Dynamika Ósemki - kierunek integracji i dezintegracji - Riso&Hudson

Dyskusje na temat typu 8
Wiadomość
Autor
Pablo
Posty: 1892
Rejestracja: piątek, 11 stycznia 2008, 00:12
Enneatyp: Szef

Dynamika Ósemki - kierunek integracji i dezintegracji - Riso&Hudson

#1 Post autor: Pablo » czwartek, 5 lipca 2012, 01:14

Thanks to Zielony Smok :) trochę teorii do porozmyślania.


DYNAMIKA ÓSEMEK

Kierunek dezintegracji: Ósemka dążąca do Piątki

Poczynając od poziomu 4., Ósemki znajdujące się w stresie zaczynają wykazywać pewne przeciętne lub niezdrowe cechy Piątek. Przeciętne Ósemki działają instynktownie, reagując na wyzwania i upewniając się co do własnego miejsca w otoczeniu. Czasami sprawia to, że znajdują się w sytuacjach, które je przerastają. Główną zachętą zmiany w stronę Piątki jest postrzeganie takiej zmiany jako taktycznego „okopania się" i przejścia od asertywności do biernego oporu. Ósemki takie sądzą, że będą w stanie zachować swoją siłę, jeżeli tylko zaczną działać bardziej zdecydowanie i lepiej zaplanują swoje posunięcia. Zamiast rzucać się w wir akcji, postarają się wyobrazić sobie przyszłe wydarzenia. Działając w ukryciu, zaczną atakować bez ostrzeżenia, a większy spryt pomoże im ukrywać się przed wrogami do chwili, w której będą mogły zniszczyć ich ostatecznie. Innymi słowy, Piątka jawi się Ósemkom jako typ osobowości łączący w sobie siłę i bezpieczeństwo, czyli dwie kluczowe dla Ósemek wartości. Na poziomie 4. Ósemki są zajęte pracą nad swoimi przedsięwzięciami i projektami. Są pragmatyczne, poszukują prostych i bezpośrednich odpowiedzi i rozwiązań, a także szybko podejmują decyzje. Mogą też czasami niespodziewanie odkryć, że są przeciążone projektami i wyzwaniami, albo też spostrzec, że ich impulsywne działanie zwiodło je z obranej drogi. Wtedy natychmiast wracają na właściwy kurs i zaczynają gromadzić informacje oraz inne zasoby pozwalające im wzmocnić ich pozycję, podobnie jak to robią przeciętne Piątki. Potrafią też samodzielnie zająć się badaniami, poświęcając długie godziny na zdobywanie nowych umiejętności. Jeżeli pozwalają im na to finanse, mogą wynająć innych do analizowania sytuacji lub wstępnej oceny bądź poszukiwań, ale wyniki takich badań zawsze będą chciały sprawdzić osobiście.

Na poziomie 5. przeciętne Ósemki zaczynają coraz bardziej dominować
nad otoczeniem, choć zachowanie to wynika głównie z lęku przed odrzuceniem i z braku wiary w swoje zdolności społeczne. Podobnie jak Piątki, Ósemki mogą uciekać od innych, zasłaniać się ważnymi obowiązkami, odcinać emocjonalnie i pogrążać w pracy umysłowej. Zaczynają wykazywać coraz poważniejsze problemy w komunikacji, działają w sposób bardziej skryty i przejawiają silne napięcie nerwowe. Mogą też podzielić swoich przyjaciół i zadania, aby zminimalizować szansę na to, że ktoś dowie się o nich zbyt wiele, zyskując tym samym przewagę nad nimi.

Na poziomie 6. Ósemki zastraszają innych i postrzegają większość swoich relacji w kategoriach konfliktu. Nie wierzą prawie nikomu i pragną mieć w swoim otoczeniu tylko te osoby, które są w stanie zdominować. Przejście do Piątki dodaje ich wizerunkowi tendencję do prowokowania innych i prezentowania ponurych poglądów na życie. Typowy dla Piątek cynizm i odrzucenie popularnych wartości wzmacnia podzielane przez Ósemki poczucie bycia zgorzkniałym i niezrozumianym outsiderem. Ich niechęć do ludzkich słabości jest tu wzmacniana przez intelektualną arogancję Piątek.

Na poziomie 7. Ósemki stają się wyraźnie antyspołeczne i bezlitosne, odrzucając społeczność oraz jej prawa, wierząc wyłącznie we własny spryt i wolę przetrwania. Ósemki mogą zachowywać się agresywnie wobec tych, którzy według nich dopuścili się zdrady, albo prowokować agresywne reakcje innych. Kiedy zmierzają w stronę Piątki, uciekają od świata, ukrywają się i minimalizują swoje potrzeby, aby tylko nie być zależne od nikogo. W chwili stresu mogą zerwać nieliczne więzi z innymi, paląc za sobą mosty i wybierając życie odludka. Ponadto są w stanie wykorzystywać też nihilistyczne poglądy niezdrowych Piątek do tłumaczenia swojego wypierania poczucia winy.

Na poziomie 8. neurotyczne Ósemki roją sobie, że dysponują wszechpotężną siłą, że pisane jest im coś specjalnego i nikt nie jest w stanie ich skrzywdzić. Ich działania cechuje przy tym poważna przesada, która może sprowokować niechętne im osoby do kontrataku. Utrzymywanie takiego zachowania jest jednak głównie wynikiem ich nieuświadomionych lęków. Na poziomie 7. mechanizmy obronne zaczynają zawodzić, ale dopiero na poziomie 8. przestają skutecznie chronić Ósemki przed wypieranymi przez nie lękami. Degeneracja w kierunku Piątki sprawia, że nagły wybuch lęku wtrąca ich umysły w stan zamętu, w wyniku czego Ósemka podejmuje jeszcze bardziej irracjonalne i potencjalnie bardziej niszczycielskie zachowania.

Na poziomie 9. neurotyczne Ósemki zmierzające w stronę Piątki zaczynają ulegać skrajnym fobiom związanym z przetrwaniem. Zaczynają też czuć sukcesywne odcinanie się od własnych emocji. Ruch w stronę Piątki oraz izolowanie siebie samych od innych. ludzi sprawiają, że Ósemki nie są w stanie skutecznie się bronić ani umacniać swojej wartości. Resztki ich siły szybko ulegają rozpadowi, dając realne podstawy ich dotychczas urojonym lękom.
W miarę pogłębiania się lęków Ósemki coraz bardziej izolują się od innych ludzi, co z kolei podsyca ich obawy. Po raz pierwszy w swoim życiu Ósemki czują silny strach, ponieważ mechanizmy obronne, zwłaszcza zaś antyfobie i zaprzeczanie rzeczywistości, przestają skutecznie chronić je przed lękami. Ósemki boją się kary za swoje zbrodnie, które czasami mogą oznaczać nawet karę śmierci. Jeżeli będą pogrążać się w swoich fobiach i paranoi, Ósemki takie mogą w pewnym momencie zerwać swój kontakt z rzeczywistością, tracąc wszystkie zdolności do dalszej obrony (trudno jest orzec, czy wszystkie niezdrowe Ósemki popadają w prawdziwą schizofrenię. Prawdopodobnie nie, chociaż jeżeli stan taki będzie trwać przez dłuższy czas, możliwe jest pojawienie się objawów schizofrenicznych).
Jeżeli przeciwnicy nie byli w stanie pokonać ich wcześniej, to z całą pewnością mogą to uczynić w chwili, gdy Ósemki osiągnęły ten skrajnie patologiczny stan. Ironią losu jest to, że ludzie szczycący się wcześniej swoją siłą muszą żyć w strachu, targani nie tylko strachem przed zemstą innych, ale wszystkimi lękami, które wcześniej starali się wypierać (głównie dotyczy to lęku przed słabością, biedą czy brakiem kompetencji). Tacy ludzie nie są już bogami, lecz raczej żałosnymi, umęczonymi diabłami.

Kierunek integracji: Ósemka dążąca do Dwójki

Rozwój Ósemek opiera się na otwieraniu się na nowych ludzi zamiast na ich zdominowaniu. Kiedy zdrowe Ósemki podążają w stronę Dwójki, uczą się wykorzystywać posiadaną siłę do pomagania innym. Zdrowe Ósemki, jak widzieliśmy wcześniej, są heroiczne i hojne, ale na ogół mają taki stosunek do grup, od których same się separują. Kiedy jednak Ósemka integruje się do Dwójki, zaczyna rzadziej patrzeć na innych z góry i traktuje ich jak równe sobie jednostki.
Kiedy zdrowe Ósemki zmierzają do Dwójki, identyfikują się także z innymi, zamiast nastawiać się przeciwko nim. Rozumieją, że inni są w pewnej mierze do nich podobni, a to oznacza, że zasługują na te same prawa i przywileje, co one. Integrujące się Ósemki wykazują empatię i współczucie. Są opiekuńcze, hojne, pomocne i autentycznie zainteresowane dobrobytem i aspiracjami pozostałych. Integrujące się Ósemki dbają nie tylko o swoje własne korzyści, ale również o potrzeby innych. Pojawiająca się w ten sposób miłość stanowi zwieńczenie ich umiejętności przywódczych. Ósemki takie uczą się zatem potęgi miłości zamiast obsesji miłości do potęgi.
Odkrywają one też to, że okazywanie innym miłości leży w ich najlepszym interesie. Jak widzieliśmy wcześniej, siła niewykorzystywana do pomocy innym szybko nabiera cech destruktywnych. Nawet jeżeli nie jest używana do działań brutalnych i zdominowania innych, egoistyczne wykorzystanie siły nigdy nie zaskarbi Ósemkom tego, czego pragną najbardziej, czyli autentycznego uznania i szacunku.
Najbardziej rozwinięte Ósemki uczą się miłości typowej dla Dwójki, co dla osób czerpiących największą dumę z racji bycia samowystarczalnym jest sporym wyzwaniem. Otwieranie się na innych, identyfikacja z nimi oraz niesienie im pomocy (czasami zakrawające na poświęcanie) pozwala Ósemkom uzyskać sławę, która zapewni im faktyczną nieśmiertelność (jak stało się to w przypadku największych dobroczyńców w historii ludzkości).

fragment o skrzydłach przeniesiony do osobnego wątku Skrzydła Ósemki wg Riso&Hudsona /boogi



Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Dynamika Ósemki - Riso&Hudson

#2 Post autor: Ninque » poniedziałek, 27 czerwca 2016, 12:16

Mogłabym poprosić o dodanie w tytule tematu, że to integracja i dezintegracja? ja wiem ze to niby z dynamiki wynika, ale jest mniej intuicyjne imo. :|
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Dynamika Ósemki - kierunek integracji i dezintegracji - Riso&Hudson

#3 Post autor: Agon » poniedziałek, 27 czerwca 2016, 14:41

boogi pisze:fragment o skrzydłach przeniesiony do osobnego wątku Skrzydła Ósemki wg Riso&Hudsona /boogi
Ten wątek to jest właśnie fragment o skrzydłach, jak się kliknie w ten link to przenosi w to samo miejsce.

Najlepiej przykleić wszystkie posty o podobnej tematyce jeden pod drugim. Będzie się łatwiej czytało i nie ma ryzyka, że trafimy na niewłaściwie działający link np. "Skrzydła Ósemki (Riso&Hudson, mindheart.org)" gdzie pierwszy post to opisy skrzydeł według pierwszego autora, a drugi post to opisy według drugiego.

Wtedy łatwiej będzie porównać opisy obu autorów i wyciągnąć z tego ogólny wniosek. Czasami te opisy się różnią i w kolejnych postach użytkownicy mogliby dyskutować, który opis lepszy i trafniej oddaje dany typ ;)

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Dynamika Ósemki - kierunek integracji i dezintegracji - Riso&Hudson

#4 Post autor: boogi » poniedziałek, 27 czerwca 2016, 23:25

Dzięki, poprawiłem linki.

Temat o którym piszesz już istnieje: http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic.php?f=1&t=7749
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

ODPOWIEDZ