Typ 6 - Lojalista

  1. Szóstka w skrócie
  2. Opis Szóstki
  3. Szóstka ze skrzydłem pięć: 6w5 - "Obrońca"
  4. Szóstka ze skrzydłem siedem: 6w7 - "Kumpel"
  5. Wpływ na Szóstkę połączenia z Dziewiątką
  6. Wpływ na Szóstkę połączenia z Trójką
  7. Szóstka w miłości
  8. Szóstka w pracy
  9. Rozpoznanie Szóstki

Szóstka w skrócie

Szóstka to typ odpowiedzialny, godny zaufania, lojalny wobec rodziny i przyjaciół. Osobowość Szóstki jest bardzo rozległa, od bycia zamkniętym w sobie i nieśmiałym do bycia towarzyskim i otwartym.

Jak postępować ze mną

  • bądź bezpośredni i jasny
  • słuchaj mnie uważnie
  • nie osądzaj mnie po moich lękach
  • rozwiązuj ze mną wszystkie problemy
  • zapewniaj mnie, że wszystko między nami jest w porządku
  • baw się i śmiej się razem ze mną
  • łagodnie pokazuj mi nowe możliwości

Co lubię w byciu Szóstką

  • bycie przywiązanym do i wierzącym w rodzinę i przyjaciół
  • bycie odpowiedzialnym i ciężko pracującym
  • bycie współczującym wobec innych
  • bycie inteligentnym i dowcipnym
  • bycie nonkorformistą
  • bycie bezpośrednim i asertywnym

Co jest trudne w byciu Szóstką

  • brak zdecydowania i łatwości podejmowania decyzji
  • ociąganie się z powodu strachu przed porażką; zbyt mała pewność siebie
  • strach przed porzuceniem lub wykorzystaniem
  • uczucie wyczerpania z powodu ciągłego zamartwiania się i doszukiwania się niebezpieczeństw
  • bycie zbyt krytycznym wobec siebie gdy nie udaje się osiągnąć zamierzonych celów

Opis Szóstki

Ludzie typu Sześć przeczuwają niebezpieczeństwa świata. Gdy są zdrowi, często są bardzo odważni, oddani i szczęśliwi. Lecz gdy są nie zdrowi, są często tchórzliwi i popadający w paranoję. Osoby z tym typem są szczególnie wyczulone na problemy życia i ostrożne w sprawach, które mogą pociągać za sobą jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Sposób reagowania na problemy jest u szóstek tak różny, że mogą być często brane za inne typy enneagramu. Różnica jednak polega na tym, że dla szóstek głównym motorem działania jest strach, obawa, lęk. Istnieją dwa odmienne rodzaje szóstek: fobiczna i antyfobiczna z dwoma odmiennymi reakcjami na strach. Kiedy fobiczna szóstka wyczuwa niebezpieczeństwo, chowa się w kącie aby przeczekać najgorsze. Może zachowywać się bardzo ostrożnie i niezdecydowanie lub nawet ulegle, po to aby uniknąć wszelkich ewentualnych problemów. Gdy antyfobiczna szóstka wyczuje niebezpieczeństwo, może swoim bezpośrednim zachowaniem z premedytacją sprowokować daną sytuację, tak aby uporać się z problemem zanim problem "upora" się z nią. Fobiczne szóstki wydają się czarujące, skromne i łagodne, podczas gdy antyfobiczne wydają się być twarde, wyzywające i kąśliwe. Niektóre szóstki są całkowicie fobiczne lub całkowicie antyfobiczne, ale najczęściej spotykane są takie, które są gdzieś pomiędzy tymi dwoma rodzajami, będąc bardziej jednym lub bardziej drugim rodzajem.

Zdrowe fobiczne szóstki są spokojne, oddane i są często idealistami. Są również obowiązkowe i uległe, ale w dobrowolny i ściśle określony przez nie sposób. Są często przywiązane do grupy osób i tradycji. Wypełniają swoje obietnice, ciężko pracują i są honorowymi i opiekuńczymi przyjaciółmi. Zdrowe fobiczne szóstki często są łaskawe i dyplomatyczne. Traktują innych bardzo przyjaźnie i są z reguły bardzo lubiani za dyskrecję i maniery. Często są to zabawne, posiadające bogatą wyobraźnię osoby. Zdrowe szóstki radzą sobie z posiadaną władzą poprzez jedność z innymi, są szlachetnymi przywódcami ponieważ łatwo sympatyzują z przegranymi. Potrafią utwierdzać się w swojej własnej wartości ale także wymagają aby inni również ją w nich dostrzegali. Nie są "popychadłami" i mogą przyjmować niepopularne postawy gdy sytuacja tego wymaga. Generalnie, zdrowe szóstki pracują nad rozwiązaniami faworyzującymi całą grupę, pozwalającymi na to aby wszyscy czuli się zwycięzcami.

Gdy fobiczne szóstki są mniej zdrowe, mogą stać się ślepo uległe nawet gdy przyjmują, że są mniej odpowiedzialne. Mogą niezauważalnie bardziej polegać na zewnetrzych autorytetach i zaczynają być oczarowani osobami, które są bardziej pewne własnych wartości. Taka szóstka nieświadomie ubija interes z autorytetem: "Zrobię cokolwiek mi każesz, jeżeli będziesz mnie chronić przed problemami". Szóstka fobiczna chowa się wtedy pod wymyślonym parasolem, oddając się w "służbę" zewnętrznej sile i uzależniając się od poczucia bezpieczeństwa jakie daje taki związek. Zdolność szóstki do głębokiej lojalności, ukazuje swoją drugą stronę, gdy niezdrowa szóstka jest często lojalna złej osobie. Gdy fobiczna szóstka oddaje część władzy nad sobą, zaczyna się chronicznie zamartwiać i czuć bezsilna. Aby to zrekompensować, staje się bardziej ostrożna i przezorna, próbując przewidywać motywy działań innych osób. Czasem może sprawdzać swoją własną siłę i własne reakcje, żeby się upewnić, że nie zbacza z wybranej przez siebie drogi bycia posłusznym, drogi na którą sama się zgodziła. Może mieć więc problemy ze skończeniem tego co zaczęła, wciąż martwiąc się o to czy inni nie zaczną krytykować efekt końcowy. W tym stanie, fobiczne szóstki mogą też wydawać się przyjazne ale są w trybie pasywnej agresji i dają sprzeczne sygnały. Zaczynają być nerwowe, niepewne, sceptyczne, spięte, niezdecydowane i przywiązane do bycia ofiarą. Bardzo niezdrowe fobiczne szóstki, są przesiąknięte strachem i otwarcie zależne od innych. Mogą poświęcać swoje życie, pracy, stając się "niewolnikiem" swojej pracy lub szefa. Mogą zachowywać się jak słabi, bezsilni przegrani, żądający od przyjaciół ciągłego pocieszania, terroryzując innych swoją bezilnością, wyznaczając bardzo wąske granice tego co mogą robić i w czym ryzykować. Takie szóstki unikają wszelkich wyzwań, chronicznie przeczuwając niepowodzenie, mogą prześladować kogoś kto będzie odbiegać od przyjętych zasad i norm. Mogą być też żałosne, nietolerancyjne, strachliwe, dogmatyczne.

Zdrowe antyfobiczne szóstki są bardzo odważne, ciągle chcą chwytać "tygrysa za ogon". Potrafią być chętne przygód, bardzo uzdolnione i posiadać zapał do życia. Gdy uznają tradycyjne wartości, to z reguły odgrywają rolę konstruktywnego krytyka. Wtedy ich zasadniczą misją jest służenie tradycji poprzez jej wskrzeszanie. Uważają siebie za członków drużyny, oferując grupie pożyteczne alternatywy i używając "starego jako sprężyny dla nowego". Są bardzo energiczne, uczciwe, assertywne i zawsze mają dużo dobrych pomysłów. Gdy zdrowa antyfobiczna szóstka nie uznaje tradycyjnych zasad, często jest twórcza i oryginalna. Umiejętne patrzenie w przeszłość, wyobrażanie sobie przyszłości i kwestionowanie standardowych założeń, prowadzi je do posiadania wyjątkowego punktu widzenia. Artystyczne wyrażanie się jest dla nich pociągające i zapewniające im siłę, będąc sposobem na rozwiązywanie własnego poczucia odosobnienia.

Mniej zdrowe antyfobiczne szóstki często mają zmienną i niespokojną naturę. Niektóre przetważają swoją energię w fizyczną aktywność, lubią sport i są bardziej rywalizujące z innymi niż fobiczne szóstki. Antyfobiczne szóstki często ukrywają swój niepokój za chłodną lub twardą maską. Celem aktywności jest wypędzić strach poprzez zmierzenie się z nim. Zamiast pasywnie się go bać, podejmują ryzyko, wyzywając strach i potem go pokonując. Jeśli fobiczna szóstka jest uzależniona od bezpieczeństwa, to antyfobiczna szóstka jest uzależniona od niebezpieczeństwa. Antyfobiczne szóstki są często prowokujące i zbuntowane przeciwko autorytetom, notorycznie wyszukując kontrargumenty do punktu widzenia innych. Pomimo tej postawy, antyfobiczne szóstki wciąż są lojalne wobec innych, są ciężko pracujące i są idealistami. Mogą paranoicznie czuć, że świat jest niesprawiedliwie uprzedzony do nich. Niektóre szóstki uprawiają demagogię, zwłaszcza gdy wyrażają się na temat rządu i wszelkich władz. Wiele antyfobicznych szóstek posiada sarkastyczny rodzaj humoru i są dobre w satyrze. Kiedy jednak czują się niepewnie, ich humor może być bardzo kąśliwy. Bardzo niezdrowe antyfobiczne szóstki, są agresywne, niestałe w uczuciach i swoich postanowieniach oraz bezsensownie sporne. By stłumić wewnętrzny strach, działają pochopnie i często podejmują złe decyzje. Mogą być także próżnie zbyt aktywne, wykonując nieproduktywne czynności oraz paranoiczne, oskarżające, walczące i mściwe. Niektóre potrafią być bardzo nieprzyjemne, a nawet niebezpieczne. Niezdrowe antyfobiczne szóstki potrafią się zachowywać znacznie gorzej niż autorytety, które oskarżają np. o nadużywanie władzy.


Szóstka ze skrzydłem pięć: 6w5 - "Obrońca"

Szóstki z tym skrzydłem są generalnie intrawertyczne i często bardzo inteligentne. Gdy są zdrowe, mają wiele zainteresowań jak również dużą znajomość rzeczy oraz posiadają wiele umiejętności. Są dobre w przewidywaniu przyszłości. Mogą mieć oryginalny punkt widzenia. Testują potencjalnych przyjaciół przez długi okres czasu, ale gdy już kogoś zaakceptują, to na dobre; do końca życia. W stresie, szóstki z tym skrzydłem mogą okazywać emocjonalne odosobnienie. Silniej ujawnia się w nich połączenie z dziewiątką. Pokazują mało emocji, ale wyczuwa się u nich to, że czują się czymś dotknięte lub czymś poruszone. Rośnie w nich napięcie pomiędzy potrzebą bycia dostrzeganym, a potrzebą wycofania się w celu chronienia siebie. Mogą też się zachowywać arogancko, tajemniczo i cynicznie gdy się czegoś boją.

Najczęściej spotykane ze skrzydłem pięć, są fobiczne szóstki, które mogą być dyplomatyczne oraz "mówić" bez wypowiadania słów. Mogą dumać nad niesprawiedliwościami losu, spędzać samotnie czas rozwijąc teorie konspiracji przeciwko sobie i innym. Gdy są samotne okazują oznaki paranoi. Podstępnie knują zemstę, są pasywne wobec innych i obwiniające siebie.

Słynne Szóstki ze skrzydłem pięć: Warren Beatty, Tommy Lee Jones, Steve McQueen, Chuck Norris, Anthony Perkins, Robert Redford, Steven Seagal, Michelle Pfeiffer, Diane Keaton, Dustin Hoffman.


Szóstka ze skrzydłem siedem: 6w7 - "Kumpel"

Szóstki z tym skrzydłem są generalnie ekstrawertyczne, przyjacieskie i otwarte na innych. Przyjaźń według nich jest podstawą szczęśliwego życia. Chcą być lubiane przez innych i łatwiej podążają śladem innych w przeciwieństwie do 6w5, która ma tendencję do wycofywania się i pozostawania w samotności. Szóstka 6w7, może być czarująca i towarzyska. Ma szybsze tempo życia niż 6w5, a w sprawach zawodowych ujawnia się w niej zdrowe połączenie z trójką. Często potrafi chronić samą siebie, a także charakteryzuje się ciepłem i opiekuńczością wobec innych.

W stresie 6w7, mogą często przeczyć same sobie, sprawiając wrażenie, że chcą jednocześnie dwie rzeczy na raz, czasem doprowadzając do szaleństwa mieszanymi sygnałami. Może być ciężko zrozumieć co mają na myśli i o czym mówią. Często otwarcie sprawdzają jaki inni mają do nich stosunek. Gdy są czymś przestraszone, jedyną formą obrony jest bierna agresja, w czasie której nie da się jej do niczego przekonać ani namówić. Najczęściej spotykane z tym skrzydłem, są szóstki antyfobiczne, które mają tendencję do bycia bardzo bezpośrednimi. Niektóre mogą snuć wielkie plany, które ich zdaniem mogą przynieść materialne lub osobiste korzyści. Mogą być także niepewne, irracjonalne, chaotyczne z tendencją do częstych zmian nastrojów. Są skomplikowane wewnętrznie. Mają niezwykle wrażliwe zapalniki wybuchów paranoi. Fałszywie oskarżają innych, a innym razem wręcz błagają aby ktoś się nimi zaopiekował. Czasem są bardzo konserwatywne w swoim sposobie zycia, a czasem toczą bój o zmiany.

Słynne Szóstki ze skrzydłem siedem: Kim Basinger, Mel Gibson, Jack Lemmon, Richard Pryor, Meg Ryan, Susan Sarandon, Patrick Swayze, Jay Leno, Julia Roberts, Tom Hanks.


Wpływ na Szóstkę połączenia z Dziewiątką

Zdrowe połączenie z dziewiątką daje szóstce spokojne, pewne siebie, duchowe poczucie bycia częścią większej całości. Pomaga to szóstce łatwiej uwierzyć we własny los i szczęście. Zaczyna wierzyć również w swoje przeznaczenie i zasadę "co ma być niech będzie". Połączenie to również daje szóstkom wejrzenie wgłąb siebie, dzięki któremu szóstka szuka odpowiedzi na dany temat wsród własnych odczuć, zamiast opierać się tylko na zewnętrznych opiniach. Może w naturalny sposób rozumieć inne osoby, które w innej sytuacji, szóstka postrzegałaby jako zagrażające jej poczuciu bezpieczeństwa.

W sytuacji stresowej szóstka może zacząć się zachowywać jak niezdrowa dziewiątka. Przechodzi w stan odrętwienia, odizolowania i lenistwa. Jest to rodzaj ucieczki przed lękami i obawami, ochrona przed niebezpieczeństwem. Może unikać odpowiedzialności, chować głowę w piasek, odwlekać dokończenie różnych spraw. Błądzi w kółko; dziewiątka robi to aby uniknąć skupienia się na jakimś działaniu, podczas gdy szóstka robi aby unikać działania z własnej inicjatywy, działania które mogłoby spowodować atak innych. Bardziej uzależnia się od otoczenia w którym się znajduje, ale również zaczyna być mniej zaangażowana i bardziej ambiwalentna w związkach uczuciowych.


Wpływ na Szóstkę połączenia z Trójką

Zdrowe połączenie z trójką daje szóstce wiarę w siebie, skuteczność, produktywność, sprawność. Często daje jej silną wolę, dzięki której zawsze dąży do ukończenia tego co zaczęła. Mogą się ujawnić również zdolności organizacyjne. Łatwiej jej przychodzi podejmować decyzje uskuteczniając swoje zdolności przywódcze. Podkreślony jest wtedy jej idealizm - cokolwiek szóstka robi, robi to bardzo dobrze i w dodatku czuje się dumna ze swoich osiągnięć.

W sytuacji stresowej szóstka zaczyna się zachowywać jak mniej zdrowa trójka. Zaczyna pokazywać wizerunek, którym chce się przypodobać innym. Może zacząć się zachowywać wylewnie i czarująco, nosić maskę spokoju aby ukryć przed innymi własne obawy i lęki. Może się także ujawnić jej ambicja i może stać się współzawodnicząca. Bardziej świadoma swego działania niż trójka, ale równie nieprzyjemna, wyrachowana i mściwa. Chce się wywyższyć ponad innych i ukrywa swoje prawdziwe zamiary aby nadal być lubianą.


Szóstka w miłości

  • jest silnym i lojalnym sojusznikiem w sprawie "my kontra świat", zawsze ofiarowuje oparcie w swojej osobie
  • woli wywierać pozytywny wpływ na Ciebie (np. poprzez ciepło i serdeczność czy bycie uległym w związku) niż żeby na nią wpływano. Szóstka tłumi swoje potrzeby, żeby nie czuć się podatna na to samo co inni. Woli okazywać siłę poprzez pomaganie innym i tak osiągać swoje cele; jest wtedy gotowa do dużych poświęceń ze swojej strony
  • poszukuje celów twojego zachowania "Co się dzieje w twoim wnętrzu?", "Co naprawdę sądzisz o mnie?". Potrzebuje ciągłego uspokajania
  • wnosi do związku zaangażowanie, poświęcenie i oddanie, ale potrzebuje zapewnień jako motoru tych działań. "Czy zawsze będziesz mnie kochać?". Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. Pozytywna odpowiedź spowoduje, że Szóstka będzie wątpić w twoją szczerość, więc kolejne zapewnienia są potrzebne...
  • kwestionuje twoje intencje, przekręca twoje pozytywne nastawienie, zastanawia się co tak naprawdę myślisz

Szóstka w pracy

  • ma umysł analityczny. Jej uwaga skupia się na zadawaniu pytań i kwestionowaniu przeciwnych opinii
  • reaguje na własne słabości, szukając ochrony w jakimś autorytecie (lojalista), bądź też próbując taki autorytet sprowadzić na dół (buntownik) "U twoich stóp lub przy twoim gardle"
  • próbuje swych sił jako superbohater. Aby zrekompensować sobie wewnętrzne uczucie niepokoju, stara się udowodnić swoją wartość innym
  • zdolna pójść na całość wbrew wszelkim przeciwieństwom. Będzie rywalizować nawet gdy ma małe szanse na zwycięstwo
  • bada każdy argument. Wyczuwa nawet najsłabszy punkt w każdej opinii. "Tak, ale... rozważmy to z innego punktu widzenia"

Rozpoznanie Szóstki

Typowy komentarz Szóstki:

  • "Byłem lojalny tej grupie przez 25 lat."
  • "Myślę, że nie mamy zbyt kompetentnego zarządu."
  • "Chciałbym abyśmy pracowali lepiej jako grupa."
  • "Całe życie kwestionowałem swoje umiejętności."

Ponieważ Szóstki z reguły mają problem z oszacowaniem rozmiaru swojego strachu i swoich obaw, często używają innych kryteriów i mylnie indentyfikują się z innymi typami. Dla przykładu, Szóstka może porównywać się do Dwójki zwłaszcza gdy identyfikuje się silnie z rolą osoby pomagającej innym, ale Szóstka ma bardziej niejednoznaczny stosunek do swoich związków z ludźmi, podczas gdy Dwójka z reguły wie dokładnie czego oczekuje od innych. Szóstki, które błędnie intepretują swoje lęki, często identyfikują się z Dziewiątką, ale Dziewiątka posiada dobrze rozwinięta umiejętność relaksowania się i posiada głęboką wiarę w innych, a żadna z tych umiejętności Szóstce nie przychodzi zbyt łatwo. Szóstki są najczęściej mylone z Czwórkami (inny krytycznie nastawiony do życia typ Enneagramu), zwłaszcza gdy mają artystyczne zainteresowania, ale Czwórki w przeciwieństwie do Szóstek posiadają umiejętność myślenia tylko o sobie i zajmowania się sobą. Szóstki mogą też się identyfikować z Piątką, zwłaszcza gdy są inteligentne, jak z reguły większość Szóstek jest, ale w przeciwieństwie do Piątek, są bardziej praktyczne i życiowe. Antyfobiczne Szóstki mogą być czasem mylone z Ósemkami, ale brakuje im typowej dla Ósemek poczucia własnego wartości i bycia pewnym siebie.