Enneagram i biologia ewolucyjna

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Zoom
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2007, 22:21

Enneagram i biologia ewolucyjna

#1 Post autor: Zoom » poniedziałek, 26 listopada 2012, 00:20

Ostatnio przyszło mi do głowy takie pytanie:

Patrząc z punktu widzenia biologii ewolucyjnej, jakie role w stadzie ( społeczności, plemieniu ) odgrywają dane typy enneagramu?
Np. jeśli weźmiemy stado składające się z 9 jednostek, z których każda jest jednym typem enneagramu, to jak rozłożyłyby się role w stadzie? Czy koniecznie Ósemka musiała by zostac przywódcą? Czy o roli w społeczeństwie ( stadzie ) w takim przypadku decydował by typ enneagramu, czy jest to raczej uwarunkowane poziomem zdrowia danej jednostki? Czy taka 5 na najwyższym poziomie zdrowia mogłaby by byc przywódcą zamiast 8?


Discuss


4

Awatar użytkownika
sjofh_ystad
Posty: 620
Rejestracja: poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 23:44
Lokalizacja: Nowhere dense ideal / Heart of Darkness

Re: Enneagram i biologia ewolucyjna

#2 Post autor: sjofh_ystad » poniedziałek, 26 listopada 2012, 02:06

Zoom pisze:Czy taka 5 na najwyższym poziomie zdrowia mogłaby by byc przywódcą zamiast 8?
Myślę, że by się jej nie chciało, ale co ja tam wiem o najwyższym poziomie zdrowia. Jeśli by się czuła (wiedziała, że jest) najbardziej kompetentnym przywódcą ze wszystkich, to niewykluczone.

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Enneagram i biologia ewolucyjna

#3 Post autor: Cotta » poniedziałek, 26 listopada 2012, 13:43

Myślę, że 5 - jeżeli chciałaby mieć wpływ na sytuację - raczej zostałaby doradcą, ewentualnie "nieobecnym przewodnikiem" jak Gandalf. Do roli pierwszofrontalnego przywódcy stada pasuje 8, ale tez chyba 3 i co bardziej dyktatorskie 1 i kontrfobiczne 6.
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

muahahaha
Posty: 365
Rejestracja: poniedziałek, 28 listopada 2011, 18:27

Re: Enneagram i biologia ewolucyjna

#4 Post autor: muahahaha » poniedziałek, 26 listopada 2012, 14:21

ja bym 5 widziała w roli tajemniczego pomocnika – tylko nieliczni znają prawdziwe możliwości 5 i jej wkład pracy
jak już podajemy przykłady z filmów: Merlin z ”Przygody Merlina” (oczywiście nigdy się nie przyznam, że widziałam)
Merlin pracuje na dworze królewskim w charakterze sługi króla. Król blondynek nie ma zielonego pojęcia o otrzymywanej na każdym kroku pomocy, bez której już dawno wąchałby kwiatki od spodu

ewentualnie nie miałabym nic przeciwko stanowisku: żona przywódcy :D

Awatar użytkownika
SOS
Posty: 180
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 15:28
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Freistadt Danzig

Re: Enneagram i biologia ewolucyjna

#5 Post autor: SOS » poniedziałek, 26 listopada 2012, 15:30

5 może też dać się zrobić przywódcą z braku laku, jeśli inicjatywa wyjdzie z ludu, który ją siłą wypchnie na czoło. Ale i tak będzie się lepiej czuć w roli szarej eminencji, sztabowca, doradcy, głównego planisty czy nawet kierującego z tylnego siedzenia. Bycie na świeczniku wiąże się jednak z tym, czego Piątki nie lubią.
Ja jestem Ja.


One Legged Sam knows what you've been through
A journey of madness 'till the "The Drift" found you too

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Enneagram i biologia ewolucyjna

#6 Post autor: Snufkin » poniedziałek, 26 listopada 2012, 15:49

5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Zoom
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek, 26 marca 2007, 22:21

Re: Enneagram i biologia ewolucyjna

#7 Post autor: Zoom » poniedziałek, 26 listopada 2012, 21:15

To w takim razie sformułuję temat inaczej:

Enneagram a dynamika grupy/stada.
4

Mirabelka250
Posty: 192
Rejestracja: piątek, 26 października 2012, 22:01
Enneatyp: Lojalista

Re: Enneagram i biologia ewolucyjna

#8 Post autor: Mirabelka250 » poniedziałek, 26 listopada 2012, 22:49

8 chcą być przywódcą, ale chyba nie zawsze się sprawdzają w tej roli :)
Na przykładnie grupy projektowej mogę powiedzieć, że w naszej grupie gdzie była 8 i 6, 8 była tylko utwierdzana w przekonaniu, że jest liderem, a tak naprawdę 6 rządziła i dokonywała konkretnych decyzji :)
Poza tym myślę, że takim przywódcą grupy może być też 1 i 3. Czasami 7 lubią się porządzić... ale kiepsko im to wychodzi.
6w5, LII

Awatar użytkownika
Lavender
Posty: 44
Rejestracja: niedziela, 25 listopada 2012, 11:16
Enneatyp: Indywidualista

Re: Enneagram i biologia ewolucyjna

#9 Post autor: Lavender » środa, 28 listopada 2012, 17:14

Ja jestem 4 i też lubię się porządzić. Za bardzo mnie denerwuje kiedy inni podejmują decyzje, tak wolno i błędnie... żartuję oczywiście, to ja nie mam cierpliwości.
The wind will carry me away...

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: Enneagram i biologia ewolucyjna

#10 Post autor: Kapar » czwartek, 29 listopada 2012, 13:49

Temat o tyle ciekawy, iż sięga genezy podziału na 9 typów. Skąd wzięło się to, że jest ich 9 a nie 8 (wszyscy wiemy, że 4 są właściwie mało przydatne :mrgreen: )? Być może osobniki z daną pulą genów miały predyspozycje do określonych ról, co wpływało także na wykształcanie właściwych strategii radzenia sobie ze światem...
Snufkin pisze:Kolejny gupi temat.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Biologia_ewolucyjna
Kolejny internetowy błazen, który wiedzę czerpię z Google. Biologia ewolucyjna ma bardzo silną pozycję w psychologii i coraz więcej uwagi poświęca się biologicznym uwarunkowaniom z przeszłości wpływającym na kształtowanie się charakteru, emocji itd, czemu więc Enneagram nie miałby mieć tutaj jakiegoś związku?
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Enneagram i biologia ewolucyjna

#11 Post autor: Snufkin » czwartek, 29 listopada 2012, 15:39

Racja, często korzystam:D
Odsyłam do: http://pl.wikipedia.org/wiki/Psychologia_ewolucyjna
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Enneagram i biologia ewolucyjna

#12 Post autor: Venus w Raku » piątek, 30 listopada 2012, 02:53

Ja też ciągle googluję i nie uważam, że jest w tym coś złego. Dociekliwe umysły googlują, bo nie jest możliwe, aby wszystko wiedzieć samemu z siebie. Np. Jedynka, jak ja, nie jest specjalnie bystra, ani twórcza, ale jest sytematyczna i lubi krecią robotę, a więc rycie w ziemii, czyli wgłębiania się w jakieś działania lub zagadnienia, czyli koncentrowanie się na detalach, to jest sposób na robienie wszystko i w ten sposób zdobywam wiedzę. Jedynka potrzebuje idei z zewnątrz, aby je przemielić w głowie i ocenić ich przydatność w konkretnym życiu. Czasami mam pootwierane w Google jak 10 lub więcej zakładek, bo googluję od jednego tematu do następnego i następnego, i............., bo czasami mam potrzebę sprawdzić każde słowo lub ideę, która pojawia się w jakimś tekście. Bez googlowania mój świat i moje poglądy były by bardzo ograniczone.
baby_kapar pisze:Biologia ewolucyjna ma bardzo silną pozycję w psychologii i coraz więcej uwagi poświęca się biologicznym uwarunkowaniom z przeszłości
Nie jestem pewna, czy "oficjalna psychologia" się tym zajmuje. No chyba, że ma się na myśli wpływy geneteyczne na osobowość, ale to ciągle jest w strefie, że geny w jakiś sposób wpływają na naszą osobowość, ale ta kształtuje się jednak głównie pod wpływem konkretnego środowiska. Do biologii ewolucyjnej odwoływał się Jung i Fromm, a teraz korzysta z tego psychologia transpersonalna, ale ta zahacza o sprawy duchowości. Np. oficjalna psychologia uważa, że masz astmę, bo miałeś jakieś traumatyczne przeżycia w dzieciństwie, a transpersonalna uważa, że masz astmę, bo się przydusiłeś przy porodzie lub w poprzednim wcieleniu byłeś powieszony, lub któryś z twoich przodków udusił się, lub jak "życie" wychodziło z wody na ląd, to miało trudności z oddychaniem i to jest teraz zapisane w tobie pod postacią czkawki lub astmy. Coś w tym guście.


I po tym przydługim wstępie na tematy osobiste, przystępuję do głównego tematu tego wątku:

Jeżeli chodzi o Enneagram i biologiczną rolę poszczególnych typów w postępie ludzkości, to uważam, że różnorodność typów psychologicznych zaczęła się rozwijać wraz z postępem biologicznym, rozwojem mózgu u człowieka i postępem cywilizacyjnym, a nie odwrotnie. I to akurat jest logiczne, bo nie sądzę, że prymitywny człowiek miał aż tak wysoce rozwiniętą psychikę jak człowiek współczesny. Tak jak pewne cechy fizyczne rozwijają się lub zanikają w drodze ewolucji biologicznej, to to samo dotyczy cech psychicznych. Psychika człowieka była inna 1000 lat temu niż jest dzisiaj, a co dopiero mówić o psychice człowieka, który żył 1.000.000 lat temu. Dlatego Enneagram stworzony ponoć wieki temu (i w sumie nikt nie wie jaki był ten podstawowy Enneagram i o co w nim chodziło, bo wydaje się, że był to tylko symbol do wyjaśniania i przewidywania wszystkiego) teraz jest używany jako model osobowości, oparty na współczesnej wiedzy psychologicznej. I mimo, że współczesna psychologia zna i opisała szczegółowo już 15 podstawowych typów psychologicznych (dane z roku 2011), to Ennagram trzyma się tylko 9 z nich, a kto się nie mieści w niczym, to musi uznać się, albo za 6, abo za 9.

Enneagram i biologia ewolucyjna nie mają nic ze sobą wspólnego. Inna sprawa, to to, że genetyczna historia ludzkości jest zapisana w każdym z nas. Przetrwaliśmy ponad 4 miliardy lat, przechodząc po drodze różne transformacje fizyczne i psychiczne. Niektórzy zachowują się i myślą jak szczuro-krety, a inni jak wysoce rozwinięte intelektualnie małpy. W każdym bądź razie, 99% wszystkiego, co żyło kiedykolwiek na Ziemii wymarło, a człowiek przetrwał i jest teraz na topie łańcucha pokarmowego, czyli jest jedynym organizmem na tej planecie, który może jeść i niszczyć wszystko co chce... włącznie z sobą samym. Fizycznie się nie zjadamy, ale to nie znaczy, że nie zjadamy się nawzajem w sensie subtelnym. Wydaje się, że obecnie jesteśmy jedynym gatunkiem na Ziemii, który robi wszystko, aby się samo-unicestwić, ale z perspektywy biologii ewolucyjnej musieliśmy być gatunkiem, który robił wszystko, żeby przetrwać, bo przecież jakby było inaczej to byśmy nie istnieli dzisiaj.

Przepraszam, że mało o Enneagramie, a dużo osobistego filozofowania, ale Enneagram w zasadzie skłania mnie do ogólnych rozważań nad naturą spraw i rzeczy. Czego Enneagram mnie nauczył, to tylko tego, że ludzie są psychicznie różni ode mnie i nawet ci, którzy są w tym samym typie są też różni od siebie, chociaż mają pewne wspólne elementy w psychice. I prawdopodobnie większość ludzi, którzy nigdy nie wgłębiali się w siebie za pomocą Enneagramu lub innych modeli osobowości myślą, że każdy jest podobny do nich i myśli, i czuje, i postrzega życie tak jak oni. To jest wartość, jak się zauważy, że inni są inni i że różnice są potrzebne, a więc każdy jest potrzebny. Np. typy, które mają odwagę i potrzebę wychodzenia poza to, co jest dla większości normalne, bezpieczne i znane, a dodatkowo mają jeszcze zdolności pociągnięcia za sobą innych w tej ich wyprawie w nieznane. Na dobre lub na złe, ale to co pcha ludzkość do przodu w sensie fizycznym, to są typy, które posiadają silne cechy 7 i 8. To co pcha ludzkość w sensie niefizycznym, ale koncepcjonalnym i twórczym, to są typy, które posiadają silne cechy 4 i 5. A reszta, mniej lub bardziej biernie lub aktywnie, dostosowuje się do prekursorów postępu i używa ich wizje, aby dopasować je do realiów życia, aby te wizje stały się praktyczne dla każdego. A więc rolą tłumu jest ocenianie przydatności różnych ideii w ich życiu codziennym, a nie ślepe podążanie za głosem przywódcy, kaznodzieja, polityka, reklamy...
1w9, 6w5, sp/sx

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Enneagram i biologia ewolucyjna

#13 Post autor: boogi » sobota, 22 grudnia 2012, 00:09

Venus w Raku pisze:I mimo, że współczesna psychologia zna i opisała szczegółowo już 15 podstawowych typów psychologicznych (dane z roku 2011)
Czy możesz podać jakieś konkretne źródło?
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: Enneagram i biologia ewolucyjna

#14 Post autor: Venus w Raku » sobota, 5 stycznia 2013, 00:10

boogi pisze:Czy możesz podać jakieś konkretne źródło?
T. Millon: Disorders of Personality; Introducing a DSM/ICD Spectrum from Normal to Abnormal.
Spoiler:
1w9, 6w5, sp/sx

ODPOWIEDZ