8w9

Dyskusje na temat typu 8
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Crystal
Posty: 62
Rejestracja: wtorek, 7 października 2008, 23:05
Enneatyp: Indywidualista

#16 Post autor: Crystal » niedziela, 10 maja 2009, 21:55

Zupełnie przelotem, ale nie mogłam się powstrzymać od skojarzenia...

Obrazek


bla bla
4w3

Awatar użytkownika
eszpe
Posty: 319
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2011, 05:41
Enneatyp: Lojalista

Re: 8w9

#17 Post autor: eszpe » środa, 6 lutego 2013, 17:14

Skrzydło:

- Bardzo lubię spokój i komfort. Jestem w stanie wywołać burze, kłótnie, żeby go uzyskać
- Większość czynności lubię wykonywać sam. Nie jestem zbyt towarzyski.
- Z tego co zauważyłem, jestem o wiele mniej gadatliwy niż 8w7...
- ...no i nieco introwertyczny.
- Nie zależy mi na publicznym uznaniu.
- Lubię żelki i przytulanie.

Jak coś jeszcze wymyślę to dopisze.
papa ludki

Awatar użytkownika
duplo
Posty: 746
Rejestracja: poniedziałek, 24 września 2012, 16:15
Enneatyp: Lojalista

Re: 8w9

#18 Post autor: duplo » środa, 6 lutego 2013, 18:49

eszpe pisze:Skrzydło:

- Bardzo lubię spokój i komfort. Jestem w stanie wywołać burze, kłótnie, żeby go uzyskać
Oo dokladnie.
Dzisiaj moj osemek_w_9 zrobil awanture na silowni o to, ze nie pozwalaja mu zostawac po czasie (pracownicy silowni nie maja nic przeciwko, ale jakis ochroniarz sie przyprul powolujac sie na regulamin, zapewne chcial miec cala dla siebie bo cwiczy tam /nieregulaminowo/ w godzinach pracy).
Mojemu facetowi nie spodobal sie taki uklad, bo woli cwiczyc w wieczornych porach (spokoj i komfort), wiec nagadal na tego ochroniarza pracownikom i ostatecznie wywalczyl swoje stanowisko.

Zgadzam sie rowniez z pozostalymi punktami - introwertyczny, samotnik, nie zwaza na opinie ogolu.

Jak go poznalam to w zyciu bym nie powiedziala, ze to osemka. Bardziej przypominal mi 5. Jego osemkowosc zaczela wychodzic w sytuacjach, w ktorych ktos go wkurzyl - w urzedzie, w sklepie, na drodze. Ze spokojnego czlowieka nagle stawal sie wojownikiem.
W sumie to ujela mnie ta jego skutecznosc i pewnosc siebie w dzialaniach. No i jeszcze to, ze nie idzie slepo za szarym tlumem i nie zwaza na opinie otoczenia - jak mu ktos podpadnie to nie pieprzy sie z towarzyskimi konwenansami.

No i lubi sie przytulac, ogolnie preferuje fizyczny kontakt. Ale nigdy publicznie, co mi nawet odpowiada - tez nie przepadam za publicznym afiszowaniem sie zwiazkiem.
We buy things we don't need
with money we don't have
to impress people we don't like

Mirabelka250
Posty: 192
Rejestracja: piątek, 26 października 2012, 22:01
Enneatyp: Lojalista

Re: 8w9

#19 Post autor: Mirabelka250 » środa, 6 lutego 2013, 19:20

- Bardzo lubię spokój i komfort. Jestem w stanie wywołać burze, kłótnie, żeby go uzyskać
- Większość czynności lubię wykonywać sam. Nie jestem zbyt towarzyski.
- Z tego co zauważyłem, jestem o wiele mniej gadatliwy niż 8w7...
- ...no i nieco introwertyczny.
- Nie zależy mi na publicznym uznaniu.
- Lubię żelki i przytulanie.
Coś w tym jest, jak porównuję z takim jednym 8w9 :D
6w5, LII

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: 8w9

#20 Post autor: Kapar » czwartek, 7 lutego 2013, 05:05

to mnie rozwaliło :mrgreen:
eszpe pisze: - Lubię żelki i przytulanie.
Obrazek

szkoda, że nie gifa z wojownikiem przytulającym misiowe żelki

ale faktycznie, może jest to częsta sposobność/cecha 8w9, bo jeszcze nie spotkałem 8w7 z taki wynurzeniem :P, tudzież lubieniem przytulania i żelków zaraz obok siebie

ja przytulania jako takiego nie lubie, na przywitanie zwłaszcza, jako dziecko dość szybko przestałem lubić się przytulać i mnie rodzice musieli do tego zmuszać, co pogłębiło tylko moją awersję
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
Ninque
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 15 lipca 2012, 22:20
Lokalizacja: Kraków

Re: 8w9

#21 Post autor: Ninque » czwartek, 7 lutego 2013, 08:53

eszpe pisze: - Lubię żelki i przytulanie.
tak mnie zastanawia kiedy biore pod uwagę Twój enneatyp i socjotyp czy Stalin tez lubił się przytulać. xD
Jeżeli można było zrobić penicylinę ze spleśniałego chleba, z pewnością da się coś zrobić też z Ciebie.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: 8w9

#22 Post autor: Snufkin » czwartek, 7 lutego 2013, 10:07

eszpe pisze: - Lubię żelki i przytulanie.
Won z Ósemek, won z Bety.
Spoiler:
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

bruno dievs
Posty: 796
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 00:58

Re: 8w9

#23 Post autor: bruno dievs » czwartek, 7 lutego 2013, 15:31

eszpe pisze:- Lubię żelki i przytulanie.
Spoiler:
639f3d3b99876f1c9f27f68ea08dcbb8

Awatar użytkownika
eszpe
Posty: 319
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2011, 05:41
Enneatyp: Lojalista

Re: 8w9

#24 Post autor: eszpe » czwartek, 7 lutego 2013, 15:38

Zapomniałem, że ironia nie działa w internetach.
Mea culpa, mea maxima culpa.
:mrgreen:
bruno dievs pisze:
eszpe pisze:- Lubię żelki i przytulanie.
Spoiler:
10/10
papa ludki

Awatar użytkownika
eszpe
Posty: 319
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2011, 05:41
Enneatyp: Lojalista

Re: 8w9

#25 Post autor: eszpe » piątek, 29 marca 2013, 02:47

8s with 9 wings are an interesting subtype. The 9 wing considerably softens the traits of the 8, making the 8w9 much harder to recognize and understand than a pure 8. Don Riso notes that the 8w9 often holds their power "in reserve". 8w9s are often underestimated, because they can look like mild-mannered 9s one day, only to unleash their aggressive 8 side the next.
8w9's are more likely to let anger build up within themselves, which may manifest in constant bitterness and harshness. Like 8w7's, they view conflict as a way of life, but do not enjoy it as much, since when they are in rebellion against the outside world, they are also in rebellion against a part of themselves that would rather do without the hassle and zone out. They are slow to conflict - they would often rather stand "en garde" and wait for their adversary to "cross the line" - but when they involve themselves in conflict, their hostility has a relentless, sado-masochistic quality to it. They willfully numb their tender feelings, and show a tough face to the world. 8w9's are conspicuously sensitive to the issue of personal boundaries - both their own and everyone else's. "Stay out of my business, and I'll stay out of yours," they will often say in a measured tone that conveys great respect for the other while making it subtly clear that they will not be crossed. When they lighten up, they can be intensely devoted to the protection of others, especially defenseless people whom they have affection for. However, trust does not come easily to them. "Every person's survival is his own business."
papa ludki

Mirabelka250
Posty: 192
Rejestracja: piątek, 26 października 2012, 22:01
Enneatyp: Lojalista

Re: 8w9

#26 Post autor: Mirabelka250 » piątek, 29 marca 2013, 18:53

Opisy eszpe wydają mi się trafne. Wg mnie 8w9 jest właśnie typem, do którego ciężko dotrzeć i ciężko zdobyć zaufanie. Czasami jednym słowem potrafią ukazać tę swoją surowość, a innym razem potrafią być bardzo czarujące :) I ciężko im w czymś pomóc, bo na to nie pozwolą, nawet jeśli wiadomo, że mają problem...
6w5, LII

Awatar użytkownika
eszpe
Posty: 319
Rejestracja: czwartek, 4 sierpnia 2011, 05:41
Enneatyp: Lojalista

Re: 8w9

#27 Post autor: eszpe » piątek, 29 marca 2013, 19:25

Mirabelka250 pisze:Opisy eszpe wydają mi się trafne. Wg mnie 8w9 jest właśnie typem, do którego ciężko dotrzeć i ciężko zdobyć zaufanie. Czasami jednym słowem potrafią ukazać tę swoją surowość, a innym razem potrafią być bardzo czarujące :) I ciężko im w czymś pomóc, bo na to nie pozwolą, nawet jeśli wiadomo, że mają problem...
Wydaję mi się, że dużo ludzi widzi Ósemkę przez pryzmat 8w7 - czyli jako otwarcie agresywną, narcystyczną i wybuchową.
Moje podejście do życia to : "Zostaw mnie w spokoju inaczej cie uszkodzę." Myślę, że wiele 8w9 ma podobnie - stawia jasną granice i tak długo jak jej nie przekroczysz, możesz czuć się bezpiecznie.
Podczas gdy 8w7 widzę jako bezustannie przesuwającą granice, naciskającą, żeby tylko sprawdzić na jak wiele sobie może pozwolić.

Macie jakieś ciekawe spostrzeżenia na ten temat?
papa ludki

Mirabelka250
Posty: 192
Rejestracja: piątek, 26 października 2012, 22:01
Enneatyp: Lojalista

Re: 8w9

#28 Post autor: Mirabelka250 » piątek, 29 marca 2013, 19:42

Zgadzam się z tobą eszpe.
Jak dla mnie 8w9 mają aurę takiego spokoju, ale nie kojącego, tylko takiego, że zaraz mogą coś palnąć znienacka, jeśli przekroczysz granicę :) Mam wrażenie, że w nich się czuje nagromadzoną energię. 8w7 za to są takie agresywne. Chodzi mi o to, że to jest wulkan który ciągle kipi, w przeciwieństwie do 8w9 :) Jak dla mnie to jest trochę woda i ogień. 8w7 są raczej wylewne, otwarte i ekstrawertyczne, a 8w9 (z mojego doświadczenia) zamknięte w sobie, a przynajmniej niewylewne, ale mimo to wiesz, że mają swój charakterek. Wydaje mi się, że 8w9 raczej nie próbują wywoływać kłótni czy coś takiego. Wydają się bardzo niezależni, jak pewnie wszystkie 8. I pasuje mi bardzo tu zdanie:
"Every person's survival is his own business."
6w5, LII

TakToJa
Posty: 25
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 22:35

Re: 8w9

#29 Post autor: TakToJa » piątek, 29 marca 2013, 22:31

Swego czasu zastanawiałem się ile jest we mnie ósemki, a ile dziewiątki. Niewątpliwie te typy są dosyć odmienne, dlatego 8w9 może być zupełnie inna od 8w7, a raczej głównie z tym typem kojarzymy ósemki. Jestem bardzo spokojnym człowiekiem, ale większość ludzi czuję moją siłę i nie próbują w żaden sposób zadzierać. Kto próbuje bardzo szybko się na tym parzy i wycofuje. Generalnie w większości macie rację, jestem niezależny, nie znoszę jak ktoś próbuje mi pomóc na siłę. Wynika z tego trochę niemiłych sytuacji, bo ta osoba chce dobrze, ale ja się innym bez potrzeby do życia nie wpieprzam i tego samego oczekuję. Kto potrzebuję pomocy chętnie jej udzielam, również przyjmuję pomoc od innych gdy jest to sytuacja uzasadniona. Coś na siłę, wbrew mojej woli - źle, mogę być niemiły.

Jak coś jeszcze niejasne to pytajcie.
8w9

Awatar użytkownika
BlackRose
Posty: 128
Rejestracja: wtorek, 10 stycznia 2012, 17:21
Enneatyp: Obserwator

Re: 8w9

#30 Post autor: BlackRose » poniedziałek, 8 kwietnia 2013, 18:57

jak najlepiej odróżnić 8w9 od kontrfobicznej 6?

Moje spostrzeżenia:
-8w9 mniej jest skupione na rozwiązywaniu abstrakcyjnych problemów, skupia się na rzeczach wymagających zmysłu praktycznego
-6 bardziej skłonna jest analizować zjawiska z różnych punktów widzenia


-oba typy mają wysokie poczucie sprawiedliwości i skłonne są bronić pokrzywdzonych
-oba typy zachowują się asertywnie, często otwarcie wyrażają swoje zdanie i mogą bez cienia zażenowania mówić o sprawach uznawanych za nieprzyjemne, nieodpowiednie (może 6 robi to odrobinę delikatniej)
-oba typy mogą być introwertyczne i niezbyt wylewne
-socjonika: oba typy wg mnie wykazują cechy ENTP
-mogą sprawiać wrażenie mrocznych i niechętnych ("bez kija nie podchodź")
-oba typy potrafią być łagodne i ustępliwe, ale momentami karzące i trochę nieprzyjemne

Widzę więcej cech wspólnych niż różnic. Kiepsko radzę sobie z rozróżnieniem tych typów, zazwyczaj robię to raczej intuicyjnie.
5w4

ODPOWIEDZ