SEI vs IEI vs EII

Ogólne dyskusje na temat socjoniki
Regulamin forum
WAŻNA INFORMACJA:
Nazwa pisana czterema wielkimi literami (np. INFP) określa typ w MBTI.
Nazwa pisana trzema wielkimi literami i jedną małą (np. INFp), bądź nazwa trzyliterowa (np. IEI) to określenie typu w socjonice.
Wiadomość
Autor
lia
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 26 maja 2016, 11:39

SEI vs IEI vs EII

#1 Post autor: lia » niedziela, 5 marca 2017, 11:09

Cześć wszystkim :)
Wciąż nie potrafię się określić, jeśli chodzi o socjonikę, czy podesłał by ktoś porównanie - szczególnie różnice - między typami SEI, IEI, EII?


9w1 sx/sp, INFP-T

Awatar użytkownika
And
Posty: 551
Rejestracja: sobota, 1 maja 2010, 21:51
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Andaluzja

Re: SEI vs IEI vs EII

#2 Post autor: And » niedziela, 5 marca 2017, 17:04

Jako, że każdy z tych typów należy do innej kwadry, to ja bym poradził się zastanowić na początek, do której funkcji w każdej z par czujesz większą "sympatię"? Niekoniecznie chodzi o to, co jest Twoją mocną stroną, a bardziej o to, w jaki sposób wolisz, by ludzie wobec Ciebie się zachowywali:
- Se czy Si?
- Ne czy Ni
- Fe czy Fi
- Te czy Ti

Porównuj je tylko wewnątrz tych par, czyli wybierz po jednej zaczynającej się na "S", "N", "F" i "T".

Gdyby odpowiedzi na te pytania były spójne, pozwoliłoby to określić najbardziej prawdopodobną kwadrę, a co za tym idzie, który z tych trzech typów jest znacznie bardziej prawdopodobny od innych.

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: SEI vs IEI vs EII

#3 Post autor: Eol » poniedziałek, 6 marca 2017, 11:04

Wyglada jakbys zaczelas typowac sie od opisow. To blad. Najpierw, tak jak sugeruje And, skup sie na elementach informacyjnych.
Masz tu jeszcze dodatkowo o kazdym z nich:
Ti, Te, Si, Se, Ni, Ne, Fi oraz Fe.
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
chupser
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 5 października 2008, 21:55

Re: SEI vs IEI vs EII

#4 Post autor: chupser » poniedziałek, 6 marca 2017, 12:21

Kto by pomyślał, że komuś jeszcze przydają się opisy, które są na mojej stronie :D

miłe, dzięki!

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: SEI vs IEI vs EII

#5 Post autor: Eol » wtorek, 7 marca 2017, 10:58

chupser pisze:Kto by pomyślał, że komuś jeszcze przydają się opisy, które są na mojej stronie :D

miłe, dzięki!
Bo sa na prawde dobre :D Jedyne co troszeczke przeszkadza, to to, ze w kazdym opisie dzialania elementu informatycznego polaczyles oba typy i troszke ich zmieszales, co daje wrazenie, ze one sa dokladnie takie same i tak samo reaguja. No ale z drugiej strony rzeczywiscie te roznice nie sa az takie wielkie aby poswiecac temu osobne opisy. Tak czy siak, przynajmniej z mojej strony, uwazam ze to sa najlepsze opisy traktujace o "pracy" elementow informacyjnych w poszczegolnych funkcjach jakie w ogole mozna znalezc :D Mnie strasznie pomogly w zrozumieniu socjoniki :D
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
chupser
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 5 października 2008, 21:55

Re: SEI vs IEI vs EII

#6 Post autor: chupser » wtorek, 7 marca 2017, 11:20

Eol pisze: Jedyne co troszeczke przeszkadza, to to, ze w kazdym opisie dzialania elementu informatycznego polaczyles oba typy i troszke ich zmieszales, co daje wrazenie, ze one sa dokladnie takie same i tak samo reaguja.
To jest tylko tlumaczenie, a nie autorski opis wiec pierwotnie to nie ja polaczylem oba typy w jeden opis. Rzuc okiem na dole strony na zrodlo (wikisocion). Jestem troche zbyt leniwy zeby sam cos takiego napisac od podstaw :D. Co do tego, ze jest roznica w dzialaniu jednego elementu u dwoch roznych socjotypow to sie zgadzam (ba! nawet u tych samych typow).

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: SEI vs IEI vs EII

#7 Post autor: Eol » wtorek, 7 marca 2017, 11:56

chupser pisze:To jest tylko tlumaczenie, a nie autorski opis wiec pierwotnie to nie ja polaczylem oba typy w jeden opis. Rzuc okiem na dole strony na zrodlo (wikisocion). Jestem troche zbyt leniwy zeby sam cos takiego napisac od podstaw :D .
No ale przynajmniej chcialo Ci sie to wszystko do kupy zebrac :D Mnie nawet to by od razu zniechecilo pewnie :D
chupser pisze:Co do tego, ze jest roznica w dzialaniu jednego elementu u dwoch roznych socjotypow to sie zgadzam (ba! nawet u tych samych typow).
Oj tak. Wystarczy inny enneatyp i inny poziom zdrowia PRO aby od razu zauwazyc roznice...
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Sayna
Posty: 211
Rejestracja: sobota, 14 marca 2015, 00:52

Re: SEI vs IEI vs EII

#8 Post autor: Sayna » środa, 3 maja 2017, 22:59

Też mam problem z tymi trzema typami. Ostatnio już byłam na 100% pewna IEI, ale znowu dopadły mnie wątpliwości i może jednak jestem EII :scratch:

lia
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 26 maja 2016, 11:39

Re: SEI vs IEI vs EII

#9 Post autor: lia » czwartek, 11 maja 2017, 16:47

Tak, mieliście rację, zaczęłam typowanie od opisów, albo - jeszcze prędzej - od tabelki z socjotypami :lol:

Biorąc pod uwagę kwadry, EII zdecydowanie odpada, pozostaje SEI i IEI i z tego co widzę to Fe mają wspólne, i jak tu teraz rozpoznać, czy u mnie jest bardziej Ni czy Si? :P

U mnie dochodzi jeszcze problem z moją ekstra- lub introwertycznością, bo przez większość życia, właściwie to ok. 6 lat miałam problemy z depresją, a że trafiło akurat na czas, gdy kształtowała się moja osobowość... :1 Tak więc możliwe, że z biegiem czasu okażę się latami tłumioną dusza towarzystwa, tymbardziej, że jako bardzo małe dziecko przejawiałam takie tendencje, tak więc nie wiem, czy mój <introwertyzm> jest cechą osobowości czy wynikającym z choroby przyzwyczajeniem. Ogólnie zawsze miałam siebie za introwertyczkę, ale odkąd zdecydowałam się na leczenie depresji, a już szczególnie farmakoterapię, zmiany są b. dynamiczne :D

(wracając do tematu, podejrzewam IEI, ale potrzebuję ostatecznego potwierdzenia :mrgreen: )
9w1 sx/sp, INFP-T

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: SEI vs IEI vs EII

#10 Post autor: Eol » piątek, 12 maja 2017, 09:23

lia pisze:Biorąc pod uwagę kwadry, EII zdecydowanie odpada, pozostaje SEI i IEI i z tego co widzę to Fe mają wspólne, i jak tu teraz rozpoznać, czy u mnie jest bardziej Ni czy Si? :P
Przeczytaj sobie tę rozmowę. Myślę że powinno Ci to dużo wyjaśnić :wink:
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Sayna
Posty: 211
Rejestracja: sobota, 14 marca 2015, 00:52

Re: SEI vs IEI vs EII

#11 Post autor: Sayna » piątek, 12 maja 2017, 10:19

Jak wygląda używanie Se i Si u typów z wiodącą intuicją? W opisie używania Se i Si ukazano różnice w kontekście osób z sensoryką w bloku ego.

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: SEI vs IEI vs EII

#12 Post autor: Eol » piątek, 12 maja 2017, 21:44

Sayna pisze:Jak wygląda używanie Se i Si u typów z wiodącą intuicją?
Ale których? ILE, LII, IEE i EII cenią Si ale nie cenią Se, natomiast EIE, IEI, LIE i ILI cenią Se ale nie cenią Si. U każdego z tych typów nieco inaczej to się przejawia. W sumie to tu i tu masz to ładnie opisane.
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Sayna
Posty: 211
Rejestracja: sobota, 14 marca 2015, 00:52

Re: SEI vs IEI vs EII

#13 Post autor: Sayna » wtorek, 23 maja 2017, 09:01

Cechą charakterystyczną Si-dominantów jest coś, co można określić jako stopniowanie nacisku, rozumianego zarówno jako nacisk psychologiczny w kontaktach międzyludzkich, jak i czysto fizyczne użycie siły w funkcjonowaniu w świecie materialnym. Przejawem tego jest preferencja do stosowania nacisku w jego możliwie najłagodniejszej formie. W celu określenia tego minimum, Si-dominant stopniowo zwiększa intensywność wywieranej presji, obserwując rezultaty i zatrzymuje się natychmiast, gdy osiągnie pożądany efekt. Takie podejście z jednej strony oznacza delikatność i wyczucie, z drugiej zaś – pozory słabości i mniejszą skuteczność w sytuacjach, które wymagają szybkiego, zdecydowanego użycia siły (prozaiczny przykład: problem z otwarciem drzwi, które wymagają szarpnięcia). Jeśli jednak stwierdzą, że istnieje taka potrzeba lub znajdą się pod wpływem emocji, potrafią zaskoczyć otoczenie siłą i zdecydowaniem.
U Se-dominantów nie ma takiego stopniowania nacisku? I jak to wygląda w przypadku osób o słabym cenionym Si i o słabym niecenionym Si?

lia
Posty: 17
Rejestracja: czwartek, 26 maja 2016, 11:39

Re: SEI vs IEI vs EII

#14 Post autor: lia » piątek, 16 czerwca 2017, 15:49

W tym swoim ,,typowaniu" zawsze było mi trudno być obiektywną wobec siebie, ale szło mi nieźle, tylko właśnie z socjo wciąż mam problem xd
Btw, czy można być jednocześnie INFP w MBTI oraz ISFp w socjonice? Te dwa typy mają jakiś wpływ na siebie? Bo w sumie trudno wpasować mi się precyzyjnie. I czy problemy z punktualnością (ostatnio dużo mniejsze, ale jednak, hihi :D) stoją na przeszkodzie do mojej ,,intuicji czasu" w Ni? (chyba, że to Si jest u mnie wyżej) Teoretycznie bardziej pasuję do kwadru Alfa niż Beta, Beta wydają mi się nieco bardziej rygorystyczni w podejściu do różnych spraw ;) chociaż - z drugiej strony - ostatnio często zauważam u siebie tendencję do dążenia po trupach do celu, może nie tak brutalnie dosłownie, ale - mam nadzieję - wiadomo o co chodzi c: (czyżby połączenie z 3 się uaktywnia?)
Przyznam, że opis SEI dużo bardziej moim zdaniem do mnie pasuje niż IEI, ale to może dlatego, że SEI wydaje mi się b. interesujący jako typ osobowości, chyba że IEI ma w sobie dużo cząstek których podświadomie się wypieram ;)
Pomóżcie! ;p
9w1 sx/sp, INFP-T

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: SEI vs IEI vs EII

#15 Post autor: Snufkin » piątek, 16 czerwca 2017, 15:51

lia pisze:Pomóżcie! ;p
Dawaj foty.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

ODPOWIEDZ