G. I. Gurdżijew

Ogólne dyskusje na temat Enneagramu
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

G. I. Gurdżijew

#1 Post autor: boogi » piątek, 25 września 2009, 22:47

Zdecydowałem się wydzielić nowy wątek, bo temat ciekawy, rozpoczęty postem Snufkina w temacie Tytuł: Enneagram - Linki do stron, artykuły, tłumaczenia

--
Snufkin pisze:Biografia Gurdżijewa
Ciekawostka fajna, ale zdaje się być tam sporo treści wątpliwych. Dodatkowym problemem jest albo kilka błędów w tłumaczeniu, albo fakt że treść książki wrzucono po słabym OCR. Z błędów najbardziej w oczy rzucają się dwie rzeczy odnośnie Oscara Ichazo:
1. nazwanie go założycielem Instytutu Afrykańskiego (?!?); Ichazo założył Arica Institute, od nazwy miasta Arica w Chile w którym przez jakiś czas mieszkał - informacje na stronie arica.org
2. nazwanie go "nauczycielem nawiązującym do nauk Gurdżijewa", szczególnie w świetle bardzo ostrej i konkretnej rozprawy Ichazo z naukami Gurdżijewa: http://www.arica.org/articles/trletter.cfm w której stwierdza iż Gurdżijew nie odkrył niczego nowego (a tak zdaje się wielu uczniów i popularyzatorów nauki Gurdżijewa twierdzić, z Uspieńskim i Bennettem na czele).
Błędów w tym artykule (fragmencie książki) jest więcej, ale albo nie aż tak rzucających się w oczy, albo będących po prostu kontrowersjami które we łbie się nie mieszczą, a na które dowodów za czy przeciw nie ma, jako iż o Gurdżijewie po prostu niewiele wiadomo, a część z tego co wiadomo pochodzi z jego opowieści o nim samym (co artykuł uczciwie podał), z których część Gurdżijew po prostu wymyślił (z sobie tylko wiadomego powodu).
Pomimo tych błędów to jednak wreszcie jakiś w miarę sensowny art, który informuje iż Gurdżijew wiele bajek o sobie opowiadał, i nie stawiający go na siłę w roli współczesnego Buddy, Nauczyciela i Guru.


"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Enneagram - Linki do stron, artykuły, tłumaczenia

#2 Post autor: Snufkin » piątek, 25 września 2009, 23:02

.
Ostatnio zmieniony niedziela, 28 marca 2010, 20:52 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Enneagram - Linki do stron, artykuły, tłumaczenia

#3 Post autor: boogi » piątek, 25 września 2009, 23:20

Możliwe, lubię porządek i niemieszanie w wiedzy ;)
W wyżej wymienionym linku Ichazo pisze:
In synthesis, though I have gone through all of Gurdjieff's material, as well as all the important literature about him, I have never come to an 'idea' that I can call the unique apport of Mr. Gurdjieff. Before reading him I found all the same ideas totally developed in the Pythagorean, Platonic, Stoic, Hermetist, Gnostic, and Kabbalist traditions that continue to develop throughout Western culture for the simple reason that they all are obvious, basic postulates. In any case I want to clarify the distinction between the Arica theory and Gurdjieff's 'ideas' of these three most important doctrines.
"W skrócie, po przejściu przez całą twórczość Gurdżijewa, jak również przez całą znaczącą literaturę na jego temat, nigdy nie dotarłem do 'idei' która mógłbym nazwać unikatowym pomysłem Gurdżijewa. Jeszcze przed zapoznaniem się z jego twórczością znalazłem te same idee dokładnie rozwinięte w pitagorejskiej, platonistycznej, stoickiej, hermatycznej[*], gnostycznej i kabalistycznej tradycjach które rozwijają się dalej w kulturze Zachodu z tej prostej przyczyny iż są oczywistymi, podstawowymi postulatami. Na wszelki wypadek chciałbym rozjaśnić różnice pomiędzy nauczaniem Arica a 'ideami' Gurdżijewa trzech najbardziej podstawowych nauczań".[/color]
Chodzi o nauczania Gurdżijewa odnośnie "Istoty" oraz "osobowości", "Czwartej drogi" itp. Na samym końcu swojego "listu" Ichazo pisze wprost:
The Arica theory and system is not derived in any sense from the so-called Gurdjieffian-Ouspensky 'ideas' of The Fourth Way (...)
co oznacza iż (w wolnym tłumaczeniu) "nauki Arica w żaden sposób nie wywodzą się od Gurdżijewa"

Snufkin pisze:Ichazo w końcu studiował nauki Gurdżijewa więc siłą rzeczy coś z nich wyciągnął (enneagram to tylko jedna część jego bogatej twórczości).
"Bogata twórczość" - masz na myśli twórczość Ichazo, czy Gurdżijewa? Jeżeli tego pierwszego to napisz coś więcej :) Jeżeli tego drugiego, to Gurdżijew nigdy nie nauczał niczego co się nazywa "Enneagram", "Enneagon" lub jakoś podobnie. Wspominałeś iż masz książkę "Typy osobowości" Riso i Hudsona, tam we wstępie jest niezłe opracowanie tego tematu.

EDIT: dopisałeś trochę kiedy pisałem swój post, więc rozumiem iż chodziło Ci o "bogatą twórczość" Gurdżijewa. Fakt, spopularyzował sporo nauk wschodnich, ale nie był pierwszym ani jedynym który o nich mówił... Nie nauczał też o Enneagramie ani nie przejął go od mniej lub bardziej tajemniczo-mistycznych Sufich, czego świadomość warto mieć.

EDIT2: jakby co, ja się nie spieram o samą postać Gurdżijewa (faktycznie, szacun dla niego że tak wiele wiedzy zgarnął, że tak wiele umiał i że nie budował koło siebie sam kultu półbożka, za to że te nauki które poznał stosował w praktyce i jak widać często z konkretnym skutkiem), ale jedynie o interpretację jego osoby (i nauk...) przez niektórych autorów (Bennett), którzy zdają się wypisywać cokolwiek, byleby nakład rósł... Oraz spieram się o całkowicie błędne łączenie jego osoby z pochodzeniem Enneagramu.

[*] dziękuję Emjotce za wskazanie tłumaczenia słowa: hermetist 'hermatyczna'
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: Enneagram - Linki do stron, artykuły, tłumaczenia

#4 Post autor: Snufkin » piątek, 25 września 2009, 23:37

.
Ostatnio zmieniony niedziela, 28 marca 2010, 20:52 przez Snufkin, łącznie zmieniany 4 razy.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Enneagram - Linki do stron, artykuły, tłumaczenia

#5 Post autor: boogi » sobota, 26 września 2009, 01:24

Snufkin pisze:To mi trochę przypomina pewne sekciarskie forum na którym wtajemniczeni ludzie twierdzą, że socjonika nie ma nic wspólnego z MBTI ;)
Lol ;)
Snufkin pisze:Uznajmy kompromisowo, że obaj panowie czerpali z podobnych źródeł, tylko jeden z nich był pierwszy. Czy Cię to satysfakcjonuje ?
Raczej nie chodzi o moją satysfakcję ;) Obaj panowie czerpali z tych samych źródeł, jak większość z nas - po prostu czytając to, co ktoś (czy to Pitagoras gdzieś w p.n.e., czy Einstein bliżej naszych czasów) wymyślił. Twoja wypowiedź sugeruje że obaj doszli do tych samych wniosków, a to jest błąd - oni zajmowali się (drugi zajmuje się nadal, bo wciąż żyje i działa) sprawami dotyczącymi rozwoju człowieka i jego duchowości, jednakże w odmienny sposób; a kwestia idzie tutaj nawet nie o sposoby ich działania, tylko o to czy Ichazo jest "uczniem" i/lub "popularyzatorem" nauk Gurdżijewa, czy nie...
Snufkin pisze:
Nie nauczał też o Enneagramie ani nie przejął go od mniej lub bardziej tajemniczo-mistycznych Sufich, czego świadomość warto mieć.
W sumie nie wiem czy nauczał formalnie o ennegramie w każdym razie jego nauki się z nim pokrywały co do zasady.
Nie, nie pokrywały się. Różnią się w wielu kluczowych punktach. Enneagram opisuje 9 typów osobowości. Gurdżijew nauczał o trzech osobach (właściwie o siedmiu, ale z trzech się wywodzących) głowy, brzucha, serca - co opisywał już Platon; wbrew pierwszemu wrażeniu, jeżeli zapoznać się dokładnie z jednym i drugim, to widać różnicę.
Snufkin pisze:Był inspiratorem późniejszego odkrycia ennegramu.
No właśnie nie i tu jest kluczowy problem. Nie był inspiratorem odkrycia/wymyślenia Enneagramu. Najpierw był Enneagram Ichazo, a dopiero potem różne interpretacje jego pochodzenia, wkładające go w różne czasy i miejsca.
Snufkin pisze:W końcu jakby nie miał z tym nic wspólnego to by nikt o nim w tym kontekście nie wspominał i sam bym jego biografii nie polecał. Nie bądź takim purystą.
Ma wspólne to, że także skupiał się na rozwoju (w tym samorozwoju) człowieka. Tyle co do zasady. Jednak co do sposobu, to już są dwa odrębne podejścia.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Snufkin
Posty: 5625
Rejestracja: piątek, 4 kwietnia 2008, 14:28
Enneatyp: Obserwator

Re: G. I. Gurdżijew

#6 Post autor: Snufkin » sobota, 26 września 2009, 09:20

.
Ostatnio zmieniony niedziela, 28 marca 2010, 20:51 przez Snufkin, łącznie zmieniany 1 raz.
5w4, sp/sx/so
ILI - Ni, DCNH - CT(H)

NoLeader
Posty: 783
Rejestracja: czwartek, 19 października 2006, 01:50

Re: G. I. Gurdżijew

#7 Post autor: NoLeader » niedziela, 27 września 2009, 01:41

A mnie Boogie zaciekawił.

Mógłbyś Boogie napisać obszerniej, jak wyglądała sprawa twórców (twórcy?) enneagramu biorąc pod uwagę Twoje źródła i to co na ten temat wiesz?

Oczywiście jeśli masz ochotę.

NoLeader
Posty: 783
Rejestracja: czwartek, 19 października 2006, 01:50

Re: G. I. Gurdżijew

#8 Post autor: NoLeader » czwartek, 1 października 2009, 14:00

Rozumiem Boogie, że brak odpowiedzi jest odpowiedzią?

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: G. I. Gurdżijew

#9 Post autor: boogi » czwartek, 1 października 2009, 23:31

Brak odpowiedzi jest brakiem czasu na wyczerpującą odpowiedź. Najlepiej zajrzeć do książki Riso i Hudsona "Enneagram a typy osobowości" (ang. Personality Types). Znających angielski odsyłam na tą stronę: [Enneagram History and Origins] (Historia i pochodzenie Enneagramu). Kilka wyrywkowo przetłumaczonych stamtąd zdań żeby mieć ogólną orientację o co chodzi:
Enneagram typów osobowości jest współczesnym połączeniem kilku starożytnych tradycji mądrościowych, osobą która tego połączenia dokonała jest Oscar Ichazo.
(...)
Symbol Enneagramu ma swoje korzenie w starożytności i może zostać datowany przynajmniej na czasy Pitagorasa. Sam symbol* został przypomniany dzisiejszemu światu przez Gurdżijewa, twórcę wpływowej szkoły przemiany duchowej. Gurdżijew nauczał symbolu głównie poprzez serię uświęconych tańców albo ruchów, tak ułożonych by dać uczestnikom poczucie znaczenia symbolu i procesu, który reprezentuje. To, czego Gurdżijew w oczywisty sposób nie nauczał, to typologia powiązana z symbolem*.
(...)
Z tych i innych** względów wielu pierwszych entuzjastów Enneagramu błędnie przypisała system dziewięciu typów Gurdżijewowi albo Sufim ponieważ Gurdżijew używał niektórych technik Sufich. To doprowadziło do powszechnego i fałszywego przekonania iż Enneagram wywodzi się od Sufich bądź innej starożytnej szkoły jako przekazywana "tradycja ustna". Co prawda Ichazo wywodzi swoją wiedzę z poznania wielu takich tradycji, jednakże połączenie wiedzy z tych tradycji z symbolem* Enneagramu jest wyłącznie jego własnym dziełem. Tak więc, "Tradycyjny Enneagram" sięga wstecz jedynie do lat 60' XX wieku gdy Ichazo zaczął go nauczać, aczkolwiek filozofia stojąca za systemem zawiera w sobie składniki pochodzące z judaizmu, chrześcijaństwa, islamu, taoizmu, buddyzmu oraz starożytnej greckiej filozofii (w szczególności Sokratesa, Platona i Neoplatonistów) - wszystkich tradycji sięgających wstecz do starożytności.
Gwiazdki w tekście to mój dodatek, bo na dwie rzeczy chciałem zwrócić w tym tekście szczególną uwagę:
* słowo "symbol" oznacza nic więcej, jak tylko symbol; tzn. koło, na którym zaznaczono 9 punktów; punkty są połączone liniami, ale bywa że w inny sposób niż w znanym nam symbolu Enneagramu - za chwilę więcej o tym; w szczególności zwracam uwagę na coś czego sam na początku nie widziałem, a co teraz wydaje mi się kluczowym rozróżnieniem: kiedy pojawia się słowo "symbol enneagramu", chodzi jedynie o figurę która wywodzi się ze starożytności; dopiero kiedy mowa o "systemie Enneagramu" chodzi o typologię charakterów. To jest ważne, bo Gurdżijew jak wynika ze źródeł faktycznie zapoznał Europę z symbolem(!) enneagramu, ale nie było wtedy mowy o żadnym systemie(!) Enneagramu.
** co do innych względów, to dosyć zabawnie i jednocześnie bardzo dobitnie oddaje to cytat z książki "Enneagram a typy osobowości", który pozwolę sobie tutaj przytoczyć. Dotyczy on cytowanej przez niektórych autorów Enneagramowych (w tym Palmer, której praca uznawana jest za klasykę gatunku, a która pisze wprost iż Enneagram wywodzi się od Sufich, nie podając jednak poparcia dla tej tezy) pracy The Harmonious Circle Jamesa Webba. Próbował on w niej prześledzić historię Enneagramu:
Riso, Hudson, Enneagram a typy osobowości pisze:
  • "Enneagram umiejscowiony jest na środku wspaniałego frontyspisu dzieła Arithmologia, opublikowanego w 1665r. w Rzymie przez jezuitę Athanasiusa Kirchera. Kircher (1601-1680) jest bardzo ważną postacią, jeśli bierze się pod uwagę źródło koncepcji Gurdżijewa. Był typowym człowiekiem renesansu, pierwowzorem uczonego jezuity swoich czasów...
    W Arithmologii zamieszczony został rysunek zwany Enneagramem, składający się z trzech trójkątów równobocznych (Webb, The Harmonious Circle, s. 505-507)."
Chociaż Webb nazywa rysunek Kirchera Enneagramem, warto zwrócić uwagę na fakt, że przedstawia on trzy trójkąty równoboczne, a nie, jak Enneagram Gurdżijewa - trójkąt równoboczny i sześciokąt. Pomimo tak znacznych rozbieżności w rysunku, Webb zbagatelizował tę różnicę.
I jakoś wielokrotnie tego typu rozbieżności były bagatelizowane albo olewane - skoro teoria opisująca pochodzenie Enneagramu od mniej lub bardziej mistycznych Sufich tak pięknie brzmiała. Na temat pochodzenia Enneagramu od Sufich oprócz Riso i Hudsona wypowiedział się także m.in. sam Ichazo:
Znam bardzo dobrze sufizm... znam też szejków sufickich. Nie jest [Enneagram] częścią ich struktury teoretycznej. Enneagon jest im obojętny.
Wywiad pochodzi z The Enneagram Wars, LA Weekly, październik 1993, s. 15-21, cytat za "Enneagram a typy osobowości". Enneagonem nazywa Ichazo swoją koncepcję jakby ktoś nie kojarzył, którą my znamy pod nazwą Enneagram (po szczegółowe różnice między Enneagonami a Enneagramem - odsyłam do pierwszego podanego w tym poście linku, bądź do książki Riso i Hudsona, bądź na strony arica.org, bądź napiszę o tym później jak nie zapomnę).


Podsumowując, z czego biorą się błędy. Symbol Enneagramu (i jego różne interpretacje, w tym taneczne) sięgają starożytności. Jednakże jest to jedynie symbol. Same 9 typów osobowości opisywał już Platon (Ichazo wśród źródeł swoich interpretacji wymienia wprost m.in. dialog "Państwo" Platona oraz "Ennead" Plotyna, w którym właśnie owe 9 typów było też opisanych).
Jednakże znany nam dzisiaj system Enneagramu, tj. typologia charakterów vel osobowości, pochodzi z lat 60. XX wieku i jest dziełem Ichazo.
Tyle na teraz. Trzeba będzie kiedyś zebrać wszystko do kupy i spisać raz a dobrze historię Ennegramu. Szkoda, że czasu na to by poważnie się tym zająć nie mam za bardzo, stąd tutaj dosyć pobieżny i nie wyczerpujący tematu szkic. Mam nadzieję, że w miarę zrozumiały.

Pytania?
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

NoLeader
Posty: 783
Rejestracja: czwartek, 19 października 2006, 01:50

Re: G. I. Gurdżijew

#10 Post autor: NoLeader » piątek, 2 października 2009, 00:47

Dzięki, póki co wystarczy.

pozdro

Awatar użytkownika
Rinn
VIP
VIP
Posty: 695
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2008, 21:12
Kontakt:

Re: G. I. Gurdżijew

#11 Post autor: Rinn » piątek, 27 listopada 2009, 14:33

Ciekawe, jaki był enneatyp Gurdżijewa. :D Helen Palmer wysnuła zdaje się hipotezę, że Osiem?
w lęku nie ma nic
czego trzeba by się bać

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: G. I. Gurdżijew

#12 Post autor: boogi » czwartek, 27 stycznia 2011, 01:20

NoLeader pisze:Dzięki, póki co wystarczy.
Jeżeli jeszcze ktoś jest zainteresowany tematem, to przypominam iż w postach wyżej pisałem, że Ichazo odkrył Enneagram i nie jest to typologia która istniała już wieki temu. Całkiem odmienny punkt widzenia prezentuje strona: http://www.angelfire.com/ar/metaton/index.html Znajdziecie tam informacje o tym, że Ichazo kręci zwykły biznes, nie jest żadnym prorokiem, i ogólnie kłamie.
Strona raczej ciężka w nawigacji i straszna w kolorach, ale cóż, czego się nie robi dla wiedzy...

Jeżeli ktoś zajrzy i wyczyta coś ciekawego, to niech opiniami podzieli się w tym wątku.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Kapar
VIP
VIP
Posty: 2333
Rejestracja: czwartek, 21 sierpnia 2008, 13:15
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: DownUnder
Kontakt:

Re: G. I. Gurdżijew

#13 Post autor: Kapar » czwartek, 27 stycznia 2011, 05:44

Przejrzalem kilka podstron na tym metaton. Generalnie zastanawia mnie skad bierze sie motywacja autora strony do opisywania tego wszystkiego.

Z jego materialow wynika, ze Ichazo chcial zarobic troche kasy na propagowaniu Enneagramu np zmieniajac jego nazwe na Enneagon, by moc zarejestrowac swoj "wynalazek" i czerpac z niego zyski. Enneagram byl juz wczesniej uzyty i opisany, wiec autor strony poddaje, iz Ichazo rozpowszechnial Enneagram pod nazwa Enneagon ale wrocil spowrotem do Enneagramu w polowie lat 90tych.

Co wiecej opisuje on grupe wokol Ichazo jako religijna sekte. Bo organizacja Arica, w ktorej Ichazo dzialal uzywajac Enneagramu, jest zarejestrowana jako Kosciol, zeby unikac podatkow. Oskarzenia o sekte sa moze i prawdziwe ale oparte tylko na faktach wynikajacych z tego, ze Ichazo chcial wycisnac jak najwiecej kasy z Enneagramu poprzez jakies sekretne tajemnice ich materialow i tego co sam glosil, zakaz rozpowszechniania wiedzy osiagnietej w Arice i tak dalej. Brzmi moze jak sekta ale to zwyczajnie chodzi o zachowanie wylacznosci na Enneagram jak dla mnie.

Poza tym nie rozrozniam co kto wymyslil nt Enneagramu, czy to Ichazo przywolal go do zycia, czy ma inne zrodla - w sumie mnie to rybka. Ale nie jest dla mnie zaskoczeniem, ze ktos probuje krecic kasiore na Enneagramie. W Australii, zeby propagowac Enneagram sa specjalne kursy i mozna otrzymywac certyfikaty z wiedzy o Enneagramie. Wyglada to tak jakby jakas organizacja miala na Enneagram wylacznosc.
Możemy pogadać tu https://t.me/joinchat/aHxHU7go8yQ4MmRl

Odnajdziesz mnie na rozstajach dróg. Sprawcy podobno wracają
po śladach swych, a gdy wrócisz tu, gdzie czas w zdumieniu przystanął
to nie mów nic. Już nie ty, nie ja. Inna już rzeka tam płynie.

Awatar użytkownika
boogi
Pan Admin
Pan Admin
Posty: 5875
Rejestracja: czwartek, 23 października 2008, 22:48
Enneatyp: Perfekcjonista
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: G. I. Gurdżijew

#14 Post autor: boogi » czwartek, 27 stycznia 2011, 22:27

Gościu tłumaczy swoją motywację w tym wątku: http://www.enneagraminstitute.com/forum ... hichpage=1
Jest tam jeszcze kilka ciekawych informacji o tym, że w pierwszych latach istnienia Arica Institute, drogą zalecaną przez Ichazo do tego, by dotrzeć do swojego wnętrza i dobrze się poznać, było... narkotyzowanie się. Ogólnie "rewelacji" sporo, czyta się prawie jak Pudelka czy Onet, ale nie mam jeszcze żadnego konkretu by to potwierdzić lub zanegować.
"Jeśli chcesz ze mną rozmawiać, zdefiniuj terminy których używasz."
- Voltaire

>> bardzo dziwny link <<

Affects / Hornevian / Harmonic / Trifix

Awatar użytkownika
Venus w Raku
VIP
VIP
Posty: 1058
Rejestracja: środa, 23 września 2009, 10:08
Enneatyp: Perfekcjonista

Re: G. I. Gurdżijew

#15 Post autor: Venus w Raku » niedziela, 4 grudnia 2011, 11:47

Dla zainteresowanych proponuję film Stalin, Hitler i Gurdżijew. Pewnie był w polskiej TV, ale w sumie ten film natchnął mnie, aby poczytać sobie więcej na temat Gurdżijewa i poniższy post jest właśnie konsekwencją moich wybranych przemyśleń, głównie na temat powstania Enneagramu.

Sa osoby tzw. duchowe jak np. Gandi, czy Matka Teresa, ale to są osoby, które są z ludźmi, a nie ponad ludźmi. Po pierwsze nie wierzę w żaden mistycyzm lub istnienie ludzi tak duchowo wysoko rozwiniętych, że czują się, że są ponad wszystkimi innymi ludźmi, bo to jest po prostu totalitaryzm i narcyzm. I w moim pojęciu Gurdżijew był właśnie takim człowiekiem, że już nie wymienię takich kolesiów jak Hitler i Stalin.

Enneagram Gurdżijewa nie miał nic wspólnego z Enneagramem osobowości, a Enneagram, który my znamy wykorzystuje tylko połączenie linii na kole dziewięciu punktów, które w przypływie mistycznej ekstazy lub jakiejś bliżej nieokreślonej logicznej/nielogicznej (zdrowej/chorej) koncepcji zaproponował Gurdżijew swoim uczniom jako tajemną wiedzę z dalekiego Orientu. Gurdżijew sam nie rozumiał i nie potrafił jasno wyjaśnić znaczenia swojego Enneagramu, którego koncepcję, jak myślę ukradł od średnowiecznego Jezuity-logika, Hiszpana Rajmunda Llull. Nota bene, uważanego za ojca współczesnej komputeryzacji. Gurdżijew wziął model Llullusa i narysował na nim trójkąt i jakieś linie zgodnie z jego Zasadą Trzech i Zasadą Siedmiu :?: . U Gurdżijewa punkty punkty 9-3-6 były zwiazane z wyższymi siłami, prawami Uniwersu, a sześć pozostałych (1-2-4-5-7-8) była związana z człowiekim-maszyną. Trochę jest mi trudno zrozumieć czemu w "naszym" Enneagramie 9, 3 i 6 są wyszczególnione i inne niż wszystkie pozostałe typy. Nie widzę żadnego powodu, że są na trójkące, bo jak ja miałabym położyć jakieś typy na trójkące, to byłaby to 8, 2 i 5. Ale cokolwiek ktoś ktokolwiek wymyślił w mądrości, czy w szaleństwie to, to akurat stało się podstawą "naszego" Enneagramu, który wywodzi się od Ichazo, który użył symbol i połączenie linii Gurdżijew'a i siedem grzechów głównych (jako opis osobowości ludzkiej) + dwa dodatkowe, które istniały już w koncepcji Llullusa. Na "odkrycia" Ichazo "wskakuje" Naranjo i daje całej teorii otoczkę psychologiczną, a potem dołącza się reszta (jak Palmer, Riso i Hudson) i wprowadza swoje poprawki, i rozwija teorię używając do tego zdobyczy współczesnej psychologii. W sumie powstaje uproszczony system osobowości, który jest bardzo pociągający i zrozumiały dla szerokiej publiki, ale jest to tylko model i tak należy go traktować. Tak jak pierwsza logiczna maszyna Llullusa, z której moim zadaniem powstał Enneagram. W pewnych sytuacjach wskazywała prawdę, ale w innych myliła się, bo działanie takiej maszyny polega na precyzyjnym opracowaniu tez i twierdzeń, które są zgodne lub które się wykluczają. To są te jedynki i zera w komputerze. Kto zna się trochę na programowaniu lub logice matematycznej, to wie, że jeżeli to jest prawdziwe..., to wtedy i tylko wtedy tamo też jest prawdziwe...

Okey. Bardzo trudny temat. Sama mam problem, aby to zrozumieć mimo to, że uważam się za osobę dość logiczną. No, ale mieszanie mistyki i duchowości z logiką i nauka jest dla mnie trochę za bardzo dezorientujace.

Poniżej obrazek przedstawiający model R. Llullusa, chociaż w średniowieczu raczej nie mówiło się o modelach, myśleniu i logice. U Gurdżijew'a i w "naszym" Enneagramie jest wyszczególniony trójkąt (ten trójkąt jest dla mnie dość dużą zagadką, ale pisałam o tym powyżej) i pewne linie integracji/dezintegracji. Tylko osobiście zastanawiam się czemu jako Jedynka mam w sobie tyle z Piątki i prawie nic z Siódemki. Zagadka :?: , którą staram się rozwikłać.

Obrazek
1w9, 6w5, sp/sx

ODPOWIEDZ