Internet? Siadaj, Dwója!

Dyskusje na temat typu 2
Wiadomość
Autor
Breslauterrier
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 28 marca 2015, 10:09
Enneatyp: Dawca

Internet? Siadaj, Dwója!

#1 Post autor: Breslauterrier » wtorek, 10 lipca 2018, 16:59

Witajcie ponownie,

Jakiś czas już kieruję się enneagramem w codziennym życiu. Wiedza znaleziona/odkryta tutaj z Wami pozwoliła mi stawiać sobie ciągle nowe i nowe osobiste wyzwania.

Po poukładaniu sobie swojego świata, swoich relacji do bliskich i skupieniu się na sprawach istotnych nie zapomniałem co jakiś czas poszukać innych niż enneagram materiałów o samodoskonaleniu. Czy to w necie czy księgarniach enneagram często przewija się gdzieś obok. Skupię się jednak na necie, bo w publikacjach "twardych" to o czym chcę Wam opowiedzieć nie występuje.

Najczęstsze (subiektywnie) określenia dwójki: Ci#%a, "straszne są etc.", skretyniała, słaba, kobieca (kontekst ewidentnie obraźliwy). Naprawdę jest tego sporo, a im dalej od tego forum tym jest naprawdę wręcz groteskowo. Quasi wykłady na YT - również te po polsku - napawały mnie początkowo śmiechem. Z czasem jednak, może to nadinterpretuję, ale zauważyłem praktyczny brak obiektywizmu co do 2. Ciągle przewija się tylko manipulacja, nadopiekuńczość, brak swojego zdania, służalczość. (normalnie odkrycie jakieś :surprised:)
Zgodzę się z tymi wadami (choć sam traktuję je jako po prostu atrybuty), ale analogicznie mnóstwo wad można znaleźć wiele na każdy typ, każdy naród, każdego człowieka.

Zdziwiony jestem tym z jednego powodu: nie widzę tego w ten sposób (to może być biała plama, bo jestem dwójką :wall:).
Każdy system czy też schemat dąży do uogólnienia, a ludzie chętnie z nich korzystają. Nie godzę się jednak na aż taki rozmach.
Autentyczna złość wzbierała jakiś czas. Na Forum zdecydowałem się napisać, gdy zobaczyłem komentarz na YT pod materiałem o typie dwa:
Obrazek
Pamiętam swoje rozczarowanie, gdy tutaj na fo poczytałem o dwójce. Nie wiem, czy chciałbym się o tym dowiedzieć z tak kiepsko moim zdaniem poprowadzonego podcast'u (podcast'owcy, dwójki rozumieją waszą mimikę :lol:). Wiedza, która powszednieje, rozrzedza się? Forum pozwoliło mi natychmiast się zdystansować, jest tu komplet podstawowych informacji, które kierunkują zdobywanie wiedzy o nas samych.

Od dziś - miernocie emocjonalnej, która nie potrafi interesująco podejść do przekazywania wiedzy - mówię stanowcze NIE.
Uogólnianiu jakiegokolwiek typu również stanowcze NIE.

Hej, Inne typy. To te Dwóje takie bleee?
Jak z tym jest u Was, Dwójki? To tak źle być Dwóją?

Nie chcę kija w mrowisku itp. Powiedzmy sobie po prostu jak jest. Może przewrażliwiony jestem jakiś?


Zawsze pamiętaj, że jesteś wyjątkową osobą. Tak, jak wszyscy inni

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Internet? Siadaj, Dwója!

#2 Post autor: Cotta » wtorek, 10 lipca 2018, 20:33

Dwójki na niskim poziomie rozwoju osobistego (PRO) są beee, podobnie jak inne typy z niskich PRO. Dwójki z wyżyn PRO nie są beee. To tak działa, że im zdrowszy osobnik, tym bardziej przejawiają się pozytywne strony typu, a im "chorszy", tym bardziej wyłażą i się nasilają te mroczne aspekty.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Internet? Siadaj, Dwója!

#3 Post autor: Intan » środa, 11 lipca 2018, 16:09

Kilka lat temu miałam wrażenie, że na forum panuje jakaś moda na narzekanie na Dwójki - zwróciłam w końcu na to uwagę i wydaje mi się, że od tamtego czasu mocno to tu przycichło, aż zapomniałam, że tak może być. Cóż, Internet jest duży.

Nie wiem, dlaczego niektórzy tak chętnie psioczą na 2, skoro każdy typ na niskim PRO jest okropny. Może po prostu w osobę ugodową i skorą do pomocy łatwiej uderzyć, bo te cechy łatwo utożsamić ze słabością? No cóż, jeśli ktoś chce sobie powielać stereotypy i utwierdzać się w błędnych przekonaniach, nie widząc, jakie to słabe, jego sprawa - świadczy to wyłącznie o nim i o tym, jakie ma wąskie horyzonty. Powiedziałabym, że warto uświadamiać takich ludzi, że ich postawa nie jest zbyt rozsądna, żeby nie szerzyli bzdur, ale tbh mnie się specjalnie nie chce. Kto ma rozum, ten zauważy rażące uproszczenia.
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Internet? Siadaj, Dwója!

#4 Post autor: Eol » czwartek, 12 lipca 2018, 14:56

Mnie sie wydaje ze tu chodzi o to jak inne typy zachowuja sie na nizszym PRO. Czesc z nich sie zamyka w sobie i ucieka od ludzi, wiec nie jest to tak widoczne. W sensie ta "metamorfoza" wewnetrzna nie jest tak widoczna. Dwojka natomiast zmienia sie dosc widocznie. Nie znaczy to wcale ze nagle staje sie najgorszym typem, bo to jest w sumie prawdziwa tragedia dla kazdego typu spasc w dol po drabince PRO. Chodzi mi o to, ze ta zmiana wywoluje zlasnie nie tyle chec ucieczki od ludzi, a wrecz odwrotnie. A to zwraca uwage innych, przez co jest jakby mocniej komentowane.
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Internet? Siadaj, Dwója!

#5 Post autor: Cotta » piątek, 13 lipca 2018, 14:26

Też myślę, że to bardziej kwestia tego, czy ktoś "choruje" z dala od ludzi (wtedy boli to tylko najbliższych i samego "chorego", a reszta otoczenia tego nie odczuwa), czy "choruje" wychodząc z tym do ludzi (wtedy krąg osób, które mają z tym styczność, jest większy). Np. o niezdrowej 9 niewiele osób będzie wiedziało, bo takie 9 gnije w domu zajmując się prokrastynacją. O niezdrowej 8 szybko się dowie każdy w otoczeniu, bo będzie wszędzie wszczynać konflikty. To nie znaczy, że niezdrowe 9 jest fajne, tylko że ma mniejszy zasięg oddziaływania. Niezdrowe Dwójki, podobnie jak Ósemki czy Trójki, chorują "do ludzi" a nie "od ludzi", więc mają większy zasięg => bardziej je widać, więcej osób z otoczenia ma okazję odczuć ich niezdrowość.
Może po prostu w osobę ugodową i skorą do pomocy łatwiej uderzyć, bo te cechy łatwo utożsamić ze słabością?
Intan: 1) niezdrowa Dwójka nie jest ugodowa, 2) na niezdrowe 8 jeszcze bardziej się psioczy, a trudno to zrzucić na ich ugodowe i pomocne usposobienie...
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Breslauterrier
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 28 marca 2015, 10:09
Enneatyp: Dawca

Re: Internet? Siadaj, Dwója!

#6 Post autor: Breslauterrier » niedziela, 15 lipca 2018, 17:34

Cóż, życie.

Cotta, Eol, Intan, macie rację, nie ma sposobu, żeby komuś narzucić "szersze horyzonty". Patrząc dziś na to z dystansu, widzę to tak jak Wy. Jednak w ustach posmak goryczy został.

Może po prostu na co dzień otaczam się mądrymi ludźmi?
W pracy brałem udział we wdrożeniu FRIS i prywatnie sporo rozmawiałem z osobami biorącymi udział w wewnętrznym assessment center na stanowisko lidera (mieli tam z tajniaka wbudowany test 16 osobowości). Nikt tam nikogo nie wyśmiewał, nie komentował złośliwie (oprócz typowych sytuacyjnych żartów). Więcej było rozczarowań swoim typem, szczególnie po FRIS. Mija dwa lata a nie ma heheszek, podśmiechujek i plotek.
Jak z tym jest u Was, Dwójki? To tak źle być Dwóją?
Sam odpowiem jako pierwszy: Było ciężko.
Dwa lata pracy, by nie łapać się w najprostsze pułapki - trójkąty emocjonalne, wymuszanie swojej woli, naiwne intuicyjne dwójkowe tłumaczenia bez podawania danych/faktów, nie obstawanie przy swoim zdaniu w obliczu konfliktu. Być może komuś wydają się błache... :oops:

Jest dobrze. Zawodowo bardzo się opłaciło; Prywatnie jeszcze bardziej. Dziś jestem spokojny o siebie, o swój brak kontroli nad Dwójką (jak to żona mówi: "znów ci się dwójka zerwała ze smyczy? :scratch:). Aktualnie pracuję nad większym zaangażowaniem w sprawy rodzinne, mocno odpuszczając pomoc osobom z poza kręgu bliskich znajomych. Wciąż nie ogarniam, kiedy jestem sam. Niestety, to dla mnie najtrudniejszy temat.

Dwóje, szczególnie nowe na forum, dawajcie sobie nowe szanse i szanujcie samych siebie.
Zawsze pamiętaj, że jesteś wyjątkową osobą. Tak, jak wszyscy inni

Awatar użytkownika
Intan
Posty: 859
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2011, 19:02
Enneatyp: Dawca
Kontakt:

Re: Internet? Siadaj, Dwója!

#7 Post autor: Intan » czwartek, 26 lipca 2018, 23:18

Eol, Cotta, faktycznie zwróciliście uwagę na coś, co mi umknęło. Dzięki. :) Natomiast z tym:
Cotta pisze: Intan: 1) niezdrowa Dwójka nie jest ugodowa, 2) na niezdrowe 8 jeszcze bardziej się psioczy, a trudno to zrzucić na ich ugodowe i pomocne usposobienie...
nie do końca się zgodzę, bo niskich PRO jest wiele i charakteryzują się różnym poziomem ugodowości (te na 9 PRO w istocie nie będą ugodowe wcale, ale ile osób faktycznie upada aż tak nisko?), a co do 8, to nawet jeśli ludzie na nie czasem narzekają, to jednocześnie też podziwiają i wszelkie ankiety w rodzaju "jakim typem chciałbyś być" pokazują, że jest to najbardziej pożądany typ osobowości. W przypadku Dwójek nie ma takiej przeciwwagi, która by łagodziła to narzekanie.
dwietrzecie
sx/so

EII-Fi | DCN{H}
Until we have seen someone's darkness, we don't really know who they are.
Until we have forgiven someone's darkness, we don't really know what love is.

Marianne Williamson

ODPOWIEDZ