stereotypowy mężczyzna i kobieta

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
wodzu88
Posty: 129
Rejestracja: wtorek, 13 marca 2012, 15:01
Enneatyp: Dawca

stereotypowy mężczyzna i kobieta

#1 Post autor: wodzu88 » wtorek, 15 maja 2012, 14:58

Zastanawialiście się kiedyś jaki jest najbardziej typowo damski typ enneagramu tzn. jaki typ pasuej do powszechnej opini o kobietach: kapryśne, niezadowolone z życia, wiecznie spóźnione i wystrojone? :) Jak na moje najbardziej pasuje 4. A co do mężczyzn: drań, cham, nieczuły, nie przejmujący się innymi. I tu mam wątpliwości jaki typ by pasował... Coś pomiędzy 1,4 a 8 :D A Wy może macie jakieś inne pomysły? Skądś te stereotypy musiały się wziąć... Jestem ciekaw waszych opini :)


Ponad wielkie cycki cenię wielkie serce <3
2 w 1

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: stereotypowy mężczyzna i kobieta

#2 Post autor: maroz » wtorek, 15 maja 2012, 15:18

Być możę dwójka ze swoją chęcią pomagania innym :roll:
Co rozumiesz przez cechy kobiece? Słyszałem wiele wersji cech kobiecych i cech męskich.
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

Awatar użytkownika
Riviette
Posty: 405
Rejestracja: niedziela, 29 października 2006, 13:09
Enneatyp: Lojalista

Re: stereotypowy mężczyzna i kobieta

#3 Post autor: Riviette » wtorek, 15 maja 2012, 15:29

Te chamskie stereotypy obu płci nawiązują raczej do praczasów, kiedy naturalną rzeczą było, by facet polował, zdobywał pokarm, utrzymywał ognisko domowe i władał rodziną (8), zaś kobieta była uległa, rodząca dzieci, zajmująca się nimi, dbała o dom i przyrządzała jedzenie, choć nie wiem do jakiego enneatypu to przypasować. 2?
6w5, IEI

Awatar użytkownika
wodzu88
Posty: 129
Rejestracja: wtorek, 13 marca 2012, 15:01
Enneatyp: Dawca

Re: stereotypowy mężczyzna i kobieta

#4 Post autor: wodzu88 » wtorek, 15 maja 2012, 15:34

No właśnie: stereotypy dawniej i dziś... Dziś nieco ewoluowały... A zagadnienie mnie mega ciekawi... Taki już filozof jestem i się zastanawiam nad różnymi rzeczami :D Ale fakt, dawniej to na bank facet 8 kobieta 2. Ale obecnie są inne stereotypy. Wystarczy popatrzeć na kwejki i teksty o kobietach typu "fochus niewiadomo ocus albo kochają drani..." Ciekawi mnie jakie typy były pierwowzorami takich bajek i czy to się rzeczywiście zgadza z popularnością tych typów u tej płci.
Ponad wielkie cycki cenię wielkie serce <3
2 w 1

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: stereotypowy mężczyzna i kobieta

#5 Post autor: maroz » wtorek, 15 maja 2012, 15:37

Wszyscy jesteśmy ludźmi (i kobiety i mężczyźni) i mamy w sumie podobne potrzeby i podobnie nadajemy sens życiu. Są pewne różnice ale one są bardziej fizjologiczne niż osobowościowe. Spotykałem porządne wartościowe kobiety twarde, zdecydowane, zdeterminowane i chłodne, analityczne, introwertyczne a także ciepłych dobrodusznych wesołych i rodzinnych ugodowych mężczyzn z talentem do wychowywania dzieci. Te męskie :P kobiety i kobiecy :P mężczyźni są bardzo wartościowymi ludźmi i bardzo potrzebnymi w społeczeństwie czy własnych rodzinach. Według mnie ważne nie jest to czy ktoś jest kobiecy czy męski a to czy jest sobą i jest mu z tym dobrze.

wodzu88. Opisz mi co rozumiesz przez cechy kobiece, a co przez cechy męskie a ja wtedy wyrażę swoją opinie które typy według mnie są bardziej męskie a które kobiece.
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

Awatar użytkownika
SOS
Posty: 180
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 15:28
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: stereotypowy mężczyzna i kobieta

#6 Post autor: SOS » wtorek, 15 maja 2012, 15:51

Stereotypowo męskie typy to te, które niezbyt wysoko stawiają emocje (5,8,3), a stereotypowo żeńskie - przeciwnie - te, które stawiają je na szczycie. (2,4) Tak przynajmniej ja to widzę.
Ja jestem Ja.


One Legged Sam knows what you've been through
A journey of madness 'till the "The Drift" found you too

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: stereotypowy mężczyzna i kobieta

#7 Post autor: maroz » wtorek, 15 maja 2012, 15:54

Heh, a jedynki i szóstki to homoniewiadomo, chociaż szóstki są w dwóch gatunkach, bardziej homo lub bardziej niewiadomo :P :-)
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

Awatar użytkownika
wodzu88
Posty: 129
Rejestracja: wtorek, 13 marca 2012, 15:01
Enneatyp: Dawca

Re: stereotypowy mężczyzna i kobieta

#8 Post autor: wodzu88 » środa, 16 maja 2012, 09:08

Rozwalacie mnie komentarzami :D No właśnie chodzi o męską oziębłość i chamstwo i kobiece delikatności połączone z niewyjaśnianymi humorami :D Oczywiście to są stereotypy które nic nie mają wspólnego z rzeczywistością, ale od czegoś się narodzić musiały...
Ponad wielkie cycki cenię wielkie serce <3
2 w 1

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: stereotypowy mężczyzna i kobieta

#9 Post autor: maroz » środa, 16 maja 2012, 11:31

Spox. czułem że mnie to śmieszy to sobie zażartowałem.
To ciężko jest tak podzielić na stereotypy. ale w sumie popieram SOS
męskie -> (5,8,3)
żeńskie -> (2,4)
różnie to bywa -> (1,6) chociaż wydaje mi się że jedynka mieszanką bardziej męską niż żeńską a szóstka bardziej żeńską niż męską.

-- Posty sklejone automatycznie środa, 16 maja 2012, 11:46 --

No i dodam jeszcze jedno spostrzeżenie. Ewidentnie 8 najbardziej stereotypowo męska a 2 najbardziej stereotypowo kobieca
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

Awatar użytkownika
Ceres
Posty: 821
Rejestracja: czwartek, 17 września 2009, 23:59
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: UK

Re: stereotypowy mężczyzna i kobieta

#10 Post autor: Ceres » środa, 16 maja 2012, 14:16

A 9 i 7? Pewnie też "różnie to bywa", ale nie wiedzieć czemu, Dziewiątki uważam za bardziej żeńskie... Ale mogę nie mieć racji, bo po prostu większość 9, które znam, to właśnie dziewczyny ;)
Spotykam ludzi, szukam mądrych słów,
nie mówią nic, czego nie wiem dawno już
Na tyle, ile mogę zmieniam się...


4w5, sx/sp, EIE

Awatar użytkownika
wodzu88
Posty: 129
Rejestracja: wtorek, 13 marca 2012, 15:01
Enneatyp: Dawca

Re: stereotypowy mężczyzna i kobieta

#11 Post autor: wodzu88 » środa, 16 maja 2012, 15:02

No właśnie ja też znam z 9 same kobiety :D Ale one nie pasują do stereotypu kobiety kreowanego przez media. Raczej do stereotypu kreowanego przez islam czy ortodoksyjny judaizm. Kobiety uległej...
Ponad wielkie cycki cenię wielkie serce <3
2 w 1

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: stereotypowy mężczyzna i kobieta

#12 Post autor: atis » środa, 16 maja 2012, 17:51

Ja znam 9 zdecydowanie wiecej facetów xD to raczej 'plciowo neutralny' typ, podobnie jak 7 (u 7 nawet w niektórych opisach pojawia się takie stwierdzenie).

Postawiłabym na 2 i 8, pewnie dlatego większości przedstawicieli tych typów nie lubię - nie znoszę epatowania cechami zarówno stereotypowo męskimi jak stereotypowo żenskimi.
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: stereotypowy mężczyzna i kobieta

#13 Post autor: boogi » czwartek, 17 maja 2012, 00:58

Różnie to się przedstawia.
Najczęściej postrzega się typy poprzez ich główny Ośrodek. I tak: typy emocjonalne (2, 3, 4) to typy prezentujące stereotypowe cechy kobiece (emocje, empatia, związanie z obrazem siebie w oczach innych), typy intelektualne prezentują stereotypowe cechy męskie (chłodne spojrzenie, brak emocji, niezależność od opinii innych), zaś typy działania są androgyniczne.
Niektórzy też przedstawiają jako kobiece typy wycofane (4, 5, 9 - jako że kobiety stereotypowo mają być ciche i nieprzeszkadzające), jako męskie typy agresywne (3, 7, 8 - jako zdobywające to, co chcą) oraz jako androgyniczne typy asertywne (1, 2, 6 - jako posiadające cechy obu wcześniej wymienionych triad).
Oczywiście istnieją też inne spojrzenia na sprawę - wszystko w sumie zależy od tego, co uznamy za stereotyp: zarówno gdy myślimy o płciach, jak i o triadach czy enneatypach. Gdyż jedne stereotypy mówią o kobietach miłych i potulnych, a inne o krzykliwych jędzach. Jedne stereotypy mówią o mężczyznach dzikich i nagłych, a inne o chłodnych i opanowanych. I tak bez końca :)

Ciekawostka:
Riviette pisze:Te chamskie stereotypy obu płci nawiązują raczej do praczasów, kiedy naturalną rzeczą było, by facet polował, zdobywał pokarm, utrzymywał ognisko domowe i władał rodziną (8), zaś kobieta była uległa, rodząca dzieci, zajmująca się nimi, dbała o dom i przyrządzała jedzenie, choć nie wiem do jakiego enneatypu to przypasować. 2?
Te chamskie stereotypy dotyczą czasów, w których człowiek oswoił ogień, zaczął wytwarzać narzędzia, tworzył osady i żył z rolnictwa.
Ewolucyjnie, w jeszcze dawniejszych czasach, nie istniały aż takie podziały, ponieważ plemię wędrowało i dobytek oraz dzieci na plecach niosły obie płcie. Obie płcie były też potrzebne do przetrwania plemienia i ogólnie równouprawnione*. Tak twierdzą antropologowie, wystarczy też spojrzeć na plemiona łowieckie (nieliczne do dzisiaj istnieją; nie myślę o tych plemionach, które z naszego punktu widzenia są prymitywne, ale jednak są na tyle rozwinięte że potrafią uprawiać rolę).
W momencie, w którym człowiek się osiedlił, to rola kobiety przestała być ważna, ale to są niedawne (patrząc z punktu widzenia czasu istnienia ludzkości - przedstawicieli gatunku Homo istniejących ok. 3 mln lat) czasy - 200 tys. lat. Innymi słowy, przez pierwsze 94% czasu istnienia gatunku ludzie prowadzili tryb życia łowiecko-zbieracki, zaś dopiero ostatnie 6% czasu istnienia to tryb osiadły.
Czyli: kiedy człowiek polował, to było równouprawnienie bo plemię wędrowało i był równy podział obowiązków. Kiedy człowiek osiadł, to przestał polować i zaczął uprawiać rolę i dopiero wtedy rola kobiety stała się mniej ważna (bo przestała być kobieta po prostu potrzebna przy przetrwaniu - mężczyzna umiał z roli wyżyć samodzielnie, więc kobieta była już tylko do rozmnażania potrzebna). Nie może być więc mowy o jakże często i chętnie wspominanym przez "macho" oraz powtarzanym bezrefleksyjnie przez wiele kobiet typie mężczyzny-myśliwego, gdyż kiedy faktycznie był prawdziwym myśliwym to nie było mowy o tym, by kobieta utrzymywała dom (nie było stałego miejsca osiedlenia się). Może niektórych to zaboli, ale "macho" to po prostu osadnik/rolnik, zależny od miejsca zamieszkania. Również "uległa" kura domowa (rola wygodna dla wielu kobiet) to wymysł czasów osadnictwa.

W dzisiejszych czasach, po rewolucji feministycznej, jest coraz więcej facetów tzw. "epoki postfeministycznej", którzy uważają że kobieta i mężczyzna to równouprawnieni partnerzy.

*ze względu na dymorfizm płciowy, niektórzy badacze twierdzą iż człowiek pierwotny czasem wiązał się w związki monogamiczne trwające całe życie, a czasem tworzył haremy (jeden samiec oraz grupa mniejszych od niego fizycznych samic) ale także trwające całe życie - oba typy zachowań były widoczne jeszcze jakieś 200-300 lat temu na terenie Ameryki Północnej wśród nomadycznych plemion indiańskich; tak więc "równouprawnienie" też można by różnie definiować
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

ODPOWIEDZ