Czy 8 mogą być introwertyczne?

Dyskusje na temat typu 8
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Basket Case
VIP
VIP
Posty: 712
Rejestracja: piątek, 18 lipca 2008, 10:41

Re: Czy 8 mogą być introwertyczne?

#16 Post autor: Basket Case » czwartek, 26 lutego 2015, 10:24

Czyli nikt nie zdefiniuje tego "głębokiego myślenia"? Skoro ktoś utożsamia bycie introwertykiem z "głębokim myśleniem", a tak to zrozumiałam, to trudno zaliczyć tą dyskusję do offtopa. Trzeba wyjaśnić ten potencjalny stereotyp, który dotyczy zarówno teorii enneagramu (tu w szczególności) jak i pojęcia introwertyzmu (chociaż wydaje mi się, że to można obronić, ale potrzeba więcej konkretów, których nikt nie podaje).


Padła sugestia, że chodzi o "filozofowanie" i "rozmyślanie na tematy wyższe typu religia"... Hmmm no to mam zagwozdkę, bo te tematy to mój konik, ale tak jak kapar wspomniał, również muszę mieć dodatkowy cel, a nie tylko samo rozmyślenie dla rozmyślania. Moim celem jest zrozumienie sposobu myślenia innych ludzi, muszę uzyskać KONKRETNĄ WIEDZĘ (dlaczego tak myślą, z czego to wynika, rozważam błędy poznawcze, próbuję osadzić je w kontekście ewolucji itd.) - to jest ostatnio bardzo dla mnie ciekawe dlatego siedzę na różnych dziwnych blogach ostatnio na przykład na tym (ostrzegam, hardcore), frondzie oraz pod wieloma tematami światopoglądowymi na natemat.pl (tutaj też wypowiadam się ostatnio tylko w tego typu tematach, do dzisiaj żałuję, że In3orn mi nie odpowiedział na tego posta : /).


W procesie mojego rozwoju zauważyłam, że ludzie myślą i postępują w bardzo dziwny dla mnie sposób, często obiektywnie nieracjonalny - fascynuje mnie psychologia tego zagadnienia. Także jeżeli ktoś chce pogadać o religii, filozofii lub etyce ze mną to zachęcam :)


@Snufkin
Spoiler:



Awatar użytkownika
Asteroid
Posty: 81
Rejestracja: środa, 2 lipca 2014, 18:09
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy 8 mogą być introwertyczne?

#17 Post autor: Asteroid » czwartek, 26 lutego 2015, 17:15

chokureika pisze:Swoją drogą Asteroid, udało Ci się wyznaczyć swój typ, czy jeszcze masz jakieś wątpliwości? :wink:
Wydaje mi się, że jednak jestem 8 ;) dziwne jest, że w teście czasem wychodzi mi 8w7 a czasem 5w4 (kiedy nieznacznie zmienię odpowiedź tam gdzie się waham).
Tak więc 8 z jakimś silnym oddziaływaniem 5

-- Posty sklejone automatycznie czwartek, 26 lutego 2015, 17:20 --
Basket Case pisze:Czyli nikt nie zdefiniuje tego "głębokiego myślenia"? Skoro ktoś utożsamia bycie introwertykiem z "głębokim myśleniem", a tak to zrozumiałam
Niekoniecznie o to chodziło. To mogą być 2 różne sprawy, introwertyzm i "głębokie myślenie" ;)

Basket Case pisze:Padła sugestia, że chodzi o "filozofowanie" i "rozmyślanie na tematy wyższe typu religia"
Myślę że to podchodzi pod tzw. "głębokie myślenie"

Basket Case pisze:W procesie mojego rozwoju zauważyłam, że ludzie myślą i postępują w bardzo dziwny dla mnie sposób, często obiektywnie nieracjonalny - fascynuje mnie psychologia tego zagadnienia. Także jeżeli ktoś chce pogadać o religii, filozofii lub etyce ze mną to zachęcam :)
Oczywiście że chcę pogadać! :)
Nie ma tak idealnie. Ale może być dobrze mimo wszystko.

1w9 INFJ sp-sx-so

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Czy 8 mogą być introwertyczne?

#18 Post autor: boogi » czwartek, 26 lutego 2015, 19:18

Wiecie, lepiej naprawdę zdefiniujcie co to jest "głębokie myślenie", inaczej skończy się takimi "głębokimi" myślami :twisted:
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Vanadis_27
Posty: 28
Rejestracja: poniedziałek, 3 listopada 2014, 19:30
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: Landshut/Bawaria/DE

Re: Czy 8 mogą być introwertyczne?

#19 Post autor: Vanadis_27 » piątek, 27 lutego 2015, 11:59

Czy 8 może być introwertyczna ? - No jasne, czego sam jestem dobrym przykładem.

Asteroid, widzę że nie tylko ja miałem podobny dylemat.Również przez spory okres czasu nie wiedziałem czy jestem 8w9 czy 5w6 - ale ostatecznie bardziej skłaniałbym się ku 8w9 z mocnym wpływem 5.Wbrew pozorom wcale nie łatwo mi było to rozgraniczyć, dlatego że zarówno sporo we mnie cech 8 jak i 5.No ale po głębokich rozważaniach i pomocy forumowiczów pozostałem przy 8w9.
Tak w ogóle to ta introwertyczność 8-ki jest trochę taka lokalna - występuje tylko w ściśle określonych warunkach.Jeżeli natomiast sytuacja tego wymaga (np. w pracy, lub podczas spotkania z kimś lubię) 8-ka bez problemu może przyjąć postawę ekstra, mimo że jej natura jest bardziej intro.
"W życiu nie ma wrogów, ani przyjaciół. Są tylko nauczyciele."
Autor nieznany

ISTJ/LSI
8w9----[]--------5w6
sp/so

Awatar użytkownika
Asteroid
Posty: 81
Rejestracja: środa, 2 lipca 2014, 18:09
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy 8 mogą być introwertyczne?

#20 Post autor: Asteroid » piątek, 27 lutego 2015, 18:15

Vanadis_27, zanim założyłam ten temat, czytałam Twój wątek "5w6 czy 8w9" :D sytuację mamy podobną, jedyna różnica w skrzydłach.
No i oczywiście mogę się podpisać pod tym co powiedziałeś. W sumie to jak się sobie przyjrzę to nie jestem aż tak introwertyczna... Tak jak mówisz, zależy od sytuacji.
Nie ma tak idealnie. Ale może być dobrze mimo wszystko.

1w9 INFJ sp-sx-so

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Czy 8 mogą być introwertyczne?

#21 Post autor: Agon » piątek, 27 lutego 2015, 18:29

Asteroid pisze:Vanadis_27, zanim założyłam ten temat, czytałam Twój wątek "5w6 czy 8w9" :D sytuację mamy podobną, jedyna różnica w skrzydłach.
W sumie trochę mnie to ciekawi, bo o ile problem z rozróżnieniem 5w6 od 8w9 jakoś rozumiem, to problem z rozróżnieniem 5w4 od 8w7 nie za bardzo. 5w6 są mniej introwertyczne, niż 5w4 i bardziej praktyczne. 8w9 są bardziej introwertyczne, niż 8w7 i bardziej powściągliwe. Między 8w7 i 5w4 jest spora różnica, między 8w9 i 5w6 już nie tak spora.

8w7 to typowi ekstrawertycy żądni coraz większej władzy, dóbr, poszerzania terytorium. 5w4 to typowi introwertycy siedzący głównie we własnych teoriach i raczej niechętni do podejmowania jakiś działań.

Awatar użytkownika
Asteroid
Posty: 81
Rejestracja: środa, 2 lipca 2014, 18:09
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy 8 mogą być introwertyczne?

#22 Post autor: Asteroid » piątek, 27 lutego 2015, 19:01

Agon pisze:W sumie trochę mnie to ciekawi, bo o ile problem z rozróżnieniem 5w6 od 8w9 jakoś rozumiem, to problem z rozróżnieniem 5w4 od 8w7 nie za bardzo. 5w6 są mniej introwertyczne, niż 5w4 i bardziej praktyczne. 8w9 są bardziej introwertyczne, niż 8w7 i bardziej powściągliwe. Między 8w7 i 5w4 jest spora różnica, między 8w9 i 5w6 już nie tak spora.
Hah, no właśnie. Też jestem tego ciekawa ;) trochę wcześniej pisałam, że test różnie mi wychodzi. Staram się dokładnie zaznaczać odpowiedzi, no ale w niektórych pytaniach po prostu nie da się wybrać konkretnie A czy B, bo obie pasują w zależności od sytuacji.
Agon pisze:8w7 to typowi ekstrawertycy żądni coraz większej władzy, dóbr, poszerzania terytorium. 5w4 to typowi introwertycy siedzący głównie we własnych teoriach i raczej niechętni do podejmowania jakiś działań.
Wedle tego jestem jednak bardziej 5, choć nie w 100%... K*rwa, ja już nie mogę xD
Nie ma tak idealnie. Ale może być dobrze mimo wszystko.

1w9 INFJ sp-sx-so

Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Re: Czy 8 mogą być introwertyczne?

#23 Post autor: chokureika » piątek, 27 lutego 2015, 20:36

Nie patrz na skrzydła. Skrzydło to tylko dodatek i może być zmienne (u mnie jest). Zazwyczaj piątka dużo myśli zamiast działać, ósemka odwrotnie. Ósemka częściej będzie udowadniać, że ma rację i dążyć do kontroli otoczenia, piątka bardziej ceni sobie niezależność emocjonalną, więc woli się wycofać w siebie, zbytnia emocjonalność i wylewność innych ludzi może powodować u nich dyskomfort.

http://chomikuj.pl/pryv/ksi*c4*85*c5*bc ... 989140.pdf

Ściągnij i porównaj 5 z 8. Oba typy mają zupełnie inną motywację.
4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Awatar użytkownika
Osteoporoza
Posty: 476
Rejestracja: piątek, 28 lutego 2014, 01:04
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: W dziczy serca
Kontakt:

Re: Czy 8 mogą być introwertyczne?

#24 Post autor: Osteoporoza » poniedziałek, 20 kwietnia 2015, 20:45

Głęboko myśleć będzie znaczyło drążyć dalej możliwości i hipotezy niż to jest konieczne z praktycznego punktu widzenia. Ósemka w rozważaniach zatrzyma się wcześniej, nie napędzi się po drodze ciągiem intelektualnych figur by je rozwikłać z samej ciekawości, byłaby to tylko zbędną dygresją.
6w5

Neis
Posty: 4
Rejestracja: środa, 13 sierpnia 2014, 12:27

Re: Czy 8 mogą być introwertyczne?

#25 Post autor: Neis » poniedziałek, 20 kwietnia 2015, 21:25

Ja również nie zarzuciłbym sobie, że nie potrafię głęboko myśleć, ale przecież nie wiem, na ile głęboko myślą inni. Ale to, co Mietła napisał, obrazuje dobrze myślenie, rozmyślanie i rozważanie. Po i przed różnymi sytuacjami zdarza mi się dużo rozmyślać, a to pomaga mi później automatycznie się zachować i nie myśleć nad decyzją (czasem jest to zgubne, ale działa trochę, jak przewidywanie przeszłości).
Rozmyślam bardzo dużo o wielu rzeczach, ale głownie po to, żeby zrozumieć innych ludzi, ich decyzje i zachowania (chyba po to, żeby nie dać się zaskoczyć))
"Nikt nie wszedł na Mount Everest tylko dlatego, że chodził sobie po okolicy i nagle znalazł się na szczycie"

Awatar użytkownika
silvergirl
Posty: 307
Rejestracja: czwartek, 2 stycznia 2014, 00:42
Enneatyp: Entuzjasta

Re: Czy 8 mogą być introwertyczne?

#26 Post autor: silvergirl » poniedziałek, 20 kwietnia 2015, 23:07

Asteroid pisze:Mam problem z określeniem siebie - 5 czy 8? Ponieważ, o dziwo, oba opisy do mnie pasują, z tym wyjątkiem, że raczej, w przeciwieństwie do 8 jestem trochę zamknięta w sobie (z wyjątkiem złości, bo w tym przypadku jestem baaardzo ekstrawertyczna) no i jednak potrafię "głęboko myśleć", a brak tej umiejętności zarzuca się Ósemkom.

Co o tym sądzicie?

Może Ty 8v7 jesteś? Albo odwrotnie - 7v8?

Awatar użytkownika
Asteroid
Posty: 81
Rejestracja: środa, 2 lipca 2014, 18:09
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy 8 mogą być introwertyczne?

#27 Post autor: Asteroid » czwartek, 23 kwietnia 2015, 22:05

silvergirl pisze:Może Ty 8v7 jesteś? Albo odwrotnie - 7v8?
Raczej 8w7... Nie jestem zbyt optymistyczna by być 7 xD
Nie ma tak idealnie. Ale może być dobrze mimo wszystko.

1w9 INFJ sp-sx-so

Awatar użytkownika
Agon
Posty: 1158
Rejestracja: wtorek, 30 grudnia 2014, 00:23
Kontakt:

Re: Czy 8 mogą być introwertyczne?

#28 Post autor: Agon » piątek, 24 kwietnia 2015, 01:14

Asteroid pisze:Raczej 8w7... Nie jestem zbyt optymistyczna by być 7 xD
Może jesteś zdrową 5 integrującą się z 8, albo 8 w stresie zachowującą się jak 5?
Te dwa typy nie są często mylone, ale dzielą podobne podejście. Ósemki i Piątki obie widza siebie jako outsiderów i obie czują się odrzucone. Obie są bardzo niezależne i pragną iść na bitwę z każdym, kto zagraża ich niezależności. Obie wierzą w bezpośrednią komunikację, mogą być agresywne i mają skłonność do ochrony swoich słabych punktów. Ósemki czasem postrzegają siebie jako Piątki, ponieważ podążają w kierunku Piątek w stresie i przywołują wspomnienia momentów, w których były wycofane, aby myśleć strategicznie o swoich przyszłych kierunkach czy planach. Bez względu na to Ósemki lubią mierzyć się ze swoimi problemami bezpośrednio i mogą być bardzo asertywne dążąc do tego, czego chcą. Piątki na odwrót, próbują odciąć się od innych, aby odrzucić wiele swoich potrzeb w celu uniknięcia zależności.

Ósemki zachowują się bardzo instynktownie i polegają na swoich ciałach: są ludźmi praktycznego działania, pragmatyzmu, zmysłowości i rezultatu. Piątki mają tendencję do pozostawania w swojej głowie i często mają dwuznaczny stosunek do swojego ciała. Stąpanie twardo i praktyczne działanie po ziemi może być problemem dla Piątek – nigdy dla Ósemek.
Źródło

W sumie wychodzi na to, mówiąc żargonem MBTI, że 5 to eNki, a 8 to eSki.

Zrób test MBTI, jak będziesz mieć literkę S to jesteś 8, a jak N to 5.

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Czy 8 mogą być introwertyczne?

#29 Post autor: Kapar » piątek, 24 kwietnia 2015, 08:05

Wg teorii poziomów zdrowia, Ósemki stają się wycofane na najniższych poziomach, więc mogą się wydawać introwertyyczne
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Irranea
Moderator
Moderator
Posty: 1179
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 23:50
Lokalizacja: w barku

Re: Czy 8 mogą być introwertyczne?

#30 Post autor: Irranea » piątek, 24 kwietnia 2015, 10:04

Agon pisze: W sumie wychodzi na to, mówiąc żargonem MBTI, że 5 to eNki, a 8 to eSki.

Zrób test MBTI, jak będziesz mieć literkę S to jesteś 8, a jak N to 5.
Ja mam S, czy to znaczy, że jestem 8?
Nie. :roll:

ODPOWIEDZ