaj". Ja bym to widział w ten sposób. W stresie wydzielają się określone hormony, które negatywnie oddziałują na organizm (w końcu mówi się, że stres szkodzi), organizm musząc z tym walczyć usuwa z organizmu pokarm, który w innym wypadku musiałby strawić, a to zajęłoby czas i energię.
5w6

Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: nieświadome budowanie barier?

#19 Post autor: Zielona » wtorek, 5 listopada 2013, 22:38

Nie zapominaj, że ludzie dość daleko odeszli od bezpośredniego reagowania instynkty. Wręcz zapominają o nich, a jednak one wciąż nami kierują.
Ludzie różnie reagują na stres: jedni wydalają górą i/lub dołem, inni mają ucisk w brzuchu, innych prawie nie rusza i mobilizuje do działania. Przy podobnym poziomie stresu. Ja przed egzaminem byłam spięta, ale jadłam, mnie to mobilizowało (mimo wewnętrznej paniki), a kolega wychodził z łazienki tuż przed wejściem na aulę. A znam i takich, którzy uciekali przed egzaminem tak długo jak mogli. To wciąż "uciekaj lub walcz" tylko w różnych odcieniach. A sama trafiałam na poziom stresu, który odebrał mi apetyt totalnie i straciłam 10 kg w 3-4 miesiące. Mogłam uciekać lub walczyć i wbrew 9-tkowym "zwyczajom" zaczęłam walczyć.
Inny instynkt, któremu ulegamy to "instynkt przegęszczenia". Sądzę, że introwertycy to nieźle odczuwają ;)
To może być kolejny powód do budowania barier wokół siebie.
Człowiek to istota skomplikowana. Na raz kierują nią instynkty, emocje i rozum.
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

ODPOWIEDZ