Czy wynik testu zgadza się z rzeczywistością?

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu

Czy wynik testu zgadza się z rzeczywistością?

Czas głosowania minął wtorek, 9 stycznia 2007, 15:19

tak, calkowicie
20
45%
w większości tak
21
48%
w połowie
3
7%
w większości nie
0
Brak głosów
wogóle się nie zgadza
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 44

Wiadomość
Autor
ktośtam
VIP
VIP
Posty: 973
Rejestracja: poniedziałek, 25 grudnia 2006, 19:25

Czy wynik testu zgadza się z rzeczywistością?

#1 Post autor: ktośtam » wtorek, 26 grudnia 2006, 15:19

Niedawno zacząłem zastanawiać się, czy typy osobowości, które są porzedstawione w Enneagramie pozwalają na wiarygodne i w miarę dokładne określenie czyjejś osobowości. Wydaje mi się, że nie. Są przecież ludzie, którzy nie pasują do żadnego z tych typów (np. moja siostra, ktorej za każdym razem wychodzi inny wynik i z żadnym się nie zgadza), wewnątrz typów ludzie są także bardzo zróżnicowani. Na przykład ja znam wiele osób o teoretycznie podobnej do mnie osobowości, z którymi nie jestem w stanie znaleźć wspólnego języka.

A jak wam się wydaje? W jakim stopniu wasza osobowość zgadza sięz wynikiem testu i czym się różnicie od standardowego przedstawiciela waszego typu?



Awatar użytkownika
Kiciak
Posty: 384
Rejestracja: piątek, 27 października 2006, 19:12
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#2 Post autor: Kiciak » wtorek, 26 grudnia 2006, 15:35

moj wynik zgadza sie z opisem 8w7 i 8 w 99% (pisanie 99,9999...% jest bez sensu ;)), jedyne z czym sie nie zgodze to z pociagiem do uzaleznien, nigdy nie probowalam topic smutkow w alkoholu czy pic tak sobie o, jak juz to z jakis okazji ;)
tylko bym dodala kilka elementow z innego typu i juz jest piekny i pelnowartosciowy obraz mnie :D
8w7 sp/sx/so oraz wplyw z 4 i dumna z tego :D ISTP
"Szybko zmieniający się temperament, markotność, egocentryzm, gwałtowne wybuchy gniewu"
coz ;) i pragne dodac ze jestem wredna! ;)

Azula
Posty: 52
Rejestracja: czwartek, 21 grudnia 2006, 17:46

#3 Post autor: Azula » wtorek, 26 grudnia 2006, 19:51

[quote="Kiciak"], jedyne z czym sie nie zgodze to z pociagiem do uzaleznien,

Można dyskutować, bo ja znam pewnego osobnika 8w7 i jest niestety chamowatym alkoholikiem. Co gorsza, jego skrzydło 7 nosi go wszędzie - generalnie chleje poza domem i potrafi nie wrócić do niego przez nawet 2 tygodnie, mimo ze atmosfera w domu tego nie uzasadnia. To spokojny dom, a jedyny awanturnik w tym domu to właśnie ów 8w7.

Azula
Posty: 52
Rejestracja: czwartek, 21 grudnia 2006, 17:46

#4 Post autor: Azula » wtorek, 26 grudnia 2006, 19:55

bez wątpienia każdego człowieka można przypisać do danego typu. To że nie każdy to potrafi, bierze się stąd, że niektórzy ludzie niewiele o sobie wiedzą. A co do ankiety zawartej w tej witrynie - jeżeli komuś nie wystarcza - polecam pytania zawarte w "Enneagram w działaniu" oraz szerokie opisy zawarte tak w tek książce jak i u H. Palmer.
Ja się definiowałam na podstawie lektury H. Palmer i nie miałam zbyt wielkiego problemu.

Awatar użytkownika
Merrique
Posty: 22
Rejestracja: środa, 6 grudnia 2006, 17:03
Lokalizacja: sama nie wiem...

#5 Post autor: Merrique » wtorek, 26 grudnia 2006, 19:58

Azula pisze:
Kiciak pisze:, jedyne z czym sie nie zgodze to z pociagiem do uzaleznien
Można dyskutować, bo ja znam pewnego osobnika 8w7 i jest niestety chamowatym alkoholikiem. Co gorsza, jego skrzydło 7 nosi go wszędzie - generalnie chleje poza domem i potrafi nie wrócić do niego przez nawet 2 tygodnie, mimo ze atmosfera w domu tego nie uzasadnia. To spokojny dom, a jedyny awanturnik w tym domu to właśnie ów 8w7.
Oczywiście, że na to nie ma reguły. Poprostu mamy czasami skłonności do różnych używek. Ja nie mam takiego problemu, nie palę, nie biorę narkotyków, nie nadużywam alkoholu, ale nie wiem czy jakby w moim życiu pojawiło się coś z czym nie potrafiłabym sobie poradzić, to czy przypadkiem nie sięgnęłabym po alkohol albo inne używki. Mimo że wiem iż to niczego by nie rozwiązało, jednak takie myśli czasami mnie nawiedzają. Myślę, że to jest właśnie u mnie ta skłonność do używek, ale jak narazie skutecznie tłumiona...

Co do zgodności z opisem mojego typu to zgadza się on z moją osobą w 99% :wink:
Ostatnio zmieniony wtorek, 26 grudnia 2006, 20:00 przez Merrique, łącznie zmieniany 1 raz.
8w7 i w sumie dobrze mi z tym <lol>

"Jestem jak róża - niekochana więdnę
Jestem jak dziecko - odepchnięta cierpię
Lecz oczy mam suche, a usta gorące
Nie szukam bajki w życiu i walczę do końca"
Closterkeller "Graphite"

Azula
Posty: 52
Rejestracja: czwartek, 21 grudnia 2006, 17:46

Re: Czy wynik testu zgadza się z rzeczywistością?

#6 Post autor: Azula » wtorek, 26 grudnia 2006, 20:01

ktośtam pisze:Niedawno zacząłem zastanawiać się, czy typy osobowości, które są porzedstawione w Enneagramie pozwalają na wiarygodne i w miarę dokładne określenie czyjejś osobowości. Wydaje mi się, że nie. Są przecież ludzie, którzy nie pasują do żadnego z tych typów (np. moja siostra, ktorej za każdym razem wychodzi inny wynik i z żadnym się nie zgadza), wewnątrz typów ludzie są także bardzo zróżnicowani. Na przykład ja znam wiele osób o teoretycznie podobnej do mnie osobowości, z którymi nie jestem w stanie znaleźć wspólnego języka.

A jak wam się wydaje? W jakim stopniu wasza osobowość zgadza sięz wynikiem testu i czym się różnicie od standardowego przedstawiciela waszego typu?
Nie ma różnic, przynajmniej co do opisów zawartych w przytaczanych przeze mnie wyżej pozycjach. Jeżeli twoja siostra nie potrafi się określić, zrób to za nią, o ile na tyle ją znasz. Ja nikomu nie daję ankiety do wypełnienia. Znam na tyle enneagram, że przeważnie bez trudu określam typ człowieka, a przynajmniej jego kategorię. Niekiedy wystarczy na człowieka popatrzeć, żeby wiedzieć KIM jest. Nawet nie musi się odzywać.
Rzadko mi się zdarza, że mam z tym problem, chociaż zgodz ę się z tym że bywają ludzie mało wyraziści i trzeba nad nimi pomyśleć albo bliżej poznać, by ich określić.

Azula
Posty: 52
Rejestracja: czwartek, 21 grudnia 2006, 17:46

#7 Post autor: Azula » wtorek, 26 grudnia 2006, 20:06

ktośtam pisze:Azula, jak można niewiele wedzieć o sobie? Przecież każdy najlepiej zna samego siebie :P
Większość ludzi ma jakieś wyobrażenie o sobie i wydaje im się że dużo o sobie wiedzą, ale zapytaj np 2 dlaczego pomaga ludziom. Da ci 100 odpowiedzi, natomiast żadna z nich nie będzie brzmiała: bo mam wewnętrzny przymus i jestem uzależniona od ludzi.
Wyobrażenie o sobie to nie to samo co wiedza o sobie i rzetelna znajomość siebie.

ktośtam
VIP
VIP
Posty: 973
Rejestracja: poniedziałek, 25 grudnia 2006, 19:25

#8 Post autor: ktośtam » wtorek, 26 grudnia 2006, 20:30

Da ci 100 odpowiedzi, natomiast żadna z nich nie będzie brzmiała: bo mam wewnętrzny przymus i jestem uzależniona od ludzi.
A może w tym konkretnym przypadku jest inaczej? Wydaje mi się, że każdy jest inny i może kierować się różnymi rzeczami. Owszem, istnieją grupy ludzi o mniej lub bardziej podobnych cechach - ale nie mogę zrozumieć, jak ktoś na podstawie kilku pytań może lepiej niż ja wiedzieć, jaki są motywy mojego postępowania?

Red
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 26 grudnia 2006, 22:02
Lokalizacja: Kielce

#9 Post autor: Red » wtorek, 26 grudnia 2006, 23:32

wiec tak, jesli chodzi o wspomniane 8 i chamowatych alkoholikow... nie bede sie klocic czy 8 to alkoholicy czy nie, bo ludzie sa stawiani w roznych sytuacjach zyciowych, a typ enneagramu tylko moze uzasadnic reakcje na sytuacje... alkoholik, jak alkoholik, nic przyjemnego, ale taka 8 musi byc wyjatkowo nieprzyjemna, bo zapewne widac jej cechy towarzyszace władzy, czyli ciagłe oburzenie, kiedy slyszy o problemie, 8 zawsze bedzie uwazac ze wszystko z nia jest ok i ze nie to ona jest alkoholikiem, tylko inni sa dziwni bo nie piją, ogolnie niezły agresor :? biorac taka sytuacje np 7 zapewne bedzie sie upierac ze nie jest alkoholikiem, bo alkoholik to zlo, a swiat musi byc pozytywny nie? z reszta gdzie by mnie cos złego dosieglo, phi... jak sie wypije swiat jest piekny... 4 bedzie sie uzalac jaki swiat jest zly i do jakiego stanu ja doprowadzil... oczywiscie nie znam alkoholikow, to tlyko moja teoria, ktora mozna by dopasowac do kazdego typu... ale co tu rozprawiac o chamowatych alkoholikach 8, czy sa jacys alkoholicy wiecznie piekni i usmiechnieci?

a co do temtu: ja 7w8 i wszystko sie zgadza, to tak dla formalnosci
Carpe Diem! (czyt. 7w8)
Don't worry be happy! (7w8 przyp. red.)

Azula
Posty: 52
Rejestracja: czwartek, 21 grudnia 2006, 17:46

#10 Post autor: Azula » środa, 27 grudnia 2006, 17:03

... ale co tu rozprawiac o chamowatych alkoholikach 8, czy sa jacys alkoholicy wiecznie piekni i usmiechnieci?

Alkohol z biegiem czasu wyniszcza fizycznie, wię oni nie są wiecznie piękni ani uśmiechnięci. Ale wielu z nich pije w 4 ścianach i nie odstawia wściekłych awantur.

Awatar użytkownika
lusylia
Posty: 383
Rejestracja: sobota, 14 października 2006, 06:05
Lokalizacja: chi town

#11 Post autor: lusylia » czwartek, 28 grudnia 2006, 10:08

Jak juz pisalam gdzieniegdzie, to jestem 1 w 50% a reszta 50% to mieszanka 7, 4, 9, 6 i 8.
1w9, INFJ/j, sx/sp/so (silny zwiazek z polaczeniami 7 i 4, oraz i8i6)
___
Oh laughing man
What have you won?
Don't tell me what cannot be done.

Kikijuro
Posty: 499
Rejestracja: sobota, 21 października 2006, 21:54

#12 Post autor: Kikijuro » czwartek, 28 grudnia 2006, 11:00

No to po raz pierwszy gdy rozwiązałem test to było dość dawno wyszło mi 9w1, byłem zszokowany trafnością, ale dzisiaj gdy tak się bardziej zastanawiam i po przeczytaniu wielu rzeczy na ten temat, wydaje mi się że jestem bardziej 5 niż 9,
ahhhże też takie rzeczy zawsze spotykają mnie :wink: :D

EDIT po chwili: :wink:
Chociaż nie jestem pół na pół :wink:

Epikurejczyk:)
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 28 grudnia 2006, 16:39

#13 Post autor: Epikurejczyk:) » czwartek, 28 grudnia 2006, 16:49

ja uważam ze enneagram ujmuje ludzi w poszczegolne typy osobowosci w ytaki sposob ze kazdy ma w sobei cos z kazdego typu, jednak szczegoleni zwizany jestze swoim. Z włąsnego kilkuletniego doswiadcznie wypowiem sie ze naprawde kazdy czlowkiek ma jakies przypozadkowanianie ktre w jakims okreslonym prawdoipodoineiswtwie okresla jego reakcje i zachowania w poszegolnych sytuacjach. Maprawde widze w otoaczajacym mnie swiecie ze od regul ennegtramu (czyli kazdy jest jakim typem lub ma skrzydlo) nie ma wyjatku. PRzejscia, skrzydla wszsytko co Ennegram zaklada zgadza sie w jakism tam stopniw zazwyczaj bardzo duzym. :)

Awatar użytkownika
Jakiś_Ktoś
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 26 grudnia 2006, 23:47

#14 Post autor: Jakiś_Ktoś » czwartek, 28 grudnia 2006, 20:40

W moim przypadku wszystko zgadza się w 100%. Z tego co wiem moim znajomym tak samo. Wszyscy byli zaskoczeni tym, że taki test może ujawnić nieznane zakamarki ich osobowości. Jak dla mnie to też jest to niezwykłe:D
Po prostu... 3w2... I wszystko jasne;]

Selena
Posty: 22
Rejestracja: środa, 29 listopada 2006, 16:05
Lokalizacja: z miasta

#15 Post autor: Selena » czwartek, 4 stycznia 2007, 17:50

Z testem zgodzę się z 99%, ale mam pewne zatrzeżenia. Jestem 4w5, a mam bardzo dużo ósemkowych cech, np. łatwo popadam w nałogi, gdy wpadam z złość potrafię pociąć sobie włosy nożyczkami, tupać nogami i gryźć swoje ciało. Umiem również kierować ludźmi, nad którymi mam kontrolę (moi najbliżsi). Tak właśnie traktowałam moją przyjaciółkę i może dlatego odeszła.
LICZ TYLKO NA SIEBIE!
4w5

ODPOWIEDZ