Enneagram a sposób zachowania

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Lejdis
Posty: 26
Rejestracja: wtorek, 18 lutego 2014, 18:00
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Pomorskie

Enneagram a sposób zachowania

#1 Post autor: Lejdis » sobota, 29 sierpnia 2015, 00:59

Witam, dnia dzisiejszego naszła mnie pewna myśl.

Skoro enneagram ma za zadanie podzielenie ludzi na 9 różnych motywacji, to dlaczego są też opisywane przy nich zachowania. Czy nie można dążyć do wiedzy w sposób ekstrawertyczny, otwarty? Czy nie można dążyć do perfekcyjności za pomocą rządzenia. Osobiście nie wydaje mi się, żeby motywacja była aż tak bardzo uzależniona od samego zachowania danej osoby. Przypisywanie zachowań danemu typowi jest według mnie błędne.

Byłby ktoś chętny rozwiać moje wątpliwości? :what:


Wytypowanie siebie jest trudniejsze niż się wydaje.

6w5 LSI?

Awatar użytkownika
Szyszek
Posty: 151
Rejestracja: czwartek, 27 sierpnia 2015, 14:46
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Enneagram a sposób zachowania

#2 Post autor: Szyszek » sobota, 29 sierpnia 2015, 01:08

Możliwe, że motywacja ma na nas większy wpływ, niż może się wydawać. Jak moi dwaj przyjaciele wypełnili test, to wyniki bardzo do nich pasowały. Do mnie i siostry też pasują. A może to działa trochę w druga stronę i na przykład ekstrawertyzm kształtuje inny system motywacyjny niż introwertyzm?

To takie moje domysły. Dopiero wsiąkam w tę tematykę.

Awatar użytkownika
Osteoporoza
Posty: 476
Rejestracja: piątek, 28 lutego 2014, 01:04
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: W dziczy serca
Kontakt:

Re: Enneagram a sposób zachowania

#3 Post autor: Osteoporoza » sobota, 29 sierpnia 2015, 01:09

Można tak robić, ale generalnie tendencją jest by działać wprost do motywacji, stąd te opisy, ale to tylko tendencje.
6w5

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Enneagram a sposób zachowania

#4 Post autor: Agon » sobota, 29 sierpnia 2015, 01:14

Lejdis pisze:Skoro enneagram ma za zadanie podzielenie ludzi na 9 różnych motywacji, to dlaczego są też opisywane przy nich zachowania. Czy nie można dążyć do wiedzy w sposób ekstrawertyczny, otwarty? Czy nie można dążyć do perfekcyjności za pomocą rządzenia. Osobiście nie wydaje mi się, żeby motywacja była aż tak bardzo uzależniona od samego zachowania danej osoby. Przypisywanie zachowań danemu typowi jest według mnie błędne.
Zachowania są opisane, aby ułatwić rozpoznanie enneatypu. Nie należy do nich sztywno podchodzić. Jak podchodziłem sztywno do tego, to powstała masa problemów. Nagle okazało się, że istnieją ludzie, których temperament/zachowanie kompletnie nie pasuje do stereotypowego wizerunku danego typu. Ponadto co do motywacji, to są różne źródła np. motywacja typu 9 w jednym opisie nie pasowała do Ninque (sama to powiedziała), za to motywacja 9 z innego źródła pasowała do niej i dlatego Ninque uznała się za 9.

Podobnie jest w przypadku innych użytkowników, szczególnie takich których temperament/socjotyp/typ MBTI nie pasują do stereotypowego postrzegania danego enneatypu.

Nie pomogę Ci, ponieważ mam podobne wątpliwości. Może wypowie się ktoś, kto bardziej to ogarnął i lepiej zna się na enneagramie.

Awatar użytkownika
Zielona
Posty: 600
Rejestracja: środa, 6 lutego 2013, 01:31
Enneatyp: Mediator

Re: Enneagram a sposób zachowania

#5 Post autor: Zielona » sobota, 29 sierpnia 2015, 01:33

Enneagram wskazuje motywację, ale jednocześnie i w pewien sposób ogólny cel typu - właściwie dla wszystkich jest to poczucie bezpieczeństwa, ale każdy typ robi to na swój sposób. Dla 9-tek jest to święty spokój - dlatego unika konfliktów i niejako wtapia się w tłum - ciężko to osiągnąć wyróżniając się. Z kolei sposobem 8-mek jest przejęcie kontroli - szefowanie, a 3-ej zdobywanie. Oba typy nie osiągną niczego postępując jak 9-tka i znikając w tłumie. Dlatego u osób na poziomach zdrowia od 4 w dół można przypisać pewne ogólne zachowania.
Czy nie można dążyć do wiedzy w sposób ekstrawertyczny, otwarty? Czy nie można dążyć do perfekcyjności za pomocą rządzenia.
Można, ale to udaje się/umie po przepracowaniu samego siebie. Działa/pojawia się od 3 poziomu w górę - gdy zaczyna się rządzić samym sobą, a przestaje rządzić strach i mechanizmy obronne.
"Nic się nie zmienia od na dupie siedzenia." Ranczo

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Enneagram a sposób zachowania

#6 Post autor: Agon » sobota, 29 sierpnia 2015, 01:39

Zielona pisze:Dla 9-tek jest to święty spokój - dlatego unika konfliktów i niejako wtapia się w tłum - ciężko to osiągnąć wyróżniając się.
Właśnie według jakiegoś opisu dla 9 niekoniecznie święty spokój. Jak kiedyś napisałem, że to jest ich motywacja, to Ninque się strasznie wkurzyła i pisała, że to bzdura. Potem się okazało, że bazowała na innym źródle.
W przypadku pozostałych typów może być podobnie.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Enneagram a sposób zachowania

#7 Post autor: Snufkin » sobota, 29 sierpnia 2015, 02:55

To może sam użyj mózgu i opieraj się na sprawdzonych źródłach książkowych a nie na przypadkowych stronkach w necie.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Enneagram a sposób zachowania

#8 Post autor: Agon » sobota, 29 sierpnia 2015, 09:38

Snufkin pisze:To może sam użyj mózgu i opieraj się na sprawdzonych źródłach książkowych a nie na przypadkowych stronkach w necie.
Ty myślisz nad tym co piszesz? Jak coś może być sprawdzone skoro odnosi się do podlegającej różnym interpretacjom typologii osobowości? :/ Może powiesz, które konkretnie źródła są sprawdzone i z których należy czerpać wiedzę na temat enneagramu, a z których nie i w jaki sposób je sprawdziłeś.

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: Enneagram a sposób zachowania

#9 Post autor: chokureika » sobota, 29 sierpnia 2015, 14:43

Na różne zachowania osób o tym samym typie wpływa również temperament, połączenie i skrzydło. Osoba z so będzie się zachowywała inaczej niż osoba z np. sp. Tak jak napisał Agon, do opisów nie należy podchodzić sztywno. Zawierają one najbardziej charakterystyczne cechy danego typu na przeciętnych poziomach zdrowia, jednak na naszą osobowość wpływa tak wiele czynników, że pewne nasze reakcje mogą być inne niż te opisane.
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Enneagram a sposób zachowania

#10 Post autor: Snufkin » sobota, 29 sierpnia 2015, 16:22

Agon pisze:Może powiesz, które konkretnie źródła są sprawdzone i z których należy czerpać wiedzę na temat enneagramu, a z których nie i w jaki sposób je sprawdziłeś.
Polecam te 5 książek wydanych po polsku. Sprawdziłem je czytając osobiście i w całości.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Enneagram a sposób zachowania

#11 Post autor: Agon » sobota, 29 sierpnia 2015, 16:45

Snufkin pisze:Polecam te 5 książek wydanych po polsku. Sprawdziłem je czytając osobiście i w całości.
Ok, to teoria, a co z praktyką? Praktycznie enneagramu sprawdzić się nie da. To tylko uogólnienia, przybliżenia.

Ale może to wystarczy, może za bardzo to rozkminiam zamiast wziąć na intuicję.

ODPOWIEDZ