Zady i walety typów

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

#16 Post autor: Kapar » wtorek, 16 września 2008, 14:17

1.
+ są konkretne
- mówią jedna, robia drugie; są ekstremalnie nadgorliwe; wpieprzają się w życie innych w imię naprawy świata zwłaszcza gdy się o to nie prosi

2.
+ empatia
- duża nadgorliwość lecz w innym wydaniu niż jedynek, opiekuńczość, która jest tylko sposobem na kontrolowanie świata (jak coś im zacznie nie grać gotowe są wypomnieć "ile ja dla ciebie zrobiłem/am"), manipulowanie

3.
+ asertywność; dobra umiejętność współdziałania; wiedzą, czego chcą
- często mówią to, co chcesz usłyszeć, a nie jak jest naprawdę; zakładanie masek

4.
+ potrafią się w pozytywny sposób wyróżnić od otoczenia
- rozczulają się nad sobą

5.
+ umiejętność wychwytywania nieścisłości; dobrze dyskutują; zawsze znajdowałem z nimi wiele wspólnych tematów
- chłód emocjonalny; brak sygnałów zwrotnych; zbyt silne dążenie do obiektywności

6.
nie miałem przyjemności poznać żadnej szóstki, by móc o niej coś powiedzieć

7.
+ mają zdrowy dystans; duchy towarzystwa; nie obrażają się za byle co; inspirujące
- za bardzo chcą, żeby wszystko było wspaniale ze skłonnością do fałszywego obrazu rzeczywistości przy tym

8.
+ cięte poczucie humoru, którego ze świeczką szukać u innych typów
- za łatwo mogą wpadać w giew i zniecierpliwienie

9.
+ easygoing; luzik
- zrobią wszysko dla świętego spokoju; brak wyrazistości



W niektórych przypadkach trudno było zamknąć się tylko w jednym aspekcie charakteru


Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
M.
Posty: 1196
Rejestracja: czwartek, 31 stycznia 2008, 20:31
Kontakt:

#17 Post autor: M. » wtorek, 16 września 2008, 16:03

1
+ szacunek dla własnych zasad
- upierdliwość, czepianie się

2
+ altruizm, częsty brak egoistycznych zapędów
- niesamodzielność, zależność

3
+ pewność siebie
- płytkość, zbyt duże przywiązywanie uwagi do wyglądu zewn. i image'u własnego i innych

4
+ bo często faktycznie są indywidualistami, nonkonformizm
- chwiejność emocjnonalna, zadufanie w sobie

5
+ kultura osobista, wiedza, obiektywność, można na nie liczyć
- brak inicjatywy, izolacja

6
+ poczucie humoru
- brak odpowiedzialności za swoje słowa, czasami coś chlapną i nie zdają sobie sprawy z wagi tych słów

7
+ kreatywność, błyskotliwość, umiejętność rozśmieszania innych
- rzucanie słów na wiatr, kompletnie nie można na nich liczyć, hałaśliwość, egocentryzm, robienie szumu wokół siebie

8
+ łatwość ogarnięcia sytuacji
- egoizm, snobizm, ocenianie ludzi wg kryteriów, które nie mają dla mnie znaczenia

9
+ pomaganie innym, spokój, przyjazność
- niekonkretność, powolność
5w4, sp/sx
EII

Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

#18 Post autor: Emjotka » wtorek, 16 września 2008, 16:31

+ zwykle u zdrowych osobników, - u tych mniej zdrowych, rzadko występujące jednocześnie:


1
+ dokładność, słowność, uczciwość
- mojoracjonajmojszość zaawansowana nieuleczalna, 10 kłódek i 2 zasuwki na umyśle

2
+ bezinteresowność, czułość, dobre rozumienie cudzych emocji (w tym nawet 5-tkowych)
- wdupowłaźstwo, syndrom rzepa

3
+ profesjonalizm w wykonywanych zadaniach, maksymalizacja zysków
- pozerstwo, niechęć/nieumiejętność liczenia się z uczuciami innych

4
+ bycie dobrym słuchaczem i rozmówcą, często człowiekiem wrażliwym na sztukę i o niebanalnych zainteresowaniach
- zwiastowanie końca świata z powodu nagłej zmiany pogody, przynudzanie

5
+ chęć poznania i zrozumienia świata, niemieszanie w analizę własnych emocji, umiejętność prostego tłumaczenia
- rozwijanie oderwanych od rzeczywistości wizji, nieumiejętność okazywania emocji i uczuć, upierdliwość, popadanie w stan absolutnej bezczynności (bezużyteczności?)

6
+ bezpośredniość, przywiązanie, umiejętność współczucia bez włażenia komuś w jakąkolwiek część ciała
- nadmierny negatywizm i krytanctwo, nieuzasadniona ofensywność

7
+ ciekawość świata, spontaniczność, poczucie humoru
- słomiany zapał, zapominalstwo

8
+ zdecydowanie, odwaga
- narzucanie swojego zdania innym, nieumiejętność przyznania się do błędu, napady wściekłości bez wyraźnego powodu

9
+ ugodowość, troskliwość, umiejętność relaksowania się
- przeczulenie na krytykę, czasem skrajny konformizm
Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

Awatar użytkownika
Katiks
Posty: 582
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 18:39
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: Wszechświat!

#19 Post autor: Katiks » wtorek, 16 września 2008, 18:45

Beztroska to wada?
"„Jesteś kobietą o olbrzymiej intuicji i inteligencji. Twój cięty języczek doprowadza mnie do szczytu rozkoszy duchowej. A teraz, walnij tego idiotę tłuczkiem, ukryj zwłoki pod trybunami Hufflepuffu i ucieknijmy razem do twojej wieży”. "

pacanoid
Posty: 378
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 08:46

#20 Post autor: pacanoid » wtorek, 16 września 2008, 20:39

...
Ostatnio zmieniony czwartek, 16 lipca 2009, 23:56 przez pacanoid, łącznie zmieniany 1 raz.
5

Awatar użytkownika
Miltado
VIP
VIP
Posty: 1581
Rejestracja: niedziela, 21 stycznia 2007, 13:15

#21 Post autor: Miltado » wtorek, 16 września 2008, 20:40

Do trojek się zgodzę, ale niestety nie wnieśliście nic nowego oprócz ciągle powtarzanych schematów.

5 wada bezpodstawne i niepotrzebne krytykowanie.
ESFp

Aquilam volare doces'
One last thing before I quit...
Don't want to be your monkey wrench

Awatar użytkownika
Emjotka
Posty: 2747
Rejestracja: niedziela, 1 lipca 2007, 15:34
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Kraków (O-c Św.)

#22 Post autor: Emjotka » wtorek, 16 września 2008, 21:06

A zaleta? Mamy jakąś? :lol:

/Edycja/

Maaamyyy... :D
>*<
Amen.

| SLI-Si | zsiódemkowane 5w6 sx/sp |

Awatar użytkownika
pomiar
Posty: 101
Rejestracja: poniedziałek, 28 lipca 2008, 00:35

#23 Post autor: pomiar » wtorek, 16 września 2008, 21:16

Tylko te typy, które mogę zweryfikować na osobach, które znam i gdzie mogę podać coś, co nie było wymienione:

2
+ empatia, poświęcenie drugiej osobie
- głęboko skrywane oczekiwanie wdzięczności (nie chce się do tego jawnie przyznać)

3
+ wysoka efektywność działania
- nie znam jej prawdziwych intencji

5
+ spokój w ekstremalnych sytuacjach
- zamiast przystąpienia do działania kolejne rozważania, jakby ich było jeszcze mało

7
+ próbowanie, wiara w rzeczy pozornie niemożliwe skutkująca czasem tym ,że rzeczywiście się udaje
- zupełny brak głębii, lekceważenie krytyki zamiast stawianie jej czoła

9
+ bezkonfliktowość, zdrowy optymizm (nie taki ślepy siódemkowy)
- przezroczystość, "wszystko mi jedno"
5w4 INTj

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

#24 Post autor: Absynt » wtorek, 16 września 2008, 23:14

U osemek, przekonalem sie, imponuje mi opanowanie w skrajnych sytuacjach. Gdy kazdy zaczyna panikowac, wtedy osemka pokazuje czym zasluguje na miano "szefa" - jako jedyna nie ulega panice i oblewa wszystkich zimnym prysznicem, zdroworosadkowo znajduje rozwiazania i uspokaja wszystkich. Tym mi kiedys zaimponowala... :)

U siodemek nie znosze dziecinnosci, plytkosci, braku umiejetnosci spojrzenia na siebie z perspektywy - trudno to ujac w jednym slowie, ale czasem wydaje sie jakby im brakowalo ktorejs klepki - po prostu bezmyslnosc... Przyklad - kozka beztrosko skakala sobie po stromym kamienistym zboczu i nagle poslizgnela sie na kamieniu i zlamala nozke. "Glupi kamien" - powiedziala kozka...
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

Awatar użytkownika
pomiar
Posty: 101
Rejestracja: poniedziałek, 28 lipca 2008, 00:35

#25 Post autor: pomiar » środa, 17 września 2008, 00:21

Absynt pisze:Przyklad - kozka beztrosko skakala sobie po stromym kamienistym zboczu i nagle poslizgnela sie na kamieniu i zlamala nozke. "Glupi kamien" - powiedziala kozka...
Trafiłeś tym przykładem idealnie!
Chociaż znam też jednego kolesia 7, który nie jest ani płytki, ani nie jest narcyzem, on musi mieć jakieś silne połączenie z innym typem, zalety wzmocnione, wad prawie brak.

W ogóle wady poszczególnych typów naprawdę upierdliwe są tylko przy średnich i niskich poziomach zdrowia.
5w4 INTj

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

#26 Post autor: Kapar » środa, 17 września 2008, 06:19

Zgadzam sie z M Kropka i Emjotka w ich odczuciach, w pelni bym sie pod tym podpisal. 8)

Fajnie sie czyta podczucia innych, bo jednak wytykamy i lubimy to, co przechodzi jakos przez pryzmat naszego wlasnego typu, i co dla nas jest wazne. To wg mnie inny, ciekawy aspekt tego tematu. Zapewne osemki i piatki, czy kazdy inny typ w gruncie rzeczy, bedzie zwracac uwage na cos innego. :)
Jesli chodzi o minusy u piatek to tam wystepuje niepokojaca (dla Piatek jak dla mnie) zgodnosc!
Piatki badzcie uwazne :D
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Katiks
Posty: 582
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 18:39
Enneatyp: Entuzjasta
Lokalizacja: Wszechświat!

#27 Post autor: Katiks » środa, 17 września 2008, 08:28

paranoid_android pisze:Tak, beztroska jest zabójcza
Hm, a ja ją bardzo lubię. Lubię czuć się beztrosko. Jeśli jest mi źle, najbardziej brakuje mi chyba właśnie beztroski. ;-)
"„Jesteś kobietą o olbrzymiej intuicji i inteligencji. Twój cięty języczek doprowadza mnie do szczytu rozkoszy duchowej. A teraz, walnij tego idiotę tłuczkiem, ukryj zwłoki pod trybunami Hufflepuffu i ucieknijmy razem do twojej wieży”. "

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

#28 Post autor: SuperDurson » środa, 17 września 2008, 10:05

Absynt pisze:U osemek, przekonalem sie, imponuje mi opanowanie w skrajnych sytuacjach. Gdy kazdy zaczyna panikowac, wtedy osemka pokazuje czym zasluguje na miano "szefa" - jako jedyna nie ulega panice i oblewa wszystkich zimnym prysznicem, zdroworosadkowo znajduje rozwiazania i uspokaja wszystkich. Tym mi kiedys zaimponowala...
Znam kilka ósemek. Nawet więcej niż kilka. Bardzo lubię z nimi współpracować. W sytuacjach dużego zagrożenia, wielkich niepowodzeń, lub napięć emocjonalnych faktycznie uspokajają grupę. Niestety ich własne zdroworozsądkowe rozwiązania w takich sytuacjach są najczęściej bardzo krótkoterminowe. Lubię zdrowe ósemki za to, że w takich chwilach potrafią sobie :idea: przypomnieć :idea: co mówiłem na ten temat kiedyś tam i wprowadzają w życie mój plan nr 7623784582374812981293 :twisted:
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
komandosek
Posty: 157
Rejestracja: sobota, 4 kwietnia 2009, 13:21
Lokalizacja: Wrocław

#29 Post autor: komandosek » sobota, 20 czerwca 2009, 17:27

1.
+ dokładność, pracowitość, sumienność i porządek
- wybitny brak luzu, przesadny perfekcjonizm, szybkie męczenie się innymi ludźmi
2.
+ za empatię którą emanują
- za nadgorliwość, niechęć do wyrażania własnych, negatywnych emocji
3.
+
- obrzydliwą dwulicowość, za skłonność do kłamania i udawania uczuć, brak poszanowania prawdy, brak empatii, egoizm, wyrachowanie
4.
+ za artyzm, za delikatność i masę pomysłów
- za egocentryczne uciekanie wewnątrz siebie i szukanie odpowiedzi we własnych emocjach kończące się zazwyczaj na manowcach, brak pewności
5.
+ za spokój, za opanowanie
-
6.
?
7.
+ za radość życia, chęć podejmowania wyzwań, beztroskie hasanie przez życie :P
- strach przed zmianą stanu rzeczy z powyższego punku
8.
+
- chyba za brak litości dla samego siebie, brak umiaru, chęc podejmowania karkołomnych wyzwań, nieumiejętność dostrzegania i cieszenia się tymi bliższymi, bardziej dostępnymi. musi być na całego, inaczej nie ma żadnej frajdy. częstokroć mają przerąbane na własne życzenie :lol:
"a słońce przyciąga nas, bo kocha życia blask!"

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#30 Post autor: yusti » sobota, 20 czerwca 2009, 21:40

.
Ostatnio zmieniony środa, 13 października 2010, 04:58 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ