Rozpoznanie enneagramowych typów 'na pierwszy rzut oka'

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
kangur
Posty: 547
Rejestracja: wtorek, 22 lutego 2011, 19:38

Re: Rozpoznanie enneagramowych typów 'na pierwszy rzut oka'

#151 Post autor: kangur » poniedziałek, 28 listopada 2011, 22:38

na pierwszy rzut oka wydała mi się przede wszystkim introwertykiem, przeszła mi przez myśl właśnie 4 i 9.
Nie wiem jakie masz kontakty z siostrą, ale może po prostu nie ujawnia tych połączeń w domu :) . Moje połączenie z 2 jest b. silne, ale między znajomymi. W rodzinie zachowuję się bardziej jak 5, całą emocjonalność chowam do kieszeni. Jedynkowości też nikt się u mnie nie dopatrzy. Wogóle wiedzą oni o mnie nie wiele więcej niż jak mam na imię :lol: .



Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

Re: Rozpoznanie enneagramowych typów 'na pierwszy rzut oka'

#152 Post autor: SuperDurson » wtorek, 29 listopada 2011, 16:04

atis pisze:co do socjoniki, to kompletnie nie wiem, gdzie jej szukać - oprocz tego ze wedle wszelkich standardów jest introwertyczką, czasem tak silnie, ze ludzie zgrzytają zębami z rozpaczy nad niemożnością luznej komunikacji z nią.
Z introwertykami się super gada bo Ci nie przerywają :mrgreen:

Strzelałbym w EII.
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: TakToJa - pomoc w typowaniu

#153 Post autor: maroz » poniedziałek, 11 czerwca 2012, 19:52

Brakuje mi jasnego uporządkowanego systemu do szybkiej wstępnej identyfikacji typów i poziomów zdrowia, oraz systemu który dawał by szybkie porady i narzędzia do pracy nad sobą.
Czy takie coś jest możliwe do opracowania lub gdzieś istnieje na forum lub w książkach?

przeniesione do odpowiedniejszego wątku /boogi
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Rozpoznanie enneagramowych typów 'na pierwszy rzut oka'

#154 Post autor: boogi » poniedziałek, 11 czerwca 2012, 21:15

Widzę, że oba forumowe ENTjoty poszukują takiej samej szybkiej ścieżki. Uważam, że jeżeli takowa istnieje - to wymaga dużego doświadczenia w posługiwaniu się Enneagramem. Innymi słowy, szybkości typowania można nauczyć się z czasem.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: Rozpoznanie enneagramowych typów 'na pierwszy rzut oka'

#155 Post autor: maroz » poniedziałek, 11 czerwca 2012, 21:35

Co wskazuje też że brakuje prawdopodobnie jakiś testów czy metod czy teorii które by ten proces ułatwiały mniej lub bardziej doświadczonym typującym.
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

bruno dievs
Posty: 796
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 00:58

Re: Rozpoznanie enneagramowych typów 'na pierwszy rzut oka'

#156 Post autor: bruno dievs » poniedziałek, 11 czerwca 2012, 21:42

@boogi, ten drugi forumowy entj to kto?
639f3d3b99876f1c9f27f68ea08dcbb8

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Rozpoznanie enneagramowych typów 'na pierwszy rzut oka'

#157 Post autor: boogi » poniedziałek, 11 czerwca 2012, 23:02

Ten który założył niniejszy temat ;) czyli Durson (zapomniałem przez chwilę, że jest was więcej)
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: Rozpoznanie enneagramowych typów 'na pierwszy rzut oka'

#158 Post autor: maroz » poniedziałek, 11 czerwca 2012, 23:16

To takie ENTj chyba by optymalizować to co się da i na szczęście conajmniej 1/20 razy nam się jakieś dobre rozwiązania znaleźć udaje ;-)
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Rozpoznanie enneagramowych typów 'na pierwszy rzut oka'

#159 Post autor: boogi » poniedziałek, 11 czerwca 2012, 23:22

Proponuję przeczytać 4 pierwsze strony wątku (posty z roku 2008). Nie tak dużo roboty, za to wiele wiedzy, i wniosek końcowy jest wartościowy.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: Rozpoznanie enneagramowych typów 'na pierwszy rzut oka'

#160 Post autor: maroz » poniedziałek, 11 czerwca 2012, 23:37

Istnieje hipotetyczna możliwość by zastosować logikę rozmytą lub sztuczną inteligencję jako podstawę modelu, który by szybko i dosyć skutecznie klasyfikował typy w oparciu o prosty test. Pozwalało by to diagnozować typy na pierwszy rzut oka i było by doskonałym narzędziem wzbogacającym pracę eksperta.
Stworzenie takiego narzędzia wymaga wiedzy eksperckiej na poziomie który tylko ty Boogi pewnie posiadasz lub znacząco większym połączonej z profesjonalną wiedzą informatyczną + badania praktyczne z udziałem różnych osób i enneatypów.
Generalnie mój wniosek => Szkoda na to czasu
Spoiler:
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Rozpoznanie enneagramowych typów 'na pierwszy rzut oka'

#161 Post autor: Kapar » wtorek, 12 czerwca 2012, 06:22

Prosty test? W Enneagramie im prostrzy test, tym gorszy. Jedyny jakoś miarodajny tests ennea ma ponad 130 pytań a nie jest doskonały. Z racji, że Enneagram jest typologią dynamiczną i typy zawsze się przenikają, nie da się łatwo uchwycić charakterystyki typów i oprzeć na nich "prosty test".
maroz pisze:Brakuje mi jasnego uporządkowanego systemu do szybkiej wstępnej identyfikacji typów i poziomów zdrowia, oraz systemu który dawał by szybkie porady i narzędzia do pracy nad sobą.
Czy takie coś jest możliwe do opracowania lub gdzieś istnieje na forum lub w książkach?
Słowa "szybko" i "praca nad sobą" nie idą ze sobą w parze w żadnej kombinacji. Po wczorajszym krótkim czacie z marozem domyślam się czemu zaadresował tę kwestię.
Szybka umiejętność rozpoznania typów mogłaby pozwolić na łatwiejsze ustosunkowanie się do czyjegoś typu, wykorzystanie wiedzy o tym typie, ostatecznie aby zmodyfikować swoje zachowanie i postawę. Czy to ma jakąś wartość? Śmiem twierdzić, że nie. W każdym bądź razie małą, może to działać po osiągnięciu pewnego poziomu osobistego w "dobrym byciu". Aby być w zgodzie z innymi najpierw trzeba być w zgodzie z samym sobą. Balans wewnętrzny, samoakceptacja, dobre poczucie własnej wartości, mogą emitować z nas na innych i dobrze wpływać na kontakty z innymi. Próba poprawy kontaktu z otoczeniem przez rozpoznanie tego otoczenia nie zdziała wiele w porównaniu z cementowaniem własnego samopoczucia.
Powiem więcej, wg mnie dla niektórych typów, jak 5 czy nawet 8, kontakty z innymi oparte na szeroko rozumianej wiedzy, a nie na "czuciu" drugiej osoby i "czuciu" siebie przy tej osobie, są tak naprawdę szkodliwe i tylko dystansują od wejścia na wyższy poziom zdrowia.
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: Rozpoznanie enneagramowych typów 'na pierwszy rzut oka'

#162 Post autor: maroz » wtorek, 12 czerwca 2012, 08:35

baby_kapar
Balans wewnętrzny, samoakceptacja, dobre poczucie własnej wartości, mogą emitować z nas na innych i dobrze wpływać na kontakty z innymi. Próba poprawy kontaktu z otoczeniem przez rozpoznanie tego otoczenia nie zdziała wiele w porównaniu z cementowaniem własnego samopoczucia.
Ja się z tym zgadzam z toba.
Szóstka nie rozwiąże swoich problemów szukając rozwiąznaia na zewnątrz.
Szóstka co najwyżej możę zobaczyć rozwiązanie problemu w sobie pytając się ludzi o opinie, gdyż sama własnych mechanizmów obronnych i EGO świadoma nie jest.
Strach jest często wyparty. Ktoś musi jej to uświadomić.
Dlatego nie widzę szybkiego typowania jako narzędzia do poprawienia relacji międzyludzkich szóstki, gdyż na dłuższą metę nie rozwiązuje to praktycznie nic. Ludzie i tak od szóstki odejdą i takie narzędzie stosowane do lepszego zrozumienia otoczenia jedynie odsuwa nieuniknione.
szybkie porady i narzędzia do pracy nad sobą
a tutaj ewidetnie nie miałem racji.
Nie ma prostych porad. Są tylko ewentualne długoterminowe strategie rozwoju które poszczególne typy mogą stosować na różnych poziomach PRO.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Natomiast narzędzie do szybkiego typowania ma swoje biznesowe korzyści wsparcia osoby która zajmuje się terapią tak by mogła szybciej uzyskać wstępne hipotezy do sprawdzeia.

Szybkie typowanie jest prawie nie możliwe ze względu na dużą dozę niepewności. Nie ma jasnej odpowiedzi dla każdego przypadku.
Są narzędzia specjalnie skonstruowane do rozwiązywania problemów rozmytych (sieci neuronowe, logika rozmyta) które potrafią wyciągać skomplikowane trudne do wyciągnięcia przez człowieka wnioski właśnie wszędzie tam gdzie jest duża doza niepewności.
Logika rozmyta okazała się bardzo przydatna w zastosowaniach inżynierskich, czyli tam, gdzie klasyczna logika klasyfikująca jedynie według kryterium prawda/fałsz nie potrafi skutecznie poradzić sobie z wieloma niejednoznacznościami i sprzecznościami. Znajduje wiele zastosowań, między innymi w elektronicznych systemach sterowania (maszynami, pojazdami i automatami), zadaniach eksploracji danych czy też w budowie systemów ekspertowych.
Metody logiki rozmytej wraz z algorytmami ewolucyjnymi i sieciami neuronowymi stanowią nowoczesne narzędzia do budowy inteligentnych systemów mających zdolności uogólniania wiedzy.
Właśnie problem typowania rozumiem jako problem gdzie nie ma jasnej odpowiedzi prawda / fałsz tylko jest wiele różnych niejednoznaczności i nieistotnych zachowań do przeaanalizowania i ciężko jest szybko ocenić kim ktoś jest. Można jedynie mieć kililka mniej lub bardziej prawdopodobnych hipotez z której zostanie wybrana jedna na podstawie eksperymentów lub dalszych pytań.

Koszt znalezienia takiego rozwiązania do szybkiego typowania (od miliona do dwóch milionów złotych) jest znacząco wyższy niż korzyści jakie by uzyskały osoby typujące (takie jak ja czy terapeuta)
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

Re: Rozpoznanie enneagramowych typów 'na pierwszy rzut oka'

#163 Post autor: SuperDurson » wtorek, 12 czerwca 2012, 15:10

Szybkie typowanie enneagramowe ma sens - kiedy potrzebujesz momentalnie dotrzeć i od razu użyć silnych mechanizmów psychicznych jednostki.
Kiedy chcesz sprowokować bardzo naturalną reakcję i wydobyć błyskawiczną motywację.
Ale nie jest szybkie :(

Na dzień dzisiejszy dla mnie typowanie enneagramem jest fajne ale na dobicie po chwili interakcji i sprawdzeniu poprawności wyniku - bo typowanie jest bardzo czasochłonne, niepewne i mało w gruncie rzeczy przydatne. Dla celów czysto sprzedażowych, terapeutycznych, czy samo-rozwojowych - istnieją o wiele prostsze, tańsze i skuteczniejsze tutaj systemy diagnozowania. Zupełnie inne narzędzia.

System jest genialny do profilowania długofalowych ram interakcji - tylko wtedy "na pierwszy rzut oka", "błyskawicznie", "od razu" przestaje mieć rację bytu..
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
maroz
Posty: 532
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:01
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Gdzieś w Tricity sobie lata

Re: Rozpoznanie enneagramowych typów 'na pierwszy rzut oka'

#164 Post autor: maroz » wtorek, 12 czerwca 2012, 15:20

All się zgadzam
Dla celów czysto sprzedażowych, terapeutycznych, czy samo-rozwojowych - istnieją o wiele prostsze, tańsze i skuteczniejsze tutaj systemy diagnozowania. Zupełnie inne narzędzia.
Zapuść jakieś przykłady.
Dziękuję
Kilka słów o mnie i moim życiu: http://www.youtube.com/watch?v=--fv2KOIjhM
Co mnie kręci i czym się zajmuje w czasie wolnym http://www.enneagram.pl/forum/viewtopic ... 1&p=283039
ENTj (LIE) Ennagram 6w7

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

Re: Rozpoznanie enneagramowych typów 'na pierwszy rzut oka'

#165 Post autor: SuperDurson » środa, 13 czerwca 2012, 11:56

Czego konkretnie?
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

ODPOWIEDZ