Rozpoznanie typu

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Rozpoznanie typu

#1516 Post autor: Intan » wtorek, 14 czerwca 2016, 23:56

@Ecrivain
Jesteś w drugiej klasie gimnazjum? Interesujące może być obserwowanie siebie w nowym środowisku, kiedy (prawie) nikogo nie znasz i musisz się jakoś odnaleźć w sytuacji, gdzie możesz zacząć od nowa. No, ale do liceum jeszcze trochę. ;)


dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

LuxInTenebris
Posty: 36
Rejestracja: wtorek, 3 maja 2016, 14:38
Enneatyp: Lojalista

Re: Rozpoznanie typu

#1517 Post autor: LuxInTenebris » środa, 15 czerwca 2016, 07:14

Ecrivain pisze:Raczej strzelam w szóstkowość, choć mam lekki problem z obiektywną interpretacją na swoje postępowanie lęków i motywacji dziewiątki, więc jednak jej nie wykluczam.
Widać jestem szóstką (lub dziewiątką) z silną motywacją dwójki. Szczerze mówiąc, o tym, że skrywamy motywacje każdego typu nie wiedziałam, albo nie zwróciłam na to większej uwagi.
Ja mam bardzo mocne polaczenie z dziewiątka >D
A jak z mechanizmami obronnymi? Szóstki mają projekcje, musisz się nad tym dobrze zastanowić, bo szczerze mówiąc mi było na początku trudno ogarnąć co to właściwie jest + dochodzi, że to proces nieuswiadomiony (na tyle, że gdy ja używam projekcji potrafię sobie uświadomić, że to zrobiłam ładne kilka miesięcy później)
Zacznę od definicji - projekcja to przypisywanie innym swoich cech. I tu podam przykład: Obgadujaca kobieta, mówi, że jej sąsiadka jest straszną plotkara. Rozumiesz? Ona sama orabia jej dupe, ale zarzuca, że to ona to robi.
Ósemki zaprzeczają. Nie ważne jak bardzo jest źle, one będą mówić "nie no co ty, jest okej"
Dziewiątka prokrastynuje. Pogrąża się w letargu nic nie robienia. Chociaż ten mechanizm jest mylacy, bo zaczyna niemalże nabierac znaczenia choroby cywilizacyjnej. No i ja mając mocne połączenie z 9, też widzę u siebie ten mechanizm.
Dwójka ma wyparcie a trójka identyfikację, ale o tych nie mogę się wypowiedzieć zbyt dużo.
Nie wiem dlaczego to robię, ale popijam zupy.

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Rozpoznanie typu

#1518 Post autor: Irranea » środa, 15 czerwca 2016, 07:58

LuxInTenebris pisze: Dziewiątka prokrastynuje. Pogrąża się w letargu nic nie robienia.
Nie koniecznie jest to nic nie robienie. 9 często zastępują faktyczne działanie, czy podejmowanie decyzji, innym mniejszym, zbędnym działaniem, przy którym nie muszą myśleć o problemie, np. sprzątają w domu, grają.

LuxInTenebris
Posty: 36
Rejestracja: wtorek, 3 maja 2016, 14:38
Enneatyp: Lojalista

Re: Rozpoznanie typu

#1519 Post autor: LuxInTenebris » środa, 15 czerwca 2016, 08:43

Irranea pisze:
LuxInTenebris pisze: Dziewiątka prokrastynuje. Pogrąża się w letargu nic nie robienia.
Nie koniecznie jest to nic nie robienie. 9 często zastępują faktyczne działanie, czy podejmowanie decyzji, innym mniejszym, zbędnym działaniem, przy którym nie muszą myśleć o problemie, np. sprzątają w domu, grają.
Faktycznie. Właściwie z samej definicji prokrastynacja to odlekanie a nie tylko nic nie robienie :P
Nie wiem dlaczego to robię, ale popijam zupy.

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Rozpoznanie typu

#1520 Post autor: Ninque » środa, 15 czerwca 2016, 10:15

I nawet niekoniecznie to działanie które 9 podejmują zeby nie robic tego co mają zrobic jest zbędne tylko wlasnie jet zdecydowanie mniej w tym momencie wazne/pilne.
Ja mam duze wyrzuty sumienia jak zajmuje sie tymi nic nie znaczacymi rzeczami ale jak juz czuje ze robie cos pozytecznego mimo ze w tym momenvie zbednego to jakos latwiej die prokrastynuje.


Wysłane za pomocą Tapatalk
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Sayna
Posty: 211
Rejestracja: sobota, 14 marca 2015, 00:52

Re: Rozpoznanie typu

#1521 Post autor: Sayna » środa, 15 czerwca 2016, 13:08

Mam pytanie do osób obeznanych z enneagramem. Do kiedy właściwie kształtuje się enneatyp? Nie mogę nigdzie znaleźć takiej informacji i nie wiem czy to wiek dziecięcy czy też nastoletni.

Czasami myślę, że mój enneatyp dalej się kształtuje. 9 jako typ najbardziej wszechobecny wydaje mi się najbliższy ale może to mylne wrażenie.

Moją przeszłość najlepiej określają hipotetyczne scenariusze dla 6, ale mechanizmy tego typu pasują mi średnio. Dużo mam z 2, 4 i 5.
9 już nie jestem taka pewna bo skokowe przechodzenie z 9 na 1 PRO i odwrotnie to może być jakiś mój błąd myślowy. Enneagram zakłada żmudne wspinanie się lub spadanie po szczeblach PRO.

Zaczynam mieć wątpliwości co do teorii enneagramu. To jak z socjoniką gdzie ciągle mam problem z pewnym wytypowaniem się i nie wiem czy jestem EII, SEI czy IEI.

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Rozpoznanie typu

#1522 Post autor: Ael » środa, 15 czerwca 2016, 13:58

Gdzieś kieyś na tyn forum padło zdanie, że próby typowania się przed wiekiem 18-20 są skazane na niepowodzenie, i to nawet nie chodzi o kształtowanie się typu, tylko bardziej o zbyt małą ilość doświadczeń, na których można by się opierać przy rozpoznaniu.

Osobiście się z tym zgadzam, choć od tej reguły pewnie też są wyjątki.

Sayna
Posty: 211
Rejestracja: sobota, 14 marca 2015, 00:52

Re: Rozpoznanie typu

#1523 Post autor: Sayna » środa, 15 czerwca 2016, 17:06

Ael pisze:Gdzieś kieyś na tyn forum padło zdanie, że próby typowania się przed wiekiem 18-20 są skazane na niepowodzenie, i to nawet nie chodzi o kształtowanie się typu, tylko bardziej o zbyt małą ilość doświadczeń, na których można by się opierać przy rozpoznaniu.

Osobiście się z tym zgadzam, choć od tej reguły pewnie też są wyjątki.
Moim zdaniem to wiek 30-40 lat jest optymalny na wytypowanie się. Nastolatkowie mają często potrzeby typowo czwórkowe jak chęć wyróżnienia się z tłumu, a dwudziestolatkowie potrzeby ósemkowe typu samodzielność, pełna niezależność od rodziców i wzięcie życia w swoje ręce.

Muszę trochę dojrzeć by się całkiem wytypować. Jeśli natomiast ktoś jest zdania że za socjotyp odpowiada wyłącznie sytuacja w dzieciństwie to musiałabym być 6 bo moje poczucie bezpieczeństwa było kiedyś mocno zachwiane. Tylko że teraz to poszło w niepamięć. Myślę też że gniew pełni u mnie większą rolę niż strach, który obecnie ma u mnie znaczenie marginalne. Sam gniew miał podłoże jedynkowe tj. potrzeba sprawiedliwości i wyrównania krzywd. Zredukował się gdy zadziałało prawo karmy i poczułam satysfakcję i ulgę.

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Rozpoznanie typu

#1524 Post autor: Ninque » środa, 15 czerwca 2016, 17:25

Nie wydaje mi się żeby scenariusze dzieciństwa były aż takie ważne, między mną a moim rodzeństwem nie było wielkich rożnic jeśli chodzi o warunki dorastania, poza tym że oni mieli mnie :lol: albo nie mieli mnie, a rożnych ennetypów ci u nas dostatek (chociaz przewaga 3-6-9).

Najwazniejsze są lęki i mechanizmy obronne, no i potrzeby, przydatne linki sa w podpisie boogiego, są tam też osrodki i horevian groups może to pomoże trochę.

Możesz być 1 pomyśl o tym :)
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Sayna
Posty: 211
Rejestracja: sobota, 14 marca 2015, 00:52

Re: Rozpoznanie typu

#1525 Post autor: Sayna » środa, 15 czerwca 2016, 20:01

Ninque pisze:Nie wydaje mi się żeby scenariusze dzieciństwa były aż takie ważne, między mną a moim rodzeństwem nie było wielkich rożnic jeśli chodzi o warunki dorastania, poza tym że oni mieli mnie :lol: albo nie mieli mnie, a rożnych ennetypów ci u nas dostatek (chociaz przewaga 3-6-9).

Najwazniejsze są lęki i mechanizmy obronne, no i potrzeby, przydatne linki sa w podpisie boogiego, są tam też osrodki i horevian groups może to pomoże trochę.

Możesz być 1 pomyśl o tym :)
To może być gniew wywodzący się ze skrzydła 9w1. Opis 1 nie bardzo do mnie pasuje. Czytałam o tych grupach i potrafię się przyporządkować do niemal każdej w zależności od sytuacji i kontekstu. W jednym opisie typu 9 było zdanie z którego wynikało że jak ktoś nie ma zielonego pojęcia jakim może być typem to pewnie jest 9 :D

W jaki sposób doszłaś do tego że jesteś 9?

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Rozpoznanie typu

#1526 Post autor: Intan » środa, 15 czerwca 2016, 22:49

Sayna pisze:Jeśli natomiast ktoś jest zdania że za socjotyp odpowiada wyłącznie sytuacja w dzieciństwie...
Gdzieś tu Cotełka pisała swego czasu, że socjotyp jest czymś wrodzonym, jest bazą, która wpływa na to, które mechanizmy obronne wybierzemy w dzieciństwie. Co by tłumaczyło, dlaczego mój brat bliźniak jest 5.
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
Truskawkowe_pola
Posty: 57
Rejestracja: czwartek, 9 czerwca 2016, 01:53
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Rozpoznanie typu

#1527 Post autor: Truskawkowe_pola » środa, 15 czerwca 2016, 22:55

Sayna pisze:

W jaki sposób doszłaś do tego że jesteś 9?
Podpisuję się pod tym pytaniem.

Trudno mi odróżnić 9w8 od 6. Też zaczynam wątpić w enneagram.
6w5 (9w8) (4w5)

ISFP

LuxInTenebris
Posty: 36
Rejestracja: wtorek, 3 maja 2016, 14:38
Enneatyp: Lojalista

Re: Rozpoznanie typu

#1528 Post autor: LuxInTenebris » środa, 15 czerwca 2016, 23:20

Wydaję mi się, że podstawową różnicą ogólną jest to, że właśnie dziesiątki próbują być stabilne, harmonijne, a szóstki są emocjonalne. Poza tym jako szóstka na niskim pro mogę powiedzieć że odczuwanie ciągłego lęku wykluczylo u mnie typ 9. (mimo, że odnajduję się w nim, jak już mówiłam, silne połączenie, ale motywacja nie ta)
Nie wiem dlaczego to robię, ale popijam zupy.

Awatar użytkownika
Truskawkowe_pola
Posty: 57
Rejestracja: czwartek, 9 czerwca 2016, 01:53
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Rozpoznanie typu

#1529 Post autor: Truskawkowe_pola » czwartek, 16 czerwca 2016, 00:00

A jak opiszesz swoimi słowami motywację 6? Na pewno jesteś 6w7 czy jeszcze zastanawiasz się nad 9?

Nie potrafię dojść do tego, jak jest z lękiem u szóstek. Czy to, że wychodząc z domu nie sprawdzam trzy razy, czy żelazko wyłączone, wyklucza mnie z bycia 6?
Ze nie boję się wysłać dziecka samego do szkoły albo iść samej ciemną uliczką w środku nocy?

Czy ten lęk może dotyczyć tylko interakcji społecznych (np. co oni sobie pomyślą, co powiedzą, a co jeśli ktoś mnie skrytykuje, jeśli się okaże, że nie miałam racji, jeśli ktoś zacznie się denerwować, porzuci mnie, itp.?) Czy wtedy to już nie 6?

6w7 i 9w8 wydają mi się bardzo podobne.
6w5 (9w8) (4w5)

ISFP

Awatar użytkownika
Shavira
Posty: 184
Rejestracja: wtorek, 5 stycznia 2016, 23:41
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rozpoznanie typu

#1530 Post autor: Shavira » czwartek, 16 czerwca 2016, 00:17

Każda Szóstka ma jeden konkretny lęk (lub wiele lęków), inny w zależności od osoby. Tutaj nie ma reguły.
Truskawkowe_pola pisze:Czy ten lęk może dotyczyć tylko interakcji społecznych (np. co oni sobie pomyślą, co powiedzą, a co jeśli ktoś mnie skrytykuje, jeśli się okaże, że nie miałam racji, jeśli ktoś zacznie się denerwować, porzuci mnie, itp.?)
Czyli to jak najbardziej pasuje do Szóstki.
6w7 sx/sp
IEE-Fi

Do you want peace or you wanna piece of me?

ODPOWIEDZ