Wpływ skrzydła na PRO

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Wpływ skrzydła na PRO

#1 Post autor: Agon » piątek, 7 sierpnia 2015, 00:41

Wydaje mi się, że pewne skrzydła ułatwiają osiągnąć wyższe PRO, a inne je utrudniają. Szczególnie utrudniają to skrzydła w enneatypie, który ma na ostatnim miejscu ten sam ośrodek co nasz główny typ, np. 4w5 i 5w4 mają tak, że główny typ ma problem z ośrodkiem działania i dodatkowo typ skrzydłowy ma ten sam problem. 5w6 i 4w3 mogą mieć pod tym względem łatwiej, bo ich skrzydło może je jakoś pchać do działania. 7w8 i 8w7 mogą mieć dodatkowy problem z ośrodkiem emocji, a 1w2 i 2w1 z ośrodkiem intelektu.

4 i 5 lubią analizować, 4 swoje emocje, a 5 swoje myśli. Przez to oba typy siedzą na tyłkach i żyją w swoich głowach. 7 i 8 dążą do swoich celów nie patrząc na innych, 7 są zachłanne i stawiają rozrywki ponad wszystko, a 8 pragną niezależności poprzez dominację. Oba typy mogą mieć problem z empatią i nie dostrzegać stanów emocjonalnych innych ludzi. 1 i 2 dążą do dobra, 1 bardziej rygorystycznie, a 2 altruistycznie, ale tak, czy owak dążą do czegoś niemożliwego i wyimaginowanego. Przeceniają wartości moralne i nie chcą zaakceptować świata takim jaki jest, bo jest według nich zbyt "zły".

Myślicie, że to co napisałem ma sens?Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Wpływ skrzydła na PRO

#2 Post autor: Cotta » piątek, 7 sierpnia 2015, 01:20

Wałkowaliśmy kiedyś temat "lepszości" skrzydeł na zlocie (na forum być może też, ale nie mogę znaleźć) i myślę, że to bardziej skomplikowane. Bo ok, jeżeli odnieść się tylko do ośrodków, to połączenie 5w4 może się wydawać "gorsze" od 5w6. Ale jeżeli weźmiesz pod uwagę, że i 5 i 6 motywuje lęk, to w typie 5w6 otrzymujemy dodatkowe podbicie lęku. I faktycznie znam 5w6, które borykały się z poważnymi lękami, w tym jedną, która przez rok nie wychodziła z domu (agorafobia). Oczywiście to skrajny przykład, ale myślę, że 5w6 jest bardziej podatne na cięższe fobie właśnie dlatego, że to "podwójny" lękowiec. Z kolei skrzydło 4 daje lepszy kontakt z emocjami, chociaż też chyba większą skłonność do odpływania w swój świat, no i faktycznie i 4 i 5 mają zrąbany ośrodek działania. Podobnie z innymi typami - 1w2 to podwójnie ośrodek intelektu na końcu, jednak 1w9 to podwójny gniew itd. Więc wg mnie każde połączenie ma swoje plusy i minusy.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Spectrum
Posty: 69
Rejestracja: niedziela, 21 czerwca 2015, 01:25
Enneatyp: Zdobywca

Re: Wpływ skrzydła na PRO

#3 Post autor: Spectrum » środa, 19 sierpnia 2015, 23:46

O wypowiem się chętnie :thumbup:
Wg. mnie sens ma jak najbardziej, ale przeważnie to jest tak, że np. 7w8 są upośledzeni emocjonalnie, a 4w5 instynktownie, bo nic im za bardzo nie wchodzi na konflikt. Wszystko zależy od poziomów zdrowia i prawda taka, że wg. mnie każde skrzydło działa szkodliwie w jakiś sposób na PRO. Np. 3w4 która ma ośrodek instynktu i emocji otwarty, próbuje zablokować ten z którym sobie w danym momencie nie radzi, czyli przeważnie emocji. Może powiedzmy sobie wprost, że operowanie na wszystkich trzech ośrodkach wymaga ekstra równowagi i po prostu nie zawsze jest to możliwe, a skrzydło albo pomaga się odciąć, albo tworzy konflikty. Co w obydwu przypadkach może prowadzić do niskiego PRO :sad2:
Może być tak, że przez tą pomoc skrzydła w obniżeniu PRO, jednostki typu 7w8 łatwiej się mogą otworzyć na emocję gdy wymaga tego sytuacja, niż takie 3w4 albo 5w4, które nauczyły się je wypierać siłą.

Z mojej strony to jednak czyste lanie wody bo tego nie wiem, ale potrafię operować na wszystkich ośrodkach i to się okazuję nie możliwe, musiałbym prowadzić życie konsumenckie zwyklackiego typa co rano wstaje, żre, sra i idzie spać :)
Ale człowiek się rozwija, każdy w końcu dociera do takiej rutyny, gdy wie czego potrzebuję i co dla niego dobre.

Pozdrawiam.
3w4

"Jesteśmy tym kogo udajemy, i dlatego musimy uważać, kogo udajemy" ~ Kurt Vonnegut
"Is­tnieje cel, lecz nie ma dro­gi; co na­zywa­my drogą jest ciągłym wahaniem. " ~ Franz Kafka

Awatar użytkownika
R25
Posty: 238
Rejestracja: środa, 27 maja 2015, 14:12
Enneatyp: Mediator

Re: Wpływ skrzydła na PRO

#4 Post autor: R25 » czwartek, 20 sierpnia 2015, 03:05

Spectrum pisze: Może być tak, że przez tą pomoc skrzydła w obniżeniu PRO, jednostki typu 7w8 łatwiej się mogą otworzyć na emocję gdy wymaga tego sytuacja, niż takie 3w4 albo 5w4, które nauczyły się je wypierać siłą.
Wypieranie różnych emocji to cecha czysta dla 3. Dla 5, emocje mogą być wypierane, ale np. w moim przypadku są one dość miałkie albo rzadkie. Głównie letnie, neutralne. Raczej chodzi tu o to, że odczuwanie emocji nie jest zazwyczaj powiązane z przekuciem ich na działanie. Czym innym są emocji i myślenie nad rozwiązaniem problemu, gdy oba przebywają różnych pokojach (5), a czym innym, gdy owe emocje są nieproszonym gościem w tym samym pokoju (3).
9 z PRO8, przez PRO7 na PRO6 sx/sp EII INFP

Spectrum
Posty: 69
Rejestracja: niedziela, 21 czerwca 2015, 01:25
Enneatyp: Zdobywca

Re: Wpływ skrzydła na PRO

#5 Post autor: Spectrum » czwartek, 20 sierpnia 2015, 03:43

To co w takim razie mają piątki, że potrafią myśleć bez użycia emocji :what:
Czasami mam wrażenie (u siebie), że emocję są jak narkotyk, który całkowicie wpływa na barwę myśli, tylko przy neutralnych mogę dobrze myśleć, przy entuzjazmie albo depresji zero obiektywizmu (oczywiście bez przesady, umiem dobrze myśleć, ale nie tak samo) :| Czasami lepiej tylko działać w określonym celu i w ogóle nie myśleć, ażeby przypadkiem przez głupotę nie przeżywać frustracji. Temu często intelekt wypieram. Ciekawa sprawa.. :facepalm:
3w4

"Jesteśmy tym kogo udajemy, i dlatego musimy uważać, kogo udajemy" ~ Kurt Vonnegut
"Is­tnieje cel, lecz nie ma dro­gi; co na­zywa­my drogą jest ciągłym wahaniem. " ~ Franz Kafka

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Wpływ skrzydła na PRO

#6 Post autor: Agon » czwartek, 20 sierpnia 2015, 10:47

3 nie dopuszczają jak ognia prawdziwych emocji, ale zamiast nich często ukazują fałszywe, by coś osiągnąć. 3 może się uśmiechać, śmiać, głośno gestykulować, ale często nie ma to żadnego związku z ich faktycznym stanem emocjonalnym.
3 boją się dezaprobaty i dlatego nie okażą prawdziwych emocji.

5 wykorzystują emocje do napędzania swoich myśli, najlepiej to widać w przypadku 5w4. 5 mogą też wyłączyć emocje, gdy im przeszkadzają w myśleniu.

1, 3 i 5 to typy, które w jakiś sposób starają się kontrolować emocje. Dla 1 będzie to kwestia honoru, idei i innych dziwnych rzeczy związanych z superego np. nie śmiać się na pogrzebie, bo to obraża zmarłego. Dla 3 kwestia tego co ludzie pomyślą. 5 podchodzą do tego najluźniej, ale jeśli emocje przeszkadzają im w zrozumieniu czegoś, to starają się je wyłączyć. 5 mają też wywalone na ośrodek działania i myślę, że to pozwala im zachować taki spokój - jeśli się nie angażujesz, to się nie emocjonujesz. Podobnie spokojne mogą być 9, bo też mają wywalone na działanie, natomiast u 4 sytuacja jest kompletnie inna. Nie rozumiem 4 właśnie dlatego, że potrafią olać wszelkie działanie, a jednocześnie bardzo się emocjonują. Według mnie to beznadziejna sytuacja i dlatego ze wszystkich typów najbardziej nie chciałbym być 4.

Spectrum
Posty: 69
Rejestracja: niedziela, 21 czerwca 2015, 01:25
Enneatyp: Zdobywca

Re: Wpływ skrzydła na PRO

#7 Post autor: Spectrum » czwartek, 20 sierpnia 2015, 15:18

Agon pisze:Dla 3 kwestia tego co ludzie pomyślą
Trójki blokują emocję bardziej dla własnej korzyści, niż tego co ludzie pomyślą.
Btw. może to co teraz napiszę będzie typowo trójkowe, ale PO CO i w jakim celu się upokarzać pokazując adekwatne do sytuacji emocje. Przecież to słabość.
U mnie silne emocje z reguły i tak wychodzą w postaci lęku, także w takich sytuacji chłód i opanowanie to jedyny sposób na dobrą twarz.
Nie rozumiem 4 właśnie dlatego, że potrafią olać wszelkie działanie, a jednocześnie bardzo się emocjonują. Według mnie to beznadziejna sytuacja i dlatego ze wszystkich typów najbardziej nie chciałbym być 4.
Magia emocji. Wyobraź sobie, że potrafisz sobie stworzyć alternatywny świat przeżyć we własnej głowie, w których możesz odczuć praktycznie wszystko, a potem wieczorem użalać się nad własnym losem i widzieć w tym przyjemność :lol:
Co prawda, ja też nie mogę tego zrozumieć bo nie mogę tak na dłuższą metę nie uciekać od negatywnych emocji, ale w jakiś sposób ten styl życia jest magiczny :wink:
Teraz nie pokuś się o wykorzystanie tego stylu do planów mających taką wartość emocjonalną, że przy realizacji człowieka rozsadza ekscytacja.

Wracając do wpływu skrzydła na PRO, co myślicie o tym co pisałem, że jeśli ktoś ma obustronnie wywalone na jakiś ośrodek to łatwiej mu się w wymaganej sytuacji na niego otworzyć, niż gdy ktoś cały czas z nim walczy?
3w4

"Jesteśmy tym kogo udajemy, i dlatego musimy uważać, kogo udajemy" ~ Kurt Vonnegut
"Is­tnieje cel, lecz nie ma dro­gi; co na­zywa­my drogą jest ciągłym wahaniem. " ~ Franz Kafka

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Wpływ skrzydła na PRO

#8 Post autor: Ael » czwartek, 20 sierpnia 2015, 15:27

wg. mnie każde skrzydło działa szkodliwie w jakiś sposób na PRO
Jako osoba, której skrzydło właśnie bardzo pomaga na PRO, stanowię zaprzeczenie twojej teorii :3
PO CO i w jakim celu się upokarzać pokazując adekwatne do sytuacji emocje. Przecież to słabość.
Po pierwsze, skąd ten pomysł, że się od razu upokorzysz? :facepalm:
Po drugie: emocje pełnią rolę łącznika komunikacyjnego miedzy ludźmi, nie bez powodu ludzie z odchyłami emocjonalnymi często maja problem z relacjami w grupie.

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Wpływ skrzydła na PRO

#9 Post autor: Agon » czwartek, 20 sierpnia 2015, 16:05

Spectrum pisze:Trójki blokują emocję bardziej dla własnej korzyści, niż tego co ludzie pomyślą.
Btw. może to co teraz napiszę będzie typowo trójkowe, ale PO CO i w jakim celu się upokarzać pokazując adekwatne do sytuacji emocje. Przecież to słabość.
Tja, trójkowa logika. Niby ma wywalone na to co ludzie pomyślą, a boi się upokorzenia. 2, 3 i 4 to triada wstydu.

Spectrum
Posty: 69
Rejestracja: niedziela, 21 czerwca 2015, 01:25
Enneatyp: Zdobywca

Re: Wpływ skrzydła na PRO

#10 Post autor: Spectrum » czwartek, 20 sierpnia 2015, 16:14

Ael, no tak, nie pomyślałem o szlachetnym 4w3 :lol: Ale dlaczego ten ośrodek u was jest tylko uzupełnieniem, zamiast przerwaniem smutnego ciągu melancholii w celu osiągnięcia własnych niespełnionych ambicji? Pamiętasz, że sam kiedyś się tak typowałem, napewno mamy wiele wspólnego ;)

A co do emocji, ludzie! Nie chodziło mi o komunikację między ludzką ot taką i okazywanie swoich lekkich emocji, które owszem potrafimy udawać, ale może dlatego, że ich nie interpretujemy u siebie zbyt dobrze, a chcemy pozytywnie wypaść (ja swoje emocje do danej rzeczy interpretuję sam w domu). Chodziło mi o silne impulsywne emocję w stylu płakanie na filmach, czy pokładanie się ze śmiechu z jakichś żartów. To jest upokarzające. Stąd całe nieporozumienie, zostałem teraz zaszufladkowany, a chciałem tylko zrozumienia :lol:
3w4

"Jesteśmy tym kogo udajemy, i dlatego musimy uważać, kogo udajemy" ~ Kurt Vonnegut
"Is­tnieje cel, lecz nie ma dro­gi; co na­zywa­my drogą jest ciągłym wahaniem. " ~ Franz Kafka

Awatar użytkownika
Ael
Posty: 941
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2010, 00:22
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: Kraina Czarów
Kontakt:

Re: Wpływ skrzydła na PRO

#11 Post autor: Ael » czwartek, 20 sierpnia 2015, 17:08

Spectrum pisze:Chodziło mi o silne impulsywne emocję w stylu płakanie na filmach, czy pokładanie się ze śmiechu z jakichś żartów. To jest upokarzające.
Dlaczego?
Serio, każdy czasem tak ma, normalne, zrozumiałe, przynajmniej w moim otoczeniu.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=NlpRBLkgcBo[/youtube]

(jeśli to offtop, to ładnie proszę o oddzielny temat)

Spectrum
Posty: 69
Rejestracja: niedziela, 21 czerwca 2015, 01:25
Enneatyp: Zdobywca

Re: Wpływ skrzydła na PRO

#12 Post autor: Spectrum » czwartek, 20 sierpnia 2015, 17:14

Bo to szkodzi, nadmierna ekspresja emocji. No nie ważne... offt :)
3w4

"Jesteśmy tym kogo udajemy, i dlatego musimy uważać, kogo udajemy" ~ Kurt Vonnegut
"Is­tnieje cel, lecz nie ma dro­gi; co na­zywa­my drogą jest ciągłym wahaniem. " ~ Franz Kafka

Awatar użytkownika
Vadi
Posty: 460
Rejestracja: środa, 16 lipca 2008, 21:20
Lokalizacja: Zambrów

Re: Wpływ skrzydła na PRO

#13 Post autor: Vadi » piątek, 21 sierpnia 2015, 15:13

A co, jeżeli spojrzeć na to z punktu widzenia relacji z rodzicami i kierunków integracji osobowości?
Spoiler:


Dla Jedynki bardziej opłaca się być 1w2, gdzie kierunek integracji to 7 i 4 (a więc relacje nie kłócą się), niż 1w9 (gdzie 7 - brak identyfikacji z matką i 3 - identyfikacja z matką). Po sobie widzę, że skrzydło 9 włącza mi się w sytuacjach stresowych, kiedy od kłopotów (i ludzi) próbuję uciec i zamykam się w sobie, co na pewno obniża PRO. Z drugiej strony nie twierdzę, że bycie 1w9 wiąże się niskim PRO, ale może ciężej to zdrowie osiągnąć? Może da się to rozciągnąć na inne typy?

Spectrum
Posty: 69
Rejestracja: niedziela, 21 czerwca 2015, 01:25
Enneatyp: Zdobywca

Re: Wpływ skrzydła na PRO

#14 Post autor: Spectrum » piątek, 21 sierpnia 2015, 15:54

A czemu relacje z rodzicami miałyby być na tyle ważne, by pod to oceniać wartość swojego skrzydła?
3w4

"Jesteśmy tym kogo udajemy, i dlatego musimy uważać, kogo udajemy" ~ Kurt Vonnegut
"Is­tnieje cel, lecz nie ma dro­gi; co na­zywa­my drogą jest ciągłym wahaniem. " ~ Franz Kafka

Awatar użytkownika
Vadi
Posty: 460
Rejestracja: środa, 16 lipca 2008, 21:20
Lokalizacja: Zambrów

Re: Wpływ skrzydła na PRO

#15 Post autor: Vadi » piątek, 21 sierpnia 2015, 16:12

Bo leżą u podstaw kształtowania się osobowości i wyznaczają motywacje, którymi poszczególne typy kierują się w życiu?

ODPOWIEDZ