Czy Ennea ma wpływ i czy pomaga w nawiązywaniu znajomości?

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu

Jak Enneagram wpłynął na wasze nawiązywanie znajomości?

Enneagram jest pomocny
8
47%
Nie sprawdziłem/am Enneagramu w praktyce ale wierzę, że byłby przydatny
2
12%
Enneagramowa wiedza jest przeszkodą/nie ma znaczenia w tej kwestii
4
24%
Podejrzewam, że Ennearam byłby raczej nieprzydatny
3
18%
 
Liczba głosów: 17

Wiadomość
Autor
Pablo
Posty: 1892
Rejestracja: piątek, 11 stycznia 2008, 00:12
Enneatyp: Szef

Re: Czy Ennea ma wpływ i czy pomaga w nawiązywaniu znajomości?

#16 Post autor: Pablo » niedziela, 2 maja 2010, 10:34

Nie. Dlatego że poznając nowych obcych ludzi nie mam pojęcia o ich eneatypie - o ile 8 albo 7 czy powiedzmy 3 są w sporej mierze rozpoznawalne jak dobrze znasz samemu eneagram(przez ich ekstrawersję i znajomość niuansów eneagramu) to inne typy dopiero po jakimś czasie i niekoniecznie na gruncie towarzyskim (weźmy na przykład Cara któremu przypisałbym na 1 rzut oka typ 6w5) Jeszcze inna sprawa to że ludzie zazwyczaj nie słyszeli o eneagramie. Odkąd 3 lata temu się o nim dowiedziałem to miałem przez ten czas sporo okazji do pokręcenia się w obcych mi grupach a z moich wzmianek wśród nich o enea okazywało się że słyszało o nim mniej więcej 1 osoba na 9 - 10 z czego 80% było kobietami - chyba ze względu na to że one bardziej są zainteresowane relacjami międzyludzkimi ogólnie i bardziej są skłonne do bawienia się testami osobowości. A słyszęc o enea a znac swój typ to jeszcze inna bajka - żeby określić własny typ nie po tym naszym małym teście to trzeba jednak trochę poczytać i się wkręcić głebiej w to :) znam "*8w9" która w najlepszym przypadku była po przyjrzeniu sie jej 9w8, a okazała się z czasem 6w7.
Jakby ludzie mieli wytatuowane na czole jakim są typem to może... inna sprawa że są 8 z którymi się luzacko nie dogaduję (chociaż w kwestiach życiowych i postawach jak słucham myślimy bardzo podobnie) i 4, 6 i 7 którzy są albo moimi przyjaciółmi albo najlepszymi kumplami. Eneagram nie definiuje osobowości i sposobu bycia na polu którego ludzie się dobierają do praktycznie każdego poziomu bliższej relacji ze sobą, tylko charakter i sposób myślenia.

Ale pomóc zrozumieć inne typy pomaga bardzo :)

PS zarąbisty temat Kapar :)



Awatar użytkownika
Petroniusz
Posty: 283
Rejestracja: niedziela, 25 stycznia 2009, 15:24

Re: Czy Ennea ma wpływ i czy pomaga w nawiązywaniu znajomości?

#17 Post autor: Petroniusz » niedziela, 2 maja 2010, 12:38

Nawet nie kierując się enneagramem, czytając teorie o 9 typach osobowości człowiek zdaje sobie sprawe że lepiej nie narzucać swego zdania, tylko pogodzić się z innymki ludźmi nawet różniącymi się od nas gdyż "ten typ tak ma".
Człowiek zdaje sobie sprawe że są rózne temperamenty i przymyka oko na rózne cechy. Np. kolega na imprezie siedzi spokojnie, mało mówi to nie zadręczam go pytaniami "co taki smutny" "co taki cichy". Szanuje że ma spokojniejszy temperament i woli sobie posiedzieć w milczeniu i to jest jego sprawa.
7w6 ENTP

Awatar użytkownika
car II
Posty: 558
Rejestracja: piątek, 22 maja 2009, 18:35
Enneatyp: Indywidualista

Re: Czy Ennea ma wpływ i czy pomaga w nawiązywaniu znajomości?

#18 Post autor: car II » piątek, 7 maja 2010, 15:57

ja nawiązałem ciekawą znajomość z samym sobą, znam siebie trochę lepiej niż "przed enneagramem".
+ Nowo poznani ludzie mają większe szanse na uniknięcie na wstępie plakietki "co za kretyn". Na pewno E ma w tym swoje zasługi.
-Z drugiej strony chyba poznawanie ludzi wcześniej było bardziej ekscytujące, a oni bardziej nieprzewidywalni i ciekawi. A wiedza o nich wypływała z tego co się zaobserwowało samemu nie z E.
Podróżując na rumaku akceptowanych emocji, poszukując siebie wprowadzam do doliny łez,teorie sensu życia przez afirmację samego życia we wszystkich jego przejawach odbitych w zwierciadle sztuki.

Awatar użytkownika
Yumi
Posty: 35
Rejestracja: sobota, 9 maja 2009, 20:51

Re: Czy Ennea ma wpływ i czy pomaga w nawiązywaniu znajomości?

#19 Post autor: Yumi » piątek, 7 maja 2010, 22:13

Nie wiem czy tak bezpośrednio pomógł mi w nawiązywaniu znajomości ale pomógł mi zrozumieć trochę ludzi i ich zachowania, do tej pory było to całkiem sporą zagadką dlaczego postępuję w taki a nie inny sposób, być może enneagram nie do końca odzwierciedla zachowania ale jednak pomógł mi ich "poszufladkować" i poukładać świat, wszak celem piątki jest poznanie wszystkiego co ją otacza, w tym także ludzi :)

ODPOWIEDZ