Zmiana typu

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Yarpen_Zigrin
Posty: 304
Rejestracja: piątek, 9 sierpnia 2013, 23:29

Re: Zmiana typu

#121 Post autor: Yarpen_Zigrin » niedziela, 22 lutego 2015, 10:35

Przekłamanie testu. Często jest tak, że ludziom w różnym humorze wychodzą różne typy. Test jest dobry, na początek, ale to, że za każdym razem Ci wychodzilo 5, nawet nie musi znaczyć, że byłaś 5, tak jak jeden wynik nie zmienia Twojego typu.
Najlepiej poczytaj na firum rozbudowane opisy typów, o triadach, motywacjach itp i porównaj ze sobą.



Awatar użytkownika
Jani
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 22 lutego 2015, 10:12

Re: Zmiana typu

#122 Post autor: Jani » niedziela, 22 lutego 2015, 10:48

Yarpen_Zigrin pisze:Przekłamanie testu. Często jest tak, że ludziom w różnym humorze wychodzą różne typy. Test jest dobry, na początek, ale to, że za każdym razem Ci wychodzilo 5, nawet nie musi znaczyć, że byłaś 5, tak jak jeden wynik nie zmienia Twojego typu.
Najlepiej poczytaj na firum rozbudowane opisy typów, o triadach, motywacjach itp i porównaj ze sobą.
Dziękuję :) ograniczyłam się do testu ponieważ wydawał mi się bardziej bezstronny niż mój wizerunek samej siebie... Przynajmniej jeśli podjęłam próbę wywalenia z umysłu całej wiedzy wyciągniętej z lektur psychologicznych i nie manipulowania odpowiedziami, chociaż z drugiej strony już samo stwierdzenie choćby tylko przed sobą że z premedytacją będzie się szczerym narzuca pewien poziom nieszczerości ponieważ skoro zawsze się tak czy inaczej swój wizerunek nagina to odginanie go na potrzeby testu też jest w pewien sposób fałszowaniem... Eech :facepalm:
W każdym bądź razie dziękuję, poczytam :)
Na pograniczu kryzysu tożsamości chwiejnie się chwiejąca ;)

Awatar użytkownika
And
Posty: 551
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:51
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Andaluzja

Re: Zmiana typu

#123 Post autor: And » niedziela, 22 lutego 2015, 11:18

Ogólnie problem mi nieznany, bo na kilkadziesiąt razy, które wykonywałem kilkanaście różnych testów enneagramowych, na przestrzeni 5 lat, może ze 3 razy wyszło mi coś innego, niż 5. I to za każdym razem był test o jakiejś dziwnej konstrukcji, a nie żaden z tych, które bym polecał. Albo jestem ponadprzeciętnie stabilny i świadomy własnych cech, albo podświadomie zaznaczam odpowiedzi typowe dla 5, bo chcę otrzymać właśnie taki wynik. :scratch:

Polecam wykonanie większej liczby testów. Na forum, w dziale "testy", jest ich pełno. Szczególnie polecam takie, które pokazują szczegółowo, ile zaznaczyliśmy odpowiedzi typowych dla poszczególnych typów. Np. ten albo ten.

Ale tak, jak napisał Yarpen- testy to nie wyrocznia. Chcąc mieć 100% pewności poprawnego wytypowania, wypadałoby przeczytać motywacje wszystkich typów, które ewentualnie mogłyby do nas pasować (ja np. na wstępie odrzuciłem 2, 3, 7 i 8, bo nie przypominam zachowaniem żadnego z tych typów ani trochę, ale co do reszty nie mogłem być pewien). Mimo wszystko poznanie swojego typu enneagramowego wymaga poznania samego siebie. Znam osoby, które wykonały test 2 razy w ciągu kilkunastu minut i wyszło im 2 razy co innego. Moim zdaniem to świadczy o tym, że takie osoby zupełnie nie były świadome własnych cech i tendencji, skoro w tak krótkim czasie nie potrafiły zaznaczyć 2 razy takich samych odpowiedzi. I takie osoby, nawet po przeczytaniu wszelkich możliwych opisów poszczególnych typów, mogłyby mieć problem z przyporządkowaniem co do nich pasuje, a co nie. Trzeba się nad sobą trochę pozastanawiać, żeby się poprawnie wytypować.

Marcc
Posty: 154
Rejestracja: wtorek, 13 stycznia 2015, 00:13

Re: Zmiana typu

#124 Post autor: Marcc » niedziela, 22 lutego 2015, 11:46

4w5 i 5w4 mogą być do siebie podobne, do tego podobno 4w5 może wychodzić przy gorszych nastrojach czy depresjach. Ja nie mam z tym problemów, obojętnie czy jestem przygnębiony czy hurra optymistyczny zawsze wychodzi 4w5, nigdy nie wyszedł mi inny typ.
Jak już koledzy przede mną pisali najlepiej zgłębić się w szczegółowy opis obu typów enneagramu i szukać który bardziej do Ciebie pasuje. Od siebie dodam jeszcze że zrobienie testu MBTI i dogłębne zbadanie swoich funkcji kognitywnych bardzo pomaga dokładnym poznaniu siebie. Potem spróbuj jeszcze raz wypełnić test enneagramu wynik powinien być dokładniejszy.

Awatar użytkownika
Yarpen_Zigrin
Posty: 304
Rejestracja: piątek, 9 sierpnia 2013, 23:29

Re: Zmiana typu

#125 Post autor: Yarpen_Zigrin » niedziela, 22 lutego 2015, 15:06

Jeszcze raz ja. Widzę, że się sama motasz przy rozwiązywaniu testów. W czasie odpowiadania nie myśl o wyniku i o tym co może powodować taka odpowiedź, raczej skup się na upewnieniu, która odpowiedź do Ciebie pasuje i pomyśl o jakiejś sytuacji, która może być potwierdzeniem, albo zaprzeczeniem. Spróbuj na siebie spojrzeć jak patrzą na Ciebie inni :)

Awatar użytkownika
Axxie
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 28 kwietnia 2015, 10:57

Re: Zmiana typu

#126 Post autor: Axxie » wtorek, 28 kwietnia 2015, 11:03

Ja wiele razy rozwiązywałam test i za każdym razem wychodziło mi 4w5. Po długim czasie naznaczonym pewnymi zmianami zarówno w otoczeniu jak i w sobie samej wychodzi mi typ 7w8. Dziwi mnie to, bo jednak typy te są od siebie dość odległe żeby nie powiedzieć więcej.
Niespokojna myśl zyska wolny kształt.

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Zmiana typu

#127 Post autor: Irranea » wtorek, 28 kwietnia 2015, 11:34

Wynik testu przecież nie koniecznie musi być prawdziwy, zwłaszcza, że ludzie mają tendencję odpowiadać na pytania zgodnie ze swoim humorem. Wynik może wskazać jakiś kierunek, ale nie koniecznie prawdziwy typ. Polecam każdemu, o ile enneagram kogoś zainteresuje, po zrobionym teście, poczytać trochę teorię i wytypować się, na podstawie znajomości tego systemu. Typ jest niezmienny.

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Zmiana typu

#128 Post autor: Ninque » wtorek, 28 kwietnia 2015, 11:56

heh mi zawsze wychodzi 4 a przecież do 4 mi tak daleko xD (tzn prawie daleko no bo jednak część cech mam) ale jestem tu jako przykład osoby, która udowadnia że testy kłamią

I tak, przechodziłam tez fazę, jak jeszcze "byłam" 4, że "ach tylu tu tych ludzi.. niech sie zastanowia nad sobą bo na pewno nie są 4" a sama się nad sobą nie zastanawiałam, no bo przecież ja jestem. Więc proponuję wszystkim 4 chwilę głebokiej refleksji i zgłebienia enneagramu.
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Zmiana typu

#129 Post autor: Ael » wtorek, 28 kwietnia 2015, 12:53

Ninque ale moze tez byc tak jak u mnie, ze jednak ktos ta Czworka jest xD

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Zmiana typu

#130 Post autor: Irranea » wtorek, 28 kwietnia 2015, 12:55

Ale Nin nie twierdzi, że nie można być tym 4. Po prostu to najczęściej wychodzący typ w teście, Nin tylko zaznacza, żeby nie przyjmować tego tak bez refleksji, jak pewniaka.

Marcc
Posty: 154
Rejestracja: wtorek, 13 stycznia 2015, 00:13

Re: Zmiana typu

#131 Post autor: Marcc » wtorek, 28 kwietnia 2015, 13:33

Ninque w jaki sposób pomyliłaś 4 z 9? Przecież te typy poza paroma cechami wspólnymi bardzo różnią się od siebie.
Wiadomo ze zrobienie testu to tylko pierwszy krok, naiwnie jest myśleć ze enneagram czy jakikolwiek inny system typowania ludzi można zgłębić w 10 minut odpowiadając na 36 pytań i czytając pobieżnie opis typu.

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Zmiana typu

#132 Post autor: Ninque » wtorek, 28 kwietnia 2015, 15:52

Cóż, nie aj jedna pomyliłam 4 z 9 wiec najwidoczniej da sie :P Grin i In3orn tez tego doświadczyli, ten drugi uważał sie za 4 kilka lat :P

polecam ten post: http://enneagram.pl/forum/viewtopic.php ... 30#p326537

i ten fragment odpowiedzi Sayny na niego
Sayna pisze:Ninque jesteś pewna, że nie jesteś 4? Ja tak odbieram ten typ jak opisujesz własne zachowanie.
9 i 6 to takie typy które de facto mogą być mylone z kazdym innym i które znajduja w sobie cechy każdego typu.

To takie troche smutne że ludzie patrzą na enneagram jak na zespół cech osobowości i trudno im sobie wyobrazić ekstrawertyczną 9 sterującą grupą jak 8 albo co najmniej 3, uspokajającą i pomocną jak 2, czepiajacą sie szczegółów jak 1, przykładającą ogromne znaczenie do wiedzy jak 5 czy chociażby wrażliwą i artystyczną jak 4.
Spoiler:
Spoiler:
I tak zapomniałam wspomnieć wcześniej o Ael która jest 4 ale ona jest Czwórką świadomą tzn zrobiła porządny risercz, nie bała sie zanegować swojej Czwórkowości, rozważyła inne typy i na koniec stwierdziła ze jednak .. jednak 4 xD
W sumie to nie zapomniałam (chociaż o Ael pomyślałam jak pisałam tamto) tylko chciałam podkreślić to o czym mówi Irranea, a mówienie o Ael bez wprowadzenia całego kontekstu mogłoby wprowadzic zamęt w moją wypowiedź. tak.
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Marcc
Posty: 154
Rejestracja: wtorek, 13 stycznia 2015, 00:13

Re: Zmiana typu

#133 Post autor: Marcc » wtorek, 28 kwietnia 2015, 17:35

Moim zdaniem pomyłki wynikają w 95% braku dogłębnej analizy swoich zachowań, motywacji itp, niestety nie każdy ma na to chęci czy czas i potem bywa ze ktoś jest źle wytypowany.

Twój post czytałem, jest bardzo ciekawy ale wydaje mi się że zbyt personalnie odbierasz enneagram, jeśli ktoś pisze coś nieprzyjemnego o 9 niesłusznie odbierasz to jak osobisty atak na Ciebie. Zobacz ile się złego pisze na temat czwórek, ze wiecznie narzekają, w wolnych chwilach tną się żyletkami, albo ze wszystkie są na niskich pro, ja potrafię się od tego zdystansować, i ani trochę nie przejmuje się tego typu tekstami. Nawet w obrębie tego samego typu każdy z nas jest wyjątkowy wiec po co przejmować się stereotypami które nas nie dotyczą?
To takie troche smutne że ludzie patrzą na enneagram jak na zespół cech osobowości i trudno im sobie wyobrazić ekstrawertyczną 9 sterującą grupą jak 8 albo co najmniej 3, uspokajającą i pomocną jak 2, czepiajacą sie szczegółów jak 1, przykładającą ogromne znaczenie do wiedzy jak 5 czy chociażby wrażliwą i artystyczną jak 4.
Oczywiście ze każdy typ może być wrażliwy, czujący potrzebę realizować się artystycznie, być leniwym, ambitnym, wrednym, miłym, pomagającym lub mających wszystkich za nic, to jest tak oczywiste ze właściwie nie ma o czym mówić.

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Zmiana typu

#134 Post autor: Irranea » wtorek, 28 kwietnia 2015, 17:51

Marcc, to, że dla Ciebie jest oczywiste, nie znaczy, że dla innych również. A na tym forum widać, że właśnie nie jest to oczywiste. Wiele osób, zwłaszcza początkujących ma z tym problem, tworzy wiele uproszczeń i sztywnych schematów, i uważam, że własnie należy o tym mówić, należy prostować, tłumaczyć i pomagać zrozumieć. I sądzę, że Nin bardzo dobrze robi, jak własnie prostuje głoszone przez niektórych niesłuszne teorie o 9 na tym forum (ktoś to musi zrobić i zwrócić na to uwagę). Od tego w końcu jest forum, od rozmowy i wymiany zdań.
To samo tyczy się robienia testu, to, że Ty wiesz, że po zrobieniu testu dobrze jest się zabrać za czytanie teorii, nie znaczy, ze inni tak robią. I tu też widać na forum, że sporo osób poprzestaje na zrobieniu testu, a ich wiedza o enneagramie czerpana jest z pobieżnego przeczytania opisu typów na głównej. I tutaj też uważam, że należy o tym mówić i polecać inną literaturę.

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Zmiana typu

#135 Post autor: Ninque » wtorek, 28 kwietnia 2015, 18:10

Marcc pytałeś:
Marcc pisze:Ninque w jaki sposób pomyliłaś 4 z 9? Przecież te typy poza paroma cechami wspólnymi bardzo różnią się od siebie.
wiec odpowiedziałam
Spoiler:
Irranea <3 najlepszy konfliktor ever <3
Spoiler:
btw kolejny edit:
Spoiler:
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

ODPOWIEDZ