Ewolucja poszczególnych typów Enneagramu - ciekawe

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

Ewolucja poszczególnych typów Enneagramu - ciekawe

#1 Post autor: Zielony smok » czwartek, 28 grudnia 2006, 14:54

Znalazłem to kiedyś w internecie. Ciekawe, kontrowersyjne, dające do myślenia. W sam raz temat do dyskusji.

EWOLUCJA POSZCZEGÓLNYCH TYPÓW ENNEAGRAMU

Typ pierwszy: Perfekcjonista
Główne motywacje: być "w porządku", doskonalić się, doskonalić innych, uzasadniać swoją postawę, nie dopuszczać do samokrytyki i krytyki przez innych
Zdrowi "Perfekcjoniści": są świadomi tego, co zachodzi wokół nich, są tolerancyjni, odpowiedzialni, realistyczni, mądrzy, oceniając innych nie zajmują stanowisk skrajnych, zdolni do tego aby zrozumieć punkt widzenia innych, ustanawiają wysokie standardy, cechują się wielką uczciwością, wielką wartością jest dla nich prawda i sprawiedliwość
Przeciętni "Perfekcjoniści": są przejęci wielkimi ideami, chcą zmieniać innych ludzi i zastane sytuacje, są rzecznikami różnych słusznych spraw, domagają się bez ogródek we wszystkim doskonałości, są systematyczni, skuteczni, bardzo krytyczni, w relacjach z innymi nie są zbytnio zaangażowani, żądają od innych perfekcjonizmu, znacznie kontrolują swoje emocje, są niezwykle pracowici, wygłaszają ostre opinie osądzające innych, często moralizują, besztają, są zagniewani i próbują zwieść innych "ze złej drogi"
Niezdrowi "Perfekcjoniści": są przekonani, że zawsze mają rację, odmawiają rozpatrzenia innego punktu widzenia lub jakiejkolwiek zmiany swojego poglądu, niezwykle surowi w ocenie siebie i innych, niezdolni przyjąć do wiadomości stwierdzenia, iż nie mają racji, wymagają aby sprawy były załatwiane dokładnie w taki sposób jaki uznają za słuszny, starają się ukarać innych, minio że często robią takie rzeczy jakie krytykują u innych

2. Typ drugi: Dawca
Główne motywacje: otrzymywać miłość, wyrażać uczucia, być potrzebnym dla innych i docenianym przez innych, odwzajemniać się.
Zdrowi "Dawcy": są pomocni dla innych, kochający, niesamolubni, wczuwający się, współczujący, opiekuńczy, ciepło zainteresowani sprawami innych, zachęcający innych do działań, skłonni do bezwarunkowego kochania kogoś
Przeciętni "Dawcy": są bardzo emocjonalni, przyjacielscy, przepełnieni dobrymi intencjami, nie ustają w pomocy, mają odczucie, że inni nie dadzą sobie rady bez nich, czasami patrzą na innych z góry i czują wyższość
Niezdrowi "Dawcy": próbują, aby inni spełniali ich potrzeby poprzez wyrabianie poczucia winy, czują się wykorzystywani i uprawnieni do zrobienia wszystkiego, czego tylko chcą, często urażeni i zagniewani

3. Typ trzeci: Człowiek czynu (Wykonawca)
Główne motywacje: być podziwianym, odróżniać się od innych, /wracać uwagę, być akceptowanym, wywierać wrażenie na innych
Zdrowi "Wykonawcy": są pewni siebie, energiczni, elastyczni, często atrakcyjni fizycznie i popularni, zainteresowani swoim rozwojem, bardzo ceniący wartości, które są podobne do ich własnych wartości
Przeciętni "Wykonawcy": podejmują współzawodnictwo dla osiągnięcia prestiżu i statusu, są bardzo zajęci lansowaniem samego siebie, zważają bardzo na to jak wypadają w oczach innych, jakie wrażenie robi ich kariera i sukces, cele o które się starają i skuteczności, mogą być aroganccy i patrzeć na innych z góry
Niezdrowi "Wykonawcy": są często kłamcami, oszukują i zdradzają innych ludzi, "wewnętrznie" są samotni

4. Typ czwarty: "Tragiczny romantyk"
Główne motywacje: zrozumieć siebie, wyrazić siebie w czymś pięknym, wycofać się aby ochraniać swoje uczucia, rozważyć potrzeby emocjonalne przed przystąpieniem do współdziałania
Zdrowy "Tragiczny romantyk": jest natchniony, kreatywny, jest świadom siebie, ma trafne intuicje i jest zdolny, aby przedstawiać je innym, emocjonalnie stabilny, poważny, zabawny, wrażliwy i emocjonalnie silny
Przeciętny "Tragiczny romantyk": jest romantyczny, wyraża swoje osobiste uczucia poprzez piękno, czasami osoba taka może być zupełnie skoncentrowana na sobie, markotna, pełna smutku, często ma odczucie, że jest odmienna niż inni ludzie, lituje i rozczula się nad sobą, jest nieproduktywnym marzycielem z nierealistycznymi poglądami na temat życia i siebie
Niezdrowy "Tragiczny romantyk": jest niezdolny do utworzenia relacji z kimkolwiek innym, a nawet do właściwego ustosunkowania się do siebie samego, jest przepełniony nienawiścią do siebie, rozpaczą i poczuciem beznadziejności

5. typ piąty: Obserwator
Główne motywacje: zrozumieć otaczający świat, zdobyć więcej wiedzy, wykorzystać wszystko co tylko się nauczą aby bronić się przeciwko zagrożeniom ze strony świata
Zdrowi "Obserwatorzy": są często wizjonerami, którzy chcieliby widzieć świat w nowy sposób, obserwują wszystko z niezwykłą wnikliwością, łatwo koncentrują uwagę, często stają się ekspertami i mają nowatorskie, oryginalne pomysły
Przeciętni "Obserwatorzy": są intelektualistami, którzy lubią badania naukowe i nauczanie, nie wiążą się emocjonalnie z innymi ludźmi, lubią myślenie abstrakcyjne, ich koncepty intelektualne mogą stać się dla nich tak ważne, że nawet fakty nie są w stanie zmienić ich poglądów
Niezdrowi "Obserwatorzy": są bardzo wyobcowani ze świata i odrzucają wszelkie związki z innymi ludźmi, mogą być bardzo przywiązani do dziwnych idei, są skorzy do gniewu i podejrzliwi wobec innych

6. Typ szósty: "Strażnik" - „Adwokat diabla"
Główne motywacje: być bezpiecznym, być lubianym, być aprobowanym przez innych, sprawdzać ustosunkowanie innych wobec siebie, starać się aby usunąć niepokój i niepewność
Zdrowi "Strażnicy": czują się spokojni, mają zaufanie do siebie i innych, są niezależni i mają dobre relacje z innymi osobami, z którymi są w stanie współpracować "jak równy z równym"
Przeciętni "Strażnicy": często są członkami różnych organizacji, są czasami posłuszni, czasami jednak sprzeciwiają się i walczą odgrywając rolę "adwokata diabła", czasami są tzw. "twardymi ludźmi" ganiącymi i potępiającymi innych, w istocie bojąc się kar za przeciwstawianie się im
Niezdrowi ''Strażnicy'': są niepewni siebie, zależni, spięci, niepewni swojej wartości, lękliwi, często irracjonalni, często działają tak, że wywołują własnym działaniem te wydarzenia, których się obawiają

7. typ siódmy: Epikurejczyk
Główne motywacje: być szczęśliwym, bawić się i dbać o to aby było zabawnie, mieć więcej wszystkiego, unikać niepokoju
Zdrowi "Epikurejczycy": wykonują dobrze wiele różnych działań, poddają się rozlicznym zdumiewającym możliwościom świata, są mili, entuzjastyczni, ożywieni, praktyczni, produktywni, reagujący na wyzwania ludzi i spraw
Przeciętni "Epikurejczycy": są skomplikowani, doceniają rzeczy subtelne, wyszukane, ustawicznie poszukują nowych spraw, przedmiotów, doświadczeń i stale chcą więcej wszystkiego, rozpoczynają wiele działań ałe żadne z nich nie robią dobrze, są wymagający i egocentryczni
Niezdrowi "Epikurejczycy": są impulsywni, dziecinni, nieokrzesani, często nieprzyjemni i nieczuli, nie uwzględniają potrzeby innych, dbają tylko o własne sprawy, nie wiedzą kiedy się zatrzymać, często nie kontrolują własnych działań i chcą uniknąć odpowiedzialności za ich czyny

8. Typ ósmy: Władca
Główne motywacje: być niezależnym, działać we własnym interesie, mieć wpływ na wydarzenia na świecie, pokonać innych we współzawodnictwie
Zdrowi "Władcy": są hojni, powściągliwi, odważni, honorowi, pewni siebie, ufni w swoje siły, silni, łatwo podejmują decyzje, autorytatywni i wydający polecenia, są naturalnymi liderami, którzy przewodzą i ochraniają innych ludzi
Przeciętni "Władcy": są gotowi aby dać innym "popalić", podejmujący przedsięwzięcia, pełni sił, agresywni, rozmyślni, gotowi do walki, skłonni przestraszyć innych aby zeszli im z drogi, używają siły aby załatwić sprawy, budują relacje na takiej zasadzie, że traktują innych łudzi jako oponentów w walce
Niezdrowi "Władcy": są agresywnymi dyktatorami, mają wygotowane wyobrażenia o sobie samym i mogą próbować zniszczyć wszystko, co nie podtrzymuje tych wyobrażeń.

9. Typ dziewiąty: Mediator
Główne motywacje: wejść w kontakt z innymi, zachowywać sprany takie jakie one są, unikać konfliktów i napięć, ignorować wszystko co mogłoby wytrącić ich z równowagi, zachować spokój ducha za wszelką cenę
Zdrowi "Mediatorzy": są opanowani i zdolni do niezależności, o równym usposobieniu, zadowoleni, wywiązują się z zadań (obowiązkowi), emocjonalnie stabilni, spokojni, pełni nadziei, cierpliwi, podtrzymujący innych, dobroduszni, szczerze mili, sympatyczni
Przeciętni "Mediatorzy": nie wypowiadają swoich życzeń, przedkładają zbytnio potrzeby innych nad swoje potrzeby, akceptują wszystko to co inni oczekują od nich, są zbytnio wygodni, zbyt bierni i zbyt zadowoleni z siebie, próbują stale umniejszyć znaczenie rysujących się problemów, aby zadowolić innych i czują się tak jak gdyby nic nie było można zrobić, aby zmienić cokolwiek
Niezdrowi "Mediatorzy": są przepełnieni niewypowiadanymi uczuciami, niezdolni do wypełniania zdań, nieuważni, opieszali, uparci z nierozwiniętą (dziecięcą) osobowością, wycofują się z wszelkich konfliktów i unikają wszelkich problemów.


9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

Awatar użytkownika
Basketcase
Posty: 716
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 23:09

#2 Post autor: Basketcase » czwartek, 28 grudnia 2006, 16:42

1. Co w tym nowego?
2. Co w tym kontrowersyjnego?
3. Co chcesz w tym temacie przedyskutować?
Obrazek

Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

#3 Post autor: Zielony smok » czwartek, 28 grudnia 2006, 17:42

Nowe, bo dla wielu użytkowników enneagramu, którzy wiedzę na jego temat czerpią tylko ze tej strony internetowej to jest jakaś nowość.
Kontrowersyjne bo wprowadza dość sztywny podział na trzy poziomy. Z określonym zestawem cech na każdym z nich. Nie jestem o tym przekonany.
A co do dyskusji, cóż moja droga życiowa, jest od słabej dziewiątki, która,, przepraszała że zyję" do silnej, wyrazistej dziewiątki z trzeciego poziomu.
Jeden element mi jeszcze szwankuje, ale jest do zrobienia. Kiedy czytałem ten zestawik pierwszy raz, miałem sporo z poziomu średniego. A potem ewoluowałem Ciekawe jak inni, większość dziewiątek, które znam reprezentują poziom słaby, lub średni. ( Jeśli będziemy się trzymać tego trzystopniowego podziału)
Wiec można podyskutować np. Czego nam jeszcze brakuje do poziomu top?
9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

Awatar użytkownika
Basketcase
Posty: 716
Rejestracja: czwartek, 12 października 2006, 23:09

#4 Post autor: Basketcase » czwartek, 28 grudnia 2006, 17:57

Sztywny podział na trzy poziomy? A Enneagram to sztywny podział na 9 typów ludzi? Pomyśl trochę. Są jeszcze podziały na 9 poziomów, ale to jest przecież tylko orientacyjne. Co tu jest do dyskutowania? Wszyscy wiedzą, że każdy może być bardziej lub mnie zrównoważony/zdrowy/zintegrowany, jak kto woli, i że w stanie "niezdrowym" cechy danego typu są aż nadto widoczne, ludzie ujawniają mniej ciekawą stronę swojej osobowości. Co w tym nowego? Na stronie enneagram.pl są nawet te poziomy zdrowia zaznaczone:
Zdrowe jedynki...
Piątki mniej zdrowe, przesuwają się z bycia...
Bardzo niezdrowe fobiczne szóstki...
Obrazek

ktośtam
VIP
VIP
Posty: 973
Rejestracja: poniedziałek, 25 grudnia 2006, 19:25

#5 Post autor: ktośtam » czwartek, 28 grudnia 2006, 18:03

ludzie ujawniają mniej ciekawą stronę swojej osobowości
Mniej ciekawą?! Mnie wydaje się, że raczej przeciwnie... ;)

Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

#6 Post autor: Zielony smok » czwartek, 28 grudnia 2006, 18:23

Reprezentujesz znajomość Enneagramu w stopniu zaawansowanym. Co prawda my very simple English nie pozwala mi na zbyt szczegółowe łażenie, po zagranicznych stronach internetowych z korzyścią dla wiedzy, ale to co zostało napisane po polsku znam dobrze i to od paru lat. Ilu jest takich lepiej znających na tym forum? Wydaje mi się , że każda informacja wzbogacająca wiedzę na ten temat jest warta dyskusji. Trzy lata temu byłem zafascynowany Enneagramem, bo mi wiele wyjaśnił np. relacje rodzinne, czy o co chodziło w moich relacjach damsko - męskich. Bo trafiałem na słabe czwórki.
Są ludzie, ktorzy dopiero zaczynają swoją enneagramową drogę i np. dopiero szukają informacji to dla nich.
Skoro jesteśmy przy poziomach. Mam znajomego też dziewiątkę, który całe życie prześpi, dobry człowiek, ale kompletnie bez energii - opis z najniższego poziomu pasuje jak ulał.
Negujesz poziomy - świetnie - kwestionowanie jest tez procesem kreatywnym. I o to chodzi.
Ostatnio zmieniony sobota, 30 grudnia 2006, 01:24 przez Zielony smok, łącznie zmieniany 1 raz.
9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

Awatar użytkownika
Kiciak
Posty: 384
Rejestracja: piątek, 27 października 2006, 19:12
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#7 Post autor: Kiciak » czwartek, 28 grudnia 2006, 21:25

ktośtam pisze:
ludzie ujawniają mniej ciekawą stronę swojej osobowości
Mniej ciekawą?! Mnie wydaje się, że raczej przeciwnie... ;)
mi takze, kto sie jeszcze dolacza? ;)
8w7 sp/sx/so oraz wplyw z 4 i dumna z tego :D ISTP
"Szybko zmieniający się temperament, markotność, egocentryzm, gwałtowne wybuchy gniewu"
coz ;) i pragne dodac ze jestem wredna! ;)

Azula
Posty: 52
Rejestracja: czwartek, 21 grudnia 2006, 17:46

#8 Post autor: Azula » środa, 3 stycznia 2007, 17:30

Zielony Smok:
A co do dyskusji, cóż moja droga życiowa, jest od słabej dziewiątki, która,, przepraszała że zyję" do silnej, wyrazistej dziewiątki z trzeciego poziomu.

Mam wiele szacunku do osób, które potrafiły "popchnąć się do przodu".
Param się enneagramem blisko 10 lat i też się zaliczę do tej grupy.
Ale ponieważ 9 znam dość dobrze, to wybacz że postawię ci dość konkretne pytanie: Przestałeś już palić czajniki?
:wink:

Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

#9 Post autor: NoMatter » środa, 3 stycznia 2007, 17:33

Przestałeś już palić czajniki?
Czy uważasz że tylko 9 jest w stanie spalić czajnik? Mylisz się ;P
EDIT: kurde, nie zapoznałem się z tematem wyszedłem na głupka :oops:
Ostatnio zmieniony środa, 3 stycznia 2007, 17:37 przez NoMatter, łącznie zmieniany 1 raz.

Azula
Posty: 52
Rejestracja: czwartek, 21 grudnia 2006, 17:46

#10 Post autor: Azula » środa, 3 stycznia 2007, 17:34

Nadto serdeczne dzięki za wszystkie recenzje. Nie znam Słowikowskiego, ale po Twej zachęcie na pewno kupię :D

Azula
Posty: 52
Rejestracja: czwartek, 21 grudnia 2006, 17:46

#11 Post autor: Azula » środa, 3 stycznia 2007, 17:37

NoMatter pisze:
Przestałeś już palić czajniki?
Czy uważasz że tylko 9 jest w stanie spalić czajnik? Mylisz się ;P
Na pewno nie, ale spośród znajomych osób jedynie 9 NOTORYCZNIE a nie SPORADYCZNIE pali czajniki. Oprócz czajników mogę jeszcze dorzucić wiele innych "wyczynów" i nikt tego ze znajomych osób nie przebija.

Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

#12 Post autor: NoMatter » środa, 3 stycznia 2007, 17:41

Wydaje mi się że jest to związane z tym czy ktoś jest 'intuitive', czy też 'sensing'.

Azula
Posty: 52
Rejestracja: czwartek, 21 grudnia 2006, 17:46

#13 Post autor: Azula » środa, 3 stycznia 2007, 17:43

NoMatter:
Zajrzyj na stronę dot. 9, temat: Psuje.
Tam Zielony Smok z niekwestionowanym wdziękiem wypowiada się na temat czajników (wyłączonej uwagi) :lol:

Awatar użytkownika
lusylia
Posty: 383
Rejestracja: sobota, 14 października 2006, 06:05
Lokalizacja: chi town

#14 Post autor: lusylia » środa, 3 stycznia 2007, 17:56

Azula pisze:Zielony Smok:
A co do dyskusji, cóż moja droga życiowa, jest od słabej dziewiątki, która,, przepraszała że zyję" do silnej, wyrazistej dziewiątki z trzeciego poziomu.
Ok nierozumiem juz wiec. Jestes 9 czy 6?
1w9, INFJ/j, sx/sp/so (silny zwiazek z polaczeniami 7 i 4, oraz i8i6)
___
Oh laughing man
What have you won?
Don't tell me what cannot be done.

Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

#15 Post autor: NoMatter » środa, 3 stycznia 2007, 18:05

To był cytat wypowiedzi Zielonego Smoka.
Azula: Już sprawdziłem, patrz kilka postów wyżej...

ODPOWIEDZ