Co sądzisz o testach?

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu

Co sądzisz o testach?

Są wiarygodnym źródłem wiedzy o sobie
6
8%
Są przydatne przy określaniu typu, nie zastąpią jednak obserwacji siebie
62
81%
Są niczym więcej jak tylko zabawą
9
12%
 
Liczba głosów: 77

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Orest_Reinn
Posty: 1606
Rejestracja: czwartek, 25 października 2007, 19:26
Enneatyp: Mediator

Co sądzisz o testach?

#1 Post autor: Orest_Reinn » piątek, 23 maja 2008, 14:19

Moja opinia o sugerowaniu się testami przy określaniu typu jest chyba powszechnie znana - testy są ZŁE :twisted:
Enneagram opiera się na ukrywanych motywach, jak strach, gniew, czy potrzeba akceptacji. Te motywy mogą się ujawniać w niektórych cechach, jednak dzieje się tak tylko czasami. Zaś testy opierają się właśnie na cechach. W pewnym sensie więc na stereotypach dotyczących poszczególnych typów. Chyba nie trzeba tłumaczyć, że stereotypowe myślenie bywa często zawodne? ;)
Dużo też mieszają inne czynniki, jak aktualny nastrój, wiek, płeć, czy typ socjoniczny.
Ostatnio napisałem w którymś temacie, że wiele osób również jest sceptycznie do testów nastawionych, ale to tylko moje przekonanie, stąd ankieta.



Awatar użytkownika
nikozja
Posty: 52
Rejestracja: czwartek, 10 kwietnia 2008, 22:09
Lokalizacja: Kołobrzeg

#2 Post autor: nikozja » piątek, 23 maja 2008, 14:28

Dla mnie testy są zabawą. Niedawno wykonywałam test na to, czy jestem optymistką czy pesymistką. Wynik był dość niejasny, nie odpowiedział jednoznacznie, takie pół na pół. Nigdy nie uwierzę, że wyniki testów są rzeczywistym obrazem mojego charakteru.
"Skoro żyjesz uczciwie, nie przejmuj się słowami złych ludzi" Katon
5w4

yusti
Posty: 4664
Rejestracja: niedziela, 22 października 2006, 17:54
Enneatyp: Perfekcjonista

#3 Post autor: yusti » piątek, 23 maja 2008, 14:40

.
Ostatnio zmieniony niedziela, 10 października 2010, 09:06 przez yusti, łącznie zmieniany 1 raz.

Perwik
Posty: 3600
Rejestracja: czwartek, 3 stycznia 2008, 23:08

#4 Post autor: Perwik » piątek, 23 maja 2008, 14:53

to fakt, całe zamieszanie związane z enneagramem - "wszyło mi XwY i w opisie wszystko się zgadza" .... to jedna wielka bzdura.
W każdym typie, można znaleźć jakieś swoje cechy, złe lub dobre. Np najbardziej pasuje do mnie opis 4w5 ale równie dobrze pasuje 7w8 i zresztą już mi 2 razy wyszedł taki wynik, kiedy byłem czymś tam zajarany i nagle zrobiłem sobie test. Raz mi wszyło nawet 5w4, myślałem że skoczę z okna :P A za pierwszym razem, byłem 4w3, parę lat temu. I myślałem, wszystko się zgadza...tak więc, odchodzę.

Awatar użytkownika
Autsajder
VIP
VIP
Posty: 297
Rejestracja: wtorek, 17 lipca 2007, 07:27
Lokalizacja: spoza układu...

#5 Post autor: Autsajder » piątek, 23 maja 2008, 15:14

Druga odpowiedź w ankiecie wlaściwie mówi wszystko co mysle o testach. Choć z jednej strony to sie dziwie ludziom którym non stop wychodzi cos zupełnie różnego. Ja na mniej więcej 15 różnego rodzaju testów enneagramowych miałem wynik trzy razy 4. Z czego raz ze strony głównej ale najmniej miarodajny gdyż ktoś stał mi za plecami co bardzo mi przeszkadza w skupieniu. W pozostałych dwóch przypadkach wynik 4 był tylko nieznacznie przed 5, a w reszcie piątkowy wynik zdecydowanie wyprzedzał pozostałe typy. Jaki z tego wniosek ( :?: ) chyba żadny bo i tak kierowałem się opisami, czytając wszystkie cyferki i porównując ich wzorce zachowań do siebie. W socjonice np. w ogóle testu nie robiłem tylko po określeniu swego typu w sporym odstępie czasowym dla zabawy. Wpierw wszystko przeczytałem, po polsku, po angielsku plus jakies wklejane artykuły z tego drugiego forum.
5w4, LII (INTj)

Awatar użytkownika
Eruantalon
Posty: 1963
Rejestracja: piątek, 28 września 2007, 12:26
Lokalizacja: Z dupy
Kontakt:

#6 Post autor: Eruantalon » piątek, 23 maja 2008, 15:35

W skali od 1-10 wiarygodność testów oceniam na 3 - 5, zależy jak dobrze skonstruowany test.
Obrazek
“It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not. ”

Awatar użytkownika
Lex
Posty: 248
Rejestracja: wtorek, 6 marca 2007, 19:38

#7 Post autor: Lex » niedziela, 25 maja 2008, 21:58

Zależy jakich testach... ogólnie, to testy są zabawą, ale enneagram... cóż, ja określiłem swój typ bo 5w4 wyszło mi w teście. Przeczytałem inne opisy i stwierdziłem, że nie pasują, mi pasuje 5w4 :P Więc uważam, że ten test jest akurat dobry. Ani razu nie wyszło mi też nic innego.
Obrazek
5w4

Awatar użytkownika
wiadukt
Posty: 567
Rejestracja: poniedziałek, 31 grudnia 2007, 17:08
Lokalizacja: Enneagram 1w2 -/- -/- Socjonika ESTj

#8 Post autor: wiadukt » poniedziałek, 26 maja 2008, 17:34

Są przydatne przy określaniu typu, nie zastąpią jednak obserwacji siebie - odp 2

musiałam się poobserwować i wykryc właśnie te stereotypowe tez cechy itp, by znać swój trzon
jest nim Jedynka, stu procentowo, teściki pomagają sie pozbierać i opisac w typowych cechach
yusti mnie raz zaciekawiła tymi motywami gniew-8w9, wstyd coś tam, ale nie pamietam gdzie tego szukać teraz :oops:
a jak wspomniał autor tematu - "Enneagram opiera się na ukrywanych motywach, jak strach, gniew, czy potrzeba akceptacji. Te motywy mogą się ujawniać w niektórych cechach, jednak dzieje się tak tylko czasami", więc poczytałabym dokładniej, pamięta ktoś ? ogólnie testy to fajna zabawa, ale jak trafiłam na enneagram, to chciałam sie zdiagnozować, a nie bawić, tak do końca.

Wiem już, że test to test, raz jestem zdołowana i zaszczuta problemami i jestem 5tką albo 6tką, innym razem jestem Jedynką bez skrzydła, a jak mam SNP to 8ką, chora i rozwalająca właśny pokój w drobiazgi. Mimo zmian wyników testu, trzon mojej osoby to Jedynka, która jednak najcześciej wychodzi i potwierdza sie tylko dzieki mojej znajomosci jako takiej, siebie samej.
Obrazek
...bardzo być może, ale żaba pozostaje żabą...
Monty Python

dillinger
Posty: 548
Rejestracja: wtorek, 31 lipca 2007, 16:44

#9 Post autor: dillinger » wtorek, 27 maja 2008, 19:26

Że są słabe i niemiarodajne.

Awatar użytkownika
xkairix
Posty: 270
Rejestracja: wtorek, 24 marca 2009, 20:02
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: 3city

#10 Post autor: xkairix » niedziela, 26 kwietnia 2009, 16:47

Za każdym razem 4w5.
wierzę więc w wiarygodność testu.
sxe

Awatar użytkownika
Wawelski
VIP
VIP
Posty: 1072
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2007, 23:19

#11 Post autor: Wawelski » niedziela, 26 kwietnia 2009, 16:59

Padaka :lol: pierwszy raz mi w tescie wyszło 5w4 :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: wcześniej miałem 3,4,7 i 8 :D :D :D :D :D

A tak w ogóle to testy są do bani.
„Moc bowiem w słabości się doskonali”

Awatar użytkownika
Pędzący Bakłażan
VIP
VIP
Posty: 2637
Rejestracja: sobota, 15 listopada 2008, 21:44

#12 Post autor: Pędzący Bakłażan » niedziela, 26 kwietnia 2009, 19:23

3-krotnie w dłuuuugich odstępach czasu wychodziło mi 7w8 :!:
Skazany na siódemkę? 8)
**Bądź co bądź raczej się zgadzam z tym, żem siódemkiem jest :)

Awatar użytkownika
morbus
Posty: 801
Rejestracja: czwartek, 26 marca 2009, 13:25
Enneatyp: Obserwator

#13 Post autor: morbus » niedziela, 26 kwietnia 2009, 19:55

Testy to kupa ale... gdy nie wiesz kim jesteś taki test wydaje się dobrą opcją.
W każdym razie testy to dobry sposób na nudę :P
Mind.
a beautiful servant,
a dangerous master.

bíumbíumbambaló
Posty: 882
Rejestracja: poniedziałek, 31 grudnia 2007, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

#14 Post autor: bíumbíumbambaló » niedziela, 26 kwietnia 2009, 20:14

Zawsze mi wychodzą kombinacje czwórkowo-piątkowe. Co nie zmienia faktu, że ilość czwórek, powstałych po tym teście jest podejrzana. ;]

Awatar użytkownika
kama.zielona
Posty: 922
Rejestracja: niedziela, 12 kwietnia 2009, 00:33
Enneatyp: Obserwator

#15 Post autor: kama.zielona » niedziela, 26 kwietnia 2009, 21:35

Opcja 2. Coś w tym jest skoro 3 razy 5w4 a i raz 4w5
Uważam siebie za inteligentnego, wrażliwego człowieka o duszy błazna, która przejmuje nade mną kontrolę w najważniejszych chwilach.

ODPOWIEDZ