Zmiana typu

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
phalcore
Posty: 414
Rejestracja: piątek, 25 czerwca 2010, 22:11

Re: Zmiana typu

#76 Post autor: phalcore » poniedziałek, 30 sierpnia 2010, 14:32

atis pisze:Nie. Traumy czy wielkie szczęście mogą zmienić poziom zdrowia, uaktywnić silniej skrzydło lub powiązania, ale nie zmienią typu, który się wykształcił.
W zmianę typu można uwierzyć chyba tylko w przypadku gdy ktoś uległ wypadkowi po którym ma częściową amnezję ;)

Super zdanie, często się wykłócam z moją czwórkową siostrą, że enneagramowy typ jest jeden na całe życie, a ona mi zawsze, że człowiek się zmienia pod wpływem jakiegoś wielkiego wydarzenia (np. śmierć wszystkich bliskich etc.), ale to taka czwórka egoistyczna, że uważa za najważniejsze tylko to co ona wie. :d


Jakbyś mogła to podaj mi jeszcze kilka argumentów czemu typ jest jeden na całe życie i wytłumacz mi zjawisko tego "po wielkim nieszczęściu człowiek się zmienia" :p



Awatar użytkownika
black
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 31 stycznia 2010, 19:27

Re: Zmiana typu

#77 Post autor: black » poniedziałek, 30 sierpnia 2010, 15:03

nie wiem w jakim jestem typie, ale jestem pewien tego że jestem w nim okazem zdrowia, daj ktos linki na sprawdzenie tego typu bo test na stronie enneagramu jest zbyt niedokładny
Należę do Elity, co ma obowiązek zdobywać najwyższe szczyty.

Spełniaj swoje marzenia, bo inaczej będziesz spełniać marzenia innych...
Nie ma życzy niemożliwych, zwłaszcza przede mną

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: Zmiana typu

#78 Post autor: atis » poniedziałek, 30 sierpnia 2010, 15:22

Daję tu różne przykłady, częściowo zaobserwowane w otoczeniu, cześćiowo podejrzewane; Bo paradoksalnie, właśnie w obliczu traum typ może się ujawnić bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej. U co najmniej połowy osób, które typowałam, ostatecznie określiłam typ właśnie na podstawie zachowania w sytuacja silnego stresu. Jak ktoś ogarnia o co mi chodzi, to może niech pociagnie ten wątek xD Ogólna konkluzja jest taka, że skrzydła, połączenia i poziomy zdrowia to naprawdę JEST istotna kwestia, a patrzyć trzeba na to, co jest pod zewnętrzną otoczką i tymi niby 'ewidentnymi dowodami' typu. (cenzura - zbuyt osobiste informacje)
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

Awatar użytkownika
black
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 31 stycznia 2010, 19:27

Re: Zmiana typu

#79 Post autor: black » poniedziałek, 30 sierpnia 2010, 16:10

am no dobra a do kogo chcesz to dopasować?
daj to w druga strone kim mozna byc jak sie wszystko udaje i zawsze jest na najwyzszym poziomie :)
Należę do Elity, co ma obowiązek zdobywać najwyższe szczyty.

Spełniaj swoje marzenia, bo inaczej będziesz spełniać marzenia innych...
Nie ma życzy niemożliwych, zwłaszcza przede mną

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Zmiana typu

#80 Post autor: Kapar » poniedziałek, 30 sierpnia 2010, 16:14

Trochę dziwnie brzmią twoje obserwacje, kiedy sama aktualnie stwierdziłaś, że masz inny typ niż wcześniej. Jak wiadomo typ się nie zmienia. Ty nie byłaś (jesteś?) pewna swojego typu, więc to trochę rzutuje na twoje obserwacje atis. W moich oczach jeśli ma się trudności w wytypowaniu siebie (nie opierając się na testach), to co dopiero zabieranie się za typowanie innych?

Ciekawi mnie jakie zauważyłaś u siebie zmiany albo zachowania, które przeniosły balans z siódemki na trójkę?
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
black
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 31 stycznia 2010, 19:27

Re: Zmiana typu

#81 Post autor: black » poniedziałek, 30 sierpnia 2010, 16:21

kiedyś byłem skromny wstydliwy, a imprezy nie były dla mnie, i to tak było niecały rok temu, teraz biorą mnie za duszę towarzystwa, mam dystans do samego siebie i potrafie z siebie zartować nieraz przekraczając nawet granice dobrego smaku
Należę do Elity, co ma obowiązek zdobywać najwyższe szczyty.

Spełniaj swoje marzenia, bo inaczej będziesz spełniać marzenia innych...
Nie ma życzy niemożliwych, zwłaszcza przede mną

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: Zmiana typu

#82 Post autor: atis » poniedziałek, 30 sierpnia 2010, 16:22

Opisy i informacje o wszystkich typach w bardziej profesjonalnym wydaniu są na forum w conajmniej kilkunastu miejscach, podobnie jak testy ;)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 30 sierpnia 2010, 16:24 przez atis, łącznie zmieniany 1 raz.
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

Awatar użytkownika
black
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 31 stycznia 2010, 19:27

Re: Zmiana typu

#83 Post autor: black » poniedziałek, 30 sierpnia 2010, 16:24

yes we can mnie juz nie widać wii, ide grzebac w necie moze cos o sobie znajde
Należę do Elity, co ma obowiązek zdobywać najwyższe szczyty.

Spełniaj swoje marzenia, bo inaczej będziesz spełniać marzenia innych...
Nie ma życzy niemożliwych, zwłaszcza przede mną

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Zmiana typu

#84 Post autor: boogi » poniedziałek, 30 sierpnia 2010, 21:47

atis pisze:I zaznaczam, ze bycia 3 też nie jestem na 100% pewna, co wynika z faktu, ze nie umiem skoncentrować się na swoim 'prawdziwym ja' i oddzielić tego, kim jestem od tego, kim chciałabym być, kim chciałabym, by mnie widziano i kim inni by chcieli mnie widzieć (jakkolwiek idiotycznie by to zdanie nie brzmiało xD)
Właśnie Trójki bardzo często nie są pewne tego, kim są (to generalnie cecha wspólna wszystkich typów z Triady Emocji). Szukają, często nieświadomie, potwierdzenia siebie w uznaniu innych, dostrzeżeniu przez innych.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Myronek
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 3 października 2010, 01:47

Re: Zmiana typu

#85 Post autor: Myronek » niedziela, 3 października 2010, 02:30

Witam wszystkich!

Moim zdaniem zmiana typu jest możliwa. Doświadczyłem tego.

Jeszcze parę lat temu za każdym razem, gdy rozwiązywałem test (w kilkumiesięcznych odstępach czasu) wychodziło mi: 1w2. I zastanawiając się nad tym, stwierdzałem, że ten typ w 100% do mnie pasuje. Potwierdzali to również moi znajomi. Jednak, kiedy dzisiaj zrobiłem test uzyskałem wynik: 5w4. Po powtórzeniu testu uzyskałem ten sam wynik. 5w4.

Warto dodać, że charakter 1w2 doprowadził mnie w życiu do poważnych kłopotów: zdaje się, że nie wytrzymałem presji wymagań, które sam sobie stawiałem, a których spełnienie okazało się niemożliwe, wpadłem w bardzo głęboką depresję, wymagającą leczenia farmakologicznego, wyleciałem ze studiów. Uświadomiłem sobie, że moje dotychczasowe podejście do życia nie było właściwe. To wszystko oczywiście wymagało wielu miesięcy, ale teraz kiedy po raz pierwszy od baaardzo dawna wykonałem test odkryłem, że jednak zaszła zmiana.

Co o tym sądzicie?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Grin_land
Posty: 2459
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2009, 15:51
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: tryb koczowniczy

Re: Zmiana typu

#86 Post autor: Grin_land » niedziela, 3 października 2010, 02:48

Po 1 to nie test decyduje o tym jaki masz typ. (test -zwłaszcza polski- jest bardzo niemiarodajny i nie daje w 100% prawdziwych wyników, jego skuteczność określiłabym na jakieś 20% trafień- tak na oko)

Po 2- czym Twoim zdaniem jest typ ennea?
podpowiem:
typ nie jest to zbiór zachowań, nie jest to określenie tego jakie relacje masz z ludźmi ani tego czy układasz wszystkie rzeczy w kostkę i prasujesz z kancikiem (nie wyłączając skarpet i innej bielizny) czy rzucasz na podłogę żeby leżały tam przez tydzień.
typu nie określą Ci znajomi którzy znają jedynie opisy ennea, ogólnie posługiwanie się jedynie wyrwanym z kontekstu opisem jednego czy dwóch typów tudzież ich stereotypowym obrazem jest mało skuteczne.



Typ enneagramu to określenie motywacji, która najmocniej oddziałuje na Twoje życie i zachowanie. Jedna motywacja może mieć całkiem odmienne "skutki" czyli zachowania z niej wynikające- bardzo wyrazistym przykładem są fobiczne i kontrfobiczne 6- jedna motywacja- zupełnie różne zachowania. Tak i w innych typach bywa, a opisy- zwłaszcza takie bardzo uproszczone jak te przy testach, nie pokazujące mechanizmów które tworzą konkretne zachowania- są raczej uśrednieniem obserwacji i logicznego rozumowania jak konkretna motywacja może oddziaływać na przeciętnego człowieka.

Zmierzam do tego że najpewniej co najmniej raz źle się wytypowałeś. A być może i dwa razy?
1 i 5 powierzchownie mogą być bardzo podobne, 6 też może zachowywać się podobnie, nawet 9w1 czy 2w1 i myślę że jest jeszcze kilka opcji które z łatwością nawet wprawne oko może pomylić.
Bardzo prawdopodobne jest to, że zmieniłeś podejście do swojej motywacji, też sporo w naszym charakterze warunkowane jest przez wychowanie i środowisko, także ciężko się opierać tylko na zewnętrznych przejawach typu.

polecam ten test- ogólnie zawsze będę powtarzała że testy nie są wiarygodne, ale ze wszystkich jakie rozwiązywałam ten jest IMO najrzetelniejszy.

Pozdrawiam!
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"infantyle najbardziej ojczą" R25
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
Najmądrzejszy Post na Forum-dla 9
IIIIIIIIIIIIIIIIIII
"istnieje strasznie dużo nieaktywnej delikatności, która nie jest niczym innym jak lenistwem, niechęcią do wszelkich kłopotów, zamieszania czy wysiłku"

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Zmiana typu

#87 Post autor: yusti » niedziela, 3 października 2010, 07:08

.
Ostatnio zmieniony piątek, 15 października 2010, 21:49 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Myronek
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 3 października 2010, 01:47

Re: Zmiana typu

#88 Post autor: Myronek » czwartek, 7 października 2010, 19:37

You are most likely a type 2.

Taking wings into account, you seem to be a 2w1.

Zaskakujące.

Powiem więcej kiedy przeczytam opis dwójki :)


Ale jedno pytanie mam już teraz:

Jak to możliwe, że zawsze:
1. test wykazywał 1w2
2. moja znajomość własnego charakteru i osobowości mówiła mi, że 1w2 w 100% mówi o mnie
3. ludzie, którzy mnie znają zawsze twierdzili, że 1w2 idealnie mnie opisuje

A tu nagle ostatnimi czasy okazuje się, że:
1. test pokazuje coś innego
2. ja sam nie utożsamiam się już z poprzednim wynikiem, tj. z typem 1w2


Okazuje się, że rzeczywiście 2w1 bardzo dobrze opisuje moją osobowość i co ciekawe:

"Dwójka może się pomylić co do swojego typu gdy nie odgrywa oczywistej roli osoby pomagającej. Może wtedy nie rozpoznać siły zaangażowania jakie wkłada w pomoc innym. To jest prawdziwe zwłaszcza dla mężczyzn, którzy nie otrzymują takich samych nagród i pochwał jakie otrzymują kobiety za pomaganie innym. Mężczyżni często się mylnie identyfikują jako jeden lub trzy (obydwa typy ze skrzydłem dwa)"

Wychodzi na to, że mylnie identyfikowałem się z typem 1w2.

Dziękuję Grin_land, Twoja pomoc była nieoceniona :)

Jest taka opcja, jak "edytuj". Używaj jej proszę i nie pisz więcej posta pod postem w krótkim czasie. M.

Awatar użytkownika
inv
Posty: 1305
Rejestracja: piątek, 25 czerwca 2010, 14:10
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: zakorkowana butelka w najbliższym morzu

Re: Zmiana typu

#89 Post autor: inv » czwartek, 7 października 2010, 19:54

Spoiler:
inaczej rozumiesz słowa zawarte w pytaniach i odpowiedziach ;].

np. gdybym inaczej zinterpretował 8kowe pytanie na to, że "przewodzę ludźmi, bo wiem, czego oni chcą", to rzeczywiście test by mi pokazał jakąś ósemkę, no, ale że wiem, że jak potraktuję to pytanie metaforycznie i zaznaczę, że "tak" to mi wyjdzie ósemka, z którą aż tak bardzo się osobiście nie personifikuję.

ogólnie najlepsze by był taki "walkthrough" całego testu z dokładnym wytłumaczeniem dlaczego zaznaczyłem tę, a nie inną odpowiedź. zapodać to tutaj, a wtedy, myślę, bardziej obeznani z enneagramem użytkownicy forum mogliby pomóc Ci "uobiektywizować" wyniki.

pozdro!
Stałe, zdrowe 8w7 sx/so
bzy bzy.

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Zmiana typu

#90 Post autor: boogi » poniedziałek, 25 października 2010, 22:48

Myronek pisze:Zaskakujące.

Powiem więcej kiedy przeczytam opis dwójki :)
Przeczytaj wszystkie bez wyjątku opisy z naszej strony głównej enneagram.pl

Myronek pisze:Ale jedno pytanie mam już teraz:
Jedno, czy pięć?
Myronek pisze:Jak to możliwe, że zawsze:
1. test wykazywał 1w2
Zaznaczałeś odpowiedzi, które dawały taki wynik.
Myronek pisze:2. moja znajomość własnego charakteru i osobowości mówiła mi, że 1w2 w 100% mówi o mnie
"Tyle o sobie wiemy, na ile nas sprawdzono" (Szymborska). Poczytaj o Oknie Johari, trochę o sobie wiesz, ale nie wszystko. Domyślam się, że nie czytałeś wszystkich opisów, albo ewentualnie czytałeś je na zasadzie porównania z tym typem, który wyszedł ci z testu.
Myronek pisze:3. ludzie, którzy mnie znają zawsze twierdzili, że 1w2 idealnie mnie opisuje
Czy ludzie którzy cię znają, znają także Enneagram? Przeczytali tylko ten opis i powiedzieli "pasuje/nie pasuje", czy przeczytali wszystkie 9?
Myronek pisze:1. test pokazuje coś innego
Zaznaczyłeś inne odpowiedzi.
Myronek pisze:2. ja sam nie utożsamiam się już z poprzednim wynikiem, tj. z typem 1w2
Now we're talking.
Tu jest kluczowe pytanie - czy umiesz określić, co się zmieniło w twoim postrzeganiu samego siebie? Czego się dowiedziałeś o sobie, jakie przekonanie skonfrontowałeś z rzeczywistością?
Myronek pisze:Okazuje się, że rzeczywiście 2w1 bardzo dobrze opisuje moją osobowość
Pięć razy zastanów się, zanim wciśniesz się znowu w szufladkę. To bywa i wygodne, i rozwijające (wmawiając sobie cechy innego typu, podejmujesz inne wyzwania i zahaczasz o tematy których być może bez tego byś nie dotknął), ale najlepsze efekty i tak uzyskasz znając prawidłowy typ.
Odpowiedz sobie na najważniejsze pytanie - czy jest coś, co chcesz uzyskać z wiedzy którą daje ten system? Pieniądze? Sława?
Wiesz to na pewno, czy to tylko jakieś bliżej nieokreślone uczucie, którego nie umiesz ubrać w słowa? Nie musisz na forum pisać co to jest, ważne żebyś sam wiedział.
Szczególnie, jeżeli faktycznie jesteś 2w1.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

ODPOWIEDZ