Najbardziej irytujący typ

Dyskusje na temat typu 4
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
chokureika
Moderator
Posty: 608
Rejestracja: niedziela, 11 listopada 2007, 23:25
Enneatyp: Indywidualista

Najbardziej irytujący typ

#1 Post autor: chokureika » niedziela, 15 sierpnia 2010, 21:18

Który typ najbardziej Was irytuje? Jakie cechy sprawiają, że macie ochotę jak najbardziej ograniczyć kontakt z taką osobą?


4.5 sp/sx IEI / z uniesień pozostało mi uniesienie brwi, ze wzruszeń - wzruszenie ramion.

Awatar użytkownika
Ceres
Posty: 821
Rejestracja: czwartek, 17 września 2009, 23:59
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: UK

Re: Najbardziej irytujący typ

#2 Post autor: Ceres » niedziela, 15 sierpnia 2010, 23:20

Jedynki i Ósemki.

Ale najbardziej denerwują mnie Jedynki.

Przykład: mój tata. Czepianie się o wszystko, bezustanne narzekanie... Nigdy mnie też nie doceniał i/lub nie starał się tego okazywać - przykładowo, gdy dostałam w szkole 4, to padało pytanie: "A dlaczego nie 5?". Nigdy mnie nie chwalił za dobre oceny, a za złe mnie zawsze karał (szlabany, dopilnowanie, bym nie miała czasu wolnego, tylko, żebym się uczyła itp.).

Ósemek nie lubię za to, że próbują nade mną rządzić, czego szczerze nie znoszę, oraz są nierzadko złośliwe.

Aa.
No i Trójek zbytnio nie lubię za fałsz, obłudę.

To tyle.
Spotykam ludzi, szukam mądrych słów,
nie mówią nic, czego nie wiem dawno już
Na tyle, ile mogę zmieniam się...


4w5, sx/sp, EIE

phalcore
Posty: 414
Rejestracja: piątek, 25 czerwca 2010, 22:11

Re: Najbardziej irytujący typ

#3 Post autor: phalcore » poniedziałek, 16 sierpnia 2010, 03:53

No nareszcie taki temat, sam juz go chcialem zalozyc.

Szczrze mowiac nie wiem ktory mnie typ irytuje, wiem ktora osoba mnie irytuje, ale typu juz niestety nie znam...


Generalnie, czasem siodemki wkurzaja i trojki, reszta ujdzie.

Awatar użytkownika
greenlight
Posty: 280
Rejestracja: wtorek, 1 czerwca 2010, 14:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Najbardziej irytujący typ

#4 Post autor: greenlight » poniedziałek, 16 sierpnia 2010, 07:03

Nienawidzę wszystkich tak samo
To wszystko czego chcę
To wszystko czego mi brak
To wszystko czego ja nigdy nie będę miał

Awatar użytkownika
inv
Posty: 1305
Rejestracja: piątek, 25 czerwca 2010, 14:10
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: zakorkowana butelka w najbliższym morzu

Re: Najbardziej irytujący typ

#5 Post autor: inv » poniedziałek, 16 sierpnia 2010, 07:56

póki co, z mojego otoczenia, to jedynki prowadzą.

może i mają zainteresowania, ale ciasno w głowie. matka nigdy nie potrafiła mnie zrozumieć. zawsze wymaga, żeby ją przepraszać jak wybucham, a sama tego nie robi jak się pomyli. tłumaczy to tym, że "co ja mogę wiedzieć". dziewczyna mojego kumpla ma podobnie. jedna wizja świata nie znosząca uobiektywizowania (obie 1w2, strasznie "realistyczne"). inna moja znajoma, którą nazywam "katolicką lesbijką" (bo ona próbuje to łączyć) nie przyjmuje innych myśli poza tymi w które sama uwierzy (1w9, bardziej mistyczna, ale nadal ma w sobie ten gen gestapo).

za odpowiednią 8ką można pójść w ogień. ale do czasu, dopóki nie zacznie się myśleć o niej z drugiej strony, odkrywa się wtedy drugą prawdę o niej. z wcześniej postrzeganego idealisty i (być może) rodzica, staje się materialistyczną świnią (która się, oczywiście, do tego nie przyzna nawet przed sobą). 8ka najgorsza jest zanim wkroczy w dorosłość, myślę, gadałem z takimi młodymi 8kami. znaczy próbowałem--nie da się.

póki co o reszcie nie mam tak mocnego zdania.
Stałe, zdrowe 8w7 sx/so
bzy bzy.

Awatar użytkownika
OMG
Posty: 274
Rejestracja: piątek, 25 grudnia 2009, 22:58

Re: Najbardziej irytujący typ

#6 Post autor: OMG » poniedziałek, 16 sierpnia 2010, 10:44

Jedynka, Siódemki jeśli idiotka i Trójki, ale one mnie ogólnie irytują. Za styl bycia
Kończy się tydzień, nie ma nadziei, że następny coś jeszcze zmieni

phalcore
Posty: 414
Rejestracja: piątek, 25 czerwca 2010, 22:11

Re: Najbardziej irytujący typ

#7 Post autor: phalcore » poniedziałek, 16 sierpnia 2010, 14:07

Jakimi wy czwórkami jesteście jak jedynki wam się nie podobają?

Awatar użytkownika
inv
Posty: 1305
Rejestracja: piątek, 25 czerwca 2010, 14:10
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: zakorkowana butelka w najbliższym morzu

Re: Najbardziej irytujący typ

#8 Post autor: inv » poniedziałek, 16 sierpnia 2010, 18:59

phalcore pisze:Jakimi wy czwórkami jesteście jak jedynki wam się nie podobają?
doświadczonymi
Stałe, zdrowe 8w7 sx/so
bzy bzy.

phalcore
Posty: 414
Rejestracja: piątek, 25 czerwca 2010, 22:11

Re: Najbardziej irytujący typ

#9 Post autor: phalcore » poniedziałek, 16 sierpnia 2010, 19:00

Opowiedz o tym, ja uwazam damskie jedynki, ze sa pociagajace jak malo ktory typ. Meskie troche irytujace, ba nawet bardzo.

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

Re: Najbardziej irytujący typ

#10 Post autor: Rilla » poniedziałek, 16 sierpnia 2010, 20:09

phalcore pisze:Jakimi wy czwórkami jesteście jak jedynki wam się nie podobają?
Dobre pytanie. :lol:
Drogą do zdrowia Czwórki jest połączenie z Jedynką; czwórka im zdrowsza, tym nabiera więcej jedynkowych cech, a wy piszecie, że was Jedynki irytują. Jeśli założymy, że faktycznie jesteście Czwórkami, to jest to dla mnie dziwne zjawisko.
Ja Jedynki podziwiam i w pewnych aspektach im zazdroszczę.

Najbardziej irytującym typem jako zbiór cech osobowości jest dla mnie Dwójka. O ile cechy negatywne innych typów jakoś znoszę, to dwójkowych zdzierżyć nie mogę. Z resztą cały opis mnie nieco irytuje. To teoria.
W praktyce wygląda to tak, że znam Dwójki, które lubię i cenię, i nie są bynajmniej dla mnie irytujące. Dwójkę, która mnie niesłychanie irytuje, znam tylko jedną.
Typ, którego faktycznie unikam, choć mnie nie irytuje, to Ósemka. Mam znajome Ósemki, które lubię, które szanuję, ale mimo to nie czuję się w ich towarzystwie w pełni komfortowo. Peszy mnie ich pewność siebie, siła osobowości i sposób bycia. Gdy jestem przy nich, gdy z nimi rozmawiam, czuję, jak zabierają mi moją przestrzeń życiową. Ja się od nich odsuwam, by wygospodarować sobie dystans między sobą a drugą osobą, a one zamiast to uszanować, prą na przód w moim kierunku. To mnie nieco przeraża.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
inv
Posty: 1305
Rejestracja: piątek, 25 czerwca 2010, 14:10
Enneatyp: Szef
Lokalizacja: zakorkowana butelka w najbliższym morzu

Re: Najbardziej irytujący typ

#11 Post autor: inv » poniedziałek, 16 sierpnia 2010, 20:29

Rilla pisze:
phalcore pisze:Jakimi wy czwórkami jesteście jak jedynki wam się nie podobają?
Dobre pytanie. :lol:
Drogą do zdrowia Czwórki jest połączenie z Jedynką; czwórka im zdrowsza, tym nabiera więcej jedynkowych cech, a wy piszecie, że was Jedynki irytują. Jeśli założymy, że faktycznie jesteście Czwórkami, to jest to dla mnie dziwne zjawisko.
Ja Jedynki podziwiam i w pewnych aspektach im zazdroszczę.
trzeba tylko pamiętać, że połączenie między dwoma punktami ZAWSZE działa w obie strony.
więc zdrowe połączenie między 1, a 4 wymaga nie tylko zdrowiejącej 4 ale i takiejż 1. nie znam osobiście "zdrowych" typów 1.

no, przynajmniej ja to tak, póki co, rozumiem. poprawcie mnie, jeżeli się mylę.
Stałe, zdrowe 8w7 sx/so
bzy bzy.

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

Re: Najbardziej irytujący typ

#12 Post autor: Rilla » poniedziałek, 16 sierpnia 2010, 23:21

Mylisz się, a twój błąd polega na błędnym zrozumieniu pojęcia "połączenie". Słowo "połączenia", używane na tym forum, nie oznacza relacji między ludźmi, ale oznacza relacje między typami zobrazowane w formie linii znajdujących się w środku znaku ennneagramu. Zauważ, że od każdego typu odchodzą dwie linie proste. Jedno połączenie nazywa się integracyjnym lub równowagi, bo przedstawiciel danego typu im zdrowszy, tym więcej przejawia cech typu, z którym ma to połączenie, a drugie nazywa się dezintegracyjnym lub stresu, bo działa negatywnie i objawia się w sytuacjach stresowych.
W wypadku Czwórki punktem integracji jest właśnie Jedynka. Im Czwórka jest zdrowsza, tym bliżej jej do Jedynki, wzmacnia się jej system wartości i zasad, jest bardziej zdyscyplinowana, itd (pełny opis znajdziesz w poziomach zdrowia Czwórki oraz w Punkty integracji i dezintegracji 4), dlatego tak mnie zdumiało, że Jedynki tak irytują Czwórki. Byłam pewna, że większość z was żywi do Jedynek taką samą sympatię, jak ja, a przynajmniej podobną, ze względu na to połączenie.
Czyżby połączenie nie miało takiego znaczenia w poczuciu sympatii i antypatii do innych typów enneagramu (chodzi mi o typy jako zbór cech, a nie konkretnych ludzi)? Mam rozumieć, że moja irytacja dwójkowymi cechami i podziw cech jedynkowych są przypadkiem?
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

Awatar użytkownika
Mandala
VIP
VIP
Posty: 502
Rejestracja: sobota, 21 czerwca 2008, 10:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Najbardziej irytujący typ

#13 Post autor: Mandala » wtorek, 17 sierpnia 2010, 00:14

Widzę słuszność w rozumowaniu inv. Zdrowie Jedynki z pewnością ma tu znaczenie. 1-ka jest puntem integracji 4-ki, co oznacza, że zdrowiejące 4-ka przejmuje pozytywne cechy 1-ki. Ale to oznacza również, że 4-ka jest punktem dezintegracji 1-ki, więc chora 1-ka nie będzie przejawiało jedynkowych cech w takiej postaci, do jakiej dąży 4-ka, a do tego może przejmować najgorsze cechy samej 4-ki.
......................................................................... ZŁOTY ŚRODEK!
6 z mocnym wpływem obu skrzydeł - kiedyś nauczę się latać
"Jeśli nie wiesz do jakiego portu zmierzasz, żaden wiatr nie jest ci sprzyjający"

Awatar użytkownika
kama.zielona
Posty: 922
Rejestracja: niedziela, 12 kwietnia 2009, 00:33
Enneatyp: Obserwator

Re: Najbardziej irytujący typ

#14 Post autor: kama.zielona » wtorek, 17 sierpnia 2010, 00:29

Najbardziej irytujący typ? Dwa, sześć i dziewięć. Dwójki dlatego, że muszę się przy nich pilnować- potrafią strasznie uzależnić od siebie, potem tracisz przez nie grunt pod nogami, a ja nie mogę do tego dopuścić. Szóstki, które napotkałam zawsze mnie hamowały. Nienawidzę, gdy ktoś mnie hamuje- mam problemy z działaniem, więc muszę zrobić coś tu i teraz- bez myślenia- jeśli zacznę myśleć to już po mnie. Nie róbmy tego, bo może się stać to, to i to- zawsze się jakimś bożym cudem wyślizguję ze wszystkich problemów, dlatego to mnie irytuje. Dziewiątki z podobnego powodu- są dla mnie hamulcem, tylko, że innego rodzaju- ich niepewność, brak odwagi mnie zatrzymuje. Najlepiej, to by milion razy o wszystkim myślały- bez myślenia- instynktownie.
Uważam siebie za inteligentnego, wrażliwego człowieka o duszy błazna, która przejmuje nade mną kontrolę w najważniejszych chwilach.

Awatar użytkownika
Rilla
VIP
VIP
Posty: 3159
Rejestracja: czwartek, 26 kwietnia 2007, 16:34
Enneatyp: Indywidualista
Lokalizacja: wichrowe wzgórze

Re: Najbardziej irytujący typ

#15 Post autor: Rilla » wtorek, 17 sierpnia 2010, 12:49

Mandala pisze:Widzę słuszność w rozumowaniu inv. Zdrowie Jedynki z pewnością ma tu znaczenie. 1-ka jest puntem integracji 4-ki, co oznacza, że zdrowiejące 4-ka przejmuje pozytywne cechy 1-ki. Ale to oznacza również, że 4-ka jest punktem dezintegracji 1-ki, więc chora 1-ka nie będzie przejawiało jedynkowych cech w takiej postaci, do jakiej dąży 4-ka, a do tego może przejmować najgorsze cechy samej 4-ki.
Owszem, zgadzam się z tym. I problem właśnie polega na tym odwrotnym wpływie połączeń: co dla jednego typu jest punktem integracji, dla drugiego jest punktem dezintegracji, więc uważałabym ze twierdzeniem, że zdrowa Czwórka potrzebuje zdrowej Jedynki, bo chyba zdrowej Jedynki potrzebuje bardziej chora Czwórka niż zdrowa, by się uzdrowić. Natomiast chora Jedynka- zdrowej Siódemki.
Może być też tak, jak piszesz, że zdrowa Jedynka jest na tyle stabilna z racji swego zdrowia, że nie przeszkadzają jej wady zdrowej Czwórki i ma ona wiele wspólnych z nią pozytywnych cech. A Czwórka z kolei dzięki tym wspólnym cechom dobrze rozumie się z Jedynką, nie irytuje się i zdrowieje jeszcze bardziej. To ma sens. Z tym że to oczywiste, że najlepsze dla wszystkich są relacje zdrowych typów. Zdrowa/zdrowiejąca Dwójka, dążąca do pozytywnych cech Czwórki, też nie będzie poirytowana postępowaniem zdrowej Czwórki, a zdrowa Czwórka mogłaby wiele ją nauczyć. A w pełni zdrowa Czwórka nie będzie już tak tęsknić do Jedynki i może nie będzie się tak irytować cechami Dwójki, bo ta w procesie zdrowienia przybliża się cechami do Czwórki.

Teoria teorią, a ja jestem ciekawa jak to jest w praktyce. W praktyce mało jest zdrowych typów. Najwięcej jest przedstawicieli poziomów przeciętnych, z różnymi ciążącymi na nich wadami. Relacje między nimi nie są więc takie proste do zdefiniowania. Ten temat pa ma predyspozycje do ciekawych wniosków.

Moja mama jest Jedynką, a przez długi okres, właściwie to chyba przez całe moje dzieciństwo i okres nastoletni, była przeciętnym, może lekko chorym typem. Niesłychanie podobna do niej jest nasza yusti, gdy ma gorsze dni- tak podam dla zobrazowania jej osoby. Mimo to bardziej napawała mnie strachem niż irytacją. Nie bałam się jej rzecz jasna, ale przerażało mnie to, jak ludzie potrafią być dla siebie okrutni. Owszem trochę drażniło mnie takie jedynkowe zapinanie wszystkiego na ostatni guzik, dziwne wymagania, narzekania jaki to świat jest wadliwy, ale w głębi ducha to rozumiałam.
Zdecydowanie bardziej irytuje mnie pewna Piątka, irytuje mnie całą swoją osobą. Między innymi z tych powodów, które wymieniła Ceres opisując swojego ojca Jedynkę. Tylko mój ojciec, Piątka, nigdy mnie nie karał. Właściwie zazwyczaj nie widzi niczego prócz własnego nosa i traktuje wszystkich łącznie ze mną jak powietrze, dzięki czemu rzadko irytuje. Poza tym to tylko jeden przypadek irytującej mnie Piątki, a rozmawiamy o najbardziej irytującym typie.
W tej kategorii wygrywa u mnie Dwójka. Sam opis cudnego aniołka, spod szaty którego wystaje gadzi ogon, mnie drażni.
"Bo szczęście to przelotny gość. Szczęście to piórko na dłoni, co zjawia się, gdy samo chce i gdy się za nim nie goni."
Anna Maria Jopek "Na dłoni"

4w5

ODPOWIEDZ