Enneatyp a kolor

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
eszpe
Posty: 319
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2011, 05:41
Enneatyp: Lojalista

Re: Enneatyp a kolor

#46 Post autor: eszpe » wtorek, 27 listopada 2012, 17:56

c.d dla Ninque

Kolorem Piątek jest niebieski, najzimniejsza barwa. Posiada równie wiele nawiązań co czerwony. Z takich które można podpasować pod typ Pięć to: chłód, spokój, głębia, kreatywność i uduchowienie. Czasami również powściągliwość, powagę i nieśmiałość.
Niebieski pobudza mózg do produkcji hormonu - noradrenaliny, która uspokaja i odpręża. Wpływa pozytywnie na oczy. W Iranie jest do dziś kolorem żałoby.
Ponieważ niebo i morze mają zazwyczaj tą barwę, kojarzy się z nieskończonością, ale również zimnem i chłodem.
Ma wiele odniesień w anglojęzycznych przysłowiach gdzie kojarzony jest czymś z nie tego świata lub z melancholią. "To feel blue." (czuć się smutno), "Out of the blue" (ni stąd, ni zowąd/spoza rzeczywistości). Również w polskim języku znalazł parę określeń takich jak np. "Myśleć o niebieskich migdałach".

Szóstki i jasny brąz, kolor konserwatyzmu i stabilności. Brak wiary w siebie i poczucie zagrożenia to też znaczenia przypisywane tej barwie. Kolor ziemi, kojarzy się z czymś solidnym i lojalnym. Symbol jesieni, więc przemijania i nostalgii.
Kolor franciszkańskich habitów, oznacza pokute, cierpienia i chęć podporządkowania.
W połączeniu z purpurą na ikonach Matki Boskiej, przypominał o śmiertelności człoweka. Także jedyny (chyba) kolor który pod wpływem otoczenia jest widziany inaczej przez oko ludzkie. Teb sam brązowy oglądany na białym tle będzie wyglądać na ciemniejszy niż oglądana na czarnym tle, gdzie może sprawiać wrażenie pomarańczowego.
Symbolizuje przystosowanie do otoczenia.

Zielony kolor przypisany Siódemkom, kojarzy się z życiem, harmonią, naturą. Kolor nadziei, barwa optymizmu. Kojarzony również z negatywną stroną Siódemek: niestabilnością, niepewnością i losowością, hazardem. Stoły bilardowe, stoły w kasynach i boiska są tego koloru. Również silnie kojarzony z pieniędzmi (głównie za sprawą dolara). Symbol szczęścia (zielona czterolistna kończyna). Kolor ten ma potężny relaksujący i odprężający wpływ na mózg człowieka. Odstresowuje.
Wśród muzułmaninów jest kolorem materialnego i duchowego zdrowia, barwą mądrości i proroków.
Zieleń kojarzy się z wiosną i Świętami Wielkanocnymi, czyli powrotem do życia i regeneracją sił duchowych, oraz fizycznych.
Powiedzenia takie jak "Pozielenieć z zazdrości" czy "Mieć zielone światło" też oddają ogólny wizerunek typu.

Symbolika Czerń i Bieli u Ósemki odzwierciedla dwoistość typu. Kontrast, walke dobra ze złem, które nie tak rzadko, rozgrywa się we wnętrzu samej Ósemki. Z naukowego punktu widzenia czarny widzimy gdy jakaś materia pochłania wszystkie docierające do niego promienie światłam, nie wysyłając żadnych z powrotem. Bardzo silnie kojarzony ze złem i śmiercią w kulturze europejskiej, dla kontrastu w kulturze starożytnego Egiptu i Indian kojarzony z życiem, oraz życiodajnym mułem NIlu. Po dziś dzień kojarzony z żałobą. Teologia nadała jej dwa przeciwne znaczenia - brak wiary i grzech, a jednocześnie pokore i wyrzeczenie (sutanny są czarne).
Kolor szat sędziów i prawnikó, stąd kojarzony z poszukiwaniem sprawiedliwości, powagą, władzą, dostojnością czy nawet zastraszaniem. Czarne pasy w japońskich sztukach walk oznaczają dojrzałość i wielkie doświadczenie. Kolor luksusu, wyrafinowania i elegancji.
Określenie "czarny charakter", "czarna godzina" odzwierciedla skojarzenia z tym typem.
Równocześnie sam kolor biały jest pełen sprzeczności. Przeciwieństwo czerni, zamiast pochłaniać promienie, odbija je. W naszej cywilizacji oznacza czystość, dobro, światło. Natomiast cywilizacja Chińska nadaje jej znaczenie nieszczęścia, żałoby, ubierają ją na pogrzebach. Indianie uważali ją za barwę nieurodzaju i śmierci (kolor pustyni i kości).
W sztuce chrześcijańskiej kolor szat apostołów, aniołów i archaniołów. Symbolizuje czystość i niewinność. Dlatego też suknie panny młodej są koloru białego. Jednocześnie barwa łączona z pustką, brakiem czegoś, brak życia ("blady jak trup", "śnieżne szczyty"). Również oczekiwaniem na zdarzenia, nieznane ("biała kartka papieru") Kolor egocentryzmu.
W połaczeniu z czernią symbolizuje całość, pełność np. ying-yang.

Symbolika złota, symbolu dziewiątek związane jest z uważaniem tego koloru za symbol mędrców poszukujących ukrytych wartości, zazwyczaj w sobie samym. Jest symbolem stałości. Jest również synonimem szukania celu. np. Wyprawa Argonautów po złote runo. Oznacza również doskonałość. Złote Wieki w Grecji, doskonałe i absolutnie nudne czasy. Rzeki płyneły miodem i mlekiem, sielanka itd. No i naturalnie symbol Boskości, ponieważ w każdej Dziewiątce drzemie Bóg, który czeka tylko na rozbudzenie. Jezus otrzymał obok kadzidła i mirry, otrzymał złoto. W tym kontekście symbol wiary.
Złoty kolor w ikonach oznacza samego Boga i królestwo niebieskie. Zadęcie w złoty róg w "Weselu" Wyspiańskiego symbolizuje rozbudzenie i gotowość do walki, również symbol porozumienia ponad podziałami. Kolor używany jako obietnica lepszych czasów. Czasami odbierany przez mózg jako spotęgowany żółty.


papa ludki

muahahaha
Posty: 365
Rejestracja: poniedziałek, 28 listopada 2011, 18:27

Re: Enneatyp a kolor

#47 Post autor: muahahaha » wtorek, 27 listopada 2012, 20:41

eszpe pisze:Niebieski pobudza mózg do produkcji hormonu - noradrenaliny, która uspokaja i odpręża.
Już rozumiem, dlaczego przez większość życia nie przepadałam za niebieskim – jeżeli taki flegmatyk jak ja, miałby się jeszcze bardziej odprężyć, to nie wiem co by z tego wyszło :D

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Enneatyp a kolor

#48 Post autor: Ninque » wtorek, 27 listopada 2012, 21:53

eszpe pisze:c.d dla Ninque
dziękuję ^^

eszpe pisze:Złote Wieki w Grecji, doskonałe i absolutnie nudne czasy.
Patrząc na niektórych forumowiczów trudno sie nie zgodzić z druga cześcią tego zdania. :mrgreen:
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
In3orn
VIP
VIP
Posty: 601
Rejestracja: czwartek, 28 czerwca 2007, 21:07
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Kraków

Re: Enneatyp a kolor

#49 Post autor: In3orn » środa, 28 listopada 2012, 12:43

@Ninq, bo będzie foch! : P

@Eszpe, fajne podsumowanie, tylko jakoś tak za mało zachwytu nad tym złotem : )
Don't give up! Never give up! Never back down!

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Enneatyp a kolor

#50 Post autor: Ninque » środa, 28 listopada 2012, 13:22

@In3orn ale on był wliczony w te trzy na dzisiaj czy jakis ekstra? :mrgreen:
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
eszpe
Posty: 319
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2011, 05:41
Enneatyp: Lojalista

Re: Enneatyp a kolor

#51 Post autor: eszpe » środa, 28 listopada 2012, 15:50

@Inb
Zapraszam do szukania własnych powiązań i symboli ze złotem, niezła zabawa ^^
papa ludki

Awatar użytkownika
Litowojonow
Posty: 525
Rejestracja: piątek, 17 lutego 2012, 19:17
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: punkt orientacyjny Lloyda

Re: Enneatyp a kolor

#52 Post autor: Litowojonow » środa, 28 listopada 2012, 16:46

Znalazłem powiązanie :mrgreen:

Mam obraz w nibyzłotej ramie i mi się ta rama nie podoba, bo kolor i bo za duża.
Dużo jest w tym prawdy, ale przeważa nieprawda.

ODPOWIEDZ