Motywy senne

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Wanda
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 20 marca 2010, 21:00
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Motywy senne

#76 Post autor: Wanda » niedziela, 21 marca 2010, 12:51

yusti pisze:
Wanda pisze:Pociągi.
http://www.sennik.biz/sennik-pociag/
O zgrozo.. Gdyby wierzyć sennikom... :D
'widzieć pędzący pociąg: zmiany
stojący: niezadowolenie, opóźnienie powziętych planów
spóźniający się pociąg: bieg wzdłuż peronu za odjeżdżającym pociągiem symbolizuje tęsknotę za nieobecnym lub oddalonym od nas emocjonalnie ojcem
próżne wagony: niepowodzenie, zmartwienie, straty'
Tragedia. ;D Marna przyszłość mnie czeka... ;D


4w5

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Motywy senne

#77 Post autor: yusti » niedziela, 21 marca 2010, 15:24

.
Ostatnio zmieniony czwartek, 14 października 2010, 20:44 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Motywy senne

#78 Post autor: Venus w Raku » niedziela, 21 marca 2010, 21:05

Mam takie skojarzenie z pociągem, że może on oznaczać własne wnętrze, osobę śniącą. To co się dzieje w pociągu może być odbiciem tego, co się dzieje w środku nas, a to co na zewnątrz odbiciem tego, co dzieje się w środowisku. Na przykład pociąg jadący przez morze: zalewaja mnie morze uczuć z zewnątrz. Jedziemy do obozu koncentracyjnego: boję się zniewolenia, śmierci, zagłady, lub postrzegam życie jako tyranię. Ale interpretacja należy do osoby śniącej.

U mnie jest ciągle wątek z walizką. Pakuję walizkę i nie mogę jej spakować, gubię walizkę, pilnuję walizki. Ten wątek akurat jest dla mnie oczywisty, bo żyję na obczyźnie i postrzegam życie jako bycie w ciągłej podróży, a trudności z walizką jako niemożność powrotu do kraju.
1w9, 6w5, sp/sx

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Motywy senne

#79 Post autor: yusti » niedziela, 21 marca 2010, 21:42

.
Ostatnio zmieniony czwartek, 14 października 2010, 20:44 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mandala
VIP
VIP
Posty: 502
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2008, 10:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Motywy senne

#80 Post autor: Mandala » poniedziałek, 22 marca 2010, 18:49

Pociąg kojarzy mi się z podróżą (życiową) po wyznaczonych torach. Do pociągu się wsiada, a on już sam jedzie, nie trzeba kontrolować tego gdzie, za to można w jego wnętrzu się przemieszczać, poznawać ludzi. Czyli mogłoby to oznaczać skupienie się na wewnętrznym świecie i mniejszą ingerencję w świat zewnętrzny, podążenie już przyjętymi za właściwe drogami postępowania. Ciekawe jest więc złamanie konwencji, pociąg jadący np. po morzu mógłby oznaczać "odpłynięcie", użycie tradycyjnych środków do niecodziennych celów. Może to być zarazem fascynujące, jak i niebezpieczne, w zależności od tego, gdzie się w ten sposób dojedzie. Oczywiście też może się nam śnić coś, z czym mamy dużo do czynienia na jawie i wiąże się nam z jakimiś myślami, uczuciami. Najistotniejsze jest czym dany motyw jest dla samego śniącego. W każdym razie to by pasowało do snów Czwórek.

Walizka za to w kontekście ciągłej podróży (braku swojego miejsca?), przeprowadzek (czyli zabierania ze sobą wszystkiego, co się ma i zmianami), skojarzyła mi się... z kontrolą. Zamknięcie w niej i pilnowanie swojego dorobku, trzymaniem wszystkiego w jednym miejscu, chronienie przed obcymi i czynnikami z zewnątrz, ograniczenie tylko do najpotrzebniejszych rzeczy, które zmieszczą się w ramach walizki... Ale to tylko skojarzenia. ;-)
......................................................................... ZŁOTY ŚRODEK!
6 z mocnym wpływem obu skrzydeł - kiedyś nauczę się latać
"Jeśli nie wiesz do jakiego portu zmierzasz, żaden wiatr nie jest ci sprzyjający"

Awatar użytkownika
Matea
Posty: 1162
Rejestracja: sobota, 28 kwietnia 2007, 19:40
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: z wnętrza :>
Kontakt:

Re: Motywy senne

#81 Post autor: Matea » poniedziałek, 22 marca 2010, 22:32

Mandala pisze:Pociąg kojarzy mi się z podróżą (życiową) po wyznaczonych torach. Do pociągu się wsiada, a on już sam jedzie, nie trzeba kontrolować tego gdzie, za to można w jego wnętrzu się przemieszczać, poznawać ludzi. Czyli mogłoby to oznaczać skupienie się na wewnętrznym świecie i mniejszą ingerencję w świat zewnętrzny, podążenie już przyjętymi za właściwe drogami postępowania.
Życie jako samospełniające się przeznaczenie ?

Perłowa Łódź - coś pięknego.
"Ja nie jestem szalony. Mnie tylko interesuje wolność" - Jim Morrison

_ 4w5_ (ENFj)

"A ja włóczęga, niespokojny duch
Ze mną można tylko
w dali znikać cicho..."

"Together we stand, divided we fall" - Pink Floyd

Awatar użytkownika
bodzios
Posty: 695
Rejestracja: poniedziałek, 18 stycznia 2010, 23:06
Enneatyp: Obserwator

Re: Motywy senne

#82 Post autor: bodzios » poniedziałek, 22 marca 2010, 23:16

Taaa, pociągi też mi się czasem śnią, a konkretnie jedna sytuacja z nimi związana. Przechodzę przez przejazd kolejowy, nagle się potykam, "odbiera mi nogi", upadam, a tu nadjeżdża lokomotywa, wesoło sobie pogwizdując. Zawsze budę się w momencie, gdy pociąg jest kilka metrów ode mnie...
Spadanie w nicość to chyba jeden z popularniejszych motywów, który śni mi się naprawdę często. Budzę się po kilku sekundach lotu.
Natomiast snem, który przez pewien czas był dominującym, a później spełniło się to, co było jego znaczeniem wg senników, było wypadanie zębów, w sumie jednego zęba, sposoby były przeróżne, czasem absurdalne, ale moją paszczękę na okrągło opuszczał ten sam kieł. A słowo ciałem się stało...
Obecnie nie potrafię zapamiętać praktycznie żadnego snu, zue feng shui w domu chyba mam.
No UPS - no party. :(

Awatar użytkownika
kama.zielona
Posty: 922
Rejestracja: niedziela, 12 kwietnia 2009, 00:33
Enneatyp: Obserwator

Re: Motywy senne

#83 Post autor: kama.zielona » wtorek, 23 marca 2010, 00:11

Dawno nie interpretowałam żadnego snu. Dawajcie tu coś ciekawego do ćwiczeń! :D
Uważam siebie za inteligentnego, wrażliwego człowieka o duszy błazna, która przejmuje nade mną kontrolę w najważniejszych chwilach.

Awatar użytkownika
Mandala
VIP
VIP
Posty: 502
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2008, 10:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Motywy senne

#84 Post autor: Mandala » wtorek, 23 marca 2010, 01:56

Bardzo proszę, interpretuj to, co masz wyżej opisane, ale enneagramowo, pod kątem typu śniącego. ;-)
......................................................................... ZŁOTY ŚRODEK!
6 z mocnym wpływem obu skrzydeł - kiedyś nauczę się latać
"Jeśli nie wiesz do jakiego portu zmierzasz, żaden wiatr nie jest ci sprzyjający"

Awatar użytkownika
kama.zielona
Posty: 922
Rejestracja: niedziela, 12 kwietnia 2009, 00:33
Enneatyp: Obserwator

Re: Motywy senne

#85 Post autor: kama.zielona » wtorek, 23 marca 2010, 12:37

Hmm pomyślałam trochę nad snem bodziosa pod kątem enneagramowym. Punktem wyjściowym będzie tu ustalenie symboliki. Zakładam, że pociąg w tym kontekście to życie, które toczy się ustalonym torem, los- jak wiadomo pociągiem nie da się pojechać do tyłu, skręcić w bok- takie przedstawienie życia może wskazywać na to, że śniący postrzega je jako niezmienne- to znaczy gdzieś tam świadomie lub nieświadomie wie, że nie ma na nie wpływu bądź ten wpływ jest znikomy. Odniesienie do typu enneagramowego: piątki nie chcą się poddać życiu tak jak na przykład...9- dziewiątki najczęściej nie mają nic przeciwko, by życie płynęło, a los zwalniał je z podejmowania decyzji. Piątka raczej chce to zmieniać. Są to nieudane próby zmiany śpiącego, a wskazuje na to przewrócenie się o tory.

Dalej już nie mam czasu pisać. Najważniejsza jest tu opinia bodziosa- czy ta interpretacja jest zgodna z jego faktycznym stanem. Interpretowałam ten sen zgodnie z moimi odczuciami.
Uważam siebie za inteligentnego, wrażliwego człowieka o duszy błazna, która przejmuje nade mną kontrolę w najważniejszych chwilach.

Awatar użytkownika
runeii
Posty: 138
Rejestracja: sobota, 27 lutego 2010, 21:09
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

Re: Motywy senne

#86 Post autor: runeii » wtorek, 23 marca 2010, 21:38

Najczęściej powracającym u mnie motywem jest... koniec świata. Zwykle śni mi się albo ten moment tuż przed, kiedy już wiadomo, że niczego nie da się powstrzymać (a co najwyżej odetchnąć z ulgą i czekać) albo to, co zostaje po, czyli post-apokaliptyczne ziemie jałowe, sypiące się ruiny oraz garstka zszarzałych i skarlałych ocalałych, którzy muszą się ukrywać przed atakiem radioaktywnych anomalii pogodowych. Nie są to zwykle koszmary, a raczej ponure lecz intrygujące obrazy, nierzadko wplecione we wcale logiczną fabułę, która z powodzeniem mogłaby się znaleźć w jakiejś cyberpunkowej powieści. Co mnie dziwi to to, że nie czytam literatury SF, nie oglądam ani nie gram w nic, co mogłoby posłużyć jako podstawa do takich snów...
A innym często powtarzającym się motywem jest woda. Najczęściej jakaś nieruchoma, w której widzę odbicie drzew, chmur czy innych dekoracji.
Odkryj wszystkie sprzeczności w poniższym zestawieniu:
5w4
MBTI: ENFP
Socjonicznie: Ni-EIE lub Ni-LIE.

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Motywy senne

#87 Post autor: Venus w Raku » poniedziałek, 29 marca 2010, 10:46

Matea pisze:A ja miałam ostatnio dziwny psychologiczny sen...

Śniło mi się ,że byłam obiektem jakiejś dziwnej romantyczno - erotycznej fascynacji ze strony osobnika płci żeńskiej ,którą chyba znałam ,ale nie jestem pewna. Wiem ,że to się ciągnęło jakiś czas i ta osoba strasznie pragnęła ,żeby odwzajemniła tą uczucie/ fascynację ,nie wiem jak to nazwać... To było DZIWNE.
Też od jakichś 2 tygodni śni mi się, że ciągle jest koło mnie druga dziewczyna. Raz się na nią złoszczę, innym razem boję się jej panicznie, a jeszcze innym razem tańczymy, lub mamy przyjemne przygody. W każdym śnie ta osoba wygląda inaczej i nie jest mi znana, ale nie odstępuje mnie na krok. Doczytałam się, że śnienie drugiej osoby tej samej płci oznaczać może nasze alter ego. Romantyczno-erotyczna fascynacja osobą tej samej płci, która jest nieznana nie ma nic wspólnego z erotyzmem, ale może oznaczać zadowolenie z siebie i akceptację siebie.

@runeii: Apokalipsa może oznaczać trasformację w życiu, ale że nie jest to koszmar i występuje stojąca woda z dobiciem zieleni, to ta transformacja nie przysparza trudności.
1w9, 6w5, sp/sx

bruno dievs
Posty: 796
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 00:58

Re: Motywy senne

#88 Post autor: bruno dievs » wtorek, 30 marca 2010, 00:18

Mam często taki motyw w snach, że gdy napotykam jakąś przeszkodę, to podskakuję i zaczynam latać. Jednak po czasie tracę kontrolę nad lotem i porywa mnie w górę. Łapię się wtedy różnych rzeczy - gałęzi drzew, słupów, kominów - żeby nie oddalić się zbytnio od powierzchni ziemi. Jak to interpretować? ;)

Niedawno śniło mi się goniłem przez las czarnego jednorożca, potem chowałem się w zbożu przed wojskami nazistów.
639f3d3b99876f1c9f27f68ea08dcbb8

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

Re: Motywy senne

#89 Post autor: Absynt » wtorek, 30 marca 2010, 12:42

IMO nie traktujesz życia zbyt poważnie. Raczej lekko. Dla Ciebie to przygoda.
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

Awatar użytkownika
Mandala
VIP
VIP
Posty: 502
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2008, 10:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Motywy senne

#90 Post autor: Mandala » wtorek, 30 marca 2010, 14:17

Albo z jednej strony chcesz uciec od czegoś w taką beztroskę, świat fantazji, ale boisz się tego oderwania od rzeczywistości. Rozdarcie między stąpaniem twardo po ziemi (5), a bujaniem w obłokach jako ucieczką od przeszkód (4)? ;-)
......................................................................... ZŁOTY ŚRODEK!
6 z mocnym wpływem obu skrzydeł - kiedyś nauczę się latać
"Jeśli nie wiesz do jakiego portu zmierzasz, żaden wiatr nie jest ci sprzyjający"

ODPOWIEDZ