Postacie literackie w enneagram

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Membaris
Posty: 124
Rejestracja: sobota, 18 sierpnia 2007, 20:04
Lokalizacja: B-tów

#76 Post autor: Membaris » wtorek, 18 listopada 2008, 14:25

Brakuje mi jakiejś wyrazistej Trójki i Szóstki. Cobym nie mieszała za bardzo z tą osobowością, bo czasu nie mam za dużo na prezentację.

PS Kim był Zenon Ziembiewicz z "Granicy"?
Ostatnio zmieniony wtorek, 18 listopada 2008, 14:38 przez Membaris, łącznie zmieniany 1 raz.


ESE Si

Awatar użytkownika
sledz
Posty: 848
Rejestracja: wtorek, 13 maja 2008, 22:49
Kontakt:

#77 Post autor: sledz » wtorek, 18 listopada 2008, 14:36

Bo jak jest przyzwolenie społeczne na to, żeby się chυjnia działa, to tak się właśnie dzieje.
Ostatnio zmieniony czwartek, 21 października 2010, 23:57 przez sledz, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Bo jak jest przyzwolenie społeczne na to, żeby się chυjnia działa, to tak się właśnie dzieje.

Perwik
Posty: 3600
Rejestracja: czwartek, 3 stycznia 2008, 23:08

#78 Post autor: Perwik » wtorek, 18 listopada 2008, 15:25

kim jest Hannibal Lecter. pewnie już o nim pisaliście, ale nie chce mi się wertować :P
ja strzelam, że 5, acz możliwe że 1 :P

Awatar użytkownika
Kemal
VIP
VIP
Posty: 1142
Rejestracja: sobota, 30 grudnia 2006, 23:58
Enneatyp: Lojalista

#79 Post autor: Kemal » wtorek, 18 listopada 2008, 23:50

Membaris pisze:Brakuje mi jakiejś wyrazistej Trójki i Szóstki.?
Hamlet.
6w5, ESI, sp/soc

Gdyż obojętność, wiem, byłaby rodzajem szczęścia

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

#80 Post autor: Rilla » czwartek, 5 lutego 2009, 18:36

Strzepuję kurz z tematu.
Membaris pisze:Brakuje mi jakiejś wyrazistej Trójki i Szóstki. Cobym nie mieszała za bardzo z tą osobowością, bo czasu nie mam za dużo na prezentację.

PS Kim był Zenon Ziembiewicz z "Granicy"?
A trójką nie był Napoleon z "Folwarku Zwierzęcego"?
Enneagram pisze:Dla trójek od uczuć międzyludzkich ważniejsze są sukcesy i produktywność. Trójki z reguły oczekują, że będą kochane za to co uczyniły i to jak się prezentują innym, a nie za to kim są naprawdę. Odrzucają swoją niedoskonałość i prezentują światu wizerunek, który świat przyjmie z aplauzem. To czego trójka się obawiają najbardziej to bycie niedocenioną za jakiekolwiek osiągnięcie i bycie w cieniu innych.
Napoleon długo tkwił w cieniu Snowballa, co ledwie znosił, i w końcu, po skrzętnym opracowaniu spisku wykurzył go z folwarku, by zająć jego miejsce. Okrutnie i bezwzględnie walczył o władzę i głosił absolutną propagandę mijającą się zupełnie z prawdą. Wykapana chora Trójka: "Poziom 8: Bywają przebiegłe i zwodnicze tak by ich błędy nie wydostały się na światło dzienne".

A Zenon Ziembiewicz z "Granicy" pachnie mi 9, ale mało pamiętam jego zarys psychologiczny. Pewności więc nie mam.

Hamlet Szóstką?- Tak, zgadzam się. Był niezwykle podejrzliwy, we wszystkim widział podstęp, a i sam podstępu użył. I wszystko sprowadzał do końca świata. Charakterystyczna to Szóstka i też niezdrowa.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

#81 Post autor: Snufkin » czwartek, 5 lutego 2009, 19:08

.
Ostatnio zmieniony sobota, 27 marca 2010, 18:51 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

#82 Post autor: Rilla » czwartek, 5 lutego 2009, 19:36

Snufkin pisze:Napoleon to 8 Ziembiewicz 3. I proszę nie dyskutować.
Snufkin, z taką postawą stawiasz się na przegranej pozycji, bo nikogo w ten sposób nie przekonasz, a poza tym po to jest to forum, by dyskutować. Nie chcesz- to się nie wypowiadaj i zachowaj swoją wiedzę dla siebie. Chyba że chcesz, bym sama argumentowała Twoje stanowisko?... Aż taki z Ciebie leń?

Dobra. Opis 8 też mi pasuje do Napoleona. W sumie to mi dwa opisy pasują: 3 i 8. Na ósemkę wygląda szablonowo: rządny władzy, tyran, nieczuły, butny, itd. Opis pasuje jak garnitur szyty na miarę, czysto stereotypowo.
Problem w tym, że opis 3 też pasuje. Patrz:
Enneagram pisze:Dla bardzo niezdrowych trójek, wygrywanie staje się wszystkim i maska trójek może całkowicie zasłonić ich duszę. Mogą być otwarcie niemoralni, bezduszni, przebiegli. Zaczynają wierzyć we własne kłamstwa i sterować ludźmi bez żadnego sumienia. Ich celem jest utrzymanie iluzji bycia najlepszym, który się bierze z pamiętliwego poczucia triumfu.
Trójka byłaby to mniej stereotypowa, fakt, ale jednak! W sumie 3 i 8 mają trochę wspólnych cech.
Różnice: 8 chce przede wszystkim władzy, by się realizować, 3 chce sukcesów samych w sobie, by zdobyć aprobatę. 8 jest szczera i otwarcie mówi, czego chce, a 3 maskuje się.
A jaki był Napoleon?

Ziembiewicz jako 3? Dlaczego? Napisałam przecież, że nie pamiętam tej postaci za dobrze. Przypomnij mi więc jaki był i dlaczego pasuje do 3.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

#83 Post autor: Snufkin » czwartek, 5 lutego 2009, 20:19

.

Rilla: Brawo, Snuf. O taką wypowiedź mi chodziło. I co? bolało? ;-P
Ostatnio zmieniony sobota, 27 marca 2010, 18:51 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Petroniusz
Posty: 283
Rejestracja: niedziela, 25 stycznia 2009, 15:24

#84 Post autor: Petroniusz » czwartek, 5 lutego 2009, 20:51

Sienkiewiczowscy bohaterowie

Z Quo Vadis:
Neron - niezdrowa 4
Liga - chyba dwójka
Petroniusz - 7
Winicjusz - niezdrowa a potem zdrowa 8

Z trylogii:
1 Podbipieta, Wołodyjowski
4 Skrzetuski
7 Zagłoba
8 Kmicić
7w6 ENTP

Awatar użytkownika
Alia
Posty: 115
Rejestracja: wtorek, 4 marca 2008, 11:59
Lokalizacja: z góry

#85 Post autor: Alia » wtorek, 24 lutego 2009, 13:45

Książe Lew Nikołajewicz Myszkin z "Idioty" Dostojewskiego to może jakaś dwójka jest...
ktoś kojarzy w ogóle tę postać ?
;) 5w4 /jakieś INFp

"Wszyscy ludzie, których napotykamy na swojej drodze przede wszystkim pokazują nam nas samych."
--

Awatar użytkownika
M.
Posty: 1196
Rejestracja: czwartek, 31 stycznia 2008, 20:31
Kontakt:

#86 Post autor: M. » wtorek, 24 lutego 2009, 17:14

Wg mnie 9.
5w4, sp/sx
EII

Awatar użytkownika
Alia
Posty: 115
Rejestracja: wtorek, 4 marca 2008, 11:59
Lokalizacja: z góry

#87 Post autor: Alia » środa, 25 lutego 2009, 16:50

M. pisze:Wg mnie 9.
No dobra jednak 9-tka w dodatku w1 bo to idealista :D

2 to może Judym w ludzi bezdomnych?
;) 5w4 /jakieś INFp

"Wszyscy ludzie, których napotykamy na swojej drodze przede wszystkim pokazują nam nas samych."
--

Awatar użytkownika
sledz
Posty: 848
Rejestracja: wtorek, 13 maja 2008, 22:49
Kontakt:

#88 Post autor: sledz » środa, 25 lutego 2009, 16:52

Bo jak jest przyzwolenie społeczne na to, żeby się chυjnia działa, to tak się właśnie dzieje.
Ostatnio zmieniony piątek, 22 października 2010, 00:29 przez sledz, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Bo jak jest przyzwolenie społeczne na to, żeby się chυjnia działa, to tak się właśnie dzieje.

Awatar użytkownika
waiting-for-godot
Posty: 85
Rejestracja: czwartek, 12 lutego 2009, 01:30
Lokalizacja: Łódź

#89 Post autor: waiting-for-godot » sobota, 7 marca 2009, 22:22

Luis, Claudia, Lestat z "Wywiadu z Wampirem". Cudowny trójkącik.

Jakie to typy, Waszym zdaniem?
"dobrze jak nie za dobrze
a nawet dobrze
nie za mądrze
nie zaszkodzi niepolepszenie
jak tylko można wytrzymać
na głupi sposób swój"

-------------
5w4

Awatar użytkownika
kama.zielona
Posty: 922
Rejestracja: niedziela, 12 kwietnia 2009, 00:33
Enneatyp: Obserwator

#90 Post autor: kama.zielona » środa, 26 sierpnia 2009, 01:24

Luis- pierwsze moje wrażenie, to 4w5. Opowiadał o swoim dawnym domu w bardzo sentymentalny sposób. Miał słabość do pięknych mebli, zachodów Słońca i klawesynu. Widać lubość do piękna wszelakiego.

Dalej jednak opowiada, że prowadził życie monotonne i zaplanowane, nie wykazywał jakiś szczególnych smutków odnośnie tego stanu rzeczy.

Dalej- wykazywał pewne cechy 2, wybudował kaplicę, specjalnie dla brata, ponieważ wiedział jak jego brat -prawdopodobnie 5w6 lub 5w4- lubuje się w modlitwach i samotności. Dawał mu dozę odosobnienia, ponieważ był świadom, że brat tego potrzebuje, jednak nie mógł się powstrzymać, by nie zaglądać do niego i opowiadać o trudach dnia.

Dalej-brat opowiada mu o tym, że nawiedziła go Maryja i św. Dominik, którzy nakazali mu sprzedanie winnicy. Luis wyśmiewa brata, twierdzi, że to niedorzeczność- sprzeciwia się autorytetom i wykazuje skąpstwo- kojarzymy to raczej z 5. Teraz uważamy to za zdrowy rozsądek, jednak w tamtych czasach religia była dość ważnym czynnikiem, a nawiedzenie przez Maryję nie uważano jako coś, co można podważyć.

Jednak nie uwierzył bratu z innego powodu. Uważał, że każdy może mieć wizje, ale nie jego brat. Nie może wystawiać ich na pośmiewisko- uważam, że to cecha 3.

Po śmierci brata Luis popada w alkoholizm. Szuka mocnych wrażeń przechadzając się po ciemnych uliczkach. Ciągle wypomina sobie śmierć brata, ma stany depresyjne- 4w5

"postrzegałem wtedy swoje życie jakbym stanął z boku, przyglądając się mu z zewnątrz. Dostrzegłem całą moją dotychczasową próżność, egoizm, konformizm i powierzchowną wiarę w Boga" posądzałabym go o 4w3.

Ogólnie Luis za życia wydaje mi się bardziej 4w3. Jednak okres, gdy stał się wampirem zmienia go znacznie, staje się innym stworzeniem. Zapewne jutro zajmę się analizą typu Luisa po przemianie, ale dziś nie mam już sił. Zapraszam do dyskusji.
Uważam siebie za inteligentnego, wrażliwego człowieka o duszy błazna, która przejmuje nade mną kontrolę w najważniejszych chwilach.

ODPOWIEDZ