,,Znieczulenie i zamrożenie"- reakcja na zło u Dziewiątki

Dyskusje na temat typu 9
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Sakuya
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 6 kwietnia 2010, 17:28
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: :D

Re: Ośrodki - Głowa - Serce - Brzuch

#31 Post autor: Sakuya » wtorek, 19 stycznia 2016, 14:26

Hej :) tak potwierdzam że dziewiątki mają problemy z doznawaniem uczuć... i że powinny pobudzać je! Pytanie: JAK??? Czy jest jakiś sposób na to??


jestem 9tka troszkę w 8 :D

Awatar użytkownika
gadula
Posty: 71
Rejestracja: czwartek, 3 września 2015, 15:01
Enneatyp: Mediator

Re: ,,Znieczulenie i zamrożenie"- reakcja na zło u Dziewiątk

#32 Post autor: gadula » środa, 20 stycznia 2016, 19:33

Często nie wiem, czemu mi źle. Jest mi lepiej, kiedy w jednej chwili rozwiążę jakiś problem i odkryję, że to właśnie przez niego byłam przybita.
Spoiler:

Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

Re: ,,Znieczulenie i zamrożenie"- reakcja na zło u Dziewiątki

#33 Post autor: Zielony smok » piątek, 20 października 2017, 20:49

Artykulik o konsekwencjach tłumienia emocji, dla mnie nic nowego, ale może jest ktoś,kto dopiero próbuje ogarnąć temat

https://www.odkrywamyzakryte.com/emocje/
9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

Awatar użytkownika
wilk stepowy
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 27 stycznia 2018, 21:38

Re: ,,Znieczulenie i zamrożenie"- reakcja na zło u Dziewiątki

#34 Post autor: wilk stepowy » sobota, 27 stycznia 2018, 22:57

Co zrobić z 9, która wypiera swoje problemy i woli być nieszczęśliwa, niż zaryzykować i coś zmienić? :/ Takie udawanie, że jest OK, jest strasznie wkurzające na dłuższą metę i przecież do niczego nie prowadzi.
Nie wiadomo, czy jest w ogóle sens zaczynać trudną dla obu stron rozmowę, czy lepiej zostawić ją samej sobie i liczyć, że sama się ogarnie. Mnie wydaje się to bez sensu, bo pewnie się nie ogarnie i dalej będzie marudzić i popadać w depresję ale nic nie zrobi. Z drugiej strony mam wrażenie, że 9 im bardziej się motywuje i stara się pomóc / rozwiązać problem który po prostu jest, tym większy opór się napotyka i skutek jest odwrotny do zamierzonego. I nawet rozmowa może być potraktowana jako napaść i skończy się jeszcze większym zamknięciem w sobie i wypieraniem problemu.

Mam też czasami dziwne wrażenie, że 9 im gorzej czuje się wewnątrz, tym bardziej tęczowo prezentuje się na zewnątrz. :scratch: Jak a hameryce: "- How are you Tom? - Very well thank you!!"

W sumie mogę to odnieść w różnych kontekstach przynajmniej do dwóch blisko znanych dziewiątek.
6w5 cp sx/sp
ILI-Te
INTJ

Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

Re: ,,Znieczulenie i zamrożenie"- reakcja na zło u Dziewiątki

#35 Post autor: Zielony smok » niedziela, 28 stycznia 2018, 01:15

W sytuacji trudnej dziewiątka jest ,,sama przeciw całemu wrogiemu światu" - skrzydło sześć.
Zmiany następują, a raczej w bardzo rzadkich przypadkach następują, gdy wypieranie emocji a raczej ich wytłumienie, kończy się nieoczekiwanym wybuchem owych wytłumionych emocji.

k...a miałem się nie wypowiadać.
9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

Awatar użytkownika
wilk stepowy
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 27 stycznia 2018, 21:38

Re: ,,Znieczulenie i zamrożenie"- reakcja na zło u Dziewiątki

#36 Post autor: wilk stepowy » niedziela, 28 stycznia 2018, 10:26

Zielony smok pisze:W sytuacji trudnej dziewiątka jest ,,sama przeciw całemu wrogiemu światu" - skrzydło sześć.
To by tłumaczyło, czemu zawsze jak jest źle to zastanawiam się, czy te 9 to jednak nie 6. :P
Zmiany następują, a raczej w bardzo rzadkich przypadkach następują, gdy wypieranie emocji a raczej ich wytłumienie, kończy się nieoczekiwanym wybuchem owych wytłumionych emocji.
Czyli jak, lepiej traktować ją jak najłagodniej, dystansować się i czekać aż sama zaskoczy i coś zmieni? Dla kontrfoba taka perspektywa to masakra, ale chcę w końcu znaleźć jakiś produktywny sposób radzenia sobie z dziewiątkami. Jak jest dobrze to uwielbiam ten typ. <3
6w5 cp sx/sp
ILI-Te
INTJ

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: ,,Znieczulenie i zamrożenie"- reakcja na zło u Dziewiątki

#37 Post autor: Ninque » niedziela, 28 stycznia 2018, 12:32

Dzień dobry Wilku Stepowy,

z dobrej książki wziąłeś nicka aż chyba sobie zanotuje na EFA 2018 :D

No na mnie naciski działają tak, że sie zamykam czuję niekochana i wgl nie chcę ich słuchać. Lepiej łagodnie porozmawiać zalewając w tym czasie duża ilością akceptacji i miłosci ale powiedzieć o swoich obserwacjach, odczuciach i potrzebach :)
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Fi5heR
Posty: 61
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwietnia 2013, 12:53

Re: ,,Znieczulenie i zamrożenie"- reakcja na zło u Dziewiątki

#38 Post autor: Fi5heR » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 10:33

Podpisuje się pod wypowiedziami moich przedmówców. Od siebie dodam, jako 9, która często 6-tkuje, że zawsze chciałem mieć w swoim pobliżu osobę, która powiedziałby mi coś w stylu: "Słuchaj... nie jestem tutaj byś wykonywała moje polecenia. Jestem tutaj, bo zależy mi na Tobie. Nie będę Cie naciskał, gdybyś jednak kiedyś mnie potrzebowała daj mi znać, a na tyle na ile potrafię pomogę Ci i poradzimy sobie z tym."- dałby mi tym przestrzeń do własnych przemyśleń, a jednocześnie uświadomiło, że mam prawo do własnych problemów i rozterek, a ich rozwiązanie nie zaburza funkcjonowania innych osób.

Awatar użytkownika
wilk stepowy
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 27 stycznia 2018, 21:38

Re: ,,Znieczulenie i zamrożenie"- reakcja na zło u Dziewiątki

#39 Post autor: wilk stepowy » niedziela, 4 lutego 2018, 15:41

Ninque pisze: z dobrej książki wziąłeś nicka aż chyba sobie zanotuje na EFA 2018 :D
Dziękuję, dziękuję, polecam też "Grę szklanych paciorków" jeśli jeszcze nie czytałaś. A do rady postaram się w przyszłych relacjach z dziewiątkami zastosować. ;)

Fi5heR pisze:Podpisuje się pod wypowiedziami moich przedmówców. Od siebie dodam, jako 9, która często 6-tkuje, że zawsze chciałem mieć w swoim pobliżu osobę, która powiedziałby mi coś w stylu: "Słuchaj... nie jestem tutaj byś wykonywała moje polecenia. Jestem tutaj, bo zależy mi na Tobie. Nie będę Cie naciskał, gdybyś jednak kiedyś mnie potrzebowała daj mi znać, a na tyle na ile potrafię pomogę Ci i poradzimy sobie z tym."- dałby mi tym przestrzeń do własnych przemyśleń, a jednocześnie uświadomiło, że mam prawo do własnych problemów i rozterek, a ich rozwiązanie nie zaburza funkcjonowania innych osób.
OK. Tylko z uwagą, że takie coś wymaga jeszcze symetrii. Pytanie, czy druga osoba potrzebuje i oczekuje tego samego. Jeśli nie, to mamy darmowego psychoterapeutę-amatora dla dziewiątki. :thumbdown:
6w5 cp sx/sp
ILI-Te
INTJ

Awatar użytkownika
R25
Posty: 238
Rejestracja: środa, 27 maja 2015, 14:12
Enneatyp: Mediator

Re: ,,Znieczulenie i zamrożenie"- reakcja na zło u Dziewiątki

#40 Post autor: R25 » niedziela, 4 lutego 2018, 16:07

Pytanie, czy żeby rozwiązywać problemy, chodzi o symetryczność, czy komplementarność
9 z PRO8, przez PRO7 na PRO6 sx/sp EII INFP

ODPOWIEDZ