Czy lubicie osoby zamknięte w sobie?

Dyskusje na tematy szeroko pojętej psychologii
Wiadomość
Autor
liadan
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek, 24 sierpnia 2015, 18:34
Enneatyp: Mediator

Czy lubicie osoby zamknięte w sobie?

#1 Post autor: liadan » wtorek, 27 października 2015, 18:47

Tak jak w tytule. Tym razem konkretnie :D
Ciekawa jestem, co myślicie o nich i jakie wrażenie sprawiają, bo o ile wiem, jednych to fascynuje, a innych niezwykle wkurza.


all is gonna be better...

Awatar użytkownika
duplo
Posty: 746
Rejestracja: poniedziałek, 24 września 2012, 16:15
Enneatyp: Lojalista

Re: Czy lubicie osoby zamknięte w sobie?

#2 Post autor: duplo » wtorek, 27 października 2015, 19:50

Zależy od przypadku.

Teraz na wyjeździe poznałam dziewczynę, która lubiła sobie każdemu pocisnąć, podkreślać swoją aspołeczność, skrajny introwertyzm, feminizm, pseudointelektualizm, mizantropię, psychopatię i lewactwo. Z początku mnie irytowała po całej linii, ale po tym jak jej trochę pojechałam to zamknęła się w sobie. Wtedy jakoś ją polubiłam :what: Tu zamknięcie na plus.

Na ogół ludzie zamknięci w sobie nie przeszkadzają mi w niczym, a jeśli są połączeni z introwertyzmem, to zwyczajnie ciężko ich zauważyć.
Interesujący ludzie zamknięci w sobie są interesujący. Nudni ludzie zamknięci w sobie są nudni.

Boże, co za durne pytanie :what:
We buy things we don't need
with money we don't have
to impress people we don't like

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Czy lubicie osoby zamknięte w sobie?

#3 Post autor: Snufkin » wtorek, 27 października 2015, 20:26

Miałem coś napisać w innym temacie ale może tu skrobnę.
Dla mnie "bycie zamkniętym w sobie" to można powiedzieć społeczna forma introwertyzmu.
Mi on u ludzi w żadnej mierze nie przeszkadza co najwyżej drażnią mnie osobnicy skrajnie zamuleni lub odpowiadający półsłówkami na pytania.
No ale do rzeczy. Trochę mi wstyd (a raczej wcale nie) ale na każdą prośbę lub sugestię mojej LIE kierowniczki odnośnie mojego rozwoju/podniesienia kwalifikacji mówię nie. Wszystko to co mi proponują wiąże się albo z odpowiedzialnością, albo ze stresem albo z nadmiernymi kontaktami z ludźmi. Patrzy na mnie jak na czubka ale trudno :what: Mam chyba prawo żyć po swojemu. Nawet druga LIErzyca się mnie pytała czy ja w ogóle lubię pracować z ludźmi, oczywiście skłamałem, chociaż już miałem na końcu języka słowa mego ESI ziomeczka "nie, nie lubię i nie zamierzam się z nimi męczyć".
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Czy lubicie osoby zamknięte w sobie?

#4 Post autor: Cotta » wtorek, 27 października 2015, 21:07

Szczerze, to średnio. Sama jestem introwertyczką, ale jak już mam przed sobą człowieka, to lubię z nim pogadać. Przy milczkach szybko się męczę, bo mam uczucie, że do niczego więcej to nie zmierza, jak tylko do wypełnienia czymkolwiek krępującej ciszy. Z osobami bardziej otwartymi rozmowy to nie są zapchajdziury, tylko coś, co wynika z wewnętrznej potrzeby kontaktu i wtedy rozmowa pojawia się naturalnie.
Co nie znaczy, że żywię do takich osób jakieś negatywne emocje. Po prostu są trochę męczące, kiedy zostanie się z nimi sam na sam.

Z drugiej strony - osób "obiektywnie" zamkniętych w sobie jest niewiele. Częściej rzecz rozbija się o niezgranie obu stron. Bo jednak większość osób, nawet tych z natury powściągliwych i wycofanych, przy osobie, z którą czuje się zgrana, się otwiera.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Szyszek
Posty: 151
Rejestracja: czwartek, 27 sierpnia 2015, 14:46
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy lubicie osoby zamknięte w sobie?

#5 Post autor: Szyszek » wtorek, 27 października 2015, 23:23

Samo kryterium bycia zamkniętym w sobie o niczym nie przesądza w moim przypadku. Ostatnio zadaję się głównie z trzema osobami, z czego jedna jest gadatliwa, jedna gdzieś po środku i jedna małomówna. Problem z osobami zamkniętymi w sobie może być taki, że zdecydowanie nie jestem rozmowny i gdy druga osoba również nie, może się zrobić bardzo cicho.

Awatar użytkownika
duplo
Posty: 746
Rejestracja: poniedziałek, 24 września 2012, 16:15
Enneatyp: Lojalista

Re: Czy lubicie osoby zamknięte w sobie?

#6 Post autor: duplo » wtorek, 27 października 2015, 23:28

Dziwne, że nikt nie pomyślał, że ktoś może być ekstrawertykiem zamkniętym w sobie :scratch:
Może tylko ja tak czasem widzę niektóre osoby :what: I prawdę mówiąc właśnie takie połączenie wydaje mi się szczególnie intrygujące.
We buy things we don't need
with money we don't have
to impress people we don't like

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Czy lubicie osoby zamknięte w sobie?

#7 Post autor: Kapar » środa, 28 października 2015, 05:09

Cotta pisze:Po prostu są trochę męczące, kiedy zostanie się z nimi sam na sam.
Od siebie dodałbym, że jak z nimi się rozmawia, a właściwie do nich przemawia bez ich większego udziału, to człowiek się zastanawia z perspektywy osoby gadatliwej, za co ja właściwie tę osobę lubię? czy ja mam jakąś relację z tą osobą czy z moimi słowami wypowiedzianymi do tej osoby?
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Czy lubicie osoby zamknięte w sobie?

#8 Post autor: Agon » środa, 28 października 2015, 12:38

Nie lubię kiedy ktoś pochłania informacje, a swoją wiedzą nie chce się podzielić. Nie lubię, gdy się przed kimś otwieram w jakiś sposób, a ta osoba tego nie odwzajemnia i pozostaje zamknięta choć ja okazałem zaufanie i się otworzyłem.

Największe chamstwo ze strony drugiej osoby to zamknięcie się wtedy, gdy ta osoba zobligowała się być otwarta np. pytam kogoś czy da mi link do swojego profilu na fb, jeśli ja podam swój, ta osoba potwierdza, więc daję swój, a potem się okazuje że ta osoba nie chce dotrzymać słowa bo jest "nieśmiała" "zamknięta" "introwertyczna". Takie zachowanie mnie denerwuje i powoduje, że sam się zamykam i jestem bardziej powściągliwy w kontaktach, a mam ku temu tendencje bo jestem 5 - najbardziej intro typ ze wszystkich typów enneagramu.

Kolejna sprawa jest taka, że różni ludzie lubią różne rzeczy. Na niektóre tematy można rozmawiać z osobami powszechnie uważanymi za "zamkniętych", a na niektóre nie da się pogadać nawet z tymi "otwartymi".

Czasem "otwarci" wydają się inteligentniejsi, bo im ośrodek mowy lepiej pracuje i wyrzucają więcej słów na minutę, niż ci "zamknięci", ale przy obraniu tego z emocji, wrażenia i dziwnych zwrotów często okazuje się że wartość merytoryczna tego co mówią jest niewielka. Oczywiście ludzie, którzy kierują się ogólnym wrażeniem i tak się często na to nabierają :P

Można też w drugą stronę: sprawiać wrażenie milczącego geniusza :roll:

Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydawać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Mark Twain

Oczywiście nie ma co przesadzać, czasem warto się odzywać nawet jak się czegoś nie wie. Nikt nie musi być ekspertem, bo inaczej nikt by ze mną nie gadał bojąc się że powie coś głupiego, a poza tym wyszedłbym na hipokrytę, bo i sam na wielu rzeczach się nie znam :P

Awatar użytkownika
Eol
Posty: 581
Rejestracja: środa, 28 listopada 2007, 19:14
Enneatyp: Obserwator

Re: Czy lubicie osoby zamknięte w sobie?

#9 Post autor: Eol » środa, 28 października 2015, 15:37

Cotta pisze:Szczerze, to średnio. Sama jestem introwertyczką, ale jak już mam przed sobą człowieka, to lubię z nim pogadać. Przy milczkach szybko się męczę, bo mam uczucie, że do niczego więcej to nie zmierza, jak tylko do wypełnienia czymkolwiek krępującej ciszy. Z osobami bardziej otwartymi rozmowy to nie są zapchajdziury, tylko coś, co wynika z wewnętrznej potrzeby kontaktu i wtedy rozmowa pojawia się naturalnie.
Co nie znaczy, że żywię do takich osób jakieś negatywne emocje. Po prostu są trochę męczące, kiedy zostanie się z nimi sam na sam.

Z drugiej strony - osób "obiektywnie" zamkniętych w sobie jest niewiele. Częściej rzecz rozbija się o niezgranie obu stron. Bo jednak większość osób, nawet tych z natury powściągliwych i wycofanych, przy osobie, z którą czuje się zgrana, się otwiera.
:plusone:
5w4 so/sx INTj - LII
... tysiąc dni nie dowiedzie, że mamy rację, za to jeden dzień może dowieść, że się mylimy.

Awatar użytkownika
duplo
Posty: 746
Rejestracja: poniedziałek, 24 września 2012, 16:15
Enneatyp: Lojalista

Re: Czy lubicie osoby zamknięte w sobie?

#10 Post autor: duplo » środa, 28 października 2015, 19:14

Agon pisze:Największe chamstwo ze strony drugiej osoby to zamknięcie się wtedy, gdy ta osoba zobligowała się być otwarta np. pytam kogoś czy da mi link do swojego profilu na fb, jeśli ja podam swój, ta osoba potwierdza, więc daję swój, a potem się okazuje że ta osoba nie chce dotrzymać słowa bo jest "nieśmiała" "zamknięta" "introwertyczna".
Problemy pierwszego świata :lol:
Agon pisze:Czasem "otwarci" wydają się inteligentniejsi, bo im ośrodek mowy lepiej pracuje i wyrzucają więcej słów na minutę, niż ci "zamknięci", ale przy obraniu tego z emocji, wrażenia i dziwnych zwrotów często okazuje się że wartość merytoryczna tego co mówią jest niewielka. Oczywiście ludzie, którzy kierują się ogólnym wrażeniem i tak się często na to nabierają :P
Sądzę, iż wyrzucanie wielu słów na minutę jest pewnego rodzaju intelektem i skillsem. Nawet, jeśli nie kryje się za tym zbyt wiele sensu.
We buy things we don't need
with money we don't have
to impress people we don't like

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Czy lubicie osoby zamknięte w sobie?

#11 Post autor: Venus w Raku » sobota, 31 października 2015, 19:39

Tak. Wolę te zamknięte w sobie niż te 'wygadane' lub 'rozwrzeszczane', bo z tymi wyciszonymi można naprawdę porozmawiać. Sama nie jestem specjalnie ekstrawertyczna, a więc lubię spokojne osoby. Ale wokół mnie są bardzo wygadani ekstrawertycy/tyczki, a przynajmniej ludzie, którzy bardzo lubią mówić o tym, co ich interesuje. I najśmieszniejsze jest to, że nigdy nie zrobią żadnej przerwy, aby dać mi "wskoczyć" z moim zdaniem. I takie rozmowy akurat bardzo mnie nudzą, bo to jest w sumie monolog jednej osoby, która absolutnie nie dba o to, że jest zasada, że najpierw mówi jedna osoba, a potem druga i tak na zmianę. Jednak z zadziwieniem patrzę jak dwie gadatliwe osoby potrafią ze sobą rozmawiać i prowadzić ze sobą dialog. Może nie słuchają się zbyt uważnie i nie utrzymują ciągłości wątka, ale dyskutują.
1w9, 6w5, sp/sx

Awatar użytkownika
Kimondo
Posty: 1599
Rejestracja: niedziela, 25 marca 2007, 17:21
Enneatyp: Mediator
Lokalizacja: Spaghettiland
Kontakt:

Re: Czy lubicie osoby zamknięte w sobie?

#12 Post autor: Kimondo » sobota, 31 października 2015, 20:18

Przecież nie lubimy osób za to, ze są zamknięte w sobie ale za to kim są, co sobą przedstawiają. Samo zamknięcie w sobie raczej nie budzi sympatii.
Ani sukces, ani porażka nie są czymś, czego można doświadczyć z dnia na dzień. Porażkę powodują drobne decyzje, które
podejmujemy w ciągu długiego czasu: nie kończymy spraw, nie przystępujemy do działania, zbyt łatwo się poddajemy...
9w5 i INTJ

Awatar użytkownika
Ace
Posty: 214
Rejestracja: piątek, 27 lutego 2015, 17:28
Enneatyp: Entuzjasta

Re: Czy lubicie osoby zamknięte w sobie?

#13 Post autor: Ace » niedziela, 1 listopada 2015, 21:43

Zamknięcie w sobie jest neutralne, bo ani da się przez to kogoś lubić ani nie lubić. Mimo wszystko jest to duża przeszkadza do nawiązania bliższej relacji, chyba że ktoś ma wielkie motywacje do wyciągania informacji od drugiej osoby na siłę. Mam kilka osób w swoim najbliższym otoczeniu, które rzadko się uzewnętrzniają, ale traktuję to jako element osobowości i nie przeszkadza mi to, tym bardziej, że nie wszystko da się ukryć, a po kilku latach idzie się przyzwyczaić.
7w6 EIE sx/so

"Piszmy na murach, stropach i rurach
Znakami, których nie da się zmyć
Napisy własne, prywatne hasła
Każdy jest inny - dajcie nam być!"


"Well done is better than well said" Benjamin Franklin

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Czy lubicie osoby zamknięte w sobie?

#14 Post autor: Agon » wtorek, 3 listopada 2015, 16:35

duplo pisze:Sądzę, iż wyrzucanie wielu słów na minutę jest pewnego rodzaju intelektem i skillsem. Nawet, jeśli nie kryje się za tym zbyt wiele sensu.
To fajnie, bo ja czasami mam takie fazy, że wyrzucam mnóstwo słów na minutę. Dużo zależy od samopoczucia i towarzystwa. Ale i tak nie czuję się od tego inteligentniejszy.

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Czy lubicie osoby zamknięte w sobie?

#15 Post autor: Venus w Raku » środa, 4 listopada 2015, 04:09

Tak samo jak zbyt duże zamknęcie w sobie, to również wyrzucanie z siebie mnóstwa słów na minutę świadczy o wytwarzaniu wokół siebie nerwowej energii/atmosfery. Jednak z zamkniętym w sobie można nawiązać kontakt, a nawet głęboki kontakt, a z tym wyrzuczucającym z siebie słowa -- moim zdaniem -- bardzo trudno.

Może trochę przesadzony przykład osoby wyrzucającej z siebie słowa, ale bardzo blisko pewnej osoby, którą znam:
https://www.youtube.com/watch?v=K1aLtgEjzPk.
1w9, 6w5, sp/sx

ODPOWIEDZ