Ciekawa książka

Dyskusje na temat typu 5
Wiadomość
Autor
NoLeader
Posty: 783
Rejestracja: czwartek, 19 października 2006, 01:50

Re: Ciekawa książka

#196 Post autor: NoLeader » niedziela, 15 sierpnia 2010, 10:53

Szymon91 pisze:Ja polecam "mieć czy być?" Ericha Fromma w której autor krytykuje zachodni kapitalistyczny styl życia nastawiony na konsumpcję.
Zburzę trochę Twój zachwyt na Frommem. Swego czasu przeczytałem wszystko co było jego na rynku, łącznie z najbardziej znaną "Ucieczką od wolności", która wg mnie jest jego najsłabszą książką i w sumie nie rozumiem czemu jest tak popularna, ale to już inna bajka. Jeśli chodzi o kapitalizm, dla mnie Fromm bredził, pisząc np. że wszystkie produkty de facto są takie same w sklepach. Po pierwsze dla mnie to jest oczywista nieprawda, po drugie taki styl myślenia idzie w kierunku, że najfajniej jak jest bieda i w ogóle nie mamy wyboru, bo jest jeden produkt, co jest dla mnie absurdem.
Do myślenia daje też fakt, że Fromm tak był niechętnie nastawiony do kapitalizmu a się przeniósł na stałe do USA, czyli najbardziej kapitalistycznego kraju na świecie. Chociaż ostatecznie nie twierdzę, że jego prace nie mają sensu. Z tego co pamiętam, ciekawie rozwinął temat psychoanalityczny, gorzej z jego socjologiczno-ekonomicznymi wnioskami. Tak się chciałem powymądrzać :mrgreen:

Witamy na forum :D

Pozdro



Awatar użytkownika
Radagast
Posty: 21
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2010, 15:39

Re: Ciekawa książka

#197 Post autor: Radagast » środa, 25 sierpnia 2010, 16:49

Zachęcona rekomendacją Romulusa (sprzed 3 lat, ale co tam;-)) kupiłam sobie dzisiaj tom I 'Trylogii Zimnego Ognia'. Zobaczymy.
5w6/6w5/6w7 ?aaaaagh!
INTj/ Mityczne damskie INTJ

Awatar użytkownika
InsanityPrawnBoy
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 14 marca 2009, 21:25
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Będzin

Re: Ciekawa książka

#198 Post autor: InsanityPrawnBoy » czwartek, 16 września 2010, 00:12

no tak, rzeczywiscie cos w tym jest, ze bardziej piątką do gustu przypada fantasy, ja poza tolkienem ubóstwiam Franka Herberta - polecam jego serie Diune(inny 5w4, David Lynch zrobił bardzo dobrą acz troche taką nie mającą zbyt wspolnego z książką ekranizacje). Zbrodnia i Kara owszem, razem z Jądrem Ciemności i Weselem moje ulubione lektury przy których się nie w ogole nie nudziłem. Mario Puzo - Ojciec Chrzestny i ostatnio odkrywam Chucka Palahniuka - Fight Club, teraz poszukuje innych jego dzieł. Książkowa seria o Dexterze może i nie zachwyca(lepszy jest serial) ale warto poznać ciemniejszą stronę innego 5w4 ;]
5w4

Awatar użytkownika
Winston Smith
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 11 września 2010, 12:34

Re: Ciekawa książka

#199 Post autor: Winston Smith » niedziela, 26 września 2010, 14:43

Poza lekturą fachową (aktualnie Godzina dziennie z Web Analytics) lubię poczytać książki w których autor wnika w psychikę ludzką, uplastycznia, nierzadko powoduje odczucie sytuacji w jakiej znalazł się bohater na własnym ciele (prędzej duszy). I tak niezmiernie przypadł mi do gustu George Orwell i jego Rok 1984 (co widać po loginie), a także wszelkie dzieła S. I. Witkiewicza, Witkacym popularnie zwanego. Odnośnie tego ostatniego, na początek polecam dość krótki i stosunkowo lekki dramacik Wariat i zakonnica. Czyż piątki nie odczuwają takich namiętności? Myślę, że tak. Tylko szkoda, że nie w trakcie trwania bodźców je kreujących, a po czasie, w pustym pokoju...
5w4, INTJ

Awatar użytkownika
inden
Posty: 47
Rejestracja: czwartek, 3 stycznia 2008, 20:44

Re: Ciekawa książka

#200 Post autor: inden » wtorek, 28 września 2010, 20:21

Polecam szczególnie dwóch autorów: Erich Maria Remarque i Milan Kundera. Tego pierwszego szczególnie "Łuk Triumfalny" - piątkowe do bólu. Drugiego wszystko, na czele z klasyką, czyli "Nieznośną lekkością bytu"; z tym że do esejów trzeba mieć szersze obycie kulturowe, szczególnie literackie.

Awatar użytkownika
Lynx
Posty: 73
Rejestracja: niedziela, 28 czerwca 2009, 12:28
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: wszechświat

Re: Ciekawa książka

#201 Post autor: Lynx » wtorek, 28 września 2010, 21:38

Też polecam Milana Kunderę - nie tylko aby poznać chore układy damsko-męskie, ale także aby poznać warunki w jakich nasi sąsiedzi zza miedzy funkcjonowali w okresie socjalizmu.

Chinook
Posty: 1122
Rejestracja: sobota, 9 lutego 2008, 23:30

Re: Ciekawa książka

#202 Post autor: Chinook » piątek, 5 listopada 2010, 22:50

InsanityPrawnBoy pisze:siążkowa seria o Dexterze może i nie zachwyca(lepszy jest serial) ale warto poznać ciemniejszą stronę innego 5w4 ;]
Dexter to 5w6 - Rozwiazywacz problemów...

Awatar użytkownika
Sowiaszczy
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 6 listopada 2010, 21:52
Enneatyp: Szef

Re: Ciekawa książka

#203 Post autor: Sowiaszczy » sobota, 6 listopada 2010, 22:04

Nie wiem czy pojawił się wcześniej, ale osobiście polecam książki Amosa Oza, szczególnie "Jak uleczyć fanatyka" każde jego dzieło pozwala patrzeć na dany problem z innej strony.
5w4, INTJ - LII, niespełniony myśliciel, zwięzły mówca, człowiek ostatniej szansy i chroniczny leń

Awatar użytkownika
runeii
Posty: 138
Rejestracja: sobota, 27 lutego 2010, 21:09
Enneatyp: Obserwator
Kontakt:

Re: Ciekawa książka

#204 Post autor: runeii » niedziela, 7 listopada 2010, 15:53

Oz jest zacny i godzien polecania! Czytałam parę jego książek, a najbardziej podobał mi się chyba zbiorek opowiadań "Tam, gdzie wyją szakale".
To raczej nie jest autor, który może czytelnikowi zrewolucjonizować życie, ale pisze pięknie, spokojnie z prostotą, ale i głębią, i to głębią psychologiczną, etyczną i filozoficzną. Tworzy i przedstawia potem bohaterów, którzy są tak wiarygodni, że trudno uwierzyć w ich fikcyjność. A to nie każdy potrafi (nie tylko napisać, ale i przeczytać 8) ).

Tymczasem sama zaczytuje się w tej chwili w dziennikach Sławomira Mrożka. Wielki szacunek, panie Sławomirze, za tak dokładną znajomość swoich myśli i motywacji i te momenty autoironii. A także za spory ze sobą samym i różnymi innymi pisarzami. Nie jestem wielką czytelniczką pańskich dramatów, bo wolałabym je oglądać na scenie, a nie na papierze, ale fanką tych dzienników będę!
Odkryj wszystkie sprzeczności w poniższym zestawieniu:
5w4
MBTI: ENFP
Socjonicznie: Ni-EIE lub Ni-LIE.

Merril
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 31 grudnia 2010, 09:37
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ciekawa książka

#205 Post autor: Merril » sobota, 15 stycznia 2011, 21:43

Chyba nie będę zbyt oryginalna pisząc, że moją ulubioną książką jest "Władca Pierścieni" Tolkiena.

Tym, co ostatnio przykuło moją uwagę, są książki Juergena Thorwalda, m.in. "Stulecie chirurgów" - książka ta mówi o odkryciach i wynalazkach, dokonanych na przestrzeni ok. 100 lat (I poł. XIX - I poł. XX wieku) , które sprawiły, że medycyna, która od starożytności niewiele się zmieniła, nagle zaczęła gwałtownie się rozwijać. Książka jest fascynująca. Czyta się ją jak dobry kryminał i trudno się od niej oderwać - te 500 stron "połyka się" w mgnieniu oka ;)
5w4

kabanos
Posty: 101
Rejestracja: sobota, 19 lutego 2011, 23:57

Książki

#206 Post autor: kabanos » niedziela, 20 lutego 2011, 09:03

Czytaliście albo czytacie jakieś książki na temat naszej osobowości albo introwertyzmu ?
Jeżeli znacie jakieś ciekawe tytuły to podajcie je.

Awatar użytkownika
xkairix
Posty: 270
Rejestracja: wtorek, 24 marca 2009, 20:02
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: 3city

Re: Ciekawa książka

#207 Post autor: xkairix » niedziela, 20 lutego 2011, 15:40

Madame sinobroda
Polecam.
sxe

Shirayo
Posty: 625
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2011, 11:40
Enneatyp: Obserwator

Re: Ciekawa książka

#208 Post autor: Shirayo » sobota, 23 kwietnia 2011, 22:45

Kilka książek, które polecam:
1. Seria oko jelenia A. Pilipiuka
2. Seria Jakuba Wedrowycza tego samego autora (koleś pewnie jest piątką)
3. Co Einstein powiedział swojemu fryzjerowi. Książka z kdc ale można kupić na allegro. Książka opisuje prostym językiem jak coś się dzieje np:
"Czy się utopię, gdy wilgotność powietrza wyniesie 100%?"
"Czy znalazłszy się w spadającej windzie, możesz uratować życie podskakując w ostatnim momencie?"
Książka dla każdej piątki!

Awatar użytkownika
Cotta
VIP
VIP
Posty: 2409
Rejestracja: czwartek, 12 maja 2011, 16:55
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: pomorskie

Re: Ciekawa książka

#209 Post autor: Cotta » piątek, 23 marca 2012, 23:32

Właśnie trafiłam na informację o tej książce:

Obrazek
http://www.biblionetka.pl/book.aspx?id=105413

Jeszcze nie czytałam, ale sądząc po tytule... MUST HAVE :lol:
5w4, sp/sx/so, INTJ
LII [Ne, DCNH - CT(H)]


http://www.poomoc.pl/

Życie bywa skomplikowane, więc lepiej się zdrzemnąć.

Awatar użytkownika
Litowojonow
Posty: 525
Rejestracja: piątek, 17 lutego 2012, 19:17
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: punkt orientacyjny Lloyda

Re: Ciekawa książka

#210 Post autor: Litowojonow » piątek, 23 marca 2012, 23:35

E, chyba nic nowego bym się z niej nie dowiedział :wink: Niemniej jednak pewnie warto mieć na półce. Taki odpowiednik biblii.
Dużo jest w tym prawdy, ale przeważa nieprawda.

ODPOWIEDZ