Poczucie winy - gdybym mógł/a postąpić wtedy inaczej...

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

Poczucie winy - gdybym mógł/a postąpić wtedy inaczej...

#1 Post autor: Zielony smok » środa, 3 października 2007, 20:42

Pewna żeńska Czwóreczka, co lat temu parę robiła za famme fatale w moim życiu, odeszła w świat ode mnie daleki...i nieoczekiwanie zdobyła jakoś mój numer komórki, by mi napisać, że przykro jej niezmiernie, że mnie zraniła. Istotnie narozrabiała wówczas jak pijany zając w kapuście - per saldo z największa szkodą dla siebie.
Odpuściłem negatywne emocje z nią już dawno i nawet nie rozpamiętuję przeszłości. Wydawało mi się ze tak dalece wchłonął ją świat artystycznych działań i doznań że nawet już nie pamięta jak się nazywam. Ale dla niej jak widać dawne relacje były problemem sumienia.....
Pytanie do Czwóreczek.
Na ile jesteście niewolnikami wyrzutów sumienia z przeszłości? Czy potraficie sobie wybaczyć ?
Czy macie myślenie,,Gdybym wówczas postąpił/a inaczej" , co jest o tyle durne, że przeszłości zmienić się nie da. Może być co najwyżej pouczającą lekcją do zastosowania w nowych sytuacjach.
Czy nadmierne dołowanie się przeszłością, nie jest niepotrzebnie dźwiganym balastem....
Ostatnio zmieniony czwartek, 4 października 2007, 15:56 przez Zielony smok, łącznie zmieniany 1 raz.


9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

pepelemoko
Posty: 370
Rejestracja: poniedziałek, 11 czerwca 2007, 19:40

#2 Post autor: pepelemoko » środa, 3 października 2007, 21:33

Wydaje mi się, że byłeś dla tej Czwórki w pewnym sensie ważną osobą. Może doszło to do niej właśnie niedawno - wspomnienie, refleksja, sytuacja, która coś jej uświadomiła.. A ponieważ 4 mają skłonność do samooczyszczania się - to stąd ta wiadomość. W tym przypadku to chyba nie kwestia chęci zmian, cofnięcia czasu i postąpienia inaczej, tylko.. poczucia się lepiej :)
A z czystej ciekawości.. odpisałeś na tego smsa? :)

Awatar użytkownika
aliszien
VIP
VIP
Posty: 1459
Rejestracja: środa, 15 listopada 2006, 14:07
Lokalizacja: Warszawy

#3 Post autor: aliszien » czwartek, 4 października 2007, 09:20

Było, minęło, czasu nie cofnę, wydarzyć się musiało, trudno.
Nie mam w sobie chęci zmienienia wydarzeń z przeszłości.
Chyba, że kogoś zraniłam, wtedy należy mu się ode mnie "przepraszam".
Za to jako osoba bardzo zamknięta mam w sobie potrzebę powiedzenia ważnym kiedyś dla mnie osobom, co do nich na prawdę czułam. Nie po to by coś zmienić, czegoś od nich chcieć, ale zwyczajnie - by pewne rzeczy były opowiedziane.
4w5, INFj, sp/sx

Awatar użytkownika
Łukasz:)
Posty: 413
Rejestracja: wtorek, 22 maja 2007, 11:55
Lokalizacja: trudno powiedzieć

#4 Post autor: Łukasz:) » czwartek, 4 października 2007, 10:34

Jej kiedyś miałem niesamowite wyrzuty sumienia do sobie za wszytko co złe.Wiązało sie to z strasznym gniewem na siebie.Zawsze kojarzyłem ze swoją postawą urywek z Biblii"a serce napomina mnie nawet nocą".Teraz poradziłem sobie z tym i czuje się dużo lepiej:)
4w3 so/sp/sx|MBTI:ENTJ
Global 5 :Egocentric

"efrgasf gfbbng dsxcxczz qedvsbgbs" Rcdscs Tdcaa

Awatar użytkownika
Kassandra
Posty: 101
Rejestracja: sobota, 8 września 2007, 20:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poczucie winy - gdybym mógł/a postąpić wtedy inaczej...

#5 Post autor: Kassandra » czwartek, 4 października 2007, 12:33

Zielony smok pisze:Na ile jesteście niewolnikami wyrzutów sumienia z przeszłości? Czy potraficie sobie wybaczyć ?
Czy macie myślenie,,Gdybym wówczas postąpił/a inaczej" , co jest o tyle durne, że przeszłości zmienić się nie da. Może być co najwyżej pouczającą lekcją do zastosowania w nowych sytuacjach.
Czy nadmierne dołowanie się przeszłością, nie jest niepotrzebnie dźwiganym balastem....
ja niby 5, ale ze skrzydełkiem 4. czuję, że ten temat mnie dotyczy bardzo. okropnie pamiętam osoby z przeszłości, szczególnie te z zabałaganionymi relacjami. Gdzie zostało niewyjaśnione, niedogadane, każdy gdzieś tam sie odciał, poszedł w swoją stronę. Gdzieś to we mnie siedzi, po snach to poznaję, czasem mi się śnią osoby, których nie widziałam 10 lat. i to niekoniecznie co do ktorych mam wyrzuty sumienia. jakaś taka pamięć długoterminowa, niektórzy jak mi zapadną w pamięć to zostają i zostają...
wyrzuty sumienia to okropny balast, ja w ogóle nie lubię czegoś palnąć niesympatycznego do innej osoby, coś mnie podkusi, a potem to odchorowuję. a niby wystarczy odpuścić. powiedziało się, zrobiło, trudno. tylko jak to zrobić... to jest zupełnie durne, masz Smoku rację, kompletnie irracjonalne. Co do decyzji w sprawie siebie to nie mam takich raczej problemów, jakie podjęłam takie podjęłam , trudno. Ale co do ludzi to tak.

pomarańczka
Posty: 98
Rejestracja: czwartek, 2 sierpnia 2007, 19:17

#6 Post autor: pomarańczka » czwartek, 4 października 2007, 14:46

...
Ostatnio zmieniony środa, 10 września 2008, 12:39 przez pomarańczka, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Zielony smok
VIP
VIP
Posty: 1855
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 19:17
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: następna stacja...

#7 Post autor: Zielony smok » czwartek, 4 października 2007, 16:01

pepelemoko pisze: A z czystej ciekawości.. odpisałeś na tego smsa? :)
Tak, że nie mam poczucia krzywdy......
Pogubiła się na jakimś etapie drogi życia i życzę jej żeby się odnalazła.
Ale nie wierzę w sens spotkań po latach i odgrzewania dawnych znajomości. Jestem już zupełnie innym człowiekiem niż wtedy.....
9w8 ENFP
Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi cię do swojego poziomu i wygra przewagą doświadczenia.
Ps. ( Jestem na dłuuuugim urlopie - nie odpisuję na PW, sorry )

Awatar użytkownika
aliszien
VIP
VIP
Posty: 1459
Rejestracja: środa, 15 listopada 2006, 14:07
Lokalizacja: Warszawy

#8 Post autor: aliszien » czwartek, 4 października 2007, 16:22

Zielony smok pisze: Ale nie wierzę w sens spotkań po latach i odgrzewania dawnych znajomości. Jestem już zupełnie innym człowiekiem niż wtedy.....
Ta druga osoba też jest już innym człowiekiem. Może wyjść z tego inna jakość relacji.
Drugi raz nie da się powtórzyć tego samego, fakt.
4w5, INFj, sp/sx

Awatar użytkownika
minou
Posty: 275
Rejestracja: czwartek, 26 lipca 2007, 14:52

#9 Post autor: minou » czwartek, 4 października 2007, 17:32

aliszien pisze:Drugi raz nie da się powtórzyć tego samego, fakt.
I moim zdaniem w ogóle nie powinno się próbować powtarzać tego samego. Z jednej strony faktycznie to siłą rzeczy jest już inna jakość relacji, ale wiem też, że mimo wszystko ta 'przeszłość' może bardzo przeszkadzać.
-
"Prawda leży zazwyczaj pośrodku, najczęściej bez nagrobka."

Awatar użytkownika
Kivi
Posty: 235
Rejestracja: sobota, 2 czerwca 2007, 17:15
Lokalizacja: Warszawa

#10 Post autor: Kivi » czwartek, 4 października 2007, 18:13

Sumienie? Moje jest w 100% czyste- nieużywane :evil:
"Myślimy, że jesteśmy tacy oryginalni, że wszystko w nas jest takie wyjątkowe i niespotykane. Ale to niesamowite, do jakiego stopnia jesteśmy tylko echem innych, własnej rodziny i tego, jaki kształt nadało nam dzieciństwo."

Awatar użytkownika
melonka
Posty: 275
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 21:04
Lokalizacja: skądinąd

#11 Post autor: melonka » czwartek, 4 października 2007, 20:25

Przypomniala mi się sytuacja sprzed kilku dni. Koleżanka z kl. z nienacka przeprosiła mnie na gg za to że na mnie nakrzyczała na wf, bo jej się wepchałam na tor biegu. Ja w ogóle nawet tego nie pamiętałam. A ona mnie przeprosiła po bodajże 2 tygodniach. Praktycznie żadna znajomość nas nie łączy (kojarzę tylko twarz i imię), a nie wygląda na taką, co chętnie przeprasza.

A sama często żałuję, czegoś, czego nie zrobiłam, nie powiedziałam, co powinnam była powiedzieć, co mogłabym powiedzieć, o czym myślałam, żeby powiedzieć, a nie powiedziałam.
Staram się nie rozpamiętywać jednak błędów z przeszłości, ale nie zawsze to się udaje.

"Lepiej grzeszyć i żałować, niż żałować, że się nie grzeszyło"
You dress up for Armageddon, I dress up for summer!
Kan du talar svenska?

Awatar użytkownika
ein
Posty: 1168
Rejestracja: sobota, 16 czerwca 2007, 20:32

#12 Post autor: ein » piątek, 5 października 2007, 13:06

Kiedyś bardzo często... teraz jednak powoli mi to przechodzi, ale nadal potrafi się zdarzyć sytuacje, które potrafie rozpamiętywać do dzisiaj... mimo, że zdarzyły się już bardzo dawno temu. Nie staram się z tym jakoś specjalnie walczyć, bo myśli i tak powracają, aczkolwiek potrafi to być strasznie irytujące. Po pierwsze strata czasu, po drugie niemożność zmiany przeszłości -- ale te argumenty i tak nic nie dają... jeśli mam akurat gorszy dzień to muszę się przemeczyć.

Awatar użytkownika
Kwiecia
Posty: 213
Rejestracja: czwartek, 14 grudnia 2006, 15:54
Lokalizacja: z Puszczy Kozienickiej

#13 Post autor: Kwiecia » piątek, 5 października 2007, 20:50

Kiedyś często, niemalże co dzień wyrzucałam sobie, że mogłam zrobić inaczej. A jak byłam mała, to nawet miałam tak okropne poczucie winy za kilka podkradzionych do zestawu młodego filetalisty znaczków pocztowych, że po jakimś pół roku ukradkiem podrzuciłam je z powrotem. A teraz? Teraz już skończyłam i z niekonstruktywnym żalem, i kradzieżą znaczków. :wink:
4w5 :)

Awatar użytkownika
Absynt
VIP
VIP
Posty: 3178
Rejestracja: środa, 25 kwietnia 2007, 13:53

#14 Post autor: Absynt » piątek, 5 października 2007, 21:05

Ego sie miota - glupie narzedzie ludzkiej nieswiadomosci. Kiedys mialem tego pelno. Choc moze przesadzam, ale na pewno myslalem, co by bylo, gdyby... Teraz im mniej tym lzej.
6w7 sx/so EIE

Zycie to samospelniajaca sie przepowiednia.

Awatar użytkownika
herbacianka
Posty: 71
Rejestracja: niedziela, 22 kwietnia 2007, 10:47
Lokalizacja: Z ciepłych krajów
Kontakt:

#15 Post autor: herbacianka » sobota, 6 października 2007, 21:03

Ja potrafię każdego dnia wyrzycać sobie, że coś kiedyś skopałam, że podejmowałam złe decyzje czy kogoś tam skrzywdziłam, choć najbardziej siebie - ale czasu nie cofnę i staram się myśleć co dalej. przyszłość z kolei jest źródłem lęków. neurotyczka już tak ma :wink:
Nieważne, na co zasługujesz, ważne jest to, co wybierasz.

herbaciana 4 w 5 INFp

ODPOWIEDZ