Typ 3 - Zdobywca

  1. Trójka w skrócie
  2. Opis Trójki
  3. Trójka ze skrzydłem dwa: 3w2 - "Gwiazda"
  4. Trójka ze skrzydłem trzy: 3w4 - "Profesjonalista"
  5. Wpływ na Trójkę połączenia z Szóstką
  6. Wpływ na Trójkę połączenia z Dziewiątką
  7. Trójka w miłości
  8. Trójka w pracy
  9. Rozpoznanie Trójki

Trójka w skrócie

Trójka jest energiczna, ekstrawertyczna, ufna swoim możliwościom, zawsze dążąca do osiągnięcia konkretnego celu.

Jak postępować ze mną

  • pozostaw mnie samą gdy pracuję
  • oceń moją pracę szczerze ale nie osądzaj mnie i nie bądź przesadnie krytyczny
  • zawsze mów mi gdy jesteś dumny ze mnie lub podoba Ci się moje osiągnięcie
  • nie obciążaj mnie negatywnymi emocjami
  • mów mi, że lubisz być obok mnie
  • pomóż mi utrzymać otoczenie przyjazne i spokojne

Co lubię w byciu Trójką

  • jestem optymistyczna, przyjacielska i radosna
  • służę dobrze rodzinie
  • szybko się otrząsam po porażce i od razu wyruszam by zmierzyć się z kolejnym zadaniem
  • jestem dobrze poinformowana, zawsze wiem co się wokół dzieje
  • jestem kompetentna i umiem wykonywać pracę tak aby można ją było szybko zakończyć
  • umiem motywować ludzi

Co jest trudne w byciu Trójką

  • nie lubię ludzi niekompetentnych i takich, którzy nie potrafią sprostać nawet prostemu zadaniu
  • strach przed byciem niedostrzeganym lub byciem uważanym za kogoś bez żadnych sukcesów
  • porównuję się i niezdrowo rywalizuję z ludźmi, którzy potrafią zrobić coś lepiej ode mnie
  • zakładam maski i oszukuję, by zaimponować innym
  • zawsze chcę być na szczycie i w centrum zainteresowania. To jest bardzo męczące

Opis Trójki

Dla trójki najważniejsze są jej osiągnięcia i to w jaki sposób ją postrzegają inni. Trójka może być ufna, spełniona, szczęśliwa ze swojego wizerunku i szczera lub też może być ciągle rywalizująca z innymi, fałszywa, obłudna i zdradziecka. Dla trójek od uczuć międzyludzkich ważniejsze są sukcesy i produktywność. Trójki z reguły oczekują, że będą kochane za to co uczyniły i to jak się prezentują innym, a nie za to kim są naprawdę. Odrzucają swoją niedoskonałość i prezentują światu wizerunek, który świat przyjmie z aplauzem. To czego trójka się obawiają najbardziej to bycie niedocenioną za jakiekolwiek osiągnięcie i bycie w cieniu innych.

Zdrowe trójki są często spełnione i żyją pełnią życia wierząc w doskonałość i profesjonalizm. Są silne w ustalaniu i spełnianiu celów i zazwyczaj posiadają wiele życiowych umiejętności. Trójki szybko się uczą, są dobrymi przywódcami. Większość jest dobrze zorganizowana, elastyczna i pracowita. Gdy są zdrowe są wzorem do naśladowania i są zdolnymi nauczycielami w umiejętnościach, które najlepiej rozwinęły. Trójki często się pokazują z dobrej strony wykonując pracę efektywnie i rzetelnie. Są szczególnie dobre w robieniu kilku rzeczy na raz. Zdrowe trójki tryskają energią i są pogodne, mając pozytywne spojrzenie na przyszłość. Są pewne siebie i spokojnie podchodzą do wyzwań im stawianych. Ich działanie często się kieruje poczuciem honoru i wartościami rodzinnymi i przyjaźni.

Gdy trójki są mniej zdrowe ich strategia bycia popularnym i dobrze ustawionym, prowadzi do koniecznej potrzeby bycia takim i zaczynają naginać reguły i aby móc utrzymać swój pozytywny wizerunek. Trójki mogą zacząć zachowywać się jak kameleony, przybierając postawę jaka w danej chwili im odpowiada. Zaczynają odrzucać swoje osobiste uczucia przywdziewając maskę. Większość trójek posiada piętę Achillesową, poczucie bycia nieadekwatnym, które równoważą z osiąganiem celów i grą. Osobiste relacje trójek mogą cierpieć gdy przekierują swoje uczucia na wizerunek, które chciały by posiadać. Mogą się objawiać innym jako osoba odpowiednia do przyjaźni czy miłości, chowając głęboko wszelkie swoje ułomności i oferując zamiast tego swoją wyidealizowaną maskę. Praktyczność i skuteczność staje się bardziej istotna i mniej zdrowe trójki mogą zacząć cieszyć się uczuciem braku uczuć. Mogą o sobie myśleć jako wysoko-wydajne maszyny, których zadaniem jest ścigać się od zadania do zadania, zabezpieczając tyły zanim dotrą do mety. W dość powszechnym zwyczaju trójek jest używanie sportowych metafor i określeń, gdyż wierzą, że życie to tylko gra w której trzeba wygrać. Aby wygrywać, ciągle naciskają na siebie, wprowadzając się w stan wysokiej aktywności używając również swoich związków z innymi głównie jako sprężyny do uzyskania zadowalających wyników. Ich zdrowa elastyczność zostaje zdegradowana do aroganckich i chłodnych kalkulacji i niemoralnego, pozbawionego emocji, planowania. Trójki swobodnie się czują w zawodach wymagających pokazania się i perswazji, w zawodach takich jak public relations, sprzedawca, marketing.

Dla bardzo niezdrowych trójek, wygrywanie staje się wszystkim i maska trójek może całkowicie zasłonić ich duszę. Mogą być otwarcie niemoralni, bezduszni, przebiegli. Zaczynają wierzyć we własne kłamstwa i sterować ludźmi bez żadnego sumienia. Ich celem jest utrzymanie iluzji bycia najlepszym, który się bierze z pamiętliwego poczucia triumfu. Ktokolwiek był złośliwie i z premedytacją oszukany i wykorzystany, zna doskonale ten rodzaj postawy.


Trójka ze skrzydłem dwa: 3w2 - "Gwiazda"

Trójka z tym skrzydłem, są najbardziej ekstrawertycznym typem enneagramu. Jest bardzo otwarta na innych ludzi, chce odgrywać znaczącą rolę w ich życiu. Bardzo ważny jest prestiż i pozytywny wizerunek jaki dzięki takiej postawie trójka otrzyma. Zdrowe skrzydło daje trójce ciepło, opiekuńczość, hojność. Trójka z tym skrzydłem to znakomity materiał na przywódcę. Odczuwa wewnętrzną potrzebę czynienia dobra innym ludziom, opiekowania się nimi, jest prawdziwie miłą i uczynną osobą. Gdy osiągnie sukces na jakimś polu, wtedy staje się prawdziwym mentorem i przewodnikiem dla innych.

Gdy trójka z tym skrzydłem jest w stresie lub jest niezdrowa, zaczyna poświęcać większą uwagę na prezentowaniu swojego idealnego wizerunku. Dotyczy to wszystkich osób, którymi się otacza. Chce być świetnym współmałżonkiem, przyjacielem, rodzicem, pracownikiem, synem lub córką. Silnie angażuje się w życie innych gdyż potrzebuje pochlebstw, uznania i słów podziwu. Zaczyna przejawiać się u niej pycha, fałszywa ambicja, samochwalstwo, egoizm. Chce się wywyższać, czuć się lepsza od innych. Zaczyna odgrywać różne role, oszukiwać, manipulować innymi. Może okazywać fałszywe uczucia wobec innych. Czasem pojawiają się złośliwe i podstępne zachowania. Gdy uzna, że partner jest bardziej atrakcyjny lub ciekawszy od niej samej, może zacząć się oszukiwać, że partner tak naprawdę nie spełnia jej "głębokich potrzeb". Może wtedy zacząć sabotować własny związek poprzez nieodpowiednie zachowanie, zdradę, wytykanie różnych wad partnera.

Słynne trójki ze skrzydłem dwa: Tom Cruse, Demi Moore, O. J. Simpson, Shirley MacLaine, Cybill Shepherd, Will Smith, Jean-Claude, Sharon Stone, Van Damme.


Trójka ze skrzydłem cztery: 3w4 - "Profesjonalista"

Trójka z tym skrzydłem, może mniej zwracać na to jaki wizerunek prezentuje innym, lub ten wizerunek może być bardziej subtelny. Bardziej zwraca uwagę na to jak sama widzi ten wizerunek. Skrzydło cztery daje trójce nieco introwertyzmu, nie co głębszy wgląd na to kim się jest, a nie kogo się innym pokazuje. Może oceniać się bardziej na poziomie własnych dokonań artystycznych i socjalnych, a nie tylko niepopartym niczym wizerunkiem. Skłonność rywalizacji z innym, jest przesłaniana przez rywalizację ze sobą. Trójka chce być lepsza dla własnej satysfakcji. Zdrowe skrzydło daje motywację do pracy nad samym sobą. Nadal lubi wyzwania i rywalizacje ale praca dla innych staje się znacznie ważniejsza.

Gdy trójka z tym skrzydłem jest w stresie, zadręcza się z powodu niepowodzeń lub niekorzystnego wizerunku. Staje się też zarozumiała, zaczyna innych oskarżać o bycie "prostego stanu" skoro nie doceniają tego co trójka robi. Bez sensu zaczyna konkurować z innymi aby udowodnić swoją wyższość. Może też zachowywać się snobistycznie, naśladując sposób życia innych pragnąc zaimponować grupie osób, która jej imponuje. Prywatnie, może popadać w dramatyzowanie i zwątpienie. Niestabilne emocje i częste zmiany nastrojów.

Słynne trójki ze skrzydłem cztery: David Bowie, Nora Ephron, Sylvester Stallone, Sting, Meryl Streep, Andy Warhol, Richard Gere, Barbra Streisand.


Wpływ na Trójkę połączenia z Szóstką

Zdrowe połączenie z szóstką powoduje, że trójka zrzuca maskę, przyznaje się do swoich błędów i ułomności, pokazuje się taką jaka jest naprawdę. Jej prawdziwe uczucia są oparte na strachu. Strach jest drzwiami przez, które te uczucia się wydostają na zewnątrz. Stara się tworzyć i utrzymywać związki na bazie wiary w ideały zamiast na chęci zwyciężania. Dzięki połączeniu z szóstką, trójka rozwija u siebie oddanie i lojalność wobec rodziny i przyjaciół, jak i również pogłębia swoją duchowość. Pozostaje wierna postanowieniom i zobowiązaniom, nawet gdy istnieje ryzyko, że przegra daną sprawę.

Gdy trójka jest w stresie, to połączenie przynosi jej chęć ukrywania lęków i obaw, za maską opanowania i chłodu. Strach aktywuje nadaktywność gdyż trójka stara się uciec od odkrycia okrutnej prawdy o niej samej. Może stać się ambiwalentna w związku, nie będąc do końca przekonana, czy pozostać czy odejść. Trójka zaczyna też przywiązywać większą uwagę do tradycji i hierarchii w strukturach (w pracy, w rodzinie). Może oddać komuś władzę i odgrywać rolę "dobrego dziecka" aby uzyskać aprobatę i uznanie. Może też stać się nadmiernie ostrożna w tym co robi.


Wpływ na Trójkę połączenia z Dziewiątką

Zdrowe połączenie z dziewiątką daje trójce, zwolnienie tempa życia i umiejętność refleksji nad sobą. Trójka łatwiej się angażuje w prywatne życie i docenia każdy wolny czas, zwłaszcza gdy go spędza z rodziną lub przyjaciółmi. Skromne podejście do życia dziewiątki, powoduje, że zachowanie trójki jest bardziej zrelaksowane, mniej udaje przed innymi, a bardziej pokazuje kim naprawdę jest. Zwyciężanie staje się mniej ważne. Trójka częściej ma mniejsze wymagania co do sukcesu, który chce osiągnąć. Nie goni tak bardzo za sławą. Może angażować się w jakiejś projekty tylko dlatego, że wydają się jej interesujące lub przyniosą również korzyść innym.

W stresie, trójka może przechodzić typowe dla dziewiątki okresy dezorientacji. Traci sens swojego działania. Tendencja dziewiątki do emocjonalnego odrętwienia wspomaga emocjonalną pustkę trójki. Może się nasilić również zwyczaj zakładania maski aby się innym podobać. Trójka może przejść z trybu nadaktywności do trybu paraliżu. Zaczyna zadawać pytania "Po co ?", "A co to da ?". Popada w typową dla dziewiątki apatię i zasiedzenie. Przy braku motywacji i jasno określonych celów, trójka może popaść w głęboką depresję połączoną z uzależnieniem się od alkoholu czy narkotyków. Trójka w tym stanie może być pozbawiona jakichkolwiek uczuć.


Trójka w miłości

  • czuje się kochana za swoje osiągnięcia, nie za to kim jest
  • określa związek jako "ważne zadanie", które może być odpowiednio zbudowane
  • może udawać idealnego partnera wykonując "zestaw" przygotowanych zadań i wypowiadając, niczym z listy, miłe słowa i zwroty
  • nie jest tolerancyjna dla negatywnych emocji. "Zróbmy coś razem!", "Zabawmy się!"
  • gdy aktywność zastępowana jest przez uczucia, trójka zaczyna sie zastanawiać "Czy to ten jedyny ?", "Czy robię wszystko dobrze ?", "Powiedz mi co mam czuć"
  • jej serce jest mocno związane z pracą. Trójka potrzebuje silnego nacisku ze strony partnera, aby móc wziąć razem wolne i odpocząć

Trójka w pracy

  • zakłada, że jest ekspertem w danej dziedzinie i podoła każdemu zadaniu
  • priorytetem jest dla niej, bycie skutecznym i oszczędność czasu. Może iść na skróty, wykonując kilka rzeczy na raz. Detale poczekają
  • czuje złość gdy musi z czyjegoś powodu przerwać wykonywanie zadania lub zmienić jego cel
  • jednocześnie unika porażek. Zmienia ścieżki po których się porusza, aby wybrać tą, która doprowadzi ją do ustalonego wcześniej celu
  • pracuje jak "maszyna". Liczy się tylko praca i oczekuje tego samego nastawienia od innych.
  • bycie szanowanym za wykonywaną pracę jest znacznie ważniejsze od bycia lubianym

Rozpoznanie Trójki

Typowy komentarz Trójki:

  • "Bardziej od sukcesu, cenię sobie tylko zbieranie jego owoców."
  • "Mam półkę pełną nagród i odznaczeń."
  • "Zawsze się uważałam za człowieka sukcesu."
  • "Rodzice mnie nagradzali za wyniki w szkole i jasno określali co mogę robić, a co nie będzie tolerowane."

Trójka bardziej zwraca uwagę na swoje zdolności niż na wewnętrze potrzeby. Dla przykładu intelektualna trójka może się mylnie identyfikować z Piątką. Trójka, która jest oddanym rodzicem może się utożsamiać z Dwójką. Trójka o wysokim stanowisku może się identyfikować z Ósemką, itd. Pomimo tej manifestacji pewnych zachowań i postrzegania ich jako najważniejszej cechy, Trójka posiada głęboko ukrytą potrzebę bycia dostrzeganym, akceptowanym i podziwianym za swoje działania.