Test z wykresem

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

#61 Post autor: SuperDurson » wtorek, 21 października 2008, 23:39

Jesteś CIĄGŁYM optymistą.
Zauważasz wszystkie możliwości. Skupiasz się TYLKO na pozytywach.
To stan domyślny - inne nie występują.


Qfa. Za bardzo rozbudowane. Fakt. Odpada.


..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

qqq
Posty: 383
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 23:17

#62 Post autor: qqq » wtorek, 21 października 2008, 23:55

Tak w ogóle to:
SD pisze:TE!
e7 pisze:NE!
Kamilri pisze:TI!
ja pisze:NI!
NM pisze:SERCE!
kapiTaN SOCJONIKA pisze:Z POŁĄCZONYCH MOCY KLUBU NT POWSTAJĘ JA, KAPITAN SOCJONIKA! GDYBYM PAMIĘTAŁ DALSZĄ KWESTIE NAPISAŁBYM COŚ O TESTACH ALE NIESTETY NIE PAMIĘTAM!
Dobranoc :c
(tak wygląda entuzjazm z punktu widzenia ILI)

Awatar użytkownika
kamilri
Posty: 588
Rejestracja: poniedziałek, 23 października 2006, 09:06
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#63 Post autor: kamilri » wtorek, 21 października 2008, 23:59

SuperDurson pisze:Dobrze zrozumiałem? Patrz pytania.
Zależy które ;)... Część wyłapuje bardzo dobrze niektóre rzeczy, część jest albo źle sformułowana, albo (przy czym np. źle sformułowana itd. w kontekście tego o co mi chodziło, nie ogólnie)... Sam rozumiesz... Ale generalnie to dobry obraz tych typów, choć nie jestem pewien czy również dla osoby z zewnątrz... Tak czy inaczej patrz poniższe trzy uwagi do cytatów, powinno być dobrze widzieć o co mi chodzi - właśnie takie rozróżnienia wydają mi się w miarę wiarygodne...
NoMatter pisze:
Wolisz "jak" od "dlaczego".
Nie jestem pewien czy łączyć to z Te...
Łączy się jak najbardziej :P... Wręcz książkowo...
NoMatter pisze:
Chętnie zdobywasz nowe umiejętności.
Ne też :D Szczególnie jeśli widzi w nich potencjał.
Ne pomyśli raczej o zainteresowaniu się nowymi rzeczami, a nie praktycznym efekcie jakim jest zdobycie nowej umiejętności... Ale faktycznie ktoś mógł by źle zrozumieć...
NoMatter pisze:
Łatwo dostrzegasz potencjał.
Oj nie. To cecha Ne.
Powinno być: łatwo dostrzegasz możliwość wykorzystania potencjału... Bo Ne lubią potencjał dla samej potencjalnej możliwości jego wykorzystania... Wykorzystują potencjał tylko wtedy jeśli prowadzi to do większego potencjału... Takie jakby przygotowywanie się na wiele możliwych scenariuszy, gdzie owo przygotowywanie staje się ważniejsze od jego ewentualnego wykorzystania :roll:...

W ogóle to się zastanawiam czy nie było by lepiej zrobić testu w oparciu tylko o krąg mentalny za to z podziałem na 16 funkcji...
Z gatunku pytań, może nie pasujących do tych które szukamy ale coś pokazujące, a potem można przerobić:

Zainteresował byś się czymś nowym gdyby:

a) Zajmowanie się tym było zabawne
b) Wiązały się z tym obiecujące możliwości
c) Można to by było do czegoś wykorzystać
d) Dawało by to coś

Konkurs - która odpowiedź to jaka funkcja?
e7th04sh pisze:Odnośnie sposobu ustalania typu to ja sobie to właśnie tak wyobrażałem. Zastanawiam się czy nie koliduje to z wizją e7.
Mam dziwne wrażenie że e7 zgodzi się na formę testu zorganizowanego w formie kilku części z różnym sposobem układania pytań... <pytanie>
Ostatnio zmieniony środa, 22 października 2008, 00:12 przez kamilri, łącznie zmieniany 1 raz.
5 sx/sp, LII

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

#64 Post autor: SuperDurson » środa, 22 października 2008, 00:10

Wyprodukowany materiał da mniej kategoryzowaną informację o wypełniającym, ale typy będą miały specyficzne kształty wykresów, będzie widać też odchyły. Szczególnie ciekawe mogą okazać się wykresy nietypowe, niezgodne z socjoniką lub zbyt gęste (zgodne z wzorcami dwu i więcej typów).
Chcę dla każdego połączenia funkcja/pozycja zebrać kilka pytań, na które 'tak' odpowie osoba, która daną funkcję ma na danej pozycji.

Idąc tym tropem czeka nas masa roboty. Dużo pytań. Dużo zmiennych. Duże prawdopodobieństwo błędu.

Tworząc "zwykły" test do ustalania typu w socjonice możemy za jego pomocą "przemycić" w środku (w późniejszym czasie, po dopracowaniu samego testu) część pytań dających dane statystyczne o których mówi e7. Taka koncepcja wydaje mi się sensowniejsza. Ludzie będą wypełniali chętnie test, który jest miarodajny i prosty. Im więcej osób go wypełni tym pełniejsze dane otrzymujemy. O to nam chodzi. Więc test powinien być jak najprostszy, jak najszybszy i jak najdokładniejszy. Z możliwością rozszerzenia dla "100% pewności" - i tam (wśród pytań rozszerzonych) powinien zostać zastosowany skrypt o którym mówi e7. Jeżeli dana jednostka zainteresuje się socjoniką (krótki test) to wypełni test rozszerzony. Dane statystyczne można zbierać z obu. Proponuję skupić się najpierw na najefektywniejszej (szybko + skutecznie) metodzie ustalania socjotypu. Dobrać pytania/historyjki. Rozszerzać stopniowo, punkt po punkcie. Z T/F na Te/Ti, Fe/Fi.. itd.. Potem to samo dla roli.. itd..

Może:

Ustalić T/F, S/N w Ego. [Cztery pytania?]
Sprawdzić klub. [Ograniczamy się do 4 typów]
Ustalić kwadrę. [Ograniczamy się do 2 typów]
Ustalić temperament. [Wynik]

To aż takie proste? :mrgreen:
Ostatnio zmieniony środa, 22 października 2008, 00:17 przez SuperDurson, łącznie zmieniany 1 raz.
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

#65 Post autor: NoMatter » środa, 22 października 2008, 00:16

qqq pisze:
NM pisze:SERCE!
WĄ! ;[
Łączy się jak najbardziej :P ... Wręcz książkowo...
<NM przemyślał> Tak, masz rację :P
a) Zajmowanie się tym było zabawne
b) Wiązały się z tym obiecujące możliwości
c) Można to by było do czegoś wykorzystać
d) Dawało by to coś
a Fe
b Ne
c Te
d Se
"Ludzi g. obchodzi co chciałeś powiedzieć, obchodzi ich to, co usłyszeli."

Awatar użytkownika
e7th04sh
Posty: 514
Rejestracja: środa, 15 października 2008, 02:30

#66 Post autor: e7th04sh » środa, 22 października 2008, 09:41

Krótki test na dychotomie (4+15?), kwadry, kluby i temperamenty. Sam w sobie krótki, miarodajny i niewymagający - przyciągnie przy okazji więcej osób do testu 8x8. Potem można będzie porównać odpowiedzi z krótkiego z tymi z dużego i sprawdzić jakie typy niepoprawnie odpowiadały na pytania z krótkiego, ergo poprawić krótki.

Pytania do 8x8 powinny być tak sformułowane, żeby na 3 z 4 odpowiedział poprawnie właściwy typ. Podzieli się rozwiązywanie na sesje, to może ktoś odpowie na więcej niż pierwsze 64.

Ważne, właściwie najważniejsze, żeby nie odpowiedział tak żaden niepokrewny typ. A pokrewny typ jeśli odpowiada tak na jedno z pytań, to musi odpowiedzieć nie na inne. W ten sposób wykres zrobi się "rozmazany" ale nadal w miarę czytelny.
Moja krew krajowa!
Jeśli mogę coś zasugerować... to to zrobię.

Awatar użytkownika
kamilri
Posty: 588
Rejestracja: poniedziałek, 23 października 2006, 09:06
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#67 Post autor: kamilri » środa, 22 października 2008, 17:02

SuperDurson pisze:Może:

Ustalić T/F, S/N w Ego. [Cztery pytania?]
Sprawdzić klub. [Ograniczamy się do 4 typów]
Ustalić kwadrę. [Ograniczamy się do 2 typów]
Ustalić temperament. [Wynik]

To aż takie proste? :mrgreen:
To bardzo dobra metoda do ustalenia typu samemu - obawiam się jednak że na test może okazać się zbyt prosta... Mam dziwne wrażenie że ludzie rozwiązując testy używają w o wiele mniejszym stopniu swego umysłu niż coś samemu rozważając :P... Po za tym jest już bardzo prosty test: http://www.people.iup.edu/rdxm/v6/ptest_stage1.htm - i ku memu ogromnemu zdziwieniu potrafi dawać w miarę często ludziom nieprawdziwe wyniki...
e7th04sh pisze:Krótki test na dychotomie (4+15?), kwadry, kluby i temperamenty. Sam w sobie krótki, miarodajny i niewymagający
Nie istnieją miarodajne testy, a już zwłaszcza nie takie w których są dychotomie - ale ja nie o tym...

Jak już robić coś prostego to proponuje oprzeć test na wartościach kwadr i rozróżnieniach pomiędzy Xe i Xi - z prostego powodu że chyba mam pomysł na część pytań... Jako że nie chce mi się wymyślać mechanizmu na podstawie którego pytania np. co do Ni/Ne trafiły by tylko do N-ów, proponuje poza dwoma możliwościami dać jeszcze odpowiedź w stylu "nie wiem/temat tego rozróżnienia nie ma dla mnie większego znaczenia"... Potem przetestujemy test na pewnie wytypowanych osobach, wyciągniemy wnioski i pójdziemy dalej ze zmianami lub kolejnymi segmentami...

W wypadku akceptacji propozycji zacznę powoli podrzucać pytania...
5 sx/sp, LII

Awatar użytkownika
NoMatter
Posty: 1156
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 15:31
Lokalizacja: Polska

#68 Post autor: NoMatter » środa, 22 października 2008, 17:07

Podrzucaj, podrzucaj :)
"Ludzi g. obchodzi co chciałeś powiedzieć, obchodzi ich to, co usłyszeli."

Awatar użytkownika
e7th04sh
Posty: 514
Rejestracja: środa, 15 października 2008, 02:30

#69 Post autor: e7th04sh » środa, 22 października 2008, 17:20

ENTj, T subtype

OR

ENTp, no subtype
Najlepszy test na jaki trafiłem? ;]
Moja krew krajowa!
Jeśli mogę coś zasugerować... to to zrobię.

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

#70 Post autor: SuperDurson » środa, 22 października 2008, 17:40

kamilri pisze: Jak już robić coś prostego to proponuje oprzeć test na wartościach kwadr i rozróżnieniach pomiędzy Xe i Xi - z prostego powodu że chyba mam pomysł na część pytań... Jako że nie chce mi się wymyślać mechanizmu na podstawie którego pytania np. co do Ni/Ne trafiły by tylko do N-ów, proponuje poza dwoma możliwościami dać jeszcze odpowiedź w stylu "nie wiem/temat tego rozróżnienia nie ma dla mnie większego znaczenia"... Potem przetestujemy test na pewnie wytypowanych osobach, wyciągniemy wnioski i pójdziemy dalej ze zmianami lub kolejnymi segmentami...

W wypadku akceptacji propozycji zacznę powoli podrzucać pytania...
Ja jestem na TAK.
Dysponując odpowiednio dużą bazą reprezentatywnych pytań można użyć ich jako "klocków" do zbudowania mechanizmu rozróżniającego. Zarówno X od Y, jak i Xi od Xe.. Problemem nie jest mechanizm. Mechanizmy są intuicyjne :wink: Problemem jest brak klocków.
Ja potrafię budować maszyny, ale muszę mieć części.
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

Awatar użytkownika
e7th04sh
Posty: 514
Rejestracja: środa, 15 października 2008, 02:30

#71 Post autor: e7th04sh » środa, 22 października 2008, 17:56

Tylko panowie (panie?) nie zapominajcie, że jesteście w temacie o moim teście, który celowo składa się ze zdefiniowanych przeze mnie klocków.

Mam potrzebę konkretnych danych statystycznych i radykalne zmiany w strukturze testu... no po prostu ja spadam i robię po swojemu. Tak więc jak naprawdę chcecie zrobić to inaczej, to nowy temat i tyle. Może jak będę mógł, to pomogę.

Bo chodzi nie o identyfikację typu - do tego wystarczy w sumie po 2-3 pytania na 17 dychotomii, kwadry, kluby i temperamenty i mamy dobrą ocenę. Chodzi o te dane, które chcę zebrać.
Moja krew krajowa!
Jeśli mogę coś zasugerować... to to zrobię.

Awatar użytkownika
kamilri
Posty: 588
Rejestracja: poniedziałek, 23 października 2006, 09:06
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#72 Post autor: kamilri » środa, 22 października 2008, 17:58

Proponuje po 3 pytania na każde rozróżnienie, na razie elementy (najpierw te lepiej mi znane):


Wybierz odpowiedź która ma dla ciebie większe znaczenie:

Ne/Ni

a) rozważam wszystkie możliwości szukając tych z dużym potencjałem
b) wymyślam niezwykłe i oryginalne możliwości i zagłębiam się w nie
c) nie wiem/temat tego rozróżnienia nie ma dla mnie większego znaczenia

a) potrafię dostrzec sedno danego zagadnienia
b) rozważam możliwe sposoby rozwoju danej sytuacji
c) nie wiem/temat tego rozróżnienia nie ma dla mnie większego znaczenia

a) wszystko można interpretować na różne sposoby
b) rzeczy nie zawsze są tym za co je uważamy
c) nie wiem/temat tego rozróżnienia nie ma dla mnie większego znaczenia

Te/Ti

a) bardziej interesuje mnie "co i jak?" niż "dlaczego?"
b) bardziej interesuje mnie "dlaczego?" niż "co i jak?"
c) nie wiem/temat tego rozróżnienia nie ma dla mnie większego znaczenia

a) bardziej interesuje mnie sama informacja i sposoby nią operowania - jej źródła, metody do niej prowadzące i sposoby wykorzystania
b) bardziej interesują mnie powiązania między informacjami i jej wewnętrzna spójność
c) nie wiem/temat tego rozróżnienia nie ma dla mnie większego znaczenia

a) bardziej interesuje mnie fakty i algorytmy
b) bardziej interesuje mnie modele i systematyzacja informacji
c) nie wiem/temat tego rozróżnienia nie ma dla mnie większego znaczenia


Te/Ti można by jeszcze dopracować (2 i 3 to prawie to samo), ale może wystarczy...

Uwagi mile widziane...

EDIT:
e7th04sh pisze:Mam potrzebę konkretnych danych statystycznych
Określ dokładnie jakich danych potrzebujesz, to postaramy się coś z tym w miarę możliwości zrobić...
5 sx/sp, LII

Awatar użytkownika
e7th04sh
Posty: 514
Rejestracja: środa, 15 października 2008, 02:30

#73 Post autor: e7th04sh » środa, 22 października 2008, 18:05

Chcę znaleźć korelacje między kwadracikami. Np. Czy są zgodne z założeniami socjoniki. Jakie nietypowe połączenia występują, itd.
Moja krew krajowa!
Jeśli mogę coś zasugerować... to to zrobię.

Awatar użytkownika
kamilri
Posty: 588
Rejestracja: poniedziałek, 23 października 2006, 09:06
Enneatyp: Obserwator
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#74 Post autor: kamilri » środa, 22 października 2008, 18:11

e7th04sh pisze:Chcę znaleźć korelacje między kwadracikami. Np. Czy są zgodne z założeniami socjoniki. Jakie nietypowe połączenia występują, itd.
Biorąc pod uwagę że nadal nie mogę zrozumieć jak chcesz to osiągnąć, to żeby pochopnie nie interpretować tego faktu, spytam jakie konkretnie założenia co do kwadracików chcesz zbadać?
5 sx/sp, LII

Awatar użytkownika
SuperDurson
Moderator
Moderator
Posty: 2939
Rejestracja: sobota, 6 września 2008, 12:45
Enneatyp: Lojalista
Lokalizacja: Kraków

#75 Post autor: SuperDurson » środa, 22 października 2008, 18:14

e7, a powiedz mi czy możemy to zrobić tak, że pozbieramy najpierw jak najwięcej "klocków" oznaczających poszczególne elementy, poszczególne elementy na poszczególnych miejscach, poszczególne korelacje pomiędzy elementami na miejscach, itd.. a później z tych klocków układać odpowiednie mechanizmy? Część klocków odpadnie, część trzeba będzie "dorobić", ale większość będzie zdatna i będzie ich można użyć do konstrukcji różnych "maszyn".

Ja, osobiście nie mając tych klocków nie zdziałam nic.
Mając je, potrafię je poukładać w określony mechanizm.
..bo to czytasz ..bo Cię lubię ..bo myślisz samodzielnie!

sp/sx, 6w5 lvl 3-5
LIE Obrazek

ODPOWIEDZ