Rozpoznanie typu

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: Rozpoznanie typu

#601 Post autor: atis » środa, 4 maja 2011, 22:29

Dziewiątka nie może dążyć do siódemki, ma do wyboru tylko 6 i 3 ;))) Proponuję poczytać oprócz ogólnych opisów połączenia/skrzydła i może to Ci cos ułatwi.


xxx xx/xx XXXx
Obrazek

Awatar użytkownika
Yarren
Posty: 603
Rejestracja: piątek, 11 lutego 2011, 23:18
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Ząbki

Re: Rozpoznanie typu

#602 Post autor: Yarren » środa, 4 maja 2011, 22:44

Nie, nie, dążę świadomie, na siłę staram się stać Siódemką.
Wróblowa Papuga na 5erniku Za9łady! Arrrr!
Fragment Zaocznego Kolektywnego kapitana Rotacyjnego.

Nie tłumacz sobie swojego zachowania enneatypem. To jak usprawiedliwianie błędów dysleksją.
"A zasłanianie się dysleksją to jak szpanowanie małym fiutkiem"

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

Re: Rozpoznanie typu

#603 Post autor: Rilla » czwartek, 5 maja 2011, 00:34

Miej Yarren na uwadze, że żaden typ nie ma wyłącznego prawa do żadnej z cech. Też mam cechy wielu typów, wiem to, widzę, co nie znaczy, że się z tymi typami utożsamiam.
Jeśli jesteś Siódemką, jako typ agresywny, masz prawo czuć pewną więź z innymi typami agresywnymi: 8 i 3, jako typ triady intelektu- z 5i 6, do tego powiązanie ze skrzydłami: 8 i 6. Siódemka ma też powiązania z 1 i 5. I dziwisz się, że widzisz u siebie cechy innych typów? To chyba oczywiste.
Tyle razy o tym pisałam, że nie chce mi się któryś już raz pisać od nowa, więc zacytuję samą siebie:
Rilla pisze:Jeśli chcesz się dobrze wytypować, spójrz na typy, które bierzesz pod uwagę, całościowo, spójrz na ich całokształt i nie babraj się w małe szczególiki, które do ciebie pasują, a które nie. Typy to nie szufladki, ale cały mechanizm działania i reakcji na problemy i trudności. W związku z tym, że enneagram nie szufladkuje ludzi, żaden typ nie ma monopolu na żadną ze swoich cech, każdy z nas ma cechy różnych typów, nie tylko swojego, a może się też zdarzyć, że opis swojego typu nie pasuje w 100% jako zbiór cech. Każdy typ ma jednak zwój unikalny mechanizm działania, motywy ukazujące, dlaczego postępujemy tak, a nie inaczej, jak i dlaczego korzystamy ze swoich cech (możesz mieć cechy np. 6 ale ich podłoże może być inne).
Tyle teorii.

Teraz: jak to wygląda w praktyce:
Jeśli chcesz określić trafnie typ, przeanalizuj cały mechanizm poszczególnego typu.
Każdy typ ma inaczej rozłożone ośrodki inteligencji, inny układ powiązań z innymi typami, więc zastanów się:
1. jaki masz układ ośrodków
2. jakie powiązania do ciebie pasują- jakie punkty integracji i dezintegracji (inaczej relaksu i stresu)
3.czy skrzydła danego typu do ciebie spasują - mimo wykształconego w pełni jednego skrzydła, drugie skrzydło także ma pewien wpływ na typ, czasem się ujawnia w odpowiednich sytuacjach.
Przeczytaj sobie:
-ośrodki inteligencji: http://enneagram.com.pl/oi.html
- Punkty stresu i rownowagi - przejmowanie cech innego typu
- poziomy zdrowia typów, o które się podejrzewasz - sposób rozwoju każdego typu jest inny, więc może znajdziesz w odpowiednim opisie swoje tendencje, do czego masz skłonności,
- temat: Hornevian Groups - jak zdobywamy to, czego chcemy
Miłego czytania. :roll:
Moim zdaniem z twoich postów nie widać nic charakterystycznego dla żadnego typu. Jedyne co widać- to, że masz łeb na karku i piszesz posty z rozmysłem. Nie ma w tym nic niesiódemokwego i nic siódemkowego.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
atis
Posty: 2789
Rejestracja: czwartek, 23 kwietnia 2009, 20:58
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: różowy balonik

Re: Rozpoznanie typu

#604 Post autor: atis » czwartek, 5 maja 2011, 10:16

ważny jest ogól, a wszystkie drobiazgi nigdy nie będą się zgadzać.
xxx xx/xx XXXx
Obrazek

Awatar użytkownika
valerie
Posty: 157
Rejestracja: poniedziałek, 26 kwietnia 2010, 19:28
Enneatyp: Dawca

Re: Rozpoznanie typu

#605 Post autor: valerie » środa, 1 czerwca 2011, 18:46

Potrzebuję pomocy w rozpoznaniu typu pewnej osoby.
Jest to mój kolega, znam go około 9 miesięcy. Wszyscy, z którymi o nim rozmawiają, mówią, że "jest spoko". No ciężko go jakoś konkretniej określić, na pewno jest tolerancyjny, uważa, że każdy ma prawo mieć swoje zdanie i podkreślał to, gdy w grupie wyniknął pewien konflikt. Jest dość sumienny, ale jakoś się nie wyróżnia pracowitością. Jest bardzo towarzyski, zazwyczaj uśmiechnięty. Najchętniej bym mu test zrobiła, ale nasza znajomość (mimo moich usilnych starań) nie jest jeszcze na takim poziomie. Czy ktoś ma jakąś ideę?
2 sx/so
EIE
"W świecie szaleńców ludzie chorzy są zdrowymi." - Philip K. Dick

Awatar użytkownika
inv
Posty: 1305
Rejestracja: piątek, 25 czerwca 2010, 14:10
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: zakorkowana butelka w najbliższym morzu

Re: Rozpoznanie typu

#606 Post autor: inv » środa, 1 czerwca 2011, 19:07

9w1
Stałe, zdrowe 8w7 sx/so
bzy bzy.

Awatar użytkownika
MartiniB
Posty: 774
Rejestracja: sobota, 12 stycznia 2008, 21:06

Re: Rozpoznanie typu

#607 Post autor: MartiniB » środa, 1 czerwca 2011, 19:47

valerie pisze:Jest to mój kolega, znam go około 9 miesięcy. Wszyscy, z którymi o nim rozmawiają, mówią, że "jest spoko"..
valerie pisze:Jest dość sumienny, ale jakoś się nie wyróżnia pracowitością. Jest bardzo towarzyski, zazwyczaj uśmiechnięty. Najchętniej bym mu test zrobiła, ale nasza znajomość (mimo moich usilnych starań) nie jest jeszcze na takim poziomie. Czy ktoś ma jakąś ideę?
Noworodek?

Awatar użytkownika
Yarren
Posty: 603
Rejestracja: piątek, 11 lutego 2011, 23:18
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Ząbki

Re: Rozpoznanie typu

#608 Post autor: Yarren » czwartek, 2 czerwca 2011, 18:29

Jak dla mnie za mało informacji o zachowaniach.
Wiem, że jest
-spoko
-tolerancyjny
-podkreśla swoje zdanie(czyli raczej typy mniej odważne jak 6 odpadają, ale tez niekoniecznie)
-sumienny
-nie pracowity(czyli raczej nie 1)
-towarzyski, uśmiechnięty(niby najbardziej rozpoznawalna cecha 7, ale w końcu odludkami są tylko 4 :P)
valerie pisze:Najchętniej bym mu test zrobiła, ale nasza znajomość (mimo moich usilnych starań) nie jest jeszcze na takim poziomie.
Poznaj go najpierw bardziej, nie rób testu, nawet jeśli by sam to zaproponował. Bo później się będziesz sugerować jego enneatypem, który prawdopodobnie za pierwszym razem nie wyjdzie dobrze.

PS. Kolejna dziewczyna z facetem w avatarze... Żadnej litości dla wzrokowców...
Wróblowa Papuga na 5erniku Za9łady! Arrrr!
Fragment Zaocznego Kolektywnego kapitana Rotacyjnego.

Nie tłumacz sobie swojego zachowania enneatypem. To jak usprawiedliwianie błędów dysleksją.
"A zasłanianie się dysleksją to jak szpanowanie małym fiutkiem"

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

Re: Rozpoznanie typu

#609 Post autor: Rilla » sobota, 4 czerwca 2011, 13:09

valerie pisze:Potrzebuję pomocy w rozpoznaniu typu pewnej osoby.
Jest to mój kolega, znam go około 9 miesięcy. Wszyscy, z którymi o nim rozmawiają, mówią, że "jest spoko". No ciężko go jakoś konkretniej określić, na pewno jest tolerancyjny, uważa, że każdy ma prawo mieć swoje zdanie i podkreślał to, gdy w grupie wyniknął pewien konflikt. Jest dość sumienny, ale jakoś się nie wyróżnia pracowitością. Jest bardzo towarzyski, zazwyczaj uśmiechnięty. Najchętniej bym mu test zrobiła, ale nasza znajomość (mimo moich usilnych starań) nie jest jeszcze na takim poziomie. Czy ktoś ma jakąś ideę?
Zdecydowanie za mało. Nie podałaś żadnej cechy głównej jakiegokolwiek typu. Cechy, które wymieniłaś, może posiadać przedstawiciel każdego typu. Właściwie to opisałaś mnie, z tą różnicą, że nie jestem towarzyska. Poza tym- cała ja. Czy to znaczy, że osoba ta jest Czwórką (pytanie retoryczne)? Czwórki też mogą być towarzyskie.
Jedyne co może się nasuwać:
- towarzyskość to zazwyczaj słaby punkt 5, więc najprawdopodobniej 5 nie jest, a w typy pobliskie, 4w5, 6w5 można z lekka wątpić (nie wykluczać, bo danych za mało)
- pracowitość to cecha dość charakterystyczna dla Jedynek i powiedziałabym, że też Dwójek (Jedynki robią, po powinny, a Dwójki robią, bo chcą pomóc), więc w jedynkowość też można wątpić, w dwójkowość też nieco, ale także nie można wykluczyć, bo za mało danych.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
valerie
Posty: 157
Rejestracja: poniedziałek, 26 kwietnia 2010, 19:28
Enneatyp: Dawca

Re: Rozpoznanie typu

#610 Post autor: valerie » sobota, 4 czerwca 2011, 19:20

Problem w tym, że on się w zasadzie niczym nie wyróżnia. No i ciężko mi poznać go bliżej, bo z jego strony nie widzę żadnej inicjatywy. Ja się staram, ale też nie chcę się narzucać. Co jest dla mnie trochę dziwne, bo on ma dużo znajomych, ale raczej takich bardziej "ekspansywnych". Ogólnie, to mimo nie takiego krótkiego czasu naszej znajomości i widywania się praktycznie codziennie, ten człowiek jest dla mnie jednym wielkim znakiem zapytania.
2 sx/so
EIE
"W świecie szaleńców ludzie chorzy są zdrowymi." - Philip K. Dick

Awatar użytkownika
Yarren
Posty: 603
Rejestracja: piątek, 11 lutego 2011, 23:18
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Ząbki

Re: Rozpoznanie typu

#611 Post autor: Yarren » sobota, 4 czerwca 2011, 19:29

Narzucaj się.
Jeśli Cię przestanie lubić(a i tak się słabo znacie, więc żadna strata) to w końcu się zirytuje i powie wprost, żebyś się odwalił.
Jeśli będzie Cie dalej olewał to przynajmniej poznasz jego cechy i będziesz mógł go zidentyfikować. Przestanie być zagadką.
W najlepszym przypadku się mocniej zakumulujecie.
Wróblowa Papuga na 5erniku Za9łady! Arrrr!
Fragment Zaocznego Kolektywnego kapitana Rotacyjnego.

Nie tłumacz sobie swojego zachowania enneatypem. To jak usprawiedliwianie błędów dysleksją.
"A zasłanianie się dysleksją to jak szpanowanie małym fiutkiem"

Awatar użytkownika
inv
Posty: 1305
Rejestracja: piątek, 25 czerwca 2010, 14:10
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: zakorkowana butelka w najbliższym morzu

Re: Rozpoznanie typu

#612 Post autor: inv » sobota, 4 czerwca 2011, 23:49

valerie pisze:Problem w tym, że on się w zasadzie niczym nie wyróżnia.
napisałem na poprzedniej stronie
może się do tego ustosunkujesz?
Stałe, zdrowe 8w7 sx/so
bzy bzy.

Awatar użytkownika
valerie
Posty: 157
Rejestracja: poniedziałek, 26 kwietnia 2010, 19:28
Enneatyp: Dawca

Re: Rozpoznanie typu

#613 Post autor: valerie » poniedziałek, 6 czerwca 2011, 18:27

inv pisze:
valerie pisze:Problem w tym, że on się w zasadzie niczym nie wyróżnia.
napisałem na poprzedniej stronie
może się do tego ustosunkujesz?
Nie ustosunkowałam się wcześniej, bo moja idea jest taka sama, ale nie jestem pewna. Mój chłopak jest 9 i ten mój znajomy zachowuje się całkiem inaczej. Chociaż z drugiej strony, jak sobie przypomnę, to jak z moim chłopakiem byłam na takim poziomie znajomości, na jakim teraz jestem z Kubą, to zachowywał się podobnie, dopiero później wypełzło z niego to typowo dziewiątkowe wnętrze. Twoje typowanie ma najwięcej sensu ze wszystkiego, co mi przychodziło do głowy, ale nadal nie jestem pewna. Czuję się otaczana przez Dziewiątki :<
2 sx/so
EIE
"W świecie szaleńców ludzie chorzy są zdrowymi." - Philip K. Dick

Awatar użytkownika
evhino
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 4 lipca 2011, 17:40
Enneatyp: Entuzjasta

pomóżcie mi ROZKMINIĆ pewną osobę..

#614 Post autor: evhino » wtorek, 5 lipca 2011, 10:40

tak na wstępie: jestem bi.
poznałam fajną dziewczynę. ale nie mogę za cholerę rozwikłać zagadki jej osobowości.
może ktoś mi w tym pomoże? chociaż mniej więcej, do jakiego typu najbardziej by pasowała.
ostatnio prawie w ogóle się do mnie nie odzywa. i nie wiem, jak mam to odebrać, bo na początku super nam się rozmawiało.

więc opiszę tu ją mniej więcej.

z tego, co pamiętam, co mi mówiła:
- nie jest słodka
- umysł ścisły
- ale z drugiej strony - artystka, kręci filmy
- stara się nie myśleć stereotypowo
- myślała o pójściu na animację społeczną, ostatecznie wybrała elektronikę ;D
- niebanalna
- miła, sympatyczna, koleżeńska :)
- dzieci ją denerwują, ale ją lubią ;p
- jestem strasznym leniem
- kreatywna
- ma fajne poczucie humoru :)
- jest zdecydowanie słuchaczem, nie gadułą
- bywa ironiczna
- jest wrażliwa, mimo tego, że chciałaby być twardą babką (tak mi powiedziała) :D
- jeśli to ma jakieś znaczenie - wygląda na takiego dzieciaka
- realistka
- lubi się uśmiechać
- nieśmiała, wstydliwa, nie lubi tłumu ludzi, nie lubi masowych imprez, woli przebywać z jedną osobą, bo tak może ją lepiej poznać. w swoim towarzystwie czuje się dobrze. ciężko jest jej poznać kogoś nowego. nie lubi imprez, na których nikogo nie zna.
- nie lubi się kłócić, ale jest uparta, ma swoje zdanie
- opanowana, spokojna
- nie lubi być komuś podporządkowana
- nie lubi planować
- wyznaje zasadę 'miej wytralalane, a będzie ci dane'
- nie lubi pokazywać efektów swojej pracy (filmów)
- nie jest perfekcjonistką
- ma szczęście, wiele rzeczy przychodzi jej z łatwością
- ma słomiany zapał
- nie lubi pozerstwa, hipsterstwa. no i oczywiście taka nie jest :p
- zdarza jej się narzekać, kiedy ma podły nastrój
- niektóre rzeczy potrafią tak ją zdołować, że ciągle o tym myśli i dołuje się bardziej. ale z drugiej strony, kiedy sobie pomyśli, że musi być radosna, to stara się to wdrożyć w życie (słucha pozytywnej muzyki, nie myśli o złych rzeczach)
- totalnie nie interesuje się psychologią, osobowością itd.
- łapie się za wszystko i prawie niczego nie robi na 100%
- w środku ciągle jest dzieckiem
- lubi być sama
- buntuje się dla zasady, jak coś sobie postanowi, to nie chce i już, bo tak sobie postanowiła
- jeśli wszyscy coś robią, to ona tego nie robi
- nie szuka ludzi z problemami
- zdarza jej się, że ma przefantastycznie dobry humor ;)

ogólnie wydaje się być strasznie ciekawą, pozytywną osobą. tzn. sprawia takie wrażenie. nie lubi rozmawiać o swoich problemach, ukrywa raczej te złe rzeczy. często spotyka się ze znajomymi, ciągle gdzieś wybywa.

pytajcie, jeśli chcecie wiedzieć coś więcej :D


post przeniesiony, proszę nie zakładać nowych wątków gdy podobne już istnieją. ~atis
put the days away!

Shirayo
Posty: 625
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2011, 11:40
Enneatyp: Obserwator

Re: Rozpoznanie typu

#615 Post autor: Shirayo » wtorek, 5 lipca 2011, 11:01

Myślę, że może być 5w4

ODPOWIEDZ